Tour de France 2016: etap 20

Ion Izagirre po całodniowej ucieczce wygrał w Morzine dwudziesty etap Tour de France.

Bask z Movistaru wyprzedził Jarlinsona Pantano (IAM Cycling) i Vincenzo Nibaliego (Astana).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej bezpiecznie dowiózł do mety Chris Froome (Team Sky). W grupie lidera na 15. miejscu zameldował się Rafał Majka (Tinoff).

Intensywny początek na ostatnim górskim odcinku wyłonił na Col des Aravis (21 km; kat. 2; 6,7 km; 7%) czołówkę w składzie Sergio Henao (Sky), Imanol Erviti, Ion Izagirre, Nelson Oliveira (wszyscy Movistar), Vincenzo Nibali, Jakob Fuglsang (obaj Astana), Peter Sagan, Roman Kreuziger (obaj Tinkoff), Ben Gastauer, Cyril Gautier, Alexis Gougeard (wszyscy Ag2r), Wilco Kelderman, George Bennett (obaj LottoNL-Jumbo), Frank Schleck, Jasper Stuyven (obaj Trek), Jarlinson Pantano (IAM), Pierre Rolland, Tom-Jelte Slagter, Dylan van Baarle (wszyscy Cannondale), Patrick Konrad (Bora), Ilnur Zakarin (Katusha), Rui Costa (Lampre-Merida), Thomas De Gendt, Tony Gallopin (obaj Lotto-Soudal), Sylvain Chavanel, Fabrice Jeandesbosz (obaj Direct Energie), Julian Alaphilippe (Etixx), Nicolas Edet (Cofidis), Chris Juul-Jensen i Michael Matthews (obaj Orica).

Na momentami mokrej szosie peleton ostrożnie prowadzi Team Sky, co pomogło uciekinierom na Col de la Colombière (45,5 km; kat. 1; 11,7 km; 5,8%) prowadzić z przewagą 5 minut. Najwięcej w tej sytuacji zyskiwał Kreuziger, który przystąpił do etapu ze stratą 9:45.

Czołówka na długim zjeździe z przełęczy pękła. Sagan napędzał odjazd, odskakując wraz z Kreuzigerem, Izagirre, Nibalim, Costą, Pantano, Alaphilippem i Gougeardem. Peleton przyspieszył dopiero, gdy jego strata dobiła do 6:22. Za pracę zabrała się ekipa Astany.

Na Col de la Ramaz (93,5 km; kat.1; 13,9 km; 7,1%) z czołówki odpadł zmęczony Sagan. Pozostali uciekinierzy nie chcieli się poświęcić, co pozwoliło dojechać do nich De Gendtowi, Zakarinowi, Rollandowi, Keldermanowi i Henao. Ten pierwszy skontrował i objął samotne prowadzenie. Z zasadniczej grupy, która zbliżyła się na 5 minut, odpadł Bauke Mollema (Trek).

Alaphilippe i Pantano przemknęli obok De Gendta na mokrym zjeździe. Dwójka zdobyła ponad minutę nad następnymi kolarzami oraz do 7 minut powiększyła przewagę nad peletonem

Na początku ostatniego podjazdu na trasie, Col de Joux Plane (134,5 km; kat. HC; 11,6 km; 8,5%), z zasadniczej grupy spłynął Fabio Aru (Astana). Zaatakowali odrodzony Mollema oraz Joaquim Rodriquez (Katusha). Z przodu Nibali próbował przeskoczyć do dwójki liderów, w tym czasie Alaphilippe chciał odskoczył od Pantano, ale Kolumbijczyk równym tempem powstrzymał zapędy młodego Francuza.

3,6 km przed końcem wspinaczki „Rekin z Mesyny” dojechał do dwójki, a po 400 następnych metrach wyszedł na prowadzenie. Za plecami Włocha pojawił się jednak Izagirre, z przyczepionym Pantano. W grupie lidera spokojnie utrzymywał się Rafał Majka.

Niebezpieczny, do tego mokry, zjazd do mety był znakomitą areną dla świetnie zjeżdżającej trojki. Pantano omal nie wyleciał na jednym z pierwszych zakrętów, za to błyskawicznie kilkadziesiąt metrów zyskał Izagirre.

27-letni Bask do końca nie użył hamulców, meldując się na mecie po pierwsze w karierze zwycięstwo w „Wielkiej Pętli”. Grupa z uśmiechniętym Froomem i Majką przyjechała spóźniona o 4 minuty.

Wyniki 20. etapu Tour de France 2016 (GT), Saint-Gervais-les-Bains – Morzine (146,5 km):

  1 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                           4:06:45
  2 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          00:19
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        00:42
  4 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                  00:49
  5 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              01:43
  6 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           01:44
  7 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     00:49
  8 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         03:24
  9 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       04:12
 10 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 11 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       04:14
 13 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange
 14 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 15 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               04:17
 16 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         04:18
 17 Wouter Poels (Ned) Team Sky
 18 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 19 Sergio Henao (Col) Team Sky
 20 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 21 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 22 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
 23 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     04:44
 24 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                       04:51
 25 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           05:42
 26 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             06:46
 27 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            06:55
 28 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 29 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             07:03
 30 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    07:09
 31 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              07:40
 32 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               08:04
 33 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept           08:49
 34 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         09:10
 35 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18
 36 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           09:49
 37 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                      10:21
 38 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         10:40
 39 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      10:58
 40 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           11:27
 41 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                        11:59
 42 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           12:17
 43 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 44 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 45 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       12:23
 46 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                12:51
 47 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 48 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       13:17
 49 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           14:18
 50 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                         14:33
 51 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                          15:15
 52 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                16:06
 53 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       17:25
 54 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          17:38
 55 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 56 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 57 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 58 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 59 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 60 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 61 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky
 62 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                      18:03
 63 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         18:08
 64 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 65 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 66 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                       19:57
 67 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 68 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
 69 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
 70 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 71 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                            20:53
 72 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 73 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 74 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 75 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 76 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 77 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 78 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
 79 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
 80 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           21:08
 81 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange             22:09
 82 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                          22:35
 83 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
 84 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                         22:59
 85 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                        23:58
 86 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           26:31
 87 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
 88 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         26:56
 89 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
 90 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        27:22
 91 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     27:57
 92 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
 93 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 94 Alberto Losada (Spa) Team Katusha
 95 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
 96 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 97 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                               28:17
 98 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange                         29:34
 99 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              29:37
100 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                        29:40
101 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       29:42
102 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     29:52
103 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange
104 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept
105 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
106 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
107 Ian Stannard (GBr) Team Sky
108 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
109 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
110 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
111 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept
112 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept
113 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                           30:08
114 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
115 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
116 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                             30:24
117 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept                  30:44
118 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                         33:26
119 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                               33:46
120 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
121 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
122 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
123 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
124 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
125 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                      33:54
126 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
127 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                            33:58
128 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
129 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
130 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac
131 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                       34:08
132 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
133 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
134 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
135 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
136 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
137 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
138 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
139 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
140 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
141 Jérémy Roy (Fra) FDJ
142 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
143 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange
144 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
145 William Bonnet (Fra) FDJ
146 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
147 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept
148 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
149 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
150 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange
151 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
152 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac
153 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
154 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
155 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
156 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
157 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
158 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
159 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
160 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
161 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                         34:32
162 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
163 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       34:34
164 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
165 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
166 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
167 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
168 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange
169 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
170 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
171 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
172 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team                             35:00
173 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                            35:28
174 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
175 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         36:19

Punkty

  1 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                                20 pkt
  2 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                             17
  3 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           15
  4 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     13
  5 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                 11
  6 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                              10
  7 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                         9
  8 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             8
  9 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                           7
 10 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             6
 11 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                               5
 12 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           4
 13 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                              3
 14 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                             2
 15 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   1

Lona premia - Le Grand-Bornand, 33.5km

  1 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                       20 pkt
  2 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              17
  3 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                  15
  4 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        13
  5 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                 11
  6 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                        10
  7 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                               9
  8 Sergio Henao (Col) Team Sky                                      8
  9 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                              7
 10 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            6
 11 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                           5
 12 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                                 4
 13 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange                 3
 14 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                                 2
 15 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                               1

Premie górskie

Col des Aravis, 21km

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                               5 pkt
  2 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                              3
  3 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                           2
  4 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                               1

Col de la Colombiere, 45.5km

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              10 pkt
  2 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                              8
  3 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                               6
  4 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                           4
  5 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                          2
  6 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            1

Col de la Ramaz, 93.5km

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              10 pkt
  2 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                  8
  3 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                           6
  4 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                              4
  5 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                               2
  6 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                      1

Col de Joux Plane, 134.5km

  1 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                             25 pkt
  2 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           20
  3 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                                16
  4 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        14
  5 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     12
  6 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                              10
  7 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                  8
  8 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                 6
  9 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                             4
 10 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                           2

Klasyfikacja młodzieżowa etapu

  1 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                4:07:34
  2 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  3 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          03:25
  4 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
  5 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             06:06
  6 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         08:21
  7 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                           11:28
  8 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                          14:26
  9 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        16:49
 10 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                         19:08
 11 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
 12 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 13 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                     20:04
 14 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           20:19
 15 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                          21:46
 16 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       26:07
 17 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              28:48
 18 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                        28:51
 19 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                           29:19
 20 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                         32:37
 21 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                      33:09
 22 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          33:19
 23 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
 24 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
 25 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 26 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange
 27 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 28 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data

Najbardziej waleczny

  1 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling

Drużynowo

  1 Movistar Team                                             12:28:41
  2 Lampre - Merida                                              04:26
  3 Team Sky                                                     04:28
  4 Etixx - Quick-Step                                           07:33
  5 AG2R La Mondiale                                             07:39
  6 Tinkoff Team                                                 09:52
  7 IAM Cycling                                                  12:14
  8 BMC Racing Team                                              17:35
  9 FDJ                                                          22:52
 10 Trek-Segafredo                                               23:30
 11 Bora-Argon 18                                                26:00
 12 Astana Pro Team                                              27:32
 13 Team Katusha                                                 29:58
 14 Team LottoNl-Jumbo                                           32:17
 15 Orica-BikeExchange                                           32:30
 16 Cofidis, Solutions Credits                                   39:08
 17 Team Giant-Alpecin                                           44:47
 18 Cannondale-Drapac                                            45:15
 19 Lotto Soudal                                                 48:01
 20 Direct Energie                                               51:16
 21 Fortuneo - Vital Concept                                  01:00:07
 22 Dimension Data                                            01:27:47

Klasyfikacja generalna po 20. etapie:

  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                         86:21:40
  2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         04:05
  3 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           04:21
  4 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          04:42
  5 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           05:17
  6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       06:16
  7 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         06:58
  8 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
  9 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       07:04
 10 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           07:11
 11 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           13:13
 12 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  18:51
 13 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              19:20
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              24:59
 15 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                28:31
 16 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                       30:42
 17 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   38:30
 18 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               38:57
 19 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          38:59
 20 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     42:28
 21 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         47:40
 22 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         48:23
 23 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      52:14
 24 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         53:06
 25 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             56:33
 26 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                       01:03:59
 27 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                            01:04:25
 28 Wouter Poels (Ned) Team Sky                               01:06:57
 29 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                  01:12:06
 30 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     01:19:59
 31 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                         01:21:00
 32 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  01:24:38
 33 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                 01:25:14
 34 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                        01:27:39
 35 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                          01:32:19
 36 Steve Morabito (Swi) FDJ                                  01:38:30
 37 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                          01:46:36
 38 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                      01:50:51
 39 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                      01:55:28
 40 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        01:56:35
 41 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step               02:00:09
 42 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                        02:00:38
 43 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                     02:02:53
 44 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                   02:06:13
 45 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                       02:06:36
 46 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                        02:07:22
 47 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                          02:09:49
 48 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                   02:10:25
 49 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                           02:11:42
 50 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                      02:13:47
 51 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                   02:15:16
 52 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                      02:17:16
 53 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                   02:18:05
 54 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          02:18:24
 55 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits          02:21:17
 56 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                   02:25:45
 57 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      02:27:45
 58 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                     02:28:06
 59 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept          02:28:27
 60 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                   02:34:15
 61 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                       02:41:05
 62 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     02:41:52
 63 Anthony Roux (Fra) FDJ                                    02:43:51
 64 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                          02:44:01
 65 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                        02:46:32
 66 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    02:47:32
 67 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                         02:48:02
 68 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                      02:49:49
 69 Winner Anacona (Col) Movistar Team                        02:50:23
 70 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept               02:50:49
 71 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                          02:51:23
 72 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange                      02:53:10
 73 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                  02:53:22
 74 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                     02:58:12
 75 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                      02:58:26
 76 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                           02:58:48
 77 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                       03:00:54
 78 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        03:01:22
 79 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                   03:02:10
 80 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                        03:04:10
 81 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                       03:04:53
 82 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac                 03:09:19
 83 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                           03:11:28
 84 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept       03:12:52
 85 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                 03:14:07
 86 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                       03:14:31
 87 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits        03:18:14
 88 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                             03:19:44
 89 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    03:20:22
 90 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept          03:21:09
 91 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  03:23:15
 92 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        03:23:17
 93 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept        03:24:36
 94 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                 03:26:19
 95 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                      03:27:15
 96 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
 97 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                        03:28:33
 98 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                      03:30:05
 99 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                     03:33:29
100 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
101 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            03:34:26
102 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                             03:36:25
103 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       03:38:17
104 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            03:38:41
105 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                    03:40:02
106 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept             03:40:09
107 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             03:42:42
108 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     03:44:54
109 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    03:46:42
110 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                 03:47:29
111 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                 03:47:40
112 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      03:50:43
113 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   03:51:55
114 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        03:51:57
115 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                   03:52:50
116 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data          03:56:30
117 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                     03:57:06
118 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                    03:57:49
119 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       03:57:58
120 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange          03:58:10
121 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                        03:58:17
122 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits            03:58:36
123 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   03:59:12
124 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      04:02:12
125 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                      04:03:16
126 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo                         04:03:44
127 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                       04:05:22
128 William Bonnet (Fra) FDJ                                  04:06:18
129 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                      04:06:23
130 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                          04:08:07
131 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                    04:08:08
132 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac                        04:08:22
133 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange                 04:09:04
134 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                          04:09:17
135 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac              04:09:40
136 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange                    04:10:33
137 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                         04:12:53
138 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            04:13:49
139 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      04:14:48
140 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                  04:16:53
141 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      04:16:57
142 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                     04:17:03
143 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits           04:18:15
144 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                  04:21:41
145 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step              04:22:02
146 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                         04:22:05
147 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept            04:23:01
148 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    04:23:42
149 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                   04:24:24
150 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                     04:24:28
151 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   04:26:39
152 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                  04:27:49
153 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac                   04:28:01
154 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    04:28:11
155 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18                   04:28:33
156 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                         04:29:22
157 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                            04:29:38
158 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       04:29:47
159 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                          04:30:02
160 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team                          04:30:30
161 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                04:30:34
162 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept               04:31:10
163 Ian Stannard (GBr) Team Sky                               04:31:34
164 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           04:31:40
165 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                    04:32:09
166 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                         04:32:25
167 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                       04:34:45
168 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                    04:35:06
169 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      04:39:37
170 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                         04:40:24
171 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               04:50:14
172 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                       04:51:07
173 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                            04:55:13
174 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        05:01:18
175 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                           05:17:14

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                 440 pkt
  2 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                         228
  3 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                      183
  4 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                             156
  5 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                          152
  6 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                             150
  7 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                        136
  8 Christopher Froome (GBr) Team Sky                              131
  9 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                               128
 10 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                 120
 11 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     97
 12 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  89
 13 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              77
 14 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                           74
 15 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                             73
 16 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                          72
 17 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                            71
 18 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          68
 19 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            64
 20 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits             64

Klasyfikacja górska

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                 209 pkt
  2 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                             130
  3 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                            121
  4 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                84
  5 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                 76
  6 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              62
  7 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  53
  8 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           36
  9 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                         36
 10 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                            33
 11 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                        33
 12 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     29
 13 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                27
 14 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                         27
 15 Winner Anacona (Col) Movistar Team                              26
 16 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                           24
 17 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept                     24
 18 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               22
 19 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          22
 20 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            20

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                       86:26:22
  2 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         02:16
  3 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         42:58
  4 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      47:32
  5 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  01:19:56
  6 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step               01:55:27
  7 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          02:13:42
  8 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept          02:23:45
  9 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     02:37:10
 10 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                        02:41:50
 11 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        02:56:40
 12 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  03:18:33
 13 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        03:18:35
 14 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       03:28:47
 15 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       03:33:35
 16 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     03:40:12
 17 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      03:46:01
 18 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   03:47:13
 19 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        03:47:15
 20 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       03:53:16
 21 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   03:54:30
 22 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      03:57:30
 23 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      04:10:06
 24 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    04:19:00
 25 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       04:25:05
 26 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                04:25:52
 27 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           04:26:58
 28 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               04:45:32

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: