Tour de Pologne Women 2016: etap 1

Jolanda Neff (Reprezentacja Szwajcarii) po samotnym rajdzie zwyciężyła w Zakopanem na mecie pierwszego etapu Tour de Pologne.

Szwajcarka po długiej solowej akcji na metę wjechała przed Brazylijką Flavią Oliveirą (BTC City Ljubljana-Mix) oraz Litwinką Rasą Leleivyte (Aromitalia-Vaiano).

5. miejsce zajęła Ewelina Szybiak (Reprezentacja Polski).

Peleton inauguracyjnej edycji Tour de Pologne Women mierzył się ze 100-kilometrowym etapem wokół "stolicy Tatr". Zawodniczki rywalizowały w deszczowej aurze, do pokonania mając dwie 50-kilometrowe pętle naznaczone wspinaczkami pod Głodówkę, Ząb i Butorowy Wierch.

Już na początku rywalizacji uformowała się 20-osobowa grupka zawodniczek napędzanych przez Paulinę Brzeźną-Bentkowską (MAT Atom Sobótka), Flavię Oliveirę (BTC City Ljubljana-Mix) i Jolandę Neff (Reprezentacja Szwajcarii).

Szwajcarska specjalistka w kolarstwie górskim cross-country oderwała się od grupki po trzeciej górskiej premii i po 55 kilometrach notowała 50 sekund nad goniącą Brzeźną-Bentkowską i Jewgienią Wysocką (Reprezentacja Ukrainy), do których dojechały potem kolejne zawodniczki.

Prowadzącej Szwajcarki nie powstrzymał upadek na śliskiej nawierzchni, a jej przewaga wahała się w granicach minuty. Neff wygrała ostatnie trzy górskie premie i opierała się pogoni, którą z grupy goniącej rozpoczęła Oliveira.

23-latka prowadzenie dowiozła do mety w Zakopanem i objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej imprezy.

Nie spodziewałam się, że tak szybko zostanę sama na czele wyścigu. Przewaga około 40 sekund pojawiła się dość nagle i nie byłam pewna czy jechać dalej samotnie, czy czekać na grupę. Utrzymywałam dobre tempo, więc zdecydowaliśmy, żeby jechać dalej. Teraz muszę porządnie odpocząć, bo to był długi, trudny i deszczowy etap

- powiedziała Neff.

Najlepszą z Polek była Ewelina Szybiak.

Nie znałam trasy, więc na pierwszej rundzie bałam się trochę zakrętów na zjazdach. Na drugiej zjeżdżałam już szybciej, ale wtedy pogorszyła się pogoda – padało dużo mocniej i pojawiła się gęsta mgła. Z goniącej Jolandę i Flavię grupki finiszowałam trzecia, a ostatecznie byłam piąta.

Wyniki 1. etapu Tour de Pologne Women 2016 (2.2), Zakopane - Zakopane (100 km):

  1 Jolanda Neff (Swi) Swiss National Team                     3:03:07
  2 Flavia Oliveira (Bra) BTC City Ljubljana                     01:31
  3 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano Fondriest             02:16
  4 Tetiana Riabchenko (Ukr) Ukraine National Team
  5 Ewelina Szybiak (Pol) Poland National Team
  6 Yevgeniya Vysotska (Ukr) Ukraine National Team               02:21
  7 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                 02:39
  8 Paulina Brzeźna-Bentkowska (Pol) MAT ATOM Sobótka
  9 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
 10 Alicja Ratajczak (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka              04:59
 11 Corina Gantenbein (Swi) Swiss National Team                  06:15
 12 Nikola Noskova (Cze) Dukla - Mix                             06:24
 13 Martyna Klekot (Pol) Pacific-Nestlé Fitness
 14 Monika Brzeźna (Pol) MAT ATOM Sobótka                        06:25
 15 Tatyana Geneleva (Kaz) Kazakhstan National Team              06:57
 16 Nicole Koller (Swi) Swiss National Team                      08:39
 17 Alessandra Keller (Swi) Swiss National Team                  10:11
 18 Monika Żur (Pol) Poland National Team                        11:22
 19 Marta Lach (Pol) MAT ATOM Sobótka                            12:43
 20 Katarzyna Wilkos (Pol) MAT ATOM Sobótka
 21 Nikol Płosaj (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka                  16:08
 22 Janka Keseg Stevkova (Svk) Slovakia National Team
 23 Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano Fondriest
 24 Aurela Nerlo (Pol) Poland National Team                      16:45
 25 Khrystyna Radionova (Ukr) Ukraine National Team
 26 Kathrin Stirnemann (Swi) Swiss National Team
 27 Natalya Sokovnina (Kaz) Kazakhstan National Team
 28 Klaudia Radziszewska (Pol) Pacific-Nestlé Fitness
 29 Makhabbat Umutzhanova (Kaz) Kazakhstan National Team
 30 Faina Potapova (Kaz) Kazakhstan National Team
 31 Trebaite Ausrine (Ltu) Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix         18:30
 32 Olha Shekel (Ukr) Ukraine National Team                      20:46
 33 Roos Hoogeboom (Ned) Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix           21:01
 34 Dorota Przezak (Pol) Poland National Team
 35 Valeriya Kononenko (Ukr) Ukraine National Team
 36 Maryna Ivaniuk (Ukr) Ukraine National Team
 37 Nadia Quagliotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo               21:04
 38 Lija Laizane (Lat) Aromitalia Vaiano Fondriest
 39 Andrea Juhasova (Svk) Slovakia National Team
 40 Martina Mikulaskova (Cze) Dukla - Mix                        21:09
 41 Karolina Perekitko (Pol) Pacific-Nestlé Fitness              21:28
 42 Pavla Havlikova (Cze) Dukla - Mix                            21:50
 43 Tereza Gargelova (Cze) Team Unicov
 44 Nicole Nesti (Ita) Aromitalia Vaiano Fondriest
 45 Deni Minarikova-Svecova (Cze) Team Unicov                    22:18
 46 Sabina Napieralska (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka            23:24
 47 Viktoriya Pastarnak (Kaz) Kazakhstan National Team
 48 Agnieszka Bacińska (Pol) MAT ATOM Sobótka                    23:26
 49 Urska Zigart (Slo) BTC City Ljubljana
 50 Elena Leonardi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
 51 Nicole Dal Santo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
 52 Alessia Martini (Ita) Aromitalia Vaiano Fondriest
 53 Katarzyna Brewińska (Pol) Pacific-Nestlé Fitness
 54 Zuzana Juhasova (Svk) Slovakia National Team                 23:51
 55 Tatiana Jasekova (Svk) Slovakia National Team                25:14
 56 Patrycja Dąbrowska (Pol) Pacific-Nestlé Fitness              26:11
 57 Eva Planickova (Cze) Dukla - Mix                             27:14
 58 Nikola Bajgerova (Cze) Dukla - Mix
 59 Sara Mariotto (Ita) Top Girls Fassa Bortolo                  28:08
 60 Tanja Elsner (Slo) BTC City Ljubljana                        29:47
 61 Paula Gorycka (Pol) Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix            32:03
 62 Weronika Humelt (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka               39:18
 63 Zhanuya Seitova (Kaz) Kazakhstan National Team               42:36
 64 Aneta Rotterova (Cze) Team Unicov                            42:53
 65 Kamila Płoszczyca (Pol) UKS MRÓZ Colnago Jedynka             46:35
 66 Patrycja Lorkowska (Pol) Poland National Team                52:45
DNF Anna Drdova (Cze) Dukla - Mix
DNF Anastasia Safonava (Blr) Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix
DNF Karolina Karasiewicz (Pol) Planet X/Bo-Go Szczecin - Mix
DNF Adriana Klimkova (Cze) Team Unicov
DNF Livia Hanesova (Svk) Slovakia National Team
DNF Lisa De Ranieri (Ita) Aromitalia Vaiano Fondriest

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: