Tour de France 2016: etap 19

Romain Bardet (Ag2r-La Mondiale) po wspinaczce na Le Bettex zwyciężył na mecie dziewiętnastego odcinka Wyścigu Dookoła Francji.

Francuz, który awansował na pozycję wicelidera, pokonał Joaquima Rodriqueza (Katusha) i Alejandro Valverde (Movistar).

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej pomimo upadku utrzymał Chris Froome (Team Sky), natomiast zwycięstwo w klasyfikacji górskiej zagwarantował sobie Rafał Majka (Tinkoff).

Ściganie na kolejny alpejskim etapie otworzył podjazd Collet de Tamie (8,1 km; 7%). Od razu uformował się tam odjazd w składzie Rafał Majka, Robert Kiserlovski (obaj Tinkoff), Alexey Lutsenko (Astana), Alexis Vuillermoz (Ag2r), George Bennett (LottoNL-Jumbo), Pierre Rolland (Cannondale-Drapac), Markus Burghardt, Amaël Moinard (obaj BMC), Natnael Berhane (Dimension Data), Laurens ten Dam (Giant-Alpecin), Emmanuel Buchman (Bora-Argon 18), Rui Costa (Lampre-Merida), Thomas De Gendt, Tony Gallopin (obaj Lotto-Soudal), Tony Martin (Etixx-Quick Step), Daniel Navarro (Cofidis), Michael Matthews (Orica-BikeExchange), Eduardo Sepulveda i Vegard Breen (obaj Fortuneo).

Dwudziestka na 5 kilometrze wypracowała ponad 4 minuty przewagi. Czoło peletonu opanował w tym momencie zespół Astany, który zabrał się za kontrolowanie wydarzeń na trasie. Wspierany przez kolarzy Katushy utrzymywał różnicę na stałym poziomie. Uciekinierzy na Col de la Forclaz de Montmin (42,5 km; kat. 1; 9,8 km; 6,9%) zameldowali się z zapasem 3 minut, natomiast na Col de la Forclaz de Queige (73,5 km; kat. 2; 5,6 km; 7,8%) różnica powróciła do 4 minut.

Tempo pościgu ponownie wzrosło przed najtrudniejszą wspinaczką na trasie etapu, prowadzącą pod Montée de Bisanne (96,5 km; kat. HC; 12,4 km; 8,2%). Włączyła się do pracy ekipa Ag2r, co pomogło zbliżyć się peletonowi na 2:30. Groźny upadek zaliczył Tom Dumoulin, po którym zawodnik Giant-Alpecin wycofał się z wyścigu z podejrzeniem złamania nadgarstka.

Ucieczce nie pozostawiono wyboru, z przodu tempo na Montée de Bisanne również wzrosło. Na górską premię czołową grupę doprowadził Kiserlovski z zapasem półtorej minuty. Swoje punkty zgarnął Majka, a ponieważ zagrażający mu De Gendt odpadł wcześniej, to mistrz Polski zapewnił sobie drugie w historii zwycięstwo w klasyfikacji górskiej Tour de France.

Rolland i Costa oderwali się od czołówki, ale Francuza wyeliminował uślizg na ostrym zakręcie. Zaczęło padać, więc na zjeździe pojawiły się kolejne kraksy, w tym z udziałem Richiego Porte (BMC). Prowadzący Portugalczyk podjął ryzyko, starając się w pojedynkę utrzymać bezpieczną przewagę.

Z tyłu Astana jednak nie odpuściła. Peletonik wchłonął grupę Majki i zbliżył się na minutę do Costy.

Na kolejnych śliskich zjazdach zasadnicza grupa pękła. Upad Chris Froome, który musiał przesiąść się na rower Gerainta Thomasa, z trasy wyypadł wicelider Bauke Mollema (Trek-Segafredo), do przodu wyskoczył natomiast Romain Bardet. Zrobiło się dramatycznie.

Francuz finałową wspinaczkę na Le Bettex (kat. 1; 9,8 km; 8%) rozpoczął blisko minutę przed grupą Froome’a. Więcej tracił Mollema.

Costa został doścignięty przed Bardeta 8 kilometrów przed metą. Za ich plecami Astana i BMC powoli zmniejszały dystans.

Zaatakował Daniel Martin (Etixx-Quick Step), próbował coś zdziałać Porte. 3 kilometry przed metą Bardet utrzymywał 30 sekund w zapasie. Odpadł od stawki trzeci zawodnik wyścigu Adam Yates (Orica-BikeExchange).

W końcu przyspieszył Fabio Aru (Astana), następnie Alejandro Valverde (Movistar). Kilka metrów stracili po tej akcji Porte i Froome.

Ostatecznie Bardet dowiózł swoje prowadzenie do mety, 23 sekundy przed Rodriquezem i Valverde. Froome stracił 36 sekund, Mollema grubo ponad 4 minuty.

Wyniki 19. etapu Tour de France 2016 (GT), Albertville – Saint-Gervais-Mont Blanc (146 km):

  1 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                       4:14:08
  2 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         00:23
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
  4 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
  5 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           00:26
  6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              00:28
  7 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step
  8 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  00:36
  9 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 10 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           00:53
 11 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team
 12 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky
 13 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          00:56
 14 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      01:17
 15 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              01:52
 16 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  01:57
 17 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           01:58
 18 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         03:00
 19 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               03:10
 20 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          03:52
 21 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 22 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 23 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           04:26
 24 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         04:42
 25 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            04:49
 26 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                         06:08
 27 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               06:13
 28 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                06:33
 29 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
 30 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 31 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             07:49
 32 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                       07:54
 33 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         08:20
 34 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   08:43
 35 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                         09:03
 36 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          09:07
 37 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              09:33
 38 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          11:04
 39 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             11:43
 40 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 41 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 42 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
 43 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 44 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
 45 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           11:53
 46 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     12:34
 47 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                           13:13
 48 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
 49 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                            13:30
 50 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               13:36
 51 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       14:29
 52 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 53 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 54 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 55 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      15:02
 56 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           16:50
 57 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           17:30
 58 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 59 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 60 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    18:01
 61 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                    18:32
 62 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 63 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      19:34
 64 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits           19:57
 65 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 66 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 67 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 68 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 69 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 70 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
 71 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
 72 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 73 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                          21:15
 74 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 75 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange
 76 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept             21:57
 77 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                        22:53
 78 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
 79 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          23:00
 80 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      23:03
 81 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
 82 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       23:46
 83 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 84 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
 85 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 86 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                     24:47
 87 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       25:18
 88 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 89 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         27:38
 90 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
 91 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
 92 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
 93 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 94 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 95 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 96 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
 97 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 98 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 99 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
100 William Bonnet (Fra) FDJ
101 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
102 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                         29:56
103 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept
104 Ian Stannard (GBr) Team Sky
105 Luke Rowe (GBr) Team Sky
106 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
107 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                               31:28
108 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
109 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo
110 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
111 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
112 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept
113 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
114 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
115 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
116 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
117 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
118 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
119 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
120 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
121 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
122 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
123 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
124 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
125 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange
126 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
127 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
128 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
129 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange
130 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
131 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida
132 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac
133 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
134 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
135 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
136 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
137 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
138 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange
139 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac
140 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept
141 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
142 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
143 Jérémy Roy (Fra) FDJ
144 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
145 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
146 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
147 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept
148 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
149 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
150 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
151 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
152 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
153 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange
154 Arthur Vichot (Fra) FDJ
155 Anthony Roux (Fra) FDJ
156 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
157 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
158 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
159 Marco Haller (Aut) Team Katusha
160 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
161 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
162 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
163 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
164 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
165 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
166 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
167 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
168 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
169 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                            31:44
170 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
171 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
172 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
173 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
174 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step                 31:47
175 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                  35:39
DNF Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
DNF Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin

Punkty

  1 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            20 pkt
  2 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha                            17
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          15
  4 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                            13
  5 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                              11
  6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                 10
  7 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                           9
  8 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                      8
  9 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                7
 10 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                               6
 11 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team                                5
 12 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                                 4
 13 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                              3
 14 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                          2
 15 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                  1

Lotna premia - Doussard, 25.5km

  1 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                       20 pkt
  2 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              17
  3 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                            15
  4 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                        13
  5 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                            11
  6 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept                     10
  7 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                              9
  8 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                  8
  9 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                         7
 10 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                           6
 11 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   5
 12 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              4
 13 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                           3
 14 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                                 2
 15 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                            1

Premie górskie

Col de la Forclaz de Montmin, 42.5km

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              10 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   8
  3 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         6
  4 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                            4
  5 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                              2
  6 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                  1

Col de la Forclaz de Queige, 73.5km

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                               5 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   3
  3 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                           2
  4 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                           1

Montee de Brisanne, 96.5km

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  25 pkt
  2 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                                20
  3 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                             16
  4 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 14
  5 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                        12
  6 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                 10
  7 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                            8
  8 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept                 6
  9 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                           4
 10 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                          2

Le Brettex, 146km

  1 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            20 pkt
  2 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha                            16
  3 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          12
  4 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                             8
  5 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                               4
  6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  2

