Tour de France 2016: etap 15

Kolumbijczyk Jarlinson Pantano (IAM Cycling) odniósł zwycięstwo na mecie piętnastego odcinka Wielkiej Pętli, wyprzedzając na kresce Rafała Majkę.

Kolarz Tinkoff po całodniowej ucieczce odzyskał prowadzenie w klasyfikacji górskiej oraz zdobył nagrodę dla najbardziej walecznego zawodnika etapu.

12. miejsce wywalczył w Culoz Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18).

W klasyfikacji generalnej bez większych zmian, liderem pozostaje Chris Froome (Team Sky).

Jura, sześć górskich premii i ponad 4 tys. metrów przewyższenia, znajdowało się przed kolarzami na 160-km trasie. Od samego startu ucieczkę próbował zawiązać lider klasyfikacji górskiej Thomas de Gendt (Lotto-Soudal), ale gdy przyszło do pierwszej wspinaczki Col du Berthiand (23 km; kat. 1; 6 km; 8,1%) Belga już zabrakło.

Na dość stromej przełęczy przystąpił do walki Rafał Majka. Do kolarza Tinkoff dołączył dobry znajomy z Giro d’Italia Ilnur Zakarin (Tinkoff). Dwójka wjechała na premię 20 sekund przed kontratakującą grupą, prowadzoną przez Vincenzo Nibaliego (Astana).

Na zjeździe wyklarował się odjazd w składzie Majka, Zakarin, Nibali, Bartosz Huzarski, Ion Izagirre, Nelson Oliveira (obaj Movistar), Tanel Kangert (Astana), Domenico Pozzovivo, Alexis Vuillermoz (Ag2r), George Bennett (LottoNL-Jumbo), Haimar Zubeldia (Trek), Stef Clement, Jérôme Hoppel, Jarlinson Pantano (wszyscy IAM) Cycling), Pierre Rolland, Tom-Jelte Slagter, Dylan van Baarle (wszyscy Cannondale), Serge Pauwels (Dimension Data), Tom Dumoulin (Giant-Alpecin), Steve Morabito , Sébastien Reichenbach (obaj FDJ), Alberto Losada (Katusha), Kristjian Durasek, Tsgabu Grmay, Jan Polanc (wszyscy Lampre-Merida), Romain Sicard, Thomas Voeckler (obaj Direct Energie), Julian Alaphilippe (Etixx-Quick Step), Daniel Navarro (Cofidis) i Ruben Plaza (Orica-BikeExchange).

Trzydziestka na Col du Sappel (52 km; kat. 2; 8,8 km; 5,6%) zameldowała się z przewagą ponad 6 minut, na lotnej premii (71,5 km) powiększyła przewagę do 7 minut.

Po minięciu Col de la Rochette (79 km; kat. 3; 5,1 km; 5,4%) z czołówki odjechał Van Baarle, którego minął Dumoulin. Za Holendrem ruszyli Nibali, Vuillermoz i Pantano. Czwórka dojechała pod Grand Colombier (113 km; kat. HC; 12,8 km; 6,8%) z przewagą 18 sekund nad resztą ucieczki. Strata peletonu wynosiła w tym miejscu 8:30.

Podjazd najwyższej kategorii rozbił stawkę. 5 kilometrów przed szczytem, kiedy stromizna sięgnęła 14%, ruszył Zakarin. Koło Tatara „chwycił” Majka. Dwójka podjęła współpracę, meldując się na Grand Colombier z zapasem 29 sekund nad Alaphilippem, który ze wszystkich sił starał się przeskoczyć do liderów. Daleko za ich plecami w grupie lidera mocne tempo narzucili kolarze Astany.

Alaphilippe z Pantano doścignęli na zjeździe Zakarina i Majkę. Rosjanin na krętych zakrętach stracił, natomiast Francuza powstrzymał defekt roweru. Z przodu pozostała polsko-kolumbijska para, która 9-kilometrowy płaski odcinek do ostatniej wspinaczki na Lacets du Grand Colombier (146 km; kat. 1; 8,4 km; 7,6%) pokonała niecałą minutę przed czwórką Vuillermoz, Pauwels, Zakarin, Reichenbach.

Na stromej przełęczy Majka narzucił mocne tempo, które w końcu zmogło Pantano. Do kolarza IAM dołączył Reichenbach. To pomogło, dwójka niebezpieczne zjazdy rozpoczęła ze stratą 22 sekund do Polaka. Z tyłu, na podjeździe z grupy lidera atakował Romain Bardet (Ag2r), co odcięło Tejaya van Garderena (BMC).

Tymczasem Majka omal nie wyleciał na zakręcie. Znakomicie zjeżdżający Pantano to bezwzględnie wykorzystał, powracając do kolarza Tinkoff. Vuillermoz i Reichenbach, już się praktycznie nie liczyli, gdyż tracili około 30 sekund.

Prowadząca dwójka dojechała razem do finiszowych metrów. Polak pierwszy przyspieszył, ale kolarz IAM Cycling dysponował wyraźnie większą szybkością.

Wyniki 15. etapu Tour de France 2016 (GT), Bourg-en-Bresse – Culoz (160 km):

  1 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                        4:24:49
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team
  3 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     00:06
  4 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
  5 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                  00:22
  6 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           00:25
  7 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
  8 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             01:30
  9 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 10 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac                    02:08
 11 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 12 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         02:10
 13 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  03:07
 14 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 15 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 16 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 17 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 18 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
 19 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
 20 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 21 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange
 22 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 23 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 24 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step
 25 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 26 Steve Morabito (Swi) FDJ
 27 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
 28 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
 29 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               04:35
 30 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team
 31 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 32 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 33 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                09:06
 34 Sergio Henao (Col) Team Sky
 35 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 36 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 37 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
 38 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                           12:00
 39 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         12:04
 40 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
 41 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange
 42 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 43 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 44 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      13:49
 45 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 46 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 47 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
 48 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 49 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
 50 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 51 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 52 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team
 53 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                      14:26
 54 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 55 Anthony Roux (Fra) FDJ
 56 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
 57 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                      16:11
 58 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          16:41
 59 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 60 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 61 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
 62 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team
 63 Alberto Losada (Spa) Team Katusha
 64 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          18:14
 65 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits              19:02
 66 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 67 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 68 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo
 69 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
 70 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    21:03
 71 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 72 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
 73 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      21:53
 74 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
 75 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 76 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 77 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 78 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 79 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
 80 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
 81 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 82 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida
 83 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 84 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
 85 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 86 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange
 87 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 88 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 89 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
 90 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 91 Jérémy Roy (Fra) FDJ
 92 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 93 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 94 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
 95 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky
 96 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 97 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 98 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 99 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
100 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange
101 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           22:40
102 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
103 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
104 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
105 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
106 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                     24:35
107 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                25:29
108 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           26:32
109 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
110 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
111 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
112 Rui Costa (Por) Lampre - Merida
113 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
114 William Bonnet (Fra) FDJ
115 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
116 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
117 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
118 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
119 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac
120 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept
121 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept
122 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept
123 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
124 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
125 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
126 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
127 Marco Haller (Aut) Team Katusha
128 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
129 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                               28:07
130 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange
131 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
132 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
133 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
134 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
135 Luke Rowe (GBr) Team Sky
136 Ian Stannard (GBr) Team Sky
137 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange
138 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
139 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange
140 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
141 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
142 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
143 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
144 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
145 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
146 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
147 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
148 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
149 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
150 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
151 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo
152 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                               28:13
153 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                         29:10
154 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
155 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
156 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
157 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange
158 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
159 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
160 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
161 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
162 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
163 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
164 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
165 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept
166 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
167 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac
168 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
169 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
170 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
171 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
172 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
173 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
174 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
175 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
176 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
177 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
178 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
179 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo
180 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
181 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
182 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
183 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                  31:45
DNS Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
DNF Jesus Herrada (Spa) Movistar Team

Punkty

  1 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                             20 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  17
  3 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                        15
  4 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                                 13
  5 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     11
  6 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              10
  7 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                           9
  8 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                 8
  9 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                  7
 10 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac                        6
 11 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                          5
 12 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                             4
 13 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                      3
 14 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                2
 15 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                               1

Lotna premia - Hauteville-Lompnes, km. 72

  1 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              20 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  17
  3 Steve Morabito (Swi) FDJ                                        15
  4 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  13
  5 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                            11
  6 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                             10
  7 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                                9
  8 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                  8
  9 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                                 7
 10 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac                        6
 11 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                             5
 12 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                               4
 13 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                         3
 14 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                               2
 15 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            1

Premie górskie

Col du Berthiand (kat. 1), 23 km

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  10 pkt
  2 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                 8
  3 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                               6
  4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            4
  5 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                   2
  6 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                              1

Col du Sappel (kat. 2), 52 km

  1 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                             5 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   3
  3 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                               2
  4 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                  1

Col de Pisseloup (kat. 3), 63.5 km 

  1 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                               2 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   1

Col de la Rochette (kat. 3), 79 km

  1 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                               2 pkt
  2 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   1

Grand Colombier (HC), 113 km

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  25 pkt
  2 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                20
  3 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     16
  4 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                             14
  5 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                                 12
  6 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                        10
  7 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                               8
  8 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                          6
  9 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                             4
 10 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        2

Lacets du Grand Colombier (kat. 1), 146 km

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  10 pkt
  2 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                              8
  3 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                                  6
  4 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                         4
  5 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                               2
  6 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                           1

Najbardziej waleczny kolarz etapu

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team

Klasyfikacja młodzieżowa etapu

  1 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                4:25:11
  2 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         02:45
  3 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange
  4 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             08:44
  5 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         11:42
  6 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      13:27
  7 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                     18:40
  8 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     20:41
  9 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           21:31
 10 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
 11 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 12 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team
 13 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          26:10
 14 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 15 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
 16 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac
 17 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
 18 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 19 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                      27:45
 20 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 21 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 22 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 23 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 24 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
 25 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   28:48
 26 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
 27 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
 28 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                  31:23

Drużynowo

  1 AG2R La Mondiale                                          13:22:15
  2 Movistar Team                                                01:33
  3 Team Sky                                                     03:01
  4 Lampre - Merida                                              06:33
  5 Tinkoff Team                                                 09:45
  6 FDJ                                                          09:51
  7 Trek-Segafredo                                               12:15
  8 IAM Cycling                                                  13:28
  9 Team Katusha                                                 13:30
 10 BMC Racing Team                                              13:43
 11 Cannondale-Drapac                                            13:47
 12 Astana Pro Team                                              16:29
 13 Etixx - Quick-Step                                           22:13
 14 Bora-Argon 18                                                27:29
 15 Orica-BikeExchange                                           29:16
 16 Direct Energie                                               29:29
 17 Cofidis, Solutions Credits                                   31:46
 18 Team Giant-Alpecin                                           39:23
 19 Dimension Data                                               42:37
 20 Team LottoNl-Jumbo                                           46:22
 21 Fortuneo - Vital Concept                                     50:24
 22 Lotto Soudal                                                 59:25

Klasyfikacja generalna po 15. etapie:

  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                         68:14:36
  2 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           01:47
  3 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          02:45
  4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           02:59
  5 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       03:17
  6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         04:04
  7 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           04:27
  8 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     04:47
  9 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       05:03
 10 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              05:16
 11 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           05:24
 12 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         05:48
 13 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         05:54
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              08:40
 15 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  12:24
 16 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac
 17 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                12:47
 18 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      19:05
 19 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   24:06
 20 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     27:44
 21 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         27:59
 22 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         32:39
 23 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         34:26
 24 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               36:17
 25 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          36:52
 26 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              37:06
 27 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          40:47
 28 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           46:19
 29 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             46:45
 30 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     48:23
 31 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           48:40
 32 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    52:18
 33 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               57:56
 34 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  59:17
 35 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                      01:00:01
 36 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                     01:01:29
 37 Steve Morabito (Swi) FDJ                                  01:01:30
 38 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                          01:04:39
 39 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                         01:04:50
 40 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step               01:07:50
 41 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept          01:09:47
 42 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                     01:09:52
 43 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                      01:10:04
 44 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                      01:11:02
 45 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                     01:11:13
 46 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                   01:12:31
 47 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                   01:15:58
 48 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                       01:17:04
 49 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                        01:17:40
 50 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                   01:19:57
 51 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                          01:20:38
 52 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                        01:20:55
 53 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                   01:22:46
 54 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                     01:25:18
 55 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange                      01:28:30
 56 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                   01:29:56
 57 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits          01:30:44
 58 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                  01:31:21
 59 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                      01:31:37
 60 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                           01:33:18
 61 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                        01:33:45
 62 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      01:37:35
 63 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                       01:43:27
 64 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                        01:44:50
 65 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                         01:44:55
 66 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          01:45:02
 67 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac                 01:45:17
 68 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                       01:45:30
 69 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept       01:45:45
 70 Anthony Roux (Fra) FDJ                                    01:46:22
 71 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                     01:46:25
 72 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team                       01:46:29
 73 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits        01:46:39
 74 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                   01:47:08
 75 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                      01:47:53
 76 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    01:49:01
 77 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team                         01:49:10
 78 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                          01:52:31
 79 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                      01:52:33
 80 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept               01:54:41
 81 Winner Anacona (Col) Movistar Team                        01:54:57
 82 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                   01:58:08
 83 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        01:58:14
 84 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                       01:58:50
 85 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                      01:59:21
 86 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                           02:01:30
 87 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                           02:01:37
 88 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                      02:03:05
 89 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                       02:03:42
 90 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                 02:04:42
 91 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        02:05:06
 92 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                          02:07:04
 93 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                            02:07:29
 94 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     02:08:11
 95 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                             02:08:59
 96 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept          02:10:10
 97 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept             02:10:29
 98 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                 02:10:48
 99 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    02:11:08
100 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   02:11:44
101 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   02:13:58
102 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept        02:13:59
103 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            02:14:42
104 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                    02:17:21
105 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  02:19:02
106 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                 02:19:20
107 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                     02:19:43
108 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       02:20:21
109 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                             02:20:45
110 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             02:21:14
111 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        02:22:47
112 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     02:24:13
113 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       02:26:13
114 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data          02:26:59
115 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      02:28:04
116 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                       02:28:13
117 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                        02:28:17
118 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      02:28:48
119 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                          02:30:57
120 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            02:31:01
121 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                        02:31:22
122 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                 02:31:27
123 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo                    02:31:28
124 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac                        02:32:08
125 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            02:32:46
126 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team                        02:32:55
127 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
128 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac              02:33:04
129 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                      02:33:39
130 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange                    02:33:53
131 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                     02:34:13
132 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo                         02:34:16
133 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                    02:34:53
134 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       02:35:08
135 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                     02:35:12
136 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits            02:36:31
137 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange          02:36:46
138 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    02:38:44
139 William Bonnet (Fra) FDJ                                  02:38:54
140 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                          02:39:19
141 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange                 02:39:40
142 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      02:39:43
143 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       02:40:11
144 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      02:40:15
145 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept            02:41:20
146 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                  02:42:27
147 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                    02:42:51
148 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                         02:44:02
149 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step              02:44:35
150 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                         02:44:43
151 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team                          02:45:23
152 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                         02:45:36
153 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   02:46:12
154 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
155 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                   02:46:16
156 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                    02:46:36
157 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                     02:47:18
158 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                  02:48:43
159 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                            02:49:11
160 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                          02:49:25
161 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                02:50:13
162 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                    02:50:31
163 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                      02:51:19
164 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                       02:51:27
165 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept               02:51:43
166 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18                   02:51:54
167 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                       02:52:06
168 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                         02:52:26
169 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                  02:52:45
170 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac                   02:53:00
171 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    02:55:21
172 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    02:55:49
173 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits              02:56:00
174 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           02:56:19
175 Ian Stannard (GBr) Team Sky                               02:56:29 
176 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                         02:57:25
177 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               02:58:02
178 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      02:58:04
179 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                        03:04:15
180 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                       03:06:55
181 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                            03:10:19
182 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        03:19:56
183 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                           03:26:14

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                 340 pkt
  2 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                            278
  3 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                         228
  4 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                             145
  5 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                               128
  6 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                      127
  7 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                          122
  8 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                        112
  9 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                             106
 10 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                105
 11 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               96
 12 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  94
 13 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              76
 14 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                           68
 15 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  66
 16 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     64
 17 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits             64
 18 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                          56
 19 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           54
 20 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                            52

Klasyfikacja górska

  1 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                 127 pkt
  2 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              90
  3 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 69
  4 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              62
  5 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           58
  6 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                 50
  7 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  37
  8 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                28
  9 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                27
 10 Winner Anacona (Col) Movistar Team                              26
 11 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                           24
 12 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                         23
 13 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               22
 14 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                             22
 15 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       20
 16 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                                 18
 17 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                            18
 18 Sergio Henao (Col) Team Sky                                     16
 19 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     16
 20 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                       16

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                       68:17:21
  2 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         03:03
  3 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      16:20
  4 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         25:14
  5 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     45:38
  6 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step               01:05:05
  7 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept          01:07:02
  8 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                        01:31:00
  9 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          01:42:17
 10 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        01:55:29
 11 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        02:02:21
 12 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     02:05:26
 13 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   02:08:59
 14 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   02:11:13
 15 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  02:16:17
 16 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       02:17:36
 17 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        02:20:02
 18 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     02:21:28
 19 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       02:23:28
 20 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      02:26:03
 21 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       02:32:23
 22 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      02:36:58
 23 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       02:37:26
 24 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      02:37:30
 25 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                02:47:28
 26 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    02:52:36
 27 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           02:53:34
 28 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               02:55:17

Klasyfikacja drużynowa

  1 Movistar Team                                            204:44:46
  2 Team Sky                                                     07:08
  3 BMC Racing Team                                              09:40
  4 Astana Pro Team                                              38:59
  5 AG2R La Mondiale                                             41:55
  6 Trek-Segafredo                                            01:02:27
  7 Tinkoff Team                                              01:12:50
  8 Team Katusha                                              01:29:10
  9 IAM Cycling                                               01:33:47
 10 FDJ                                                       01:37:12
 11 Orica-BikeExchange                                        01:50:06
 12 Lampre - Merida                                           02:11:22
 13 Team Giant-Alpecin                                        02:15:01
 14 Etixx - Quick-Step                                        02:19:46
 15 Bora-Argon 18                                             02:34:00
 16 Cofidis, Solutions Credits                                02:49:08
 17 Team LottoNl-Jumbo                                        03:05:44
 18 Cannondale-Drapac                                         03:17:34
 19 Direct Energie                                            03:23:30
 20 Fortuneo - Vital Concept                                  03:34:52
 21 Dimension Data                                            03:51:03
 22 Lotto Soudal                                              04:36:53

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: