Jest porozumienie UCI – ASO. Rusza reforma kolarstwa szosowego

UCI World Tour logo

Rada Kolarstwa Zawodowego (Professional Cycling Council – PCC), podczas posiedzenia w Genewie, uzgodniła etapy reformy kolarstwa szosowego oraz zatwierdziła kalendarz UCI WorldTour na sezon 2017.

W kalendarzu znajdą się wszystkie wyścigi z obecnego sezonu, łącznie z wydarzeniami należącymi do Amaury Sport Organisation (ASO). Program zostanie rozbudowany o nowe imprezy, które otrzymają licencję na okres trzech lat.

Pełen kalendarz zostanie opublikowany w najbliższym czasie.

Zespołom UCI WorldTeams, posiadającym obecnie prawo i obowiązek startów w WorldTourze, zostaną przyznane licencje na sezony 2017 i 2018. W przyszłym roku grono WorldTeams zostanie zmniejszone do 17, a w roku następnym do 16 ekip.

Od sezonu 2018 wejdzie w życie system spadku i awansu pomiędzy najsłabszym WorldTeam’em i najlepszym Pro Continental Team’em. Spadkowicz utrzyma na kolejny sezon prawo startów w wyścigach worldtourowych, co ma pomóc w utrzymaniu stabilności finansowej przez trzy lata (2017-19).

Dodatkowo w sezonie 2017 dotychczasowym wyścigom z WorldTouru zostanie zagwarantowany udział wszystkich zespołów z pierwszej dywizji, natomiast nowe imprezy w najważniejszym kalendarzu będą mogły liczyć na start przynajmniej 10 WorldTeam’ów.

W grudniu zeszłego roku ASO poinformowała, że wycofa wszystkie swoje wyścigi, w tym Tour de France, z kalendarza WorldTour 2017, sprzeciwiając się założeniom reformy zatwierdzonej przez UCI. Wiszący w powietrzu konflikt udało się teraz zażegnać.

Cieszę się, że zawarliśmy porozumienie, które pomoże kolarstwu jako całości

- powiedział dyrektor Tour de France i przewodniczący Stowarzyszenia Organizatorów Wyścigów (AIOCC) Christian Prudhomme.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: