Daniel - odzież kolarska

IO 2016: zapowiedź wyścigów jazdy indywidualnej na czas

Przewodnik kolarskiego kibica po igrzyskach w Rio de Janeirotrasy, faworyci, listy startowe, historia i plan transmisji wyścigów jazdy indywidualnej na czas.

Wyścigi jazdy indywidualnej na czas zamkną szosowe zmagania w Rio de Janeiro. Olimpijskie medale rozdane zostaną ponownie w dwóch kategoriach - elity kobiet i elity mężczyzn.

40 zawodników i 22 zawodniczki walczyło będzie o dwa komplety medali olimpijskich na przedmieściach Rio de Janeiro, a w wyścigach weźmie udział czwórka biało-czerwonych - Anna Plichta i Katarzyna Niewiadoma oraz Michał Kwiatkowski i Maciej Bodnar.

Jazda indywidualna na czas elity kobiet (29,9 km)

Trasa wyścigu kobiet prowadzi po rundzie w Grumari, do której prowadzi krótki dojazd, co razem tworzy blisko 30-kilometrową rundę. Do pokonania te same podjazdy co podczas wyścigu ze startu wspólnego - Grumari (1,3 km; 9,4%) i Grota Funda (2,1 km; 6,8%). Przed pierwszą wspinaczką do pokonania 2-kilometrowy odcinek bruku, przez który bezpiecznie można przedostać się jednak wyasfaltowaną ostatnio nitką.

Kłopoty sprawiały będą bardzo strome fragmenty pierwszego podjazdu oraz techniczny zjazd. Między wspinaczkami zawodniczki pokonają 7-kilometry odcinek płaski, a ze szczytu ostatniego podjazdu do mety pozostaje 9,7 kilometra.

Start: 13:30 (czasu warszawskiego)
Finisz: 14:46 (czasu warszawskiego)

Czasy startów (wybrane plus ostatnia dziesiątka):

13:30 PLICHTA Anna (Polska)
13:42 NIEWIADOMA Katarzyna (Polska)
13:46 CANUEL Karol-Ann (Kanada)
13:52 MOOLMAN-PASIO Asleigh (RPA)
13:54 LONGO BORGHINI Elisa (Włochy)
13:55 SOLOVEI Hanna (Ukraina)
13:57 VAN DIJK Ellen (Holandia)
13:56 STEVENS Evelyn (USA)
14:00 ZABELINSKAYA Olga (Rosja)
14:01 BRENNAUER Lisa (Niemcy)
14:03 VAN DER BREGGEN Anna (Holandia)
14:04 VILLUMSEN Linda (Nowa Zelandia)
14:06 ARMSTRONG Kristin (USA)

io2016-tt

Jazda indywidualna na czas elity mężczyzn (54,6 km)

Trasa prowadzi rundą Grumari doskonale znaną z wyścigów ze startu wspólnego. Zawodnicy dwukrotnie pokonają blisko 25-kilometrową pętlę, na której zlokalizowano dwa strome podjazdy. Pierwszy z nich liczy 1,3 kilometra, a jego średnie nachylenie to 9,4%, przy maksymalnym dochodzącym do 15%. Drugi jest nieco dłuższy - 2,1 km o średnim nachyleniu 6,3%.

Przed pierwszą wspinaczką do pokonania 2-kilometrowy odcinek bruku, przez który bezpiecznie można przedostać się wyasfaltowaną ostatnio nitką. Wspinaczki rozdzielone są 7-kilometrowym odcinkiem względnie płaskiego terenu, natomiast ze szczytu ostatniego podjazdu do mety pozostaje 9700 metrów.

Start: 15:00 (czasu warszawskiego)
Finisz: 18:00 (czasu warszawskiego)

Czasy startów (wybrani plus ostatnia dziesiątka):

15:00 CRAVEN Dan (Namibia)
15:25 KWIATKOWSKI Michał (Polska)
16:18 THOMAS Geraint (Wielka Brytania)
16:21 ROGLIC Promoz (Słowenia)
16:22 CASTROVIEJO Jonathan (Hiszpania)
16:25 BODNAR Maciej (Polska)
16:27 BARTA Jan (Czechy)
16:28 OLIVEIRA Nelson (Portugalia)
16:30 DENNIS Rohan (Australia)
16:31 IZAGIRRE Ion (Hiszpania)
16:33 PHINNEY Taylor (USA)
16:34 CANCELLARA Fabian (Szwajcaria)
16:36 MARTIN Tony (Niemcy)
16:37 KIRYIENKA Vasil (Białoruś)
16:39 DUMOULIN Tom (Holandia)
16:40 FROOME Christopher (Wielka Brytania)

Faworyci i faworytki

Elita mężczyzn:

W wyścigu elity mężczyzn tytułu z Londynu nie broni Brytyjczyk Bradley Wiggins, acz godne zastępstwo stanowił będzie trzykrotny zwycięzca Tour de France Christopher Froome. 31-latek jest jednym z najlepszych wspinaczy i czasowców świata i w takiej próbie powinien wypaść jak na Tour de France, czyli wybierać między 1 a 2 miejscem.

Brytyjczyk, jak na Tour de France, rywalizował będzie z Holendrem Tomem Dumoulinem, który na przestrzeni ostatnich dwóch sezonów wyrósł na jednego z najlepszych specjalistów w jeździe na czas. 25-latek, mimo kontuzji nadgarstka odniesionej w lipcu, powinien wciąż generować moc pozwalającą walczyć o złoty medal.

Powiew młodości wprowadzają Rohan Dennis i Ion Izagirre. Dwójka w tym sezonie w jeździe na czas wypada znakomicie i z ambicjami przystąpi do walki o podium. Australijczyk wygrał w tym roku czasówkę na Tour of California, a na 13. etapie Tour de France był 5., ulegając tylko Dumuolinowi, Froome'owi, Nelsonowi Oliveirze i Jerome'owi Coppelowi. Hiszpan to mistrz swojego kraju, zwycięzca czasówki z Tour de Suisse, w tym roku notujący fantastyczne wyniki w wyścigach tygodniowych i mogący pokusić się o walkę o brązowy medal.

Wspomniany już Portugalczyk Nelson Oliveira dobrze wypada w ciężkich i długich próbach, co potwierdził 3. miejscem na czasówce na Tour de France. Jego obecność w czołówce nie powinna być zdziwieniem, podobnie jak mistrza olimpijskiego z Pekinu Fabiana Cancellary. Szwajcar kończy w tym roku karierę i nie wygrywa już jak niegdyś, ale na swoich ostatnich igrzyskach bez walki na pewno młodszym pola nie odda.

Do walki o medal w jeździe na czas staną też Wasilij Kirijenka, aktualny mistrz świata w tej specjalności, oraz były trzykrotny mistrz globu Tony Martin. Białorusin i Niemiec w tym roku nie prezentują oszałamiającej dyspozycji i nie wygrali jeszcze żadnej czasówki, acz nie zmienia to faktu, że dysponują mocnymi kartami i sporym doświadczeniem, stawiającymi ich wśród najmocniejszych.

Lista startowa

Elita kobiet:

W wyścigu elity kobiet wśród faworytek wymienić należy Holenderki Ellen van Dijk i Annę van der Breggen, Amerykankę Kristin Armstrong, Nowozelandkę Lindę Villumsen i Niemkę Lisę Brennauer.

42-letnia Kristin Armstrong mistrzynią olimpijską była już dwa razy, a w ostatnich latach mieściła się w czołowej piątce mistrzostw świata. Doświadczenie i pokazana na wyścigu ze startu wspólnego moc powinny stawiać ją wśród zawodniczek walczących o złoto.

Mistrzyni olimpijska Anna van der Breggen to kolejna niezwykle mocna kandydatka do medalu - przed rokiem zdobyła wicemistrzostwo świata w jeździe na czas, regularnie  zajmowała czołowe miejsca na górskich czasówkach podczas Giro Rosa, a triumfy w wyścigach wszelkiej długości i rodzaju czynią ją jedną z najbardziej uniwersalnych zawodniczek w stawce.

Van Dijk bardzo mocno kręciła na trasie wyścigu ze startu wspólnego, a w ostatnim czasie wygrała pofałdowaną czasówkę podczas Thuringen Rundfahrt. Mistrzyni świata w jeździe na czas z 2013 roku ma sporo doświadczenie w walce na technicznych trasach i dobrze radzi sobie ze sztywnymi podjazdami.

Lisa Brennauer, mistrzyni świata z 2014 roku, w sezonie nie wygrała jeszcze żadnej jazdy na czas, acz po mocno przejechanym Thuringen Rundfahrt i 19. miejsce w wyścigu ze startu wspólnego powinna wtrącić swoje trzy grosze do walki o czołowe pozycje, podobnie jak Linda Villumsen, aktualna mistrzyni świata w jeździe na czas.

Mocnym typem do czołowej piątki jest też Amerykanka Evelyn Stevens, Kanadyjka Karol-Ann Canuel, natomiast obecność podjazdów powinna ułatwić zadanie zawodniczkom takim jak Asleigh Moolman (RPA) czy Katrin Garfoot (Australia).

Lista startowa

Reprezentacja Polski

Polskę w wyścigu elity mężczyzn reprezentowali będą Maciej Bodnar i Michał Kwiatkowski. Pierwszy walczył będzie o jak najlepszy wynik, drugi najprawdopodobniej pojedzie z celem zanotowania międzyczasów, które ułatwią walkę starszemu koledze.

Wśród pań wystąpią Anna Plichta i Katarzyna Niewiadoma. Pierwsza nie jechała jeszcze takiej czasówki przy takiej obsadzie, ale biorąc pod uwagę dyspozycję ze startu wspólnego, można spodziewać się, że walczyła będzie o miejsce jak najbliżej pierwszej dziesiątki.

Niewiadoma na górskich czasówkach podczas Giro Rosa zajmowała w ostatnich dwóch latach piąte miejsca. Próba w Rio ma więcej fragmentów płaskich, acz Polka powinna zakręcić się wśród pięciu-sześciu najlepszych zawodniczek.

Z archiwum "Szosy"

Elita mężczyzn:

2000  1 Wiaczesław Jekimow   2 Jan Ullrich     3 Lance Armstrong 
2004  1 Wiaczesław Jekimow*  2 Bobby Julich    3 Michael Rogers 
2008  1 Fabian Cancellara   2 Gustav Erik Larsson 3 Levi Leipheimer 
2012  1 Bradley Wiggins    2 Tony Martin     3 Christopher Froome


Elita kobiet:

2000  1 Leontien Zijlaard   2 Mari Holden     3 Jeannie Longo-Ciprelli
2004  1 Leontien Zijlaard   2 Deirdre Demet-Barry 3 Karin Thuerig
2008  1 Kristin Armstrong   2 Emma Pooley     3 Karin Thuerig
2012  1 Kristin Armstrong   2 Judith Arndt    3 Olga Zabelinskaya


* Złoto w Atenach zdobył Tyler Hamilton, jednak przeprowadzony w tym czasie test antydopingowy wykazał stosowanie transfuzji krwi. W 2011 roku Amerykanin został zdyskwalifikowany i zmuszony do zwrotu medalu.

Transmisja

Relację prowadzi Telewizja Polska, a wyścigi oglądać można będzie na kanałach pierwszym i drugim, a także w internecie na stronie www.sport.tvp.pl.

15:55 - 17:35 TVP 2

17:35 - 18:05 TVP 1

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: