IO 2016: Rosja minus trzy

Troje rosyjskich kolarzy nie zostało dopuszczona do udziału w igrzyskach olimpijskich. Kolejnych troje pod lupą UCI.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) poinformowała, że troje rosyjskich zawodników nominowanych do olimpijskiej kadry na igrzyska w Rio de Janeiro nie będzie mogła wziąć udziału w walce o olimpijskie medale.

Decyzją Komitetu Wykonawczego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego rosyjscy sportowcy, którzy w przeszłości karani byli za naruszenie zasad antydopingowych, nie będą mogli wziąć udziału w tegorocznych igrzyskach, natomiast o kwalifikacji pozostałych decydować mają zarządzające poszczególnymi dyscyplinami federacje.

Komunikat UCI nie podaje wprawdzie nazwisk, ale kryterium dopingowej przeszłości wskazuje jasno na Ilnura Zakarina, Siergeja Shilova i Olgą Zabelinskają, którzy w przeszłości otrzymali kary zawieszenia za złamanie przepisów antydopingowych.

Z listy jadących do Brazylii zniknęły także trzy inne nazwiska, w sprawach których toczą się lub toczyły się będą postępowania. Tu także Unia nie podała nazwisk. Do rywalizacji o olimpijskie laury dopuszczono 11 rosyjskich kolarzy i kolarek.

UCI poinformowała także, że rosyjscy zawodnicy i zawodniczki poddawani byli większej ilości testów już od listopada 2015 roku.

Działania MKOl-u oraz WADA i UCI efekt raportu niezależnej komisji Richarda McLarena, który w ostatnich dniach przedstawił dowody na istnienie zorganizowanego systemu dopingowego w Rosji. Raport opiera się na zeznaniach świadków i analizach próbek, a jego podsumowanie wyraźnie wskazuje, że system organizowania i administrowania zabronionych środków, a także tuszowania pozytywnych testów antydopingowych przez laboratoria w Sochi i Moskwie sponsorowany był i napędzany przez struktury państwowe Federacji Rosyjskiej.

Wśród zarzutów pod adresem rosyjskich instytucji jest m.in. usuwanie pozytywnych testów antydopingowych - 643 w skali wszystkich dyscyplin sportu, a 26 w przypadku kolarstwa w latach 2012-2015.

Kampania antydopingowa nabrała tempa przed igrzyskami w Rio - MKOl zlecił ponowne przetestowanie próbek z igrzysk w Pekinie (2008) i Londynie (2012). Badania objęły póki co 1243 testy przeprowadzone podczas tych imprez i wykazały 98 przypadków stosowania dopingu, w tym co najmniej 23 wśród medalistów z Pekinu.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: