Sergio Henao oczyszczony

Kolumbijski góral po raz drugi odpowiadał na pytania o parametry w paszporcie biologicznym.

Postępowanie w sprawie nieregularności w paszporcie biologicznym Kolumbijczyka Sergio Henao (Team Sky) zostało oficjalnie zamknięte przez Kolarską Fundację Antydopingową (CADF).

28-latek w kwietniu poproszony został o przedstawienie wyjaśnień dotyczących nieregularnych parametrów krwi w okresie od sierpnia 2011 do czerwca 2015. Otwarcie postępowania nie podparte było tymczasowym zawieszeniem, acz zespół Sky zdecydował się odsunąć kolarza z Ameryki Łacińskiej od ścigania do czasu wyjaśnienia sprawy, udzielając mu równocześnie pełnego wsparcia.

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) w wydanym wczoraj oświadczeniu potwierdziła, że komitet ekspertów antydopingowych otrzymał dokumentację wraz z wyjaśnieniami i uznał ją za wystarczającą, co zamknęło postępowanie. Unia nie przedstawiła żadnych szczegółów dotyczących rozstrzygnięcia sprawy.

Zespół Sky w opublikowanym na Facebooku oświadczeniu wyraził zadowolenie z takiego obrotu sprawy, jednocześnie stwierdzając, że werdykt nie jest zaskoczeniem, gdyż Henao cieszy się pełnym zaufaniem ekipy.

Odsunięcie Henao od ścigania na czas wyjaśnienia kwestii paszportu biologicznego miało już miejsce w 2014 roku - Kolumbijczyk został wtedy objęty 10-tygodniowym programem badawczym, który miał pozwolić agencjom antydopingowym na lepsze zrozumienie organizmów pochodzących i regularnie trenujących na wysokości.

Szczegóły badań do dziś nie ujrzały światła dziennego - choć podobno przekazane miały zostać Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).

Henao do ściganie może powrócić natychmiast, choć program jego startów nie został jeszcze podany.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: