Giro d'Italia 2016: etap 17

Niemiec Roger Kluge (IAM Cycling) wygrał po ataku na ostatnim kilometrze siedemnasty etap Giro d'Italia. W fotelu lidera pozostał Holender Steven Kruijswijk (LottoNL-Jumbo).

Kluge solowym rajdem odebrał etapowy triumf pozostającym w wyścigu zawodnikom o inklinacjach sprinterskich, na kresce meldując się przed Włochem Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo) i Nikiasem Arndtem (Giant-Alpecin).

14. linię mety przeciął Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step).

W klasyfikacji generalnej nie zaszył zmiany - Kruijswijk bez większych przygód utrzymał koszulkę lidera, a Rafał Majka pozostał na 6. miejscu, na mecie zajmując dziś 26. miejsce.

Wyścig zapisała ucieczka w trzyosobowym składzie: Daniel Oss (BMC), Eugert Zhupa (Wilier-Southeast) i Pavel Brutt (Tinkoff). Trójka zyskała nieco ponad pięć minut nad spokojnie kręcącym peletonem i podzieliła się punktami na górskiej premii Passo Sant’Eusebio (99,5 km; kat. 4; 7,2 km; 3,5%, maks. 8%).

W grupie pracował zespół Trek-Segafredo, na szczycie meldując się 4:20 za zdobywającym komplet punktów Ossem. Włoch dominował w ucieczce i jako pierwszy minął też lotny finisz na 121 kilometrze. Prowadzony przez Giacomo Nizzolo peleton tracił w tym punkcie 3:38, a tempo zaczęli powoli podkręcać zawodnicy Dimension Data.

Różnica spadła do 2 minut na wjeździe na ostatnie 50 kilometrów, a do pracy przyłączyli się też zawodnicy Lampre-Merida. Oss wygrał ostatni lotny finisz na 163 kilometrze, a z peletonu wyskoczyli Ignatas Konovalovas (FDJ), Lars Bak (Lotto Soudal) i Maxim Belkov (Katusha), na 22 kilometry przed metą łącząc siły z ucieczką dnia.

Szóstka utrzymywała przewagę około 20 sekund pod dyktando Baka, który pilnował by wszyscy wychodzili na zmiany i utrzymywali równe tempo. Peleton prowadzili osamotnieni kolarze Trek-Segafredo, na finałowych 10 kilometrach otrzymując wsparcie ze strony ekipy lidera - Team LottoNL - Jumbo).

Grupka prowadząca kręciła bardzo mocno, na 7 kilometrów przed metą wciąż utrzymując 15 sekund zapasu i zgodnie dzieliła trudy akcji. Peleton nie miał jednak litości i 1500 metrów przed metą akcja została zakończona.

Do ostatniego kilometra walczyli Bak i Zhupa, co spowodowało spore zamieszanie w czubie grupy. Pod nieobecność czołowych sprinterów żadna z ekip nie ustawiała pociągu i nie próbowała kontrolować sytuacji. Zhupa parł do przodu na ostatnim kilometrze, natomiast z grupy wyskoczył Roger Kluge (IAM Cycling), mijając Albańczyka na ostatnich 300 metrach i odnosząc etapowe zwycięstwo tuż pod nosem peletonu.

Nizzolo przyprowadził grupę, po raz czwarty w tegorocznym wyścigu stając na etapowym podium.

Wyniki 17. etapu Giro d'Italia 2016 (GT), Molveno – Cassano d’Adda (196 km):

  1 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                              4:31:29
  2 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
  3 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
  4 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
  5 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
  6 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
  7 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
  8 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale
  9 Manuel Belletti (Ita) Wilier Trestina - Southeast
 10 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
 11 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
 12 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
 13 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
 14 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 15 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 16 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
 17 Mickael Delage (Fra) FDJ
 18 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team
 19 Christian Knees (Ger) Team Sky
 20 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
 21 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Trestina - Southeast
 22 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
 23 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 24 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
 25 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 26 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team
 27 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
 28 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
 29 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF
 30 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 31 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 32 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 33 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
 34 Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica-GreenEdge
 35 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 36 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo
 37 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 38 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 39 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Trestina - Southeast
 40 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team
 41 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 42 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 43 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
 44 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Cannondale
 45 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 46 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
 47 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 48 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 49 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
 50 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
 51 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 52 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 53 Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale
 54 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team
 55 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team
 56 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data
 57 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 58 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 59 Simon Clarke (Aus) Cannondale
 60 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 61 Rein Taaramae (Est) Team Katusha
 62 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
 63 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff Team
 64 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 65 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
 66 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 67 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 68 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
 69 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 70 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Wilier Trestina - Southeast
 71 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 72 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 73 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 74 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
 75 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team
 76 Nathan Brown (USA) Cannondale
 77 Biel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
 78 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 79 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 80 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 81 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   00:18
 82 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
 83 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              00:27
 84 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                      00:30
 85 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                00:35
 86 Ian Boswell (USA) Team Sky
 87 Daniel Martínez (Col) Wilier Trestina - Southeast
 88 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida
 89 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
 90 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 91 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
 92 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo                    00:38
 93 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  00:40
 94 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                             00:42
 95 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                        00:50
 96 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge
 97 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
 98 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 99 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
100 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
101 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               00:56
102 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo
103 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
104 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge
105 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
106 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
107 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
108 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
109 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
110 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
111 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
112 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
113 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
114 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   01:06
115 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Trestina - Southeast               01:07
116 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
117 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
118 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              01:17
119 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                             01:20
120 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                   01:22
121 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar Team            01:40
122 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                        01:46
123 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           01:59
124 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
125 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
126 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            02:45
127 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
128 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
129 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini
130 Moreno Moser (Ita) Cannondale
131 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
132 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
133 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
134 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
135 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
136 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
137 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
138 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
139 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
140 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
141 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
142 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
143 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
144 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
145 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
146 Philip Deignan (Irl) Team Sky
147 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
148 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
149 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
150 Ruben Plaza Molina (Spa) Orica-GreenEdge
151 Songezo Jim (RSA) Dimension Data
152 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale
153 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
154 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo
155 Primož Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
156 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo
157 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
158 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
159 Matteo Busato (Ita) Wilier Trestina - Southeast
160 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo
161 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                          03:28
162 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                    04:47
DNS Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge

Punkty

  1 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                   50 pkt
  2 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                            47
  3 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                40
  4 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                           25
  5 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Trestina-Southeast                    24
  6 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                         21
  7 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                              18
  8 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                                  16
  9 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                             12
 10 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                                 10
 11 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale                            8
 12 Manuel Belletti (Ita) Wilier Trestina-Southeast                  7
 13 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                               7
 14 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                                  6
 15 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                                   5
 16 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                           4
 17 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini                  3
 18 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                       2
 19 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                             2
 20 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                               2
 21 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                              1
 22 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ                                    1
 23 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                              1

Lotna premia - Brescia, 120km

  1 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                 3 pkt
  2 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Trestina-Southeast                     2
  3 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                                   1

Lotna premia - Calcio, 162km

  1 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                10 pkt
  2 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Trestina-Southeast                     6
  3 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                                   3
  4 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                             2
  5 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                               1

Premia górska - Passo Sant Eusebio, 99.5km

  1 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                 3 pkt
  2 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Trestina-Southeast                     2
  3 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                                   1

Drużynowo

  1 Etixx - Quick-Step                                        13:34:27
  2 Team Katusha
  3 Wilier Triestina - Southeast
  4 Cannondale Team
  5 Lotto Soudal
  6 Bardiani Csf
  7 Bmc Racing Team
  8 Team Dimension Data
  9 Team Sky
 10 Movistar Team
 11 Ag2R La Mondiale
 12 Team Lotto Nl - Jumbo
 13 Gazprom - Rusvelo
 14 Tinkoff
 15 Astana Pro Team
 16 Team Giant - Alpecin                                      13:34:45
 17 Trek - Segafredo                                          13:35:02
 18 Lampre - Merida
 19 FDJ                                                       13:35:09
 20 Iam Cycling                                               13:35:23
 21 Nippo - Vini Fantini
 22 Orica Greenedge                                           13:36:07

Klasyfikacja po 17. etapie:

  1 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                68:11:39
  2 Jhoan Esteban Chaves Rubio (Col) Orica-GreenEdge             03:00
  3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team              03:23
  4 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        04:43
  5 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             04:50
  6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               05:34
  7 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         07:57
  8 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team                08:53
  9 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    10:05
 10 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                     11:03
 11 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         11:21
 12 Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale                         13:53
 13 Darwin Atapuma Hurtado (Col) BMC Racing Team                 20:47
 14 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         22:13
 15 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                         22:14
 16 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        26:58
 17 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           29:06
 18 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      30:11
 19 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            30:26
 20 Andre Fernando S. Martins Cardoso (Por) Cannondale           31:36
 21 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       34:28
 22 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           38:28
 23 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          40:49
 24 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              42:35
 25 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 43:06
 26 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      48:58
 27 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        50:22
 28 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           50:30
 29 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  55:36
 30 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           58:21
 31 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    59:42
 32 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                       01:01:37
 33 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                       01:01:44
 34 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                 01:06:21
 35 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale                  01:11:54
 36 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                          01:12:15
 37 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step        01:18:58
 38 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                 01:19:06
 39 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                             01:19:41
 40 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                        01:21:23
 41 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                       01:25:27
 42 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                          01:25:55
 43 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    01:27:22
 44 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data           01:28:01
 45 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                01:28:04
 46 Moreno Moser (Ita) Cannondale                             01:28:12
 47 Egor Silin (Rus) Team Katusha                             01:33:46
 48 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                             01:36:41
 49 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                       01:38:19
 50 Nathan Brown (USA) Cannondale                             01:44:29
 51 Matteo Busato (Ita) Wilier Trestina - Southeast           01:44:57
 52 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team               01:46:25
 53 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                01:48:51
 54 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:50:00
 55 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:52:42
 56 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 01:54:10
 57 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        01:54:51
 58 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                         01:55:41
 59 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                           01:59:25
 60 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                      02:00:36
 61 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                        02:00:48
 62 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                        02:02:24
 63 Primož Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo                    02:08:00
 64 Ruben Plaza Molina (Spa) Orica-GreenEdge                  02:08:46
 65 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida                        02:08:52
 66 Carlos Alberto Betancur Gomez (Col) Movistar Team         02:09:11
 67 José Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                    02:13:06
 68 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         02:13:38
 69 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                      02:14:15
 70 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                       02:15:41
 71 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                     02:15:43
 72 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                02:19:54
 73 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                          02:22:13
 74 Christian Knees (Ger) Team Sky                            02:22:19
 75 Simon Clarke (Aus) Cannondale                             02:22:28
 76 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                   02:24:15
 77 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo                  02:24:24
 78 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                    02:24:31
 79 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                          02:24:40
 80 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            02:24:50
 81 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                       02:25:26
 82 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         02:27:46
 83 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        02:27:49
 84 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        02:28:30
 85 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        02:28:32
 86 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                          02:30:43
 87 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                        02:32:12
 88 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Wilier Trestina - Southe  02:32:57
 89 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                        02:33:49
 90 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                      02:33:50
 91 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            02:34:06
 92 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini             02:35:02
 93 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                      02:36:00
 94 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                       02:37:02
 95 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:37:10
 96 Daniel Martínez (Col) Wilier Trestina - Southeast         02:37:49
 97 Ian Boswell (USA) Team Sky                                02:38:03
 98 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                         02:38:29
 99 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                            02:38:35
100 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                02:38:43
101 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF             02:38:49
102 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                     02:39:19
103 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team                       02:39:54
104 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       02:40:31
105 Manuel Belletti (Ita) Wilier Trestina - Southeast         02:41:27
106 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                      02:43:33
107 Philip Deignan (Irl) Team Sky                             02:44:19
108 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                       02:44:44
109 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                            02:44:48
110 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff Team                           02:45:42
111 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling                    02:47:56
112 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  02:48:06
113 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Trestina - Southeast         02:48:36
114 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ                               02:49:17
115 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           02:50:26
116 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                    02:51:15
117 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                         02:51:34
118 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                          02:53:52
119 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   02:54:05
120 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       02:54:37
121 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    02:55:45
122 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                       02:58:43
123 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo                     03:01:19
124 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                        03:01:47
125 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Trestina - Southeast            03:02:57
126 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                           03:03:08
127 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo               03:03:51
128 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                          03:05:11
129 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                           03:05:46
130 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Trestina - Southeast         03:05:58
131 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                     03:07:23
132 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini             03:08:22
133 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                   03:09:53
134 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ                             03:11:20
135 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini                     03:11:46
136 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                               03:12:51
137 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale                     03:13:58
138 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
139 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge                          03:14:00
140 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                03:14:58
141 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 03:15:05
142 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            03:15:38
143 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          03:16:01
144 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       03:16:07
145 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  03:18:12
146 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                          03:19:44
147 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       03:21:20
148 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                      03:22:20
149 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge                          03:22:46
150 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    03:22:58
151 Biel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         03:23:30
152 Mickael Delage (Fra) FDJ                                  03:25:22
153 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                     03:26:20
154 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                   03:26:45
155 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                  03:26:50
156 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             03:27:27
157 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           03:28:45
158 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                          03:29:41
159 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 03:39:07
160 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         03:43:24
161 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           03:44:45
162 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo                        03:48:33

Klasyfikacja punktowa

  1 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                           185 pkt
  2 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                             137
  3 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                               123
  4 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                        107
  5 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                             102
  6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          83
  7 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     83
  8 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      76
  9 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                             62
 10 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                            61
 11 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                               57
 12 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                51
 13 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                   50
 14 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                               47
 15 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                               46
 16 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                              46
 17 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                          44
 18 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     40
 19 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                       39
 20 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                  39

Klasyfikacja górska

  1 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                      134 pkt
  2 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                 72
  3 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            69
  4 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           61
  5 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                               54
  6 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                      50
  7 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      42
  8 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                       41
  9 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                        36
 10 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          27
 11 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                               27
 12 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                  26
 13 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                               23
 14 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                         21
 15 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                         20
 16 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                18
 17 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                              18
 18 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                                 18
 19 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                           17
 20 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     16

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                      68:19:36
  2 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky                         14:17
  3 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              34:38
  4 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          53:40
  5 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale                  01:03:57
  6 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step        01:11:01
  7 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data           01:20:04
  8 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                       01:30:22
  9 Nathan Brown (USA) Cannondale                             01:36:32
 10 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:42:03
 11 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 01:46:13
 12 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                         01:47:44
 13 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                        01:52:51
 14 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                        01:54:27
 15 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                      02:06:18
 16 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                02:11:57
 17 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                          02:16:43
 18 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            02:16:53
 19 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                       02:17:29
 20 Cristian Rodriguez Martin (Spa) Wilier Trestina - Southe  02:25:00
 21 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                      02:25:53
 22 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:29:13
 23 Daniel Martínez (Col) Wilier Trestina - Southeast         02:29:52
 24 Ian Boswell (USA) Team Sky                                02:30:06
 25 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                            02:30:38
 26 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                       02:36:47
 27 Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff Team                           02:37:45
 28 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                          02:45:55
 29 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       02:46:40
 30 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                       02:50:46
 31 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                           02:55:11
 32 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Trestina - Southeast         02:58:01
 33 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                    03:06:01
 34 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                03:07:01
 35 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          03:08:04
 36 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       03:08:10
 37 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                     03:18:23
 38 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                  03:18:53
 39 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           03:20:48
 40 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 03:31:10
 41 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           03:36:48

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                          205:05:14
  2 Movistar Team                                                07:46
  3 Ag2R La Mondiale                                             23:23
  4 Cannondale Team                                              24:54
  5 Team Sky                                                     39:44
  6 Etixx - Quick Step                                        01:06:07
  7 Team Katusha                                              01:06:42
  8 Tinkoff                                                   01:10:35
  9 Team Lotto Nl - Jumbo                                     01:49:33
 10 Team Dimension Data                                       01:52:26
 11 Orica Greenedge                                           02:23:53
 12 Lampre - Merida                                           02:33:25
 13 Bmc Racing Team                                           02:40:58
 14 Trek Factory Racing                                       03:01:24
 15 Bardiani Csf                                              03:16:13
 16 Team Giant - Alpecin                                      03:22:53
 17 Lotto Soudal                                              03:34:04
 18 Gazprom-Rusvelo                                           03:44:15
 19 IAM Cycling                                               04:42:38
 20 Wilier Triestina - Southeast                              05:00:07
 21 Nippo - Vini Fantini                                      05:21:38
 22 FDJ                                                       08:06:51

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: