Giro d'Italia 2016: etap 19

Vincenzo Nibali (Astana) wygrał we francuskiej stacji narciarskiej Risoul dziewiętnasty etap Giro d'Italia.

Drugie miejsce wywalczył Mikel Nieve (Team Sky), trzeci zameldował się na mecie Esteban Chaves (Orica-GreenEdge).

Po upadu na przełęczy dell'Agnello „maglia rosa” na rzecz 26-letniego Kolumbijczyka stracił Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo).

Rafał Majka (Tinkoff) finiszował 5., ze stratą 2:14 i powrócił na 5. pozycję w klasyfikacji generalnej.

Peleton wyruszył na trasę z wysokości 359 metrów, kierując się początkowo na “dach wyścigu”, leżącą na wysokości 2744 metrów Colle dell'Agnello (106,4 km; Cima Coppi; 21,3 km; 6,8%, maks. 15%).

Akcje zaczepne były gaszone w zarodku, dopiero około 70 kilometra odskoczyła blisko 30-osobowa grupa w wkładzie Hubert Dupont. Matteo Montaguti (obaj Ag2r), Bakhtiyar Kozhatayev (Astana), Michele Scarponi (obaj Astana), Stefano Pirazzi (Bardiani - CSF), Andre Fernando Cardoso, Moreno Moser (obaj Cannondale), Johann Van Zyl (Dimension Data), Carlos Verona (Etixx), Stefan Denifl, Marcel Wyss (obaj IAM Cycling), Diego Ulissi (Lampre - Merida), Tim Wellens, Maxime Monfort (obaj Lotto), Jose Herrada, Jose Joaquin Rojas, Rory Sutherland (wszyscy Movistar), Damiano Cunego (Nippo), Ruben Plaza (Orica), Georg Preidler (Giant), Viacheslav Kuznetsov, Egor Silin (obaj Katusha), Ian Boswell, Mikel Nieve, Nicolas Roche, David Lopez (wszyscy Team Sky), Jesus Hernandez i Evgeni Petrov (obaj Tinkoff).

Samotne prowadzenie objął na „jagnięcej górze” Scarponi, który wyprzedził atakującego wcześniej Ullisiego. W zasadniczej grupie kilka kilometrów przed końcem podjazdu ostre tempo narzucili kolarze Orica-GreenEdge, w wyniku czego odjechali Esteban Chaves, Steven Kruijswijk i Alejandro Valverde (Movistar). Trójkę tą gonili Vincenzo Nibali, Ilnur Zakarin (Katusha) i Rafał Majka. Pościg otrzymał wsparcie ze strony Petrova, który zespawał do grupy lidera.

3 kilometry przed Cima Coppi powtórnie przyspieszył Chaves. Jako pierwszy z czołówki wyścigu tym razem odstał Valverde. Drugi koło puścił Zakarin.

Kolumbijczyka zluzował Nibali. Narzuconego tempa przez kolarza Astany nie wytrzymał Majka, który spadł do grupy z Valverde i Zakarinem.

Prowadzący Scarponi wjechał do Francji z przewagą 1:26 nad grupą prowadzoną przez Nieve. Grupa Kruijswijka traciła 4:56, a Majki blisko minutę więcej.

Lider wyścigu na jednym z pierwszych zakrętów nie wyrobił, fiknął kozła, odbijając się od zwałów śniegu. Holender podniósł się, ale chwilę zajęło mu nim wznowił jazdę. Dużo mniej szczęścia miał Zakarin, który wyleciał na skały i nie podnosił się. Tatar został odwieziony do szpitala ze złamanym obojczykiem.

Scarponi zatrzymał się i poczekał na lidera Astany. 30 kilometrów przed metą prowadzący w tym punkcie Maxime Monfort wyprzedzał grupę Nibaliego-Chavesa o 2:12, grupę Valverde-Majki o 2:43 oraz grupę krwawiącej koszulki lidera o 40 sekund więcej.

Różnice zwiększyły się na płaskim dojeździe do końcowego podjazdu do Risoul (kat. 1; 12,9 km; 6,9%, maks. 10%). Monfort rozpoczął wspinaczkę 47 sekund przed grupą Chavesa-Nibaliego, Valverde-Majka tracili 1:38, natomiast Kruijswijkowi wymykało się prowadzenie z rąk, ponieważ odstał na 2:47.

10,5 kilometra przed metą Monfort został doścignięty. Pościg Majki-Valverde tracił wówczas 1:06, Kruijswijk – 2:20.

Kilometr dalej Nibali przyspieszył, zabierając ze sobą Chavesa, Nieve i Ulissiego. Kruijswijk przeżywał swój dramat, nie utrzymując koła Boba Jungelsa (Etixx) i Andreya Amadora (Movistar).

5 kilometrów przed kreską Nibali zerwał z koła Chavesa, obejmując samotne prowadzenie. Kolumbijczyk jechał własnym tempem, próbując ograniczyć w ten sposób stratę do „Rekina”. Nie szło to mu jednak najlepiej, ponieważ dojechał do niego Nieve. Grupa Majki-Valverde 3 kilometry przed Risoul traciła do Nibaliego 1:45.

Zawodnik Astany nie zwolnił do mety, na której wyprzedził Chavesa o 53 sekundy, wychodząc za Kolumbijczyka na pozycję wicelidera. Dotychczasowy lider, Steven Kruijswijk, stracił blisko 5 minut, przesuwając się na 3. pozycję w „generalce”.

Wyniki 19. etapu Giro d'Italia 2016 (GT), Pinerolo – Risoul (162 km):

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                      4:19:54
  2 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   00:51
  3 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                         00:53
  4 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           01:02
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               02:14
  6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
  7 Rigoberto Uran (Col) Cannondale
  8 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      02:43
  9 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 02:51
 10 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 11 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            03:00
 12 Andre Cardoso (Por) Cannondale                               03:07
 13 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         03:36
 14 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         03:45
 15 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            04:30
 16 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   04:54
 17 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                     05:53
 18 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                05:59
 19 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       06:21
 20 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         06:22
 21 Simon Clarke (Aus) Cannondale                                06:49
 22 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           07:26
 23 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
 24 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    07:55
 25 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        07:56
 26 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 27 Ian Boswell (USA) Team Sky                                   08:27
 28 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                            09:05
 29 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               09:10
 30 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 31 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 32 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
 33 Nathan Brown (USA) Cannondale                                13:36
 34 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                           14:12
 35 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                   14:22
 36 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   14:50
 37 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                   14:52
 38 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                           15:55
 39 José Herrada (Spa) Movistar Team                             16:37
 40 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                            16:39
 41 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       17:49
 42 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
 43 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  18:04
 44 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step
 45 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 46 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
 47 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                    18:46
 48 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                         21:09
 49 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
 50 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 51 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
 52 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 53 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
 54 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 55 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
 56 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 57 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
 58 Joe Dombrowski (USA) Cannondale
 59 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 60 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 61 Rein Taaramae (Est) Team Katusha
 62 Davide Formolo (Ita) Cannondale
 63 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo
 64 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 65 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 66 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
 67 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 68 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ                                  21:59
 69 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                          22:51
 70 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                23:31
 71 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 72 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                              23:50
 73 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
 74 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo                     25:03
 75 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 76 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                             25:06
 77 Christian Knees (Ger) Team Sky
 78 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
 79 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 80 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 81 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 82 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
 83 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 84 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast
 85 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 86 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 87 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                           25:39
 88 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       25:54
 89 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                      26:34
 90 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                           26:56
 91 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                               27:42
 92 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                             29:40
 93 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                         30:38
 94 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
 95 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  31:21
 96 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                      36:31
 97 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast
 98 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 99 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
100 Mickael Delage (Fra) FDJ
101 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
102 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
103 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast
104 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
105 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
106 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
107 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast
108 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
109 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
110 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
111 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
112 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
113 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini
114 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
115 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
116 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
117 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
118 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
119 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
120 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
121 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
122 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida
123 Songezo Jim (RSA) Dimension Data
124 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
125 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
126 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge
127 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
128 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge
129 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
130 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale
131 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo
132 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
133 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
134 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo
135 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
136 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini
137 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
138 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
139 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
140 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
141 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
142 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
143 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast
144 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo
145 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
146 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
147 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
148 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
149 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
150 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast
151 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini              36:44
152 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
153 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                           36:58
154 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
155 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
156 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
157 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini              37:16
DNS Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
DNF Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
DNF Carlos Betancur (Col) Movistar Team
DNF Philip Deignan (Irl) Team Sky

Punkty

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           15 pkt
  2 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                              15
  3 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                      12
  4 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                             9
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   6
  6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           5
  7 Rigoberto Uran (Col) Cannondale                                  4
  8 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                    4
  9 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                  4
 10 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                          3
 11 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                           3
 12 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                     2
 13 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             1
 14 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                                1
 15 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                             1
 16 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                         -5
 17 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                   -5
 18 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                              -5

Lotna premia - Piasco, 49 km

  1 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                          10 pkt
  2 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                  6
  3 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                             3
  4 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                               2
  5 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                             1

Lotna premia - Sampeyre, 74 km

  1 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                              10 pkt
  2 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                    6
  3 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                                3
  4 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                          2
  5 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                    1

Premie górskie

Colle dell'Agnello, 106 km

  1 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                          45 pkt
  2 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                      30
  3 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                              20
  4 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                               14
  5 Andre Cardoso (Por) Cannondale                                  10
  6 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                             6
  7 Ian Boswell (USA) Team Sky                                       4
  8 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                     2
  9 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                  1

Risoul, 162 km

  1 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           35 pkt
  2 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                      18
  3 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                            12
  4 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                               9
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   6
  6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           4
  7 Rigoberto Uran (Col) Cannondale                                  2
  8 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                          1

Drużynowo

  1 Team Sky                                                  13:11:51
  2 Cannondale                                                   00:01
  3 Astana Pro Team                                              00:34
  4 Movistar Team                                                02:31
  5 AG2R La Mondiale                                             07:42
  6 Lampre - Merida                                              19:12
  7 Tinkoff Team                                                 20:12
  8 Orica-GreenEdge                                              23:27
  9 IAM Cycling                                                  25:06
 10 Etixx - Quick-Step                                           27:44
 11 Team Giant-Alpecin                                           28:55
 12 Dimension Data                                               32:57
 13 Team LottoNl-Jumbo                                           35:03
 14 Team Katusha                                                 38:05
 15 Lotto Soudal                                                 38:56
 16 Gazprom-Rusvelo                                              47:10
 17 BMC Racing Team                                              53:37
 18 Nippo - Vini Fantini                                      01:04:17
 19 Bardiani CSF                                              01:08:19
 20 Trek-Segafredo                                            01:08:22
 21 FDJ                                                       01:22:52
 22 Wilier Triestina-Southeast                                01:25:59

Klasyfikacja generalna po 19. etapie:

  1 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                      78:14:20
  2 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        00:44
  3 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   01:05
  4 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       01:48
  5 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               03:59
  6 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         07:53
  7 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            09:34
  8 Rigoberto Uran (Col) Cannondale                              12:18
  9 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                     13:19
 10 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    14:11
 11 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         18:41
 12 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         20:51
 13 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         21:32
 14 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            29:53
 15 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               30:02
 16 Andre Cardoso (Por) Cannondale                               31:11
 17 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        31:22
 18 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           33:30
 19 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      35:42
 20 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       37:17
 21 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 42:08
 22 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           45:36
 23 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      52:39
 24 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  56:23
 25 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          58:09
 26 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                       01:07:15
 27 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                01:08:38
 28 Davide Formolo (Ita) Cannondale                           01:09:53
 29 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                        01:10:17
 30 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                 01:18:02
 31 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                        01:20:28
 32 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                     01:21:37
 33 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                             01:24:07
 34 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                 01:24:45
 35 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                          01:31:00
 36 Moreno Moser (Ita) Cannondale                             01:34:24
 37 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    01:35:46
 38 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                        01:35:56
 39 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                           01:39:12
 40 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                    01:43:21
 41 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                             01:43:36
 42 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                 01:44:01
 43 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                        01:44:43
 44 Egor Silin (Rus) Team Katusha                             01:48:01
 45 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                    01:50:07
 46 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                       01:52:45
 47 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                          01:54:13
 48 Nathan Brown (USA) Cannondale                             02:02:29
 49 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                       02:02:32
 50 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        02:04:05
 51 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast            02:05:25
 52 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                        02:07:06
 53 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 02:09:29
 54 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                02:09:52
 55 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                02:10:59
 56 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                           02:13:00
 57 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                        02:14:47
 58 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     02:18:05
 59 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                      02:22:54
 60 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                         02:29:39
 61 José Herrada (Spa) Movistar Team                          02:30:41
 62 Christian Knees (Ger) Team Sky                            02:31:28
 63 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo                    02:35:18
 64 Simon Clarke (Aus) Cannondale                             02:35:26
 65 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida                        02:36:10
 66 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                02:40:25
 67 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         02:40:56
 68 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                     02:41:47
 69 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         02:43:00
 70 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                   02:43:22
 71 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                       02:44:41
 72 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                        02:45:04
 73 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                      02:45:30
 74 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                       02:50:49
 75 Ian Boswell (USA) Team Sky                                02:52:39
 76 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo                  02:53:02
 77 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                        02:53:52
 78 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                          02:55:55
 79 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:57:25
 80 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                           02:57:59
 81 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        02:58:12
 82 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                          02:59:00
 83 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                            03:00:24
 84 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                       03:01:00
 85 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            03:01:24
 86 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        03:01:35
 87 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini             03:02:20
 88 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                    03:07:11
 89 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team                       03:07:12
 90 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast          03:09:04
 91 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        03:10:29
 92 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            03:10:46
 93 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                       03:11:36
 94 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       03:11:46
 95 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                          03:13:23
 96 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                        03:14:52
 97 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast       03:15:37
 98 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                      03:16:30
 99 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ                               03:17:25
100 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling                    03:17:55
101 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                      03:18:40
102 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                         03:21:09
103 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                            03:21:15
104 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF             03:21:29
105 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                03:21:36
106 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                     03:21:59
107 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                         03:22:49
108 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   03:25:20
109 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                      03:26:13
110 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                          03:28:57
111 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast          03:29:44
112 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                       03:29:58
113 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  03:30:46
114 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast          03:31:16
115 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           03:33:06
116 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                    03:33:55
117 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini             03:35:14
118 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                          03:36:32
119 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       03:37:17
120 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    03:38:25
121 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale                     03:38:56
122 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    03:39:30
123 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                   03:40:41
124 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo               03:41:21
125 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                           03:42:08
126 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 03:42:30
127 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo                     03:43:59
128 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                        03:44:27
129 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                    03:45:13
130 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast             03:45:37
131 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                           03:45:48
132 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                     03:50:30
133 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                  03:51:48
134 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ                             03:54:00
135 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini                     03:54:26
136 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                               03:55:31
137 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             03:55:50
138 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge                          03:56:40
139 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                03:57:38
140 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            03:58:18
141 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          03:58:41
142 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       03:58:47
143 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                      03:59:07
144 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  04:00:52
145 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                          04:02:24
146 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       04:04:00
147 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge                          04:05:26
148 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         04:06:10
149 Mickael Delage (Fra) FDJ                                  04:08:02
150 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                   04:09:25
151 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                     04:10:21
152 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 04:11:27
153 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                          04:12:21
154 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           04:13:31
155 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         04:26:04
156 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           04:27:38
157 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo                        04:31:13

Klasyfikacja punktowa

  1 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                           185 pkt
  2 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                             152
  3 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                        141
  4 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                               127
  5 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                             126
  6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          88
  7 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     83
  8 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      76
  9 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                             62
 10 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                            61
 11 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                               57
 12 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     52
 13 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                   50
 14 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                            47
 15 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                               46
 16 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                              46
 17 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           45
 18 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                          44
 19 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                                 40
 20 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                       39

Klasyfikacja górska

  1 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                      134 pkt
  2 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                      98
  3 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                 73
  4 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            69
  5 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           61
  6 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                               54
  7 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                          51
  8 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      42
  9 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                              42
 10 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                       41
 11 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                           36
 12 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                        36
 13 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     31
 14 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          31
 15 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                  26
 16 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                            26
 17 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                               23
 18 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                         22
 19 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                         20
 20 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                   19

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                      78:22:13
  2 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               22:09
  3 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          59:22
  4 Davide Formolo (Ita) Cannondale                           01:02:00
  5 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                           01:31:19
  6 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                    01:35:28
  7 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                        01:36:50
  8 Nathan Brown (USA) Cannondale                             01:54:36
  9 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                       01:54:39
 10 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 02:01:36
 11 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                02:03:06
 12 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                        02:06:54
 13 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                02:32:32
 14 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                        02:37:11
 15 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                      02:37:37
 16 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                       02:42:56
 17 Ian Boswell (USA) Team Sky                                02:44:46
 18 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                          02:48:02
 19 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:49:32
 20 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                           02:50:06
 21 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast          03:01:11
 22 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            03:02:53
 23 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                       03:03:43
 24 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast       03:07:44
 25 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                      03:08:37
 26 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                            03:13:22
 27 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast          03:21:51
 28 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                       03:22:05
 29 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                          03:28:39
 30 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       03:29:24
 31 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                    03:37:20
 32 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                           03:37:55
 33 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                  03:43:55
 34 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                03:49:45
 35 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          03:50:48
 36 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       03:50:54
 37 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                     04:02:28
 38 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 04:03:34
 39 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           04:05:38
 40 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           04:19:45

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                          235:05:37
  2 Cannondale                                                   12:09
  3 Movistar Team                                                18:56
  4 AG2R La Mondiale                                             27:27
  5 Team Sky                                                     38:25
  6 Tinkoff Team                                              01:10:14
  7 Etixx - Quick-Step                                        01:15:25
  8 Team Katusha                                              01:59:21
  9 Dimension Data                                            02:37:24
 10 Team LottoNl-Jumbo                                        02:42:05
 11 Lampre - Merida                                           02:42:22
 12 Orica-GreenEdge                                           03:08:43
 13 BMC Racing Team                                           03:26:17
 14 Team Giant-Alpecin                                        03:46:30
 15 Lotto Soudal                                              04:35:20
 16 Trek-Segafredo                                            04:48:02
 17 Gazprom-Rusvelo                                           04:51:52
 18 Bardiani CSF                                              04:53:07
 19 IAM Cycling                                               05:26:05
 20 Wilier Triestina-Southeast                                06:23:16
 21 Nippo - Vini Fantini                                      06:38:03
 22 FDJ                                                       09:50:17

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: