Aviva Women's Tour 2016: etap 3

Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans) wygrała w Chesterfield królewski odcinek brytyjskiego wyścigu z cyklu Women's WorldTour.

Brytyjka na trzecim etapie wygrała finisz z czteroosobowej grupki i objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej imprezy. Druga finiszowała Asleigh Moolman Pasio (Cervelo - Bigla), a trzecia Elisa Longo Borghini (Wiggle High5).

Trzeci etap zmagań na Wyspach naznaczony był dwiema górskimi premiami i stanowił wyzwanie dla walczących o każdą sekundę zawodniczek. Peleton mimo licznych ataków utrzymywał się razem na pagórkowatym odcinku, a bonifikatę na lotnym finiszu zdobyły zarówno liderka Marianne Vos (Rabo Liv), jak i wiceliderka Christine Majerus (Boels Dolmans).

Peleton porwał się w okolicach strefy bufetu, zlokalizowanej na 51 kilometrze. Odjechała grupka w składzie Chantal Blaak (Boels Dolmans), Hannah Barnes (Canyon SRAM), Jolien D'hoore (Wiggle High5), Rozanne Slik (Team Liv-Plantur), Katie Hall, Amanda Spratt (Orica-AIS), Clara Koppenburg (Cervelo-Bigla), Lucinda Brand i Roxane Knetemann (Rabo Liv), Janneke Ensing (Parkhotel Valkenburg) oraz Rosella Ratto (Cylance Pro Cycling).

Hall umocniła się na prowadzeniu w klasyfikacji górskiej, wygrywając zlokalizowaną na 62 kilometrze premię, a jedenastka w tym punkcie notowała nieco ponad minutę zapasu nad topniejącym peletonem. Ten pękł po kolejnych przyspieszeniach, a odskoczyć udało się Asleigh Moolman Pasio (Cervelo-Bigla), Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans) i Elisie Longo Borghini (Wiggle High5).

Trójka pracowała bardzo mocno i dołączyła do czołówki po drugiej górskiej premii, którą także wygrała Hall. Peleton tracił w tym punkcie ponad półtorej minuty, a za pogoń zabrała się ekipa liderki - Rabo Liv.

22 kilometry przed metą różnica między grupkami wynosiła 47 sekund, a z ucieczki do peletoniku spłynęła Lucinda Brand, mając za zadanie pomóc Vos. Dystans nie zmniejszał się jednak, a na 12 kilometrów przed Chesterfield zaatakowała Armitstead, chcąc przejąć stery w klasyfikacji generalnej wyścigu.

Na atak Brytyjki odpowiedziały tylko Moolman Pasio, Longo Borghini i Spratt. Czwórka szybko powiększyła przewagę nad pogonią i do mety dotarła ze sporą przewagą nad prowadzącą kolejną grupę Vos. Armitstead pewnie wygrała finisz po bruku i objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej narodowego wyścigu.

Wyniki 3. etapu Aviva Women's Tour 2016 (WWT), Ashbourne - Chesterfield (112 km):

  1 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans                   2:54:27
  2 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla
  3 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
  4 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS                                00:03
  5 Marianne Vos (Ned) Rabo Liv                                  00:36
  6 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans
  7 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur
  8 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5
  9 Lisa Brennauer (Ger) Canyon SRAM Racing
 10 Amy Pieters (Ned) Wiggle High5
 11 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
 12 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products
 13 Eugénie Duval (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 14 Emma Johansson (Swe) Wiggle High5
 15 Małgorzata Jasińska (Pol) Ale' Cipollini
 16 Danielle King (GBr) Wiggle High5
 17 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg
 18 Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur
 19 Hannah Barnes (GBr) Canyon SRAM Racing
 20 Vita Heine (Nor) Hitec Products
 21 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing
 22 Alice Barnes (GBr) Drops Cycling Team
 23 Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance Pro Cycling
 24 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing
 25 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
 26 Alexandra Manly (Aus) Orica-AIS
 27 Nikki Harris (GBr) Boels Dolmans
 28 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing
 29 Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS
 30 Eleonora Van Dijk (Ned) Boels Dolmans
 31 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg
 32 Anna Plichta (Pol) BTC City Ljubljana
 33 Jolien D'Hoore (Bel) Wiggle High5                            00:45
 34 Linda Villumsen (NZl) UnitedHealthcare Women
 35 Laura Massey (GBr) Drops Cycling Team
 36 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans
 37 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
 38 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla
 39 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv
 40 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv
 41 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv
 42 Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg                    00:49
 43 Katie Hall (USA) UnitedHealthcare Women
 44 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
 45 Tayler Wiles (USA) Orica-AIS
 46 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products
 47 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv
 48 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv                                 01:08
 49 Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur                          01:10
 50 Doris Schweizer (Swi) Cylance Pro Cycling                    06:46
 51 Emma Pooley (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii            06:47
 52 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products                           09:58
 53 Jessie Walker (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii
 54 Annasley Park (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii
 55 Hannah Payton (GBr) Drops Cycling Team
 56 Anna Trevisi (Ita) Ale' Cipollini
 57 Jennifer George (GBr) Drops Cycling Team
 58 Rebecca Durrell (GBr) Drops Cycling Team
 59 Valentina Scandolara (Ita) Cylance Pro Cycling
 60 Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur
 61 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing
 62 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 63 Pascale Jeuland (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 64 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg
 65 Loren Rowney (Aus) Orica-AIS
 66 Emilia Fahlin (Swe) Ale' Cipollini
 67 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 68 Marta Tagliaferro (Ita) Ale' Cipollini
 69 Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg
 70 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur
 71 Marta Bastianelli (Ita) Ale' Cipollini
 72 Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg
 73 Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla
 74 Lisa Klein (Ger) Cervelo Bigla
 75 Iris Slappendel (Ned) UnitedHealthcare Women
 76 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
 77 Kirsten Wild (Ned) Hitec Products
 78 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products                        10:07
 79 Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling                     17:05
 80 Sophie Coleman (GBr) Drops Cycling Team                      17:59
 81 Grace Garner (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii
 82 Manon Lloyd (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii
 83 Coralie Demay (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 84 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
 85 Laurel Rathbun (USA) UnitedHealthcare Women                  29:47
DNF Annalisa Cucinotta (Ita) Ale' Cipollini
DNF Sarah Roy (Aus) Orica-AIS
DNF Stephanie Pohl (Ger) Cervelo Bigla

Klasyfikacja generalna po 3. etapie:

  1 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans                   9:55:59
  2 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla                   00:05
  3 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5                      00:07
  4 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS                                00:14
  5 Marianne Vos (Ned) Rabo Liv                                  00:27
  6 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans                        00:32
  7 Amy Pieters (Ned) Wiggle High5                               00:37
  8 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur                        00:41
  9 Lisa Brennauer (Ger) Canyon SRAM Racing
 10 Giorgia Bronzini (Ita) Wiggle High5                          00:43
 11 Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS                                 00:44
 12 Emma Johansson (Swe) Wiggle High5                            00:47
 13 Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur
 14 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing
 15 Danielle King (GBr) Wiggle High5
 16 Małgorzata Jasińska (Pol) Ale' Cipollini
 17 Eleonora Van Dijk (Ned) Boels Dolmans
 18 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing
 19 Nikki Harris (GBr) Boels Dolmans
 20 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing
 21 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv                          00:56
 22 Linda Villumsen (NZl) UnitedHealthcare Women
 23 Katie Hall (USA) UnitedHealthcare Women                      01:00
 24 Shara Gillow (Aus) Rabo Liv
 25 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg                     01:07
 26 Molly Weaver (GBr) Team Liv-Plantur                          01:21
 27 Amalie Dideriksen (Den) Boels Dolmans                        01:46
 28 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana                       01:50
 29 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg
 30 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products                          02:29
 31 Vita Heine (Nor) Hitec Products
 32 Alice Barnes (GBr) Drops Cycling Team
 33 Anna Plichta (Pol) BTC City Ljubljana
 34 Hannah Barnes (GBr) Canyon SRAM Racing
 35 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv                              02:35
 36 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans                            02:36
 37 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling                     02:38
 38 Laura Massey (GBr) Drops Cycling Team
 39 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv
 40 Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg                    02:42
 41 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products                         02:50
 42 Eugénie Duval (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86          05:44
 43 Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance Pro Cycling
 44 Alexandra Manly (Aus) Orica-AIS
 45 Jolien D'Hoore (Bel) Wiggle High5                            05:51
 46 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla                         05:53
 47 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur                          05:56
 48 Tayler Wiles (USA) Orica-AIS                                 05:57
 49 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv                                 06:16
 50 Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla                            11:48
 51 Doris Schweizer (Swi) Cylance Pro Cycling                    11:54
 52 Emma Pooley (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii            12:40
 53 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg                     15:06
 54 Rebecca Durrell (GBr) Drops Cycling Team
 55 Marta Bastianelli (Ita) Ale' Cipollini
 56 Annasley Park (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii
 57 Jessie Walker (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii
 58 Marta Tagliaferro (Ita) Ale' Cipollini
 59 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products
 60 Sara Mustonen (Swe) Team Liv-Plantur
 61 Mia Radotic (Cro) BTC City Ljubljana
 62 Jennifer George (GBr) Drops Cycling Team
 63 Hannah Payton (GBr) Drops Cycling Team
 64 Barbara Guarischi (Ita) Canyon SRAM Racing
 65 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur
 66 Iris Slappendel (Ned) UnitedHealthcare Women
 67 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 68 Emilia Fahlin (Swe) Ale' Cipollini
 69 Pascale Jeuland (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 70 Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg
 71 Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg
 72 Kirsten Wild (Ned) Hitec Products
 73 Roxane Fournier (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86        15:26
 74 Loren Rowney (Aus) Orica-AIS                                 16:56
 75 Anna Trevisi (Ita) Ale' Cipollini                            17:41
 76 Valentina Scandolara (Ita) Cylance Pro Cycling
 77 Simona Frapporti (Ita) Hitec Products                        17:50
 78 Lisa Klein (Ger) Cervelo Bigla                               18:15
 79 Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling                     22:13
 80 Grace Garner (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii           23:07
 81 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
 82 Sophie Coleman (GBr) Drops Cycling Team
 83 Coralie Demay (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 84 Manon Lloyd (GBr) Reprezentacja Wielkiej Brytanii            27:10
 85 Laurel Rathbun (USA) UnitedHealthcare Women                  44:54

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: