IO 2016: trzy Polki w wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet

Trzy miejsca w wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet wywalczyła reprezentacja Polski na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro.

Kwalifikacje do wyścigów szosowych kobiet zakończyły się 31 maja, a Polki w olimpijskim rankingu zajęły szóste miejsce, co oznacza, że na starcie wyścigu ze startu wspólnego elity kobiet staną trzy biało-czerwone. Jedna z wytypowanych kadrowiczek weźmie też w wyścigu jazdy indywidualnej na czas.

Kraje sklasyfikowane w pierwszej piątce mają możliwość wystawienia czwórki zawodniczek w wyścigu ze startu wspólnego. Pozycje 6. – 13. to trzy miejsca na starcie, a przedział 14. – 22. – dwa.

W klasyfikacji narodów triumfowały Holenderki przed Amerykankami i Włoszkami. Cztery zawodniczki wystawią też Australijki i Niemki. Polki zdobyły w sumie 1501,5 punktu (zaledwie 83,75 pkt mniej do Niemek), a na sumę tę złożyły się wyniki Katarzyny Niewiadomej (813), Małgorzaty Jasińskiej (313,5), Eugenii Bujak (281), Pauliny Brzeźnej-Bentkowskiej (55) i Anny Plichty (44).

W wyścigach elity mężczyzn Polska ma prawo wystawienia czterech zawodników, z których dwóch może stanąć na starcie wyścigu jazdy indywidualnej na czas.

Wyścig ze startu wspólnego kobiet zaplanowano na 7 sierpnia, a jazdę indywidualną na czas na 10 sierpnia.