IO 2016: Bradley Wiggins rekordzistą świata i legendą igrzysk

Brytyjczycy Bradley Wiggins, Owain Doull, Ed Clancy i Steven Burke wywalczyli w Rio de Janeiro olimpijskie złoto w wyścigu drużynowym na dochodzenie.

Czwórka reprezentująca Zjednoczone Królestwo już w poprzedzającej finał rundzie pierwszej pobili rekord świata, na dystansie 4 kilometrów uzyskując 3:50.570. Wiggins i spółka w finale poradzili sobie z Australijczykami - Alexandrem Edmondsonem, Jackiem Bobridgem, Michaelem Hepburnem i Samem Welsfordem - jeszcze raz minimalnie poprawiając swój świeżutki rekord globu i zawieszając go na poprzeczce 3:50.265.

W wyścigu o brąz Duńczycy - Frederik Madsen, Casper von Folsach, Lasse Norman Hansen i Niklas Larsen - zapisali czas 3:53.789 i pokonali skład Nowej Zelandii - Pietera Bullinga, Aarona Gate'a, Dylana Kennetta i Regana Gougha.

Dla Wigginsa to ósmy medal olimpijski, czwarty w wyścigu drużynowym na dochodzenie i powtórka z Pekinu (2008), gdzie także zdobył złoto w wyścigu drużynowym na dochodzenie. Złoto dla Brytyjczyków to trzeci z rzędu krążek z najcenniejszego kruszcu dla Edwarda Clancy'ego, który złota w drużynie odbierał już w Pekinie i Londynie.

Drugiego dnia rywalizacji torowców i torówek rywalizacja toczyła się też w sprintach. Chinki Jinjie Gong i Tianshi Zhong wywalczyły złoto w sprincie drużynowym kobiet, już w pierwszej rundzie bijąc rekord świata wynikiem 31.928. Dwójka w finale uporała się z rosyjskim duetem - Daria Shmeleva i Anastasia Voinova.

Po brąz sięgnęły Niemki Miriam Welte i Kristina Vogel, w finale o 22 tysięczne sekundy wydzierając medal Australijkom - Annie Meares i Stephanie Morton.

W pierwszych startach w sprincie indywidualnym do 1/8 bezpośrednio awansowali Brytyjczycy Jason Kenny i Callum Skinner, Australijczyk Matthew Glaetzer, Rosjanin Denis Dmitriev, Francuz Gregory Bauge, Chińczyk Chao Xu, Niemiec Joachim Eilers, Holender Jeffrey Hoogland i Nowozelandczyk Sam Webster.

Po repasażach do czołówki dołączyli też Niemiec Maximilian Levy, Australijczyk Patrick Constable i Kolumbijczyk Fabian Puerto Zapata.

Reprezentanci Polski - Damian Zieliński i Rafał Sarnecki - po zawziętej walce odpadli w repasażach po 1/16. Najbliżej awansu był Sarnecki, w ostatnim biegu długim finiszem zaskakując rywali. Polak na kresce uległ tylko Zapacie i zakończył tym samym rywalizację w sprincie.

Paweł Gadzała

Recent Posts

Criterium du Dauphine 2020. Buchmann i Kruijswijk poza wyścigiem

Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe) i Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) nie ukończyli 4. etapu Criterium du Dauphine.

15 sierpnia 2020, 13:49

Criterium du Dauphine 2020. Bernal zrezygnował

Egan Bernal (Team Ineos) nie przystąpił do 4. etapu Criterim du Dauphine.

15 sierpnia 2020, 12:01

Criterium du Dauphine 2020. Guillaume Martin po pierwszą piątkę

Guillaume Martin po trzech dniach Criterium du Dauphine zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu. 27-latek zmierza po najlepszy wynik…

15 sierpnia 2020, 11:40

Davide Formolo: "Musiałem ruszyć na Madeleine i modlić się, żeby się udało"

Davide Formolo modlił się, krzywił, zwijał na rowerze pod wpływem wysiłku, do jakiego ciało zmuszał na rowerze marki Colnago. Do…

15 sierpnia 2020, 07:05

Sowiogórski Tour 2020: etap 2. Góry dla Jaskulskiej, Krześlak i Frątczaka

Marta Jaskulska wygrała drugi etap Sowiogórski Tour. W odjeździe o trzy rundy mniej pracowała juniorka Natalia Krześlak, która rozgromiła rywalki…

14 sierpnia 2020, 23:50

Tour Bitwa Warszawska 1920: etap 2. Tesfatsion zwycięzcą skróconego odcinka

Natnael Tesfatsion (NTT Continental Cycling Team) został w Serocku zwycięzcą drugiego etapu zmagań na trasie Tour Bitwa Warszawska 1920.

14 sierpnia 2020, 18:28