Tour de France 2016: etap 17

Ilnur Zakarin (Katusha) po wspinacze do Finhaut-Emosson zwyciężył na siedemnastym etapie Tour de France.

Rosjanin wyprzedził na mecie Kolumbijczyka Jarlinsona Pantano (IAM Cycling) oraz Rafała Majkę (Tinkoff). Polak umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji górskiej.

Na pozycji lidera Chris Froome (Team Sky) jest nie do ruszenia.

Pierwszy z czterech alpejskich odcinków, z dwoma trudnymi podjazdami przed metą, rozpoczęła seria nieudanych prób zawiązania akcji zaczepnych. Tempo było bardzo wysokie, wyniosło 51,8 km przez pierwszą godzinę.

Ucieczka zawiązała się dopiero na Côte de Saanenmöser (72,5 km; kat. 3; 6,6 km; 4,8%). W grupie miejscówkę znaleźli Rafał Majka, Peter Sagan (obaj Tinkoff), Tanel Kangert (Astana), Stef Clement, Jarlinson Pantano (obaj IAM Cycling), Kristjian Durasek (Lampre-Merida), Tony Gallopin (Lotto-Soudal), Domenico Pozzovivo (Ag2r), Steve Morabito (FDJ), Ilnur Zakarin (Katusha) i Brice Feillu (Fortuneo-Vital Concept).

Za jedenastką ruszyli Alexey Lutsenko (Astana), Greg Van Avermaet (BMC), Serge Pauwels (Dimension Data), Alberto Losada (Katusha), Rui Costa (Lampre-Merida), Thomas Voeckler (Direct Energie), Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step) i Ruben Plaza (Orica), ale pomimo niewielkiej straty nie potrafili jej zniwelować. Dopiero za Col des Mosses (105 km; kat. 3; 6,4 km; 4,4%) swego dopięła trójka Lutsenko, Van Avermaet i Voeckler. Obojętny na to peleton u podnóża Col de la Forclaz (166,5 km; kat. 1; 13 km; 7,9%) tracił 13 minut.

Na ciężkiej przełęczy zaatakowali Gallopin i Lutsenko, ale przeliczyli się z siłami. Majka na premii zdobył 10 punktów, umacniając się na prowadzeniu w klasyfikacji górskiej. W peletonie Astana narzuciła niezłe tempo, którego nie wytrzymał Tejay Van Garderen (BMC).

Z przodu Pantano przyspieszył na krótkim zjeździe, prowadzącym do finałowej drogi do Finhaut-Emosson (kat. HC; 1 960 m n.p.m.; 10,4 km; 8,4%). Majka przytomnie podłączył się do koła Kolumbijczyka. Dwójka wspinaczkę rozpoczęła 25 sekund przed następnymi.

Zakarin natychmiast ruszył w pościg, błyskawicznie przeskakując do czołówki. 6,5 km przed metą Tatar zaatakował, Pantano odpowiedział, natomiast Majka kontynuował jazdę własnym tempem. Po krótkiej chwili Zakarin powtórnie przyspieszył, zostawiając za sobą również Kolumbijczyka i odjeżdżając po etapowy triumf.

W grupie lidera najpierw Astana, następnie Alejandro Valverde (Movistar), starali się uszczuplić stawkę. Na krótko odskoczył Daniel Martin (Etixx).

2 kilometry przed metą mocniej depnął Richie Porte (BMC). W kłopotach znalazł się wicelider Bauke Molema (Trek). Froome dojechał do Australijczyka, uciekając Nairo Quintanie (Movistar). Dwójka wpadła na metę 8 minut po Zakarinie oraz 38 sekund przed Mollemą.

Wyniki 17. etapu Tour de France 2016 (GT), Berno – Finhaut-Emosson (184,5 km):

  1 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                           4:36:33
  2 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          00:55
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               01:26
  4 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                      01:32
  5 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept                  02:33
  6 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                         02:46
  7 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    02:50
  8 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               02:57
  9 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     04:38
 10 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           07:59
 11 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 12 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          08:07
 13 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         08:10
 14 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              08:18
 15 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 16 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           08:27
 17 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  08:39
 18 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 19 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       08:46
 20 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   08:57
 21 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          09:11
 22 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 23 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           09:38
 24 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 25 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       10:01
 26 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  10:15
 27 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      10:52
 28 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            11:16
 29 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           12:15
 30 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 31 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         12:44
 32 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             13:54
 33 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             14:16
 34 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         15:20
 35 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
 36 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 37 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                15:27
 38 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                             16:40
 39 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 40 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 41 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           17:11
 42 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           20:34
 43 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       20:51
 44 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           20:56
 45 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 46 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         21:47
 47 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      21:49
 48 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                            22:05
 49 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             23:41
 50 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              25:05
 51 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           25:30
 52 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          25:57
 53 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 54 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     26:15
 55 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 56 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 57 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 58 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 59 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange
 60 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18
 61 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 62 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 63 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 64 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 65 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
 66 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 67 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
 68 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                          27:09
 69 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                     27:59
 70 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                               29:03
 71 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                              30:26
 72 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 73 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 74 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 75 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
 76 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 77 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept
 78 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 79 Arthur Vichot (Fra) FDJ
 80 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
 81 Jérémy Roy (Fra) FDJ
 82 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 83 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 84 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
 85 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 86 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
 87 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 88 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 89 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 90 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 91 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
 92 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac
 93 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 94 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team
 95 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 96 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 97 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange
 98 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 99 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
100 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
101 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
102 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
103 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange
104 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
105 William Bonnet (Fra) FDJ                                     30:44
106 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       30:47
107 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                               30:58
108 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
109 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
110 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo                       31:31
111 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
112 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
113 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       31:35
114 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
115 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                    31:56
116 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    32:18
117 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      32:23
118 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                       32:47
119 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          33:12
120 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                     33:26
121 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                        34:19
122 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange                       36:56
123 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange
124 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange
125 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept           37:07
126 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     39:51
127 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
128 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo
129 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
130 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
131 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
132 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida
133 Rui Costa (Por) Lampre - Merida
134 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
135 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
136 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
137 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
138 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
139 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
140 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
141 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
142 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
143 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac
144 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
145 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
146 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
147 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange
148 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
149 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
150 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
151 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
152 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
153 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
154 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
155 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
156 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
157 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
158 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
159 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
160 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
161 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
162 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
163 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
164 Ian Stannard (GBr) Team Sky
165 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
166 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
167 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
168 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
169 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
170 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
171 Marco Haller (Aut) Team Katusha
172 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
173 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
174 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
175 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
176 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
177 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept               41:16
178 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
179 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept                  41:19
DNF Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
DNS Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
DNS Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
DNF Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team

Punkty

  1 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                20 pkt
  2 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                             17
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  15
  4 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                         13
  5 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept                     11
  6 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                            10
  7 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        9
  8 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                   8
  9 Steve Morabito (Swi) FDJ                                         7
 10 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                               6
 11 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                5
 12 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                              4
 13 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             3
 14 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  2
 15 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                             1

Lotna premia - Martigny, 150 km

  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                  20 pkt
  2 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         17
  3 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept                     15
  4 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  13
  5 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                           11
  6 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                             10
  7 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                              9
  8 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                             8
  9 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                          7
 10 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        6
 11 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   5
 12 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                 4
 13 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                                 3
 14 Steve Morabito (Swi) FDJ                                         2
 15 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                               1

Premie górskie

Côte de Saanenmöser (kat. 3), 72.5 km

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   2 pkt
  2 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                   1

Col des Mosses (kat. 3), 105 km

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   2 pkt
  2 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                              1

Col de la Forclaz (kat. 1), 166.5 km

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  10 pkt
  2 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                             8
  3 Steve Morabito (Swi) FDJ                                         6
  4 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                   4
  5 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                          2
  6 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        1

Finhaut-Emosson (HC), 184.5 km

  1 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                50 pkt
  2 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                             40
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  32
  4 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                         28
  5 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept                     24
  6 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                            20
  7 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                       16
  8 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  12
  9 Steve Morabito (Swi) FDJ                                         8
 10 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                               4

Najbardziej waleczny

  1 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling

Klasyfikacja młodzieżowa etapu

  1 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                       4:26:02
  2 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
  3 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
  4 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange
  5 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  6 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      00:10
  7 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          00:38
  8 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         00:39
  9 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 10 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              00:59
 11 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           01:20
 12 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 13 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 14 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                          01:30
 15 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   01:58
 16 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                     02:11
 17 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        02:46
 18 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                        02:54
 19 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             03:11
 20 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                           04:50
 21 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                      06:53
 22 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 23 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                  07:23
 24 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                      08:18
 25 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 26 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
 27 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits          12:14
 28 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                  12:20

Drużynowo

  1 Team Sky                                                  14:15:14
  2 AG2R La Mondiale                                             00:45
  3 IAM Cycling                                                  03:22
  4 Astana Pro Team                                              04:09
  5 Movistar Team
  6 Lampre - Merida                                              05:11
  7 Team Katusha                                                 05:41
  8 FDJ                                                          09:32
  9 BMC Racing Team                                              09:56
 10 Tinkoff Team                                                 11:44
 11 Trek-Segafredo                                               12:59
 12 Fortuneo - Vital Concept                                     33:39
 13 Lotto Soudal                                                 35:30
 14 Direct Energie                                               38:03
 15 Orica-BikeExchange                                           39:13
 16 Bora-Argon 18                                                42:15
 17 Etixx - Quick-Step                                           42:20
 18 Dimension Data                                               47:32
 19 Cannondale-Drapac                                            50:37
 20 Team Giant-Alpecin                                           54:39
 21 Team LottoNl-Jumbo                                           57:21
 22 Cofidis, Solutions Credits                                01:08:23

Klasyfikacja generalna po 17. etapie:

  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                         77:25:10
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           02:27
  3 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          02:53
  4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           03:27
  5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         04:15
  6 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           04:27
  7 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       05:19
  8 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              05:35
  9 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       05:50
 10 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         06:07
 11 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           07:03
 12 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         07:06
 13 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              10:19
 14 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  14:40
 15 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                20:15
 16 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                       20:24
 17 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     23:03
 18 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   27:58
 19 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               31:15
 20 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      33:05
 21 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     35:44
 22 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         35:59
 23 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          36:31
 24 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         38:03
 25 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          39:24
 26 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             39:56
 27 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         43:46
 28 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    48:08
 29 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               55:12
 30 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           56:08
 31 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     59:29
 32 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           59:55
 33 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits           01:02:27
 34 Wouter Poels (Ned) Team Sky                               01:03:50
 35 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  01:06:39
 36 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                         01:09:06
 37 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     01:11:09
 38 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                          01:16:14
 39 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                      01:19:16
 40 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                   01:22:50
 41 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                          01:27:32
 42 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                      01:29:40
 43 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                        01:29:46
 44 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                     01:33:39
 45 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                      01:34:28
 46 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                   01:34:53
 47 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                     01:36:34
 48 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        01:37:55
 49 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step               01:38:08
 50 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                       01:39:20
 51 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                   01:43:35
 52 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                   01:44:06
 53 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept          01:44:50
 54 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                      01:46:04
 55 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                   01:46:33
 56 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits          01:46:47
 57 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                     01:48:44
 58 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept               01:50:35
 59 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                  01:55:21
 60 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                        01:56:12
 61 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          01:58:38
 62 Anthony Roux (Fra) FDJ                                    01:59:53
 63 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      02:00:41
 64 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                      02:02:26
 65 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange                      02:03:36
 66 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                   02:04:19
 67 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                       02:05:06
 68 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                     02:06:01
 69 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                         02:07:19
 70 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                           02:08:04
 71 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                       02:08:48
 72 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept       02:11:06
 73 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    02:11:49
 74 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team                         02:12:57
 75 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     02:15:13
 76 Winner Anacona (Col) Movistar Team                        02:15:22
 77 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac                 02:15:39
 78 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                          02:15:57
 79 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                   02:21:34
 80 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                           02:21:37
 81 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                      02:23:18
 82 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                        02:24:05
 83 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                       02:24:11
 84 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                           02:24:18
 85 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                          02:25:17
 86 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits        02:26:49
 87 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                      02:26:52
 88 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                       02:27:08
 89 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                             02:28:14
 90 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                            02:28:23
 91 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                 02:28:29
 92 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept          02:31:20
 93 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        02:31:26
 94 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        02:31:40
 95 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                      02:32:05
 96 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            02:33:37
 97 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    02:36:35
 98 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept             02:36:55
 99 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                 02:39:07
100 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                     02:43:09
101 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                 02:43:17
102 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  02:43:40
103 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       02:44:08
104 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       02:46:53
105 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   02:47:34
106 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                    02:49:13
107 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept        02:50:00
108 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                        02:50:17
109 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data          02:50:25
110 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                        02:52:04
111 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     02:53:27
112 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                             02:53:36
113 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   02:54:08
114 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo                    02:55:00
115 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                     02:55:23
116 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            02:56:54
117 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                      02:57:26
118 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo                         02:57:42
119 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        02:59:29
120 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      02:59:51
121 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                 03:00:24
122 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                       03:00:44
123 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       03:00:59
124 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             03:01:23
125 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    03:01:50
126 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac                        03:01:58
127 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                          03:03:28
128 William Bonnet (Fra) FDJ                                  03:04:33
129 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange                 03:04:35
130 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange                    03:04:53
131 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac              03:05:29
132 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange          03:06:06
133 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                          03:06:35
134 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                    03:06:45
135 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      03:07:33
136 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            03:07:53
137 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                    03:09:36
138 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                  03:10:21
139 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits            03:11:17
140 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      03:11:21
141 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                     03:11:22
142 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      03:11:31
143 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits           03:11:40
144 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                  03:14:49
145 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept            03:15:16
146 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                         03:16:23
147 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step              03:16:27
148 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                      03:16:40
149 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                   03:18:04
150 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                   03:18:08
151 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                     03:19:04
152 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                         03:19:36
153 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   03:20:58
154 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18                   03:21:44
155 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                         03:23:17
156 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    03:23:25
157 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                03:24:03
158 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                          03:24:11
159 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       03:24:17
160 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                            03:24:47
161 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team                          03:25:33
162 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                         03:25:38
163 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac                   03:26:12
164 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                    03:26:23
165 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                  03:28:10
166 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                       03:28:16
167 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           03:29:10
168 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                    03:29:53
169 Ian Stannard (GBr) Team Sky                               03:31:04
170 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept               03:32:26
171 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      03:32:39
172 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                         03:33:44
173 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    03:35:31
174 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               03:38:42
175 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                       03:42:47
176 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                        03:43:50
177 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                            03:49:54
178 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        03:54:42
179 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                           04:10:02

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                 425 pkt
  2 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                         228
  3 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                             156
  4 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                          152
  5 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                      143
  6 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                        136
  7 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                               128
  8 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                 114
  9 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                             106
 10 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                105
 11 Christopher Froome (GBr) Team Sky                              104
 12 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  87
 13 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     84
 14 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              77
 15 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                           74
 16 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits             64
 17 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                            62
 18 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                       59
 19 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                          56
 20 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           54

Klasyfikacja górska

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                 173 pkt
  2 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              90
  3 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                78
  4 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 69
  5 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                             63
  6 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              62
  7 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           58
  8 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  53
  9 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                 50
 10 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                         36
 11 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                            33
 12 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                27
 13 Winner Anacona (Col) Movistar Team                              26
 14 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                           24
 15 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept                     24
 16 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                         23
 17 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               22
 18 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       20
 19 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                            19
 20 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                       19

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                       77:28:03
  2 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         03:14
  3 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      30:12
  4 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         33:06
  5 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  01:03:46
  6 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step               01:35:15
  7 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept          01:41:57
  8 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                        01:53:19
  9 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          01:55:45
 10 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     02:12:20
 11 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        02:28:33
 12 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        02:28:47
 13 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  02:40:47
 14 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       02:41:15
 15 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       02:44:00
 16 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   02:44:41
 17 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     02:50:34
 18 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   02:51:15
 19 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        02:56:36
 20 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      02:56:58
 21 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       02:58:06
 22 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      03:04:40
 23 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      03:08:38
 24 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                03:21:10
 25 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       03:21:24
 26 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           03:26:17
 27 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    03:32:38
 28 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               03:35:49

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                            232:22:54
  2 Team Sky                                                     02:20
  3 BMC Racing Team                                              14:48
  4 AG2R La Mondiale                                             38:31
  5 Astana Pro Team                                              39:38
  6 Trek-Segafredo                                            01:11:17
  7 Tinkoff Team                                              01:20:45
  8 Team Katusha                                              01:31:02
  9 IAM Cycling                                               01:32:42
 10 FDJ                                                       01:43:34
 11 Lampre - Merida                                           02:13:44
 12 Orica-BikeExchange                                        02:25:51
 13 Etixx - Quick-Step                                        02:57:18
 14 Team Giant-Alpecin                                        03:05:02
 15 Bora-Argon 18                                             03:13:05
 16 Cofidis, Solutions Credits                                03:56:21
 17 Team LottoNl-Jumbo                                        03:59:16
 18 Direct Energie                                            04:03:53
 19 Cannondale-Drapac                                         04:05:55
 20 Fortuneo - Vital Concept                                  04:08:36
 21 Dimension Data                                            04:34:46
 22 Lotto Soudal                                              05:09:32

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: