Tour de France 2016: etap 12

Thomas De Gendt (Lotto-Soudal) po ucieczce wygrał na Mont Ventoux dwunasty etap Tour de France.

Belg wyprzedził swojego rodaka Serge Pauwelsa (Dimension Data) oraz Hiszpana Daniela Navarro (Cofidis).

Pomimo incydentu na końcowym podjeździe na prowadzeniu w klasyfikacji łącznej umocnił się Chris Froome (Team Sky).

Wietrzny odcinek w “Dzień Bastylli” rozpoczęła akcja grupy w składzie Bertjan Lindeman, Sep Vanmarcke (obaj LottoNL-Jumbo), Stef Clement (IAM), Serge Pauwels, Daniel Teklehaimanot (obaj Dimension Data), André Greipel, Thomas De Gendt (obaj Lotto-Soudal), Bryan Coquard, Sylvain Chavanel (obaj Direct Energie), Iljo Keisse (Etixx-Quick Step), Chris Anker Sørensen (Fortuneo-Vital Concept), Dani Navarro i Cyril Lemoine (obaj Cofidis).

Refleksem nie popisali się Diego Rosa (Astana), Cyril Gautier (Ag2r), Tom-Jelte Slagter (Cannondale-Drapac), Georg Preidler (Giant-Alpecin) i Paul Voss (Bora), którzy przez większą część etapu ścigali czołówkę. Peleton początkowo kompletnie odpuścił akcję, po pokonaniu 70 kilometrów notował ogromną stratę 18:45.

Lotną premię (102,5 km) trzynastka minęła z przewagą 6 minut nad drugą grupą, a porwany na wietrze peleton zbliżył się na 14:30. W dalszej grupie pozostali Rafał Majka (Tinkoff) i Warren Barguil (Giant-Alpecin), a po defekcie również Fabio Aru (Astana).

Przed pierwszym z podjazdów, Côte de Gordes (131,5 km; kat. 4; 3,3 km; 4,8%), wiatr z bocznego zmienił kierunek na czołowy. W peletonie zaginał się zespół Etixx-Quick Step, następnie robotę przejął Orica-BikeExchange. Na Col des Trois Termes (135,5 km; kat. 3; 2,5 km; 7,5%) różnica już nad mocno uszczuploną grupą zasadniczą spadła do 7:50.

Na zjeździe doszło do upadku, wiatr przewrócił Simona Gerransa (Orica). W kraksę zamieszanych było również trzech zawodników Team Sky. Pościg przez to stracił impet, poczekał na pechowców. Z zamieszania skorzystał Rafał Majka, Polak powrócił do peletonu.

Tempo rozpoczęli rozkręcać kolarze Movistar. Zasadniczą wspinaczkę na Mont Ventoux, z metą w Chalet Reynard (kat. HC; 1417 m n.p.m.; 9,5 km, 9,3%), uciekinierzy rozpoczęli z przewagą 7 minut. W grze o etapowe zwycięstwo szybko pozostali De Gendt, Navarro i Pauwels, rozstrzygając tą kwestię między sobą dopiero na ostatniej prostej.

Z peletonu ruszył się Alejandro Valverde, następnie spróbował coś zdziałać Nairo Quintana (Movistar). W kłopotach znaleźli się Daniel Martin (Etixx-Quick Step), Romain Kreuziger (Tinkoff) i nikt poza nimi z czołówki wyścigu.

Tempo nie robiło wrażenia, do momentu gdy nie zaatakował Froome. Do lidera przyczepili się Quintana i Richie Porte (BMC), ten pierwszy jednak tylko na krótką chwilę. Bauke Mollema (Trek) wyprzedził niewyraźnego Kolumbijczyka, dojeżdżając do Froome’a i Porte.

Trójka podjęła współpracę, gdy nagle wśród szpaleru kibiców gwałtownie zatrzymał się motocykl jadący przed nimi. Porte wjechał na pojazd, upadł Mollema, ale błyskawicznie się podniósł, natomiast rower złamał Froome, który… na piechotę zaczął biec przed siebie. Grupa Quintany minęła Porte i Froome’a. Brytyjczyk dostał sprawny rower z samochodu drużyny 400 metrów przed kreską.

Na mecie Quintana nadrobił nad Froomem 1:14, Molema aż 1:40. Komisja sędziowska biorąc okoliczności incydentu zneutralizowała ostatni kilometr, przyznając liderowi i Porte czas uzyskany przez Molleme, dzięki czemu kolarz Sky utrzymał prowadzenie w wyścigu.

Wyniki 12. etapu Tour de France 2016 (GT), Montpellier – Mont Ventoux [Chalet Reynard] (178 km):

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                         4:31:51
  2 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           00:02
  3 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              00:14
  4 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               00:40
  5 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie
  6 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    02:52
  7 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                    03:13
  8 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                       03:26
  9 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept          04:23
 10 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           05:05
 11 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          05:24
 12 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
 13 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 14 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 15 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha
 16 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                   
 17 Nairo Quintana (Col) Movistar Team
 18 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     
 19 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           05:05
 20 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       06:30
 21 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 22 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 23 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
 24 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  06:45
 25 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            05:05
 26 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           06:51
 27 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                       07:24
 28 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 29 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 30 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  07:27
 31 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   07:54
 32 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step
 33 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             09:30
 34 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         09:35
 35 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 36 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 37 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
 38 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 39 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 40 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
 41 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits               10:05
 42 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           11:41
 43 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept             12:13
 44 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                             12:29
 45 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                           13:40
 46 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         14:11
 47 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 48 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept                14:33
 49 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 50 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling
 51 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida
 52 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18
 53 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         15:25
 54 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        15:27
 55 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team
 56 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         16:27
 57 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                         18:32
 58 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange
 59 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       19:44
 60 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 61 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 62 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 63 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                          21:26
 64 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo
 65 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
 66 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 67 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
 68 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
 69 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 70 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 71 Alberto Losada (Spa) Team Katusha
 72 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 73 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 74 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
 75 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling
 76 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team
 77 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 78 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                            22:40
 79 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 80 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 81 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
 82 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 83 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        23:37
 84 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 85 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team
 86 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
 87 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team
 88 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac
 89 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo
 90 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 91 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team
 92 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky
 93 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
 94 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits
 95 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 96 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange
 97 Matti Breschel (Den) Cannondale-Drapac
 98 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept                  24:41
 99 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        25:25
100 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
101 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team
102 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
103 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
104 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
105 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
106 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
107 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
108 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie
109 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
110 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
111 Romain Sicard (Fra) Direct Energie
112 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
113 Winner Anacona (Col) Movistar Team
114 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
115 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
116 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo
117 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange
118 Arthur Vichot (Fra) FDJ
119 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
120 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal
121 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
122 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
123 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
124 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18
125 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
126 Steve Morabito (Swi) FDJ
127 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
128 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
129 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
130 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
131 Rui Costa (Por) Lampre - Merida
132 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
133 Marco Haller (Aut) Team Katusha
134 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits
135 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange
136 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                      25:57
137 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
138 Luke Rowe (GBr) Team Sky
139 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits          26:03
140 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team                          27:49
141 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team
142 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                               28:00
143 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                          28:04
144 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                               28:24
145 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac
146 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
147 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data
148 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
149 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
150 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
151 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
152 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
153 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
154 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
155 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18
156 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
157 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
158 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange
159 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
160 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data
161 William Bonnet (Fra) FDJ
162 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin
163 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept
164 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
165 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
166 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange
167 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
168 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
169 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept
170 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team
171 Yohann Gene (Fra) Direct Energie
172 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha
173 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
174 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18
175 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac
176 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
177 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange
178 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept
179 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
180 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
181 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
182 Ian Stannard (GBr) Team Sky
183 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida
184 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
185 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
186 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                      29:13
187 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
188 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step
189 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
190 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18
DNF Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
DNS Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha

Punkty

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              30 pkt
  2 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              25
  3 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 22
  4 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  19
  5 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                           17
  6 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       15
  7 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                       13
  8 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                          11
  9 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept              9
 10 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                               7
 11 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                              6
 12 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                                  5
 13 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                             4
 14 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             3
 15 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha                             2

Lotna premia - Molleges-Gare, 102.5km

  1 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                            20 pkt
  2 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       17
  3 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                                15
  4 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                              13
  5 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              11
  6 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 10
  7 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                        9
  8 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                               8
  9 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   7
 10 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                            6
 11 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept              5
 12 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                   4
 13 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                           3
 14 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                             2
 15 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                    1

Premie górskie 

Cote de Gorges - 131.5 km

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                               1 pkt

Cole des Trois Termes, 135.5 km

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                               2 pkt
  2 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                   1

Mont Ventoux [Chalet Reynard] - 178 km

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              50 pkt
  2 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              40
  3 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 32
  4 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  28
  5 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                           24
  6 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       20
  7 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                       16
  8 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                          12
  9 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept              8
 10 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                               4

Klasyfikacja młodzieżowa etapu

  1 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                        4:37:15
  2 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
  3 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      01:06
  4 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         04:11
  5 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                           08:16
  6 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           09:09
  7 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                          16:02
  8 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac
  9 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
 10 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo
 11 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
 12 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        18:13
 13 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 14 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
 15 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
 16 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange
 17 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                         20:01
 18 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 19 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
 20 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept
 21 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
 22 Marco Haller (Aut) Team Katusha
 23 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                      20:33
 24 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits          20:39
 25 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             23:00
 26 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
 27 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 28 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 29 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept

Najbardziej waleczny

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal

Drużynowo

  1 Movistar Team                                             13:53:05
  2 Team Sky                                                     01:42
  3 Cofidis, Solutions Credits                                   02:22
  4 BMC Racing Team                                              02:44
  5 Lotto Soudal                                                 06:31
  6 IAM Cycling                                                  07:16
  7 Dimension Data                                               08:23
  8 Trek-Segafredo                                               08:49
  9 AG2R La Mondiale                                             12:52
 10 Astana Pro Team                                              12:54
 11 Fortuneo - Vital Concept                                     13:37
 12 Team LottoNl-Jumbo                                           14:11
 13 Team Katusha                                                 16:42
 14 Etixx - Quick-Step                                           18:18
 15 Bora-Argon 18                                                20:16
 16 FDJ                                                          22:53
 17 Orica-BikeExchange                                           24:56
 18 Lampre - Merida                                              25:05
 19 Direct Energie                                               28:11
 20 Team Giant-Alpecin                                           33:04
 21 Cannondale-Drapac                                            34:55
 22 Tinkoff Team                                                 38:21

Klasyfikacja generalna po 12. etapie:

  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                         57:11:33
  2 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                          00:47
  3 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           00:54
  4 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           00:56
  5 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         01:15
  6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       01:32
  7 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                  
  8 Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team                              01:54
  9 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                       01:56
 10 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                         02:11
 11 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           02:22
 12 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         02:29
 13 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  02:36
 14 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           03:14
 15 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      04:28
 16 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                05:51
 17 Pierre Rolland (Fra) Cannondale-Drapac                       07:35
 18 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              08:02
 19 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         11:20
 20 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   14:15
 21 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         14:33
 22 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           21:44
 23 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          23:07
 24 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     25:29
 25 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     26:14
 26 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         27:27
 27 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              28:54
 28 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                               33:14
 29 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              36:16
 30 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             38:32
 31 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                             38:48
 32 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          40:29
 33 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           41:55
 34 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      42:54
 35 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            44:43
 36 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    45:06
 37 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             46:18
 38 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                         46:38
 39 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        48:21
 40 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  50:53
 41 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               52:01
 42 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                        52:29
 43 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                      52:42
 44 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     53:04
 45 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         54:52
 46 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           55:39
 47 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                      55:52
 48 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         56:34
 49 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        57:21
 50 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          58:47
 51 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                   01:00:11
 52 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                   01:00:14
 53 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                        01:00:40
 54 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step               01:01:45
 55 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                           01:02:03
 56 Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin                  01:05:31
 57 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits          01:05:42
 58 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                     01:06:26
 59 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                        01:07:23
 60 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie                   01:08:43
 61 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                          01:10:19
 62 Chris Anker Sörensen (Den) Fortuneo - Vital Concept       01:12:05
 63 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                      01:14:30
 64 Ruben Plaza (Spa) Orica-BikeExchange                      01:17:01
 65 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                      01:20:34
 66 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team                       01:21:15
 67 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits        01:21:28
 68 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                      01:21:32
 69 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                     01:22:09
 70 Alberto Losada (Spa) Team Katusha                         01:24:26
 71 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                       01:24:43
 72 Martin Elmiger (Swi) IAM Cycling                          01:27:35
 73 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                      01:28:37
 74 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                    01:29:03
 75 Winner Anacona (Col) Movistar Team                        01:29:26
 76 Gorka Izaguirre (Spa) Movistar Team                       01:29:35
 77 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                        01:30:34
 78 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                         01:32:26
 79 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale                      01:32:35
 80 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        01:32:39
 81 Anthony Roux (Fra) FDJ                                    01:32:43
 82 Jon Izaguirre (Spa) Movistar Team                         01:34:37
 83 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          01:34:56
 84 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                          01:35:43
 85 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                           01:36:18
 86 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac                 01:37:00
 87 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                            01:37:13
 88 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                 01:38:01
 89 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept               01:38:19
 90 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   01:40:35
 91 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        01:41:22
 92 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                   01:41:29
 93 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida                   01:42:21
 94 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team                    01:42:31
 95 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept          01:43:31
 96 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     01:44:09
 97 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   01:44:46
 98 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                           01:44:53
 99 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team                       01:45:22
100 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                 01:46:35
101 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept             01:46:51
102 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            01:46:56
103 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo                    01:47:38
104 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       01:47:47
105 Simon Gerrans (Aus) Orica-BikeExchange                    01:48:05
106 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                             01:48:27
107 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie                      01:48:30
108 Jan Barta (Cze) Bora-Argon 18                             01:49:35
109 Pierre-Luc Perichon (Fra) Fortuneo - Vital Concept        01:50:45
110 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        01:50:49
111 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits             01:51:30
112 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                 01:52:49
113 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     01:54:06
114 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      01:54:25
115 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo                     01:55:09
116 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data          01:55:15
117 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       01:55:35
118 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  01:55:51
119 Alex Howes (USA) Cannondale-Drapac                        01:55:59
120 Iljo Keisse (Bel) Etixx - Quick-Step                      01:56:18
121 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                          01:57:46
122 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo                        01:58:16
123 Nelson Oliveira (Por) Movistar Team                       01:58:22
124 Matti Breschel (Den) Cannondale-Drapac                    01:59:24
125 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                 01:59:34
126 Grégory Rast (Swi) Trek-Segafredo                         02:01:24
127 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       02:01:30
128 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo                    02:01:38
129 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin                      02:02:00
130 Mathew Hayman (Aus) Orica-BikeExchange                    02:02:23
131 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale-Drapac              02:02:27
132 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                    02:02:42
133 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                       02:03:25
134 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                        02:03:34
135 Cyril Lemoine (Fra) Cofidis, Solutions Credits            02:04:45
136 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                     02:05:10
137 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                          02:05:42
138 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky                            02:05:45
139 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo                        02:06:30
140 Yukiya Arashiro (Jpn) Lampre - Merida                     02:06:44
141 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      02:07:13
142 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept            02:07:57
143 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange                 02:09:13
144 Geoffrey Soupe (Fra) Cofidis, Solutions Credits           02:09:26
145 William Bonnet (Fra) FDJ                                  02:09:35
146 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange
147 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       02:09:55
148 Jerome Cousin (Fra) Cofidis, Solutions Credits            02:09:57
149 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      02:10:38
150 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step              02:10:53
151 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
152 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal                         02:12:28
153 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin                   02:12:38
154 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo                  02:12:58
155 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                    02:13:05
156 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                         02:13:06
157 Jens Debusschere (Bel) Lotto Soudal                       02:13:22
158 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                         02:13:35
159 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                   02:13:52
160 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                     02:13:53
161 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                      02:14:01
162 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   02:14:05
163 Imanol Erviti Ollo (Spa) Movistar Team                    02:14:53
164 Yohann Gene (Fra) Direct Energie                          02:15:55
165 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin                  02:16:20
166 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                       02:16:30
167 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                02:17:22
168 Kristijan Koren (Slo) Cannondale-Drapac                   02:17:59
169 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team                            02:18:10
170 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
171 Borut Bozic (Slo) Cofidis, Solutions Credits              02:18:11
172 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha                       02:18:23
173 Maciej Bodnar (Pol) Tinkoff Team                          02:18:24
174 Andreas Schillinger (Ger) Bora-Argon 18                   02:19:34
175 Luke Rowe (GBr) Team Sky                                  02:19:46
176 Adrien Petit (Fra) Direct Energie                         02:20:26
177 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               02:20:37
178 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo                    02:20:44
179 Vegard Breen (Nor) Fortuneo - Vital Concept               02:21:32
180 Ian Stannard (GBr) Team Sky                               02:21:56
181 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           02:22:48
182 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida                      02:23:44
183 Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal                         02:24:37
184 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    02:24:43
185 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    02:25:59
186 Shane Archbold (NZl) Bora-Argon 18                        02:29:51
187 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data                       02:29:56
188 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                            02:34:20
189 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        02:42:50
190 Sam Bennett (Irl) Bora-Argon 18                           02:52:34

Klasyfikacja punktowa

  1 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team                                 309 pkt
  2 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data                            219
  3 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                         202
  4 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                             125
  5 Michael Matthews (Aus) Orica-BikeExchange                      124
  6 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                               114
  7 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                        112
  8 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                             106
  9 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha                           92
 10 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 90
 11 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               77
 12 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo                              64
 13 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                           62
 14 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  60
 15 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step                          56
 16 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits             56
 17 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step                     53
 18 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange                            52
 19 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  51
 20 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept                     51

Klasyfikacja górska

  1 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                              89 pkt
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                         80
  3 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                  77
  4 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits                 68
  5 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           58
  6 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                 50
  7 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                              40
  8 Stef Clement (Ned) IAM Cycling                                  35
  9 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                27
 10 Winner Anacona (Col) Movistar Team                              26
 11 Sylvain Chavanel (Fra) Direct Energie                           24
 12 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo                         23
 13 Christopher Froome (GBr) Team Sky                               22
 14 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       20
 15 Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step                            18
 16 Sergio Henao (Col) Team Sky                                     16
 17 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                       16
 18 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                              14
 19 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team                         13
 20 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                                13

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange                       57:12:20
  2 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         01:42
  3 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin                      03:41
  4 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         13:46
  5 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     25:27
  6 Eduardo Sepulveda (Arg) Fortuneo - Vital Concept             37:45
  7 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step               01:00:58
  8 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                        01:06:36
  9 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                        01:31:52
 10 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                          01:34:09
 11 Lawson Craddock (USA) Cannondale-Drapac                   01:39:48
 12 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                        01:40:35
 13 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                     01:43:22
 14 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange                   01:43:59
 15 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida                       01:47:00
 16 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                        01:50:02
 17 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie                     01:53:19
 18 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                      01:53:38
 19 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo                       01:54:48
 20 Dylan Van Baarle (Ned) Cannondale-Drapac                  01:55:04
 21 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                       02:00:43
 22 Edward Theuns (Bel) Trek-Segafredo                        02:05:43
 23 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling                      02:06:26
 24 Christophe Laporte (Fra) Cofidis, Solutions Credits       02:09:08
 25 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      02:09:51
 26 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo                02:16:35
 27 Daniel Mclay (GBr) Fortuneo - Vital Concept               02:19:50
 28 Marco Haller (Aut) Team Katusha                           02:22:01
 29 Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale                    02:25:12

Klasyfikacja drużynowa

  1 BMC Racing Team                                          171:28:49
  2 Movistar Team                                                03:50
  3 Team Sky                                                     07:42
  4 Astana Pro Team                                              22:25
  5 AG2R La Mondiale                                             38:48
  6 Trek-Segafredo                                               50:18
  7 Tinkoff Team                                              01:03:00
  8 Team Katusha                                              01:12:43
  9 Orica-BikeExchange                                        01:22:43
 10 IAM Cycling                                               01:22:58
 11 FDJ                                                       01:26:40
 12 Team Giant-Alpecin                                        01:37:21
 13 Etixx - Quick-Step                                        01:56:34
 14 Lampre - Merida                                           02:00:32
 15 Bora-Argon 18                                             02:02:49
 16 Cofidis, Solutions Credits                                02:10:17
 17 Team LottoNl-Jumbo                                        02:15:32
 18 Fortuneo - Vital Concept                                  02:40:59
 19 Direct Energie                                            02:51:56
 20 Cannondale-Drapac                                         02:53:59
 21 Dimension Data                                            03:08:38
 22 Lotto Soudal                                              03:31:55

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: