IO 2016: awantura wokół startu w omnium

Daria Pikulik wystartuje w torowej konkurencji omnium podczas igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.

19-letnia wicemistrzyni świata kobiet do lat 23 została wybrana przez sztab trenerski i Polski Związek Kolarski (PZKol) do rywalizacji o olimpijskie medale w brazylijskim Rio de Janeiro na niecałą dobę przed rozpoczęciem zmagań.

Decyzja ta oznacza, że w Rio nie wystartuje Małgorzata Wojtyra, jedyna w kadrze specjalistka w omnium, zawodniczka, która wywalczyła olimpijską kwalifikację dla Polski.

O wystawieniu w wieloboju debiutującej na igrzyskach zawodniczki PZKol nie poinformował przez żaden z kanałów informacyjnych. Wiadomość rozeszła się jednak po wpisach Wojtyry, która za pomocą Twittera i Facebooka dała wyraz swojemu rozczarowaniu. Wpisy reprezentantki Polski wywołały medialną burzę i falę pytań o przyczyny tak późnej decyzji na tak kluczowej imprezie.

Przed niecałą godziną zostałam poinformowana o tym, że nie wystartuje w omnium, a wystartuje w nim inna polska reprezentantka. Powód? Bliżej nieznany… Nie było kwalifikacji, nie było możliwości porównania, nie było żadnej informacji (poza tymi za plecami). Co dzień dochodziły mnie plotki, że mam się kwalifikować tu w Rio na treningach. W jaki sposób? Nie wiem

– napisała na oficjalnej stronie w serwisie Facebook zawodniczka.

Wojtyra w omnium startowała w na igrzyskach w Londynie, zajmując 11. miejsce. W wieloboju największe sukcesy notowała podczas mistrzostw Europy – od 2010 do 2015 roku zajmując miejsca w przedziale 3-6. W tym roku w tejże konkurencji zajęła 4. miejsce w ostatniej z odsłon mocno obsadzonego Pucharu Świata.

Polka na koncie ma też tytuł wicemistrzyni świata w wyścigu indywidualnym na dochodzenie z marca tego roku, a także sukcesy w wyścigach drużynowych – w 2013 i 2014 na mistrzostwach świata zajmowała 4. miejsca w wyścigu drużynowym na dochodzenie.

Ostatnie 2 lata wycięte z życia. Wzloty i upadki. Krew, pot i łzy. Poświęcenie nie tylko moje ale i wielu ludzi, którzy mnie wspierali, z którymi współpracowałam i którzy doprowadzili mnie do ostatnich sukcesów i to dzięki nim zdobyłam kwalifikacje dla kraju (niestety nie imienną). Bardzo mi przykro, że moja przygoda z kolarstwem skończy się właśnie w taki sposób

– dodała Wojtyra, zaznaczając, że to ona w toku kwalifikacji zdobyła 95% punktów wymaganych do otrzymania biletu do Rio.

Decyzję potwierdził wczoraj wieczorem na antenie Telewizji Polskiej prezes PZKol Wacław Skarul, podkreślając, że zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami na liście startowej omnium znajdowały się dwie zawodniczki, a wybór miał zostać dokonany dopiero w Rio.

Pikulik, wychowanka klubu BCM Nowatex Ziemia Darłowska, to jedna z najlepszych młodych polskich zawodniczek. Mistrzyni świata juniorek w wyścigu punktowym, wicemistrzyni w omnium, mistrzyni Europy w omnium i wicemistrzyni w wyścigu punktowym. W tym roku zdobyła srebro mistrzostw Europy orliczek w w wyścigu indywidualnym na dochodzenie i brąz w wyścigu drużynowym.

Zmagania w omnium kobiet rozpoczynają się dziś po południu i zakończą się jutro wyścigiem punktowym.