Klasyfikacja młodzieżowa etapu

  1 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                       4:14:31
  2 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          00:33
  3 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      00:54
  4 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         04:19
  5 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        11:20
  6 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
  7 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             14:06
  8 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     18:09
  9 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                     19:34
 10 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 11 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 12 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                        22:30
 13 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          22:37
 14 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                       23:23
 15 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 16 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
 17 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                         29:33
 18 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                         31:05
 19 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 20 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
 21 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 22 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida
 23 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac
 24 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 25 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange
 26 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 27 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 28 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                  35:16

Najbardziej waleczny

  1 Rui Costa (Por) Lampre - Merida

Drużynowo

  1 Movistar Team                                             12:44:06
  2 Team Sky                                                     00:23
  3 AG2R La Mondiale                                             08:18
  4 Astana Pro Team                                              09:11
  5 Lampre - Merida                                              12:16
  6 BMC Racing Team                                              13:15
  7 Tinkoff Team                                                 18:12
  8 Trek-Segafredo                                               21:10
  9 IAM Cycling                                                  22:50
 10 Team Katusha                                                 23:54
 11 Orica-BikeExchange                                           26:49
 12 Direct Energie                                               42:14
 13 Team Giant-Alpecin                                           44:19
 14 Etixx - Quick-Step                                           44:49
 15 FDJ                                                          48:03
 16 Team LottoNl-Jumbo                                           49:53
 17 Cannondale-Drapac                                            53:47
 18 Lotto Soudal                                                 54:25
 19 Bora-Argon 18                                                58:16
 20 Fortuneo - Vital Concept                                     59:36
 21 Cofidis, Solutions Credits                                01:05:50
 22 Dimension Data                                            01:09:40

Klasyfikacja generalna po 19. etapie:

  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                         82:10:37
  2 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         04:11
  3 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           04:27
  4 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          04:46
  5 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           05:17
  6 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              06:00
  7 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       06:20
  8 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         07:02
  9 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       07:10
 10 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           07:42
 11 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         07:52
 12 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           09:45
 13 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  18:51
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              21:37
 15 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                28:31
 16 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                       30:09
 17 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               35:11
 18 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      36:35
 19 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   38:30
 20 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     42:02
 21 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         42:48
 22 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          43:04
 23 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         46:44
 24 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         48:23
 25 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          50:39
 26 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             53:48
 27 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     58:46
 28 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                            01:04:26
 29 Wouter Poels (Ned) Team Sky                               01:06:57
 30 Steve Morabito (Swi) FDJ                                  01:14:51
 31 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                         01:18:23
 32 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                          01:18:59
 33 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                        01:20:30
 34 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                 01:22:23
 35 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     01:23:39
 36 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  01:28:07
 37 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                        01:30:48
 38 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                          01:33:16
 39 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                      01:40:36
 40 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                   01:40:39
 41 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                        01:45:09
 42 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                      01:50:36
 43 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                       01:53:16
 44 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                      01:54:38
 45 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        01:55:11
 46 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                     01:55:12
 47 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                   01:57:05
 48 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept          01:58:37
 49 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                   01:58:41
 50 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                   02:02:26
 51 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step               02:03:38
 52 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                     02:05:02
 53 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                      02:05:14
 54 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                   02:09:10
 55 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      02:13:55
 56 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team                         02:14:17
 57 Rui Costa (Por) Lampre - Merida
 58 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          02:15:47
 59 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits          02:18:49
 60 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                   02:20:30
 61 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                  02:23:06
 62 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept               02:24:23
 63 Alberto Losada (Spa) Team Katusha
 64 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                       02:27:15
 65 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange                      02:27:54
 66 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                      02:28:12
 67 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     02:28:32
 68 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                        02:30:53
 69 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                     02:32:38
 70 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                          02:34:48
 71 Anthony Roux (Fra) FDJ                                    02:34:52
 72 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                      02:35:59
 73 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                          02:36:02
 74 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                        02:38:20
 75 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    02:39:27
 76 Winner Anacona (Col) Movistar Team                        02:40:23
 77 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                           02:42:13
 78 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                       02:44:19
 79 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                       02:45:03
 80 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac                 02:45:40
 81 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                       02:46:36
 82 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept       02:47:18
 83 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits        02:48:34
 84 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                 02:50:28
 85 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        02:53:23
 86 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                           02:54:53
 87 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    02:54:58
 88 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept          02:55:35
 89 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                   02:56:07
 90 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                      02:57:25
 91 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                             02:57:31
 92 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                      02:58:04
 93 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                 03:00:45
 94 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                            03:03:16
 95 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        03:06:27
 96 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  03:06:40
 97 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            03:08:52
 98 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept             03:10:19
 99 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                     03:13:49
100 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            03:15:02
101 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                 03:17:13
102 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     03:19:32
103 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       03:20:00
104 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept        03:20:05
105 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                        03:20:34
106 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   03:22:05
107 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                 03:22:06
108 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       03:22:32
109 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                    03:24:23
110 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                             03:24:37
111 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        03:26:07
112 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data          03:26:40
113 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       03:28:08
114 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                        03:28:27
115 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   03:29:32
116 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    03:30:07
117 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                     03:31:16
118 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      03:32:22
119 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                      03:33:48
120 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo                         03:33:54
121 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             03:34:09
122 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits            03:34:57
123 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      03:35:04
124 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                       03:35:54
125 William Bonnet (Fra) FDJ                                  03:36:28
126 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                    03:38:18
127 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac                        03:38:32
128 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange                 03:38:48
129 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac              03:39:24
130 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                          03:39:49
131 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange          03:40:19
132 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange                    03:40:43
133 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                          03:42:01
134 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            03:43:59
135 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                    03:44:42
136 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      03:45:40
137 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                   03:46:10
138 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                     03:46:47
139 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                  03:47:03
140 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits           03:47:05
141 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      03:47:07
142 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                      03:47:42
143 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                  03:51:25
144 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                         03:52:29
145 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step              03:52:34
146 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept            03:53:11
147 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                   03:54:34
148 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                     03:54:38
149 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                         03:56:18
150 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   03:57:03
151 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    03:57:55
152 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18                   03:58:17
153 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                         03:59:32
154 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team                          03:59:48
155 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
156 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       03:59:57
157 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                            04:00:10
158 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                04:00:44
159 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    04:01:04
160 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                         04:01:15
161 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                  04:02:15
162 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac                   04:02:27
163 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                    04:02:29
164 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                       04:04:55
165 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                    04:05:16
166 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept               04:05:36
167 Ian Stannard (GBr) Team Sky                               04:06:00
168 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           04:06:21
169 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      04:09:47
170 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                         04:10:44
171 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               04:20:24
172 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                       04:21:17
173 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                            04:25:23
174 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        04:31:28
175 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                           04:46:58

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                 425 pkt
  2 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                         228
  3 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                      163
  4 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                             156
  5 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                          152
  6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                        136
  7 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                             133
  8 Christopher Froome (GBr) Team Sky                              131
  9 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                               128
 10 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                 119
 11 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  89
 12 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     84
 13 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              77
 14 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                           74
 15 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                          65
 16 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          64
 17 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits             64
 18 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha                            63
 19 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                            62
 20 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                       59

Klasyfikacja górska

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                 209 pkt
  2 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                             105
  3 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                             81
  4 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                78
  5 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              62
  6 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                 60
  7 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  53
  8 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                         36
  9 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                            33
 10 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                        33
 11 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                27
 12 Winner Anacona (Col) Movistar Team                              26
 13 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                         25
 14 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                           24
 15 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept                     24
 16 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               22
 17 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          22
 18 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                            20
 19 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                                20
 20 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       20

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                       82:15:23
  2 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         02:16
  3 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      31:49
  4 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         38:02
  5 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  01:23:21
  6 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept          01:53:51
  7 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step               01:58:52
  8 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          02:11:01
  9 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     02:23:46
 10 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                        02:26:07
 11 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        02:48:37
 12 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        03:01:41
 13 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  03:01:54
 14 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     03:14:46
 15 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       03:15:14
 16 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   03:17:19
 17 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       03:17:46
 18 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        03:21:21
 19 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       03:23:22
 20 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   03:24:46
 21 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      03:27:36
 22 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      03:30:18
 23 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      03:40:54
 24 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       03:55:11
 25 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                03:55:58
 26 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    03:56:18
 27 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           04:01:35
 28 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               04:15:38

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                            246:42:40
  2 Team Sky                                                     03:46
  3 BMC Racing Team                                              30:36
  4 AG2R La Mondiale                                             49:11
  5 Astana Pro Team                                              49:26
  6 Trek-Segafredo                                            01:36:46
  7 Tinkoff Team                                              01:42:31
  8 IAM Cycling                                               01:57:49
  9 Team Katusha                                              01:59:15
 10 Lampre - Merida                                           02:30:52
 11 FDJ                                                       02:37:06
 12 Orica-BikeExchange                                        02:56:22
 13 Etixx - Quick-Step                                        03:45:56
 14 Team Giant-Alpecin                                        03:51:56
 15 Bora-Argon 18                                             04:16:37
 16 Direct Energie                                            04:49:26
 17 Team LottoNl-Jumbo                                        04:56:42
 18 Cannondale-Drapac                                         05:04:40
 19 Cofidis, Solutions Credits                                05:07:17
 20 Fortuneo - Vital Concept                                  05:13:11
 21 Dimension Data                                            05:50:25
 22 Lotto Soudal                                              06:08:04

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: