Tour de France 2016: etap 16

Mistrz świata Peter Sagan odniósł zwycięstwo na mecie szesnastego etapu Wielkiej Pętli.

Kolarz grupy Tinkoff pokonał w Bernie Alexandra Kristoffa (Katusha) i Sondre Holsta Engera (IAM Cycling).

W klasyfikacji generalnej status quo, prowadzi Chris Froome (Team Sky).

Wyścig rozpoczął się dynamiczne i niespodziewanie, ponieważ akcję udało się zawiązać dwójce z Etixx-Quick Step: Tony Martin, Julian Alaphilippe. Taki układ nie pasował innym drużynom, dlatego inicjowane były kontrataki, a tempo było wysokie.

Uciekinierzy przez pierwszą godzinę pokonali niemal 50 kilometrów, a przewaga cały czas krążyła wokół minuty. W końcu zaczęła wzrastać, po 80 kilometrach dobrnęła do 6 minut. Znacznie mniej tracił kontratak w składzie Lawson Craddock (Cannondale-Drapac), Nicolas Edet (Cofidis), Vegard Breen (Fortuneo-Vital Concept) i Timo Roosen (Lotto NL - Jumbo), jednak czwórka nigdy nie dociągnęła do lokomotywy napędzanej silnikiem Martina.

W peletonie pracowały ekipy Katusha i Direct Energie, następnie dołączył Tinkoff i kolarze BMC. W efekcie na lotnej premii (167,5 km) śmiałkom pozostało półtorej minuty. Alaphilippe poległ na Côte de Mühleberg (kat. 183,5 km; kat. 4; 1,2 km; 4,8%), natomiast Martin wytrwał tylko chwilę dłużej.

Grupa zwolniła, co wykorzystał Rui Costa (Lampre-Merida). Były mistrz świata najpierw odskoczył na kilkanaście sekund, a następnie twardo bronił tej przewagi. Pościg jednak był bezwzględny, doścignął Portugalczyka 4,5 kilometra przed metą.

Sama końcówka etapu zawierała dwa schodki, brukowany 250-metrowy (7%), leżący 2300 metrów przed kreską oraz 600-metrowy (6,5%), który podprowadzał do ostatniego kilometra. Grupa naciągnęła się tam i popękała. Rozwój wypadków w pełni kontrolował Peter Sagan. W finale Słowak stoczył pojedynek z Kristoffem, wyprzedzając Norwega tuż przed linią mety.

Wyniki 16. etapu Tour de France 2016 (GT), Moirans-en-Montagne – Berno (209 km):

  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                             4:26:02
  2 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
  3 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
  4 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
  5 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange
  6 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo
  7 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo
  8 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
  9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
 10 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 11 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 12 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
 13 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 14 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 15 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 16 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 17 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
 18 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
 19 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
 20 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange
 21 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 22 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 23 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 24 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
 25 Stef Clement (Ned) IAM Cycling
 26 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 27 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 28 Sergio Henao (Col) Team Sky
 29 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step
 30 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 31 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 32 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
 33 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 34 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 35 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 36 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
 37 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 38 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
 39 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
 40 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 41 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
 42 Anthony Roux (Fra) FDJ
 43 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 44 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 45 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
 46 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 47 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 48 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo
 49 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
 50 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 51 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 52 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 53 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 54 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 55 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 56 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 57 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
 58 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
 59 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
 60 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                00:59
 61 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
 62 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 63 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 64 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 65 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18
 66 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
 67 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 68 Arthur Vichot (Fra) FDJ
 69 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 70 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
 71 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
 72 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 73 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
 74 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 75 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac                      01:20
 76 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida
 77 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 78 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 79 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 80 Steve Morabito (Swi) FDJ
 81 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange
 82 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 83 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
 84 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 85 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
 86 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 87 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 88 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
 89 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team
 90 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 91 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 92 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 93 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                          01:30
 94 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   01:58
 95 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange                       02:03
 96 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
 97 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                            02:08
 98 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                     02:11
 99 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                     02:27
100 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange                    02:28
101 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                     02:30
102 Ian Stannard (GBr) Team Sky                                  02:43
103 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
104 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
105 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                        02:54
106 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
107 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky
108 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
109 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
110 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
111 Winner Anacona (Col) Movistar Team
112 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
113 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept
114 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
115 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
116 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
117 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
118 William Bonnet (Fra) FDJ
119 Rui Costa (Por) Lampre - Merida
120 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
121 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
122 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
123 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept
124 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
125 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
126 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange
127 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
128 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
129 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
130 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             03:11
131 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           03:12
132 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               03:15
133 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                     03:33
134 Wouter Poels (Ned) Team Sky
135 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                               03:44
136 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
137 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               03:53
138 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                     04:00
139 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
140 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
141 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
142 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
143 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                        04:18
144 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
145 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
146 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
147 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           04:25
148 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                            04:27
149 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                           04:50
150 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept           06:53
151 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange
152 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange
153 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
154 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
155 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      07:11
156 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
157 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                               07:23
158 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
159 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
160 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac
161 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
162 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept
163 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
164 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
165 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
166 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                08:17
167 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                      08:18
168 Jérémy Roy (Fra) FDJ
169 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
170 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
171 Alberto Losada (Spa) Team Katusha
172 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
173 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
174 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
175 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                            08:41
176 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                         11:25
177 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
178 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             11:56
179 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
180 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
181 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits          12:14
182 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                         12:20
183 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step

Punkty

  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                  50 pkt
  2 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                           30
  3 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                            20
  4 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                         18
  5 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                       16
  6 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo                          14
  7 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                          12
  8 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step                    10
  9 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                        8
 10 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                          7
 11 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           6
 12 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                               5
 13 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             4
 14 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                3
 15 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                             2

Lotna premia - Ins, 167.5km

  1 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     20 pkt
  2 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                            17
  3 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                  15
  4 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                             13
  5 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                              11
  6 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                              10
  7 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                                9
  8 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                            8
  9 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                             7
 10 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                            6
 11 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                               5
 12 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                               4
 13 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                                3
 14 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                                2
 15 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                                 1

Premia górska - Cote de Muhleberg, 183.5km

  1 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                             1 pkt

Klasyfikacja młodzieżowa etapu

  1 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                       4:26:02
  2 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
  3 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
  4 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange
  5 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  6 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      00:10
  7 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          00:38
  8 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         00:39
  9 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 10 Marco Haller (Aut) Team Katusha                              00:59
 11 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           01:20
 12 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 13 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 14 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                          01:30
 15 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   01:58
 16 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                     02:11
 17 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        02:46
 18 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                        02:54
 19 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             03:11
 20 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                           04:50
 21 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                      06:53
 22 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 23 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                  07:23
 24 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                      08:18
 25 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 26 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
 27 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits          12:14
 28 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                  12:20

Drużynowo 

  1 BMC Racing Team                                           13:18:06
  2 Etixx - Quick-Step
  3 Team Sky
  4 Team Giant-Alpecin                                           00:10
  5 IAM Cycling                                                  00:21
  6 Trek-Segafredo                                               00:39
  7 Movistar Team
  8 AG2R La Mondiale
  9 Tinkoff Team                                                 00:59
 10 Team LottoNl-Jumbo
 11 Team Katusha
 12 Dimension Data
 13 Astana Pro Team                                              01:18
 14 Orica-BikeExchange                                           01:20
 15 Bora-Argon 18                                                01:38
 16 FDJ
 17 Lotto Soudal                                                 01:57
 18 Lampre - Merida                                              01:59
 19 Cannondale-Drapac                                            02:32
 20 Cofidis, Solutions Credits                                   03:38
 21 Fortuneo - Vital Concept                                     04:53
 22 Direct Energie                                               07:08

Klasyfikacja generalna po 16. etapie:

  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                         72:40:38
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           01:47
  3 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          02:45
  4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           02:59
  5 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       03:17
  6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         04:04
  7 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           04:27
  8 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     04:47
  9 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       05:03
 10 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              05:16
 11 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           05:24
 12 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         05:48
 13 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         05:54
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              08:40
 15 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  12:24
 16 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                12:47
 17 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                       13:03
 18 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      19:15
 19 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   27:00
 20 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     28:23
 21 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         28:38
 22 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         33:18
 23 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         35:05
 24 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               36:17
 25 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          38:12
 26 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              40:00
 27 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          43:41
 28 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           46:58
 29 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             48:05
 30 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     48:23
 31 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           51:52
 32 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    53:17
 33 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                      01:01:00
 34 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                            01:01:49
 35 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     01:02:28
 36 Steve Morabito (Swi) FDJ                                  01:02:50
 37 Wouter Poels (Ned) Team Sky                               01:03:10
 38 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                         01:05:49
 39 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                          01:07:33
 40 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                     01:11:12
 41 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                      01:11:24
 42 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                      01:12:01
 43 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept          01:12:58
 44 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                     01:14:07
 45 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                   01:16:37
 46 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                   01:19:42
 47 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                   01:19:57
 48 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step               01:20:10
 49 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                        01:20:34
 50 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                       01:21:22
 51 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                          01:21:37
 52 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                   01:24:06
 53 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        01:25:20
 54 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                     01:26:17
 55 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits          01:31:05
 56 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange                      01:31:24
 57 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                      01:32:16
 58 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                        01:33:45
 59 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                  01:35:21
 60 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                           01:36:12
 61 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      01:38:14
 62 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                   01:41:52
 63 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          01:45:41
 64 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                       01:46:21
 65 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                       01:46:50
 66 Anthony Roux (Fra) FDJ                                    01:47:01
 67 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                     01:47:45
 68 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team                       01:47:49
 69 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept       01:48:39
 70 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    01:49:01
 71 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                   01:50:02
 72 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team                         01:50:30
 73 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                        01:52:13
 74 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac                 01:52:40
 75 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                         01:53:13
 76 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                          01:53:30
 77 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits        01:54:57
 78 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept               01:56:01
 79 Winner Anacona (Col) Movistar Team                        01:57:51
 80 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                   01:59:07
 81 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        01:59:34
 82 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                      02:00:13
 83 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                      02:00:51
 84 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                       02:01:44
 85 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                           02:01:51
 86 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                      02:04:25
 87 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                           02:04:31
 88 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                       02:04:41
 89 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                 02:06:02
 90 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                            02:07:19
 91 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                      02:07:39
 92 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                             02:09:58
 93 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     02:10:57
 94 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    02:11:47
 95 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept          02:13:04
 96 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept             02:13:23
 97 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        02:13:24
 98 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                 02:14:48
 99 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            02:15:21
100 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                    02:17:21
101 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   02:18:37
102 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                          02:19:00
103 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                 02:19:20
104 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                     02:20:42
105 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept        02:20:52
106 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  02:21:13
107 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       02:21:41
108 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                             02:21:44
109 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   02:22:16
110 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     02:27:07
111 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        02:27:37
112 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       02:27:43
113 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data          02:27:58
114 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                       02:28:52
115 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:29:31
116 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                        02:29:37
117 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                 02:31:27
118 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo                    02:31:28
119 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                          02:31:36
120 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                        02:32:01
121 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac              02:33:37
122 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            02:33:55
123 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                    02:34:53
124 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                      02:34:59
125 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo                         02:35:15
126 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      02:35:41
127 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       02:35:46
128 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange                    02:35:56
129 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            02:36:01
130 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                     02:37:07
131 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    02:39:23
132 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits            02:39:25
133 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      02:39:29
134 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                     02:39:30
135 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac                        02:39:31
136 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      02:39:39
137 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits           02:39:48
138 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                        02:40:06
139 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      02:41:35
140 William Bonnet (Fra) FDJ                                  02:41:48
141 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept            02:41:59
142 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange                 02:42:08
143 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                          02:43:03
144 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange          02:43:39
145 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step              02:44:35
146 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                  02:44:54
147 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                   02:46:12
148 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                   02:46:16
149 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                    02:47:09
150 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                     02:47:12
151 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                         02:47:44
152 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   02:49:06
153 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                  02:51:13
154 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                         02:51:25
155 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                       02:51:27
156 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                02:52:11
157 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                          02:52:19
158 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       02:52:25
159 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                            02:52:55
160 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                         02:53:24
161 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team                          02:53:41
162 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                         02:53:46
163 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                      02:54:13
164 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac                   02:54:20
165 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                    02:54:31
166 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                  02:56:18
167 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits              02:56:23
168 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                       02:56:24
169 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           02:57:18
170 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                    02:58:01
171 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept               02:59:06
172 Ian Stannard (GBr) Team Sky                               02:59:12
173 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18                   02:59:17
174 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    02:59:49
175 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      03:00:47
176 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                         03:01:52
177 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    03:03:39
178 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               03:05:25
179 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                       03:10:55
180 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                        03:11:38
181 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                            03:18:02
182 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        03:22:50
183 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                           03:38:10

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                 405 pkt
  2 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                            291
  3 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                         228
  4 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                             156
  5 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                          152
  6 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                      143
  7 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                               128
  8 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                        119
  9 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                             106
 10 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                105
 11 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               99
 12 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  94
 13 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     84
 14 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              76
 15 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                           74
 16 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  66
 17 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits             64
 18 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                            62
 19 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                       59
 20 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                          56

Klasyfikacja górska

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                 127 pkt
  2 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              90
  3 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 69
  4 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              62
  5 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           58
  6 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                 50
  7 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  37
  8 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                28
  9 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                27
 10 Winner Anacona (Col) Movistar Team                              26
 11 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                           24
 12 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                         23
 13 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               22
 14 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                             22
 15 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       20
 16 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                            19
 17 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                                 18
 18 Sergio Henao (Col) Team Sky                                     16
 19 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     16
 20 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                       16

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                       72:43:23
  2 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         03:03
  3 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      16:30
  4 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         25:53
  5 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     45:38
  6 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept          01:10:13
  7 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step               01:17:25
  8 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                        01:31:00
  9 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          01:42:56
 10 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        01:56:49
 11 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     02:08:12
 12 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        02:10:39
 13 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   02:15:52
 14 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  02:18:28
 15 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       02:18:56
 16 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   02:19:31
 17 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     02:24:22
 18 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        02:24:52
 19 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       02:24:58
 20 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      02:32:56
 21 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       02:33:01
 22 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      02:36:54
 23 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      02:38:50
 24 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                02:49:26
 25 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       02:49:40
 26 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           02:54:33
 27 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    03:00:54
 28 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               03:02:40

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                            218:03:31
  2 Team Sky                                                     06:29
  3 BMC Racing Team                                              09:01
  4 Astana Pro Team                                              39:38
  5 AG2R La Mondiale                                             41:55
  6 Trek-Segafredo                                            01:02:27
  7 Tinkoff Team                                              01:13:10
  8 Team Katusha                                              01:29:30
  9 IAM Cycling                                               01:33:29
 10 FDJ                                                       01:38:11
 11 Orica-BikeExchange                                        01:50:47
 12 Lampre - Merida                                           02:12:42
 13 Team Giant-Alpecin                                        02:14:32
 14 Etixx - Quick-Step                                        02:19:07
 15 Bora-Argon 18                                             02:34:59
 16 Cofidis, Solutions Credits                                02:52:07
 17 Team LottoNl-Jumbo                                        03:06:04
 18 Cannondale-Drapac                                         03:19:27
 19 Direct Energie                                            03:29:59
 20 Fortuneo - Vital Concept                                  03:39:06
 21 Dimension Data                                            03:51:23
 22 Lotto Soudal                                              04:38:11

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: