Giro d'Italia 2016: etap 14

Esteban Chaves (Orica-GreenEdge) zwyciężył na mecie czternastego etapu Giro d’Italia, wyprzedzając na kresce nowego lidera Stevena Kruijswijka (LottoNl-Jumbo).

Rafał Majka (Tinkoff) zameldował się na mecie 8., ze stratą 2:29. Polak pozostał na 6. pozycji w klasyfikacji generalnej.

Dolomity, 210 kilometrów, sześć przełęczy, w tym pięć powyżej 2000 metrów. Trasa praktycznie od samego startu zaczęła się wznosić, a mimo to przez pierwszą godzinę peleton przejechał niemal 50 kilometrów. Dopiero wówczas wyłoniła się ucieczka w składzie Axel Domont, Hugo Houle (obaj Ag2r), Andrey Zeits (Astana), Nicola Boem, Francesco Manuel Bongiorno, Sonny Colbrelli (wszyscy Bardiani - CSF), Darwin Atapuma (BMC), Moreno Moser, Nathan Brown (obaj Cannondale), Kanstantsin Siutsou (Dimension Data), David De La Cruz, Matteo Trentin (obaj Etixx-QuickStep), Sergey Firsanov (Gazprom), Stefan Denifl (IAM Cycling), Diego Ulissi, Valerio Conti, Sacha Modolo, Manuele Mori (wszyscy Lampre-Merida), Tim Wellens, Pim Ligthart, Maxime Monfort (wszyscy Lotto Soudal), Carlos Betancur, José Herrada (obaj Movistar), Damiano Cunego, Giacomo Berlato (Nippo), Ruben Plaza (Orica), Georg Preidler (Giant-Alpecin), Egor Silin, Rein Taaramae (obaj Katusha), Twan Castelijns, Primoz Roglic (obaj LottoNL), Christian Knees, Nicolas Roche (obaj Team Sky), Laurent Didier (Trek), Matteo Busato, Daniel Martinez (obaj Wilier).

37-osobowa grupa lotną premię (85,4 km) minęła z przewagą 5 minut i wjechała na zbocze Passo Pordoi (94,7 km; kat. 1; 2239 m; 9,3 km; 7,8%, maks. 9%). Za wygraną dali Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) i Ryder Hesjedal (Trek), którzy opuścili trasę, tymczasem peleton prowadzony przez kolarzy Movistar zdobył pierwszą przeszkodę ze stratą 7 minut.

Za Podoi czekały trzy górskie premie, jedna po drugiej - Passo Sella (106,6 km; kat. 2; 2244 m; 5,5 km; 8%, maks. 12%), Passo Gardena (117,7 km; kat. 3; 2121 m; 5,8 km; 4,4%, maks. 9%) i Passo Campolongo (132,8 km; kat. 2; 1875 m; 6 km; 5,8%, maks. 13%). Samotne prowadzenie objął tam Ruben Plaza. Hiszpana gonili De la Cruