IO 2016: Brytyjczycy złoci w sprincie drużynowym, Brytyjki z rekordem globu

Brytyjczycy Jason Kenny, Philip Hindes i Callum Skinner wywalczyli w Rio de Janeiro złoto w sprincie drużynowym, otwierając zmagania na olimpijskim welodromie w Brazylii.

Brytyjski tercet z czasem 42.440 w finale pokonał Nowozelandczyków - Ethana Mitchella, Sama Webstera i Edwarda Dawkinsa - i ustanowił nowy rekord olimpijski. W pojedynku o brąz najlepsi okazali się Francuzi Gregory Bauge, Francois Pervis i Michael d'Almeida, wyrywając medal z rąk Australijczyków - Nathana Harta, Patricka Constable'a i Matthew Glaetzera.

Polacy - Krzysztof Maksel, Damian Zieliński i Rafał Sarnecki - zajęli 7. miejsce.

W wyścigu drużynowym na dochodzenie mężczyzn złudzeń rywalom nie pozostawili Brytyjczycy. Dowodzeni przez sir Bradleya Wigginsa Ed Clancy, Steven Burke i Owain Doull w kwalifikacjach wykręcili czas 3:51.943 i o prawie trzy i pół sekundy pokonała Duńczyków - Caspera von Folsacha, Lasse Normana Hansena, Niklasa Larsena i Frederika Madsena.

Trzeci wynik zanotowali Australijczycy - Alexander Edmondson, Jack Bobridge, Michael Hepburn i Sam Welsford.

Do czołowej ósemki nie weszli tylko Holendrzy, którzy w końcówce zaliczyli kraksę.

W kwalifikacjach wyścigu drużynowego na dochodzenie kobiet rekord świata wynikiem 4:13.260 ustanowiły Brytyjki - Laura Trott, Katie Archibald, Joanna Roswell-Shand i Elinor Barker. Czwórka zawodniczek Zjednoczonego Królestwa pojechała lepiej od amerykańskiej drużyny w składzie Sarah Hammer, Chloe Dygert, Kelly Catlin i Jennifer Valente (4:14.286).

Pierwszą trójkę dopełniły Australijki, wciąż dochodzące do siebie po kraksie na treningu. Melissa Hoskins, Annette Edmondson, Georgia Baker i Amy Cure zanotowały czas 4:19.059, o ponad 9 sekund lepszy niż sklasyfikowana na 8. miejscu polska obsada w składzie Justyna Kaczkowska, Daria Pikulik, Natalia Rutkowska i Edyta Jasińska.

Paweł Gadzała

Recent Posts

Criterium du Dauphine 2020. Buchmann i Kruijswijk poza wyścigiem

Emanuel Buchmann (Bora-hansgrohe) i Steven Kruijswijk (Jumbo-Visma) nie ukończyli 4. etapu Criterium du Dauphine.

15 sierpnia 2020, 13:49

Criterium du Dauphine 2020. Bernal zrezygnował

Egan Bernal (Team Ineos) nie przystąpił do 4. etapu Criterim du Dauphine.

15 sierpnia 2020, 12:01

Criterium du Dauphine 2020. Guillaume Martin po pierwszą piątkę

Guillaume Martin po trzech dniach Criterium du Dauphine zajmuje 4. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu. 27-latek zmierza po najlepszy wynik…

15 sierpnia 2020, 11:40

Davide Formolo: "Musiałem ruszyć na Madeleine i modlić się, żeby się udało"

Davide Formolo modlił się, krzywił, zwijał na rowerze pod wpływem wysiłku, do jakiego ciało zmuszał na rowerze marki Colnago. Do…

15 sierpnia 2020, 07:05

Sowiogórski Tour 2020: etap 2. Góry dla Jaskulskiej, Krześlak i Frątczaka

Marta Jaskulska wygrała drugi etap Sowiogórski Tour. W odjeździe o trzy rundy mniej pracowała juniorka Natalia Krześlak, która rozgromiła rywalki…

14 sierpnia 2020, 23:50

Tour Bitwa Warszawska 1920: etap 2. Tesfatsion zwycięzcą skróconego odcinka

Natnael Tesfatsion (NTT Continental Cycling Team) został w Serocku zwycięzcą drugiego etapu zmagań na trasie Tour Bitwa Warszawska 1920.

14 sierpnia 2020, 18:28