Mistrzostwa Polski 2016: Krawczyk po raz drugi z rzędu najlepszy wśród juniorów

Szymon Krawczyk (KTK Kalisz) wywalczył w Świdnicy tytuł mistrza Polski juniorów w wyścigu ze startu wspólnego.

Krawczyk obronił tytuł sprzed roku, w bezpośredniej walce pokonując Szymona Tracza (WLKS Krakus BCC Czaja). Brązowy medal trafił do Mateusza Kostańskiego (KLTC Konin).

126 juniorów stanęło do walki o medale mistrzostw Polski w prażącym słońcu. Od początku wielu kolarzy próbowało rozerwać stawkę, ale żadnemu z nich się to nie udawało.

Po pierwszym okrążeniu na czele kręciła 16-osobowa grupka napędzana siłami m.in. ubiegłorocznego mistrza Polski Szymona Krawczyka, Dawida Czubaka (KTK Kalisz), Artura Jatczaka (TC Chrobry Głogów), Wojciecha Bystrzyckiego (UKS Mróz Jedynka Kórnik), Antoniego Gańko, Macieja Kwiatkowskiego (UKS Copernicus-SMS Toruń), Kacpra Wiszniewskiego (GKS Cartusia Kartuzy), Piotra Klimkowski (TKK Pacific Nestle Fintess Cycling Team), Szymona Tracza (WLKS Krakus BBC Czaja), Mateusza Kostańskiego (KLTC Konin) i Sebastiana Konofała (K.S. Pogoń Mostostal Puławy).

Czołowa grupa wypracowała 45 sekund przewagi. Za nią następowały liczne kontrataki, w końcu od peletonu oderwała się czteroosobowa pogoń z Piotrem Pękalą (K.S. Pogoń. Mostostal Puławy) i Mateuszem Nowakiem (UKKS Imielin Team-SMS Toruń).

Na drugim okrążeniu od grupy oderwali się Szymon Krawczyk, Mateusz Kostański, Maciej Kwiatkowski  i Szymon Tracz. Solidna współpraca zaowocowała wzrostem przewagi do 44 sekund nad grupką pościgową, której liczebność zmniejszyła się do 10 nazwisk.

Sytuacja zmieniała się jak w kalejdoskopie, na mecie trzeciej rundy do czoła dojechał Wojciech Bystrzycki. Grupa pościgowa rozbiła się na kawałki, a kolejni kolarze notowali coraz większe straty. Na kolejnych kilometrach wyrwa między prowadzącymi, a ścigającymi zawodnikami wzrosła do niespełna czterech minut. Jasne stało się, że między czołową piątka rozstrzygnie się walka o medale.

Siedem kilometrów przed metą czołówka uszczupliła się o jednego zawodnika - tempa nie wytrzymał Mateusza Kostański. Kolejne dwa kilometry zweryfikowały umiejętności Kwiatkowskiego i Bystrzyckiego, którzy zaczęli odstawać od Tracza i Krawczyka.

Dwójka na ostatnich metrach walczyła o złoto, a broniący tytułu Krawczyk okazał się najszybszy, do annałów polskiego kolarstwa wpisując obronę tytułu.

Wyniki mistrzostw Polski 2016 - wyścigu ze startu wspólnego juniorów (NC), Świdnica - Świdnica (125 km):

1. Szymon Krawczyk (KTK Kalisz)                                 3:24:37
2. Szymon Tracz (WLKS Krakus BBC Czaja)                           00:01
3. Mateusz Kostański (KLTC Konin)                                 01:36
4. Wojciech Bystrzycki (UKS Mróz Jedynka Kórnik)
5. Maciej Kwiatkowski (UKS Copernicus-SMS Toruń)
6. Mikołaj Konieczny (KKS Gostyń)                                 06:10

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: