Tour of Estonia 2016: etap 1

Grzegorz Stępniak z CCC Sprandi Polkowice wygrał pierwszy etap dwudniowego wyścigu Dookoła Estonii i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Polski sprinter na finiszu z peletonu okazał się lepszy od Estończyka Mihkela Raima (Cycling Academy). Trzecie miejsce zajął Szwed Ludvig Bengtsson (Reprezentacja Szwecji).

Otwierający zmagania etap liczył 190 kilometrów, a jego profil był stosunkowo płaski. Odpowiadał on sprinterom i tego dnia masowy finisz był najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Tempo jazdy było bardzo wysokie od samego początku. Podczas pierwszych dwóch godzin jazdy dochodziło do wielu prób odjazdu i w wielu z nich uczestniczyli kolarze CCC Sprandi Polkowice. Żadna z tych grupek nie zdołała jednak oderwać się na dobre, gdyż peleton reagował na każde przyspieszenie.

W końcu, po ok. 100 kilometrach na prowadzenie zdołała wyjść czwórka - Isac Lundgren (Team Bliz-Merida), Stanislau Bozhkou (Minsk Cycling Club), Armands Becis (Rietumu - Delfin) i Marius Andre Hafsas (Team Ringeriks – Kraft).

Wypracowali oni ponad minutową przewagę a peleton kontrolował sytuację. „Pomarańczowi” wysłali kilku zawodników na czoło grupy, by nadawać tempo pogoni.

Ich praca zaowocowała tym, że ucieczka została skasowana 16 kilometrów przed metą. Chwilę później rozpoczęły się kolejne ataki, w wyniku których na czele wyłoniła się kolejna grupka, tym razem 3-osobowa. Byli w niej Peeter Pung (Estonia), Kaspars Sergis (Alpha Baltic - Maratoni.lv), Marcu Faglum Karlsson (Szwecja). Odjechali na ok. 20 sekund zanim zostali wchłonięci 4 kilometry przed „kreską”.

Zgodnie z oczekiwaniami o wszystkim zadecydował masowy sprint. Zawodnicy CCC Sprandi Polkowice pomagali na finałowych kilometrach swojemu sprinterowi, Grzegorzowi Stępniakowi, a ten znakomicie wykorzystał ich wysiłek i sięgnął po zwycięstwo. Wyprzedził on Mihkela Raima (Cycling Academy Team) oraz Ludwiga Bengtssona (Szwecja) i objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Po kilku czołowych miejscach w tym roku (m.in. w Tour of Turkey), jest to dla Stępniaka pierwsze zwycięstwo w sezonie 2016 w wyścigu UCI.

Przed etapem ustaliliśmy, że jeśli przyjedzie na metę cała grupa, to pojedziemy na mnie. W końcówce czułem się dobrze, więc powiedziałem chłopakom, że trzymamy się planu. Koledzy wyszli na czoło 2,5 kilometry przed metą, nadając mordercze tempo i umożliwiając mi rozpoczęcie sprintu z dobrej pozycji. Bardzo im za to dziękuję

– powiedział Grzegorz Stępniak.

Jutro będziemy walczyć o zwycięstwo w końcowej generalce. Znam ten etap, bo ścigałem się na nim dwa lata temu. Prowadzi on po rundach, na której jest jedna cięższa górka, ale ja czuję się dobrze i wierzę, że jesteśmy w stanie obronić koszulkę i wygrać wyścig. Będziemy starali się kontrolować rywalizację i zrobimy wszystko, by dowieźć prowadzenie do końca.

Wyniki 1. etapu Tour of Estonia 2016 (2.1), Tallinn - Tartu (190 km):

1. Grzegorz Stępniak (CCC Sprandi Polkowice)            4:03:24
2. Mihkel Raim (Cycling Academy)
3. Ludvig Bengtsson (Reprezentacja Szwecji)
4. Roman Maikin (Gazprom)
5. Martijn Verschoor (Team Novo Nordisk)
6. Syver Waersted (Team Ringeriks - Kraft)
7. Karl Patrick Lauk (Reprezentacja Estonii)
8. Nikolai Tefre Lunder (Team Bliz-Merida)
9. Andris Smirnovs (Alpha Baltic - Maratoni.lv)
10. Siarhei Papok (Minsk Cycling Club)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: