Mistrzostwa Polski 2016: Rafał Majka mistrzem Polski

Rafał Majka został w Świdnicy Mistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego na rok 2016.

26-letni kolarz Tinkoff na kresce wyprzedził Marka Rutkiewicza (Wibatech Fuji). Brązowy medal wywalczył Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji).

Pokonywana sześciokrotnie górzysta runda liczyła 37 kilometrów, prowadząc przez Witoszów Dolny (3 km), Burkatów (8,5 km), Lubachów (13 km), Zagórze Śląskie (16 km), Dziećmorowice (21,5 km), Złoty Las (26,5 km) i Modliszów (29 km), skąd wracała do Świdnicy. Po drodze kolarze mierzyli się z 4-kilometrową, miejscami bardzo stromą, wspinaczką pod przełęcz Palczyk (15-19 km), a w drugiej części z podjazdem pod Modliszów (27-29 km), za którym pozostawało 8 kilometrów zjazdów, krętą, dziurawą drogę.

Na liście startowej znalazło się 76 zawodników, w tym Rafał Majka, Maciej Bodnar, Paweł Poljański (wszyscy Tinkoff), Michał Gołaś i Michał Kwiatkowski (obaj Team Sky), Łukasz Wiśniowski (Eixx-Quick Step) i Przemysław Niemiec (Lampre-Merida). Zabrakło obrońcy tytułu Tomasza Marczyńskiego (Lotto Soudal). Najliczniej reprezentowaną grupą był zespół CCC Sprandi Polkowice, który wystawił 14 zawodników. 9 kolarzy pojechało w koszulkach Verva Activejet, 8 przywiózł zespół Hurom De Rosa Rybnik, 7 - Wibatech Fuji, a 6 Domin Sport.

Pogoda dopisywała, było pochmurnie, a temperatura wynosiła około 20 stopni.

Już na pierwszym podjeździe zaatakowali Michał Kwiatkowski, Łukasz Bodnar (Verva Activejet), Bartosz Warchoł (Whirpool Author), Artur Detko i Mateusz Komar (Domin Sport), Kiendyś, Kurek (CCC), Andrzej Bartkiewicz (Wibatech Fuji), Mateusz Nowaczek (Warmińsko-Mazurski Klub Kolarski) i Wojciech Pszczolarski (SKC Tufo Prostejov), ale akcja ta okazała się wstępnymi harcami.

Konkretny odjazd zawiązał się na trzecim okrążeniu. W 12-osobowej czołówce zagościli Kwiatkowski, Bartosz Huzarski (Bora-Argon 18), Michał Gołaś, Rafał Majka, Łukasz Wiśniowski, Marcin Mrożek (CCC Sprandi Polkowice), Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice), Kamil Zieliński (Domin Sport), Bartosz Warchoł (Whirpool Author), Marek Rutkiewicz (Wibatech Fuji), Łukasz Bodnar (Verva Activejet) i Karol Domagalski (ONE Pro Cycling).

Przewaga urosła do 4 minut, ale pościg prowadzony przez zawodników Vervy sprawił, że trzecią pętlę nieduży peleton ukończył ze stratą 2:35.

Czwarta runda zmieniła sytuację na czele. Na Palczyku najpierw ruszyli Majka z Rutkiewiczem. Akcja się nie powiodła, ale po kolejnym przyspieszeniu odpadli Paterski, Mrożek, Warchoł, Bodnar i Wiśniowski. Piątka ukończyła pętlę spóźniona o 25 sekund, peleton - 1:47.

Na Palczyku ponownie zaatakował Majka, za którym utrzymał się Rutkiewicz. Dwójka zdobyła 30 sekund, które utrzymała przy wjeździe na finałową rundę. Druga grupa pościgowa odstała na 2 minuty.

Z grupki pościgowej odpadł Kwiatkowski, natomiast Gołaś spróbował przeskoczyć do czołówki na Palczyku. Bez powodzenia, co więcej druga grupa została wchłonięta.

Prowadząca dwójka utrzymywała bezpieczną przewagę. Majka na podjeździe pod Modliszów po raz ostatni zaatakował Rutkiewicza. Zdobył 10 sekund, ale na zjazdach świetnie zjeżdżający kolarz Wibatech odrobił stratę.

O zwycięstwie rozstrzygnął sprinterski pojedynek. Kolarz Tinkoff wyszedł na prowadzenie i o długość roweru ograł doświadczonego rywala, sięgając po pierwszą w karierze koszulkę z orłem na piersi.

majka swidnica 2016

Wyniki mistrzostw Polski 2016 – wyścig ze startu wspólnego elity mężczyzn (NC), Świdnica – Świdnica (222 km, 6 x 37 km):

1. Rafał Majka (Tinkoff)                                 5:24:50
2. Marek Rutkiewicz (Wibatech Fuji)
3. Sylwester Janiszewski (Wibatech Fuji)                   01:39
4. Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step)
5. Maciej Paterski (CCC Sprandi Polkowice)
6. Marcin Białobłocki (ONE Pro Cycling)
7. Paweł Cieślik (Verva Activejet)
8. Piotr Skarżyński (Warmińsko-Mazurski Klub Kolarski)
9. Dominik Oborski (Domin Sport)
10. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida)

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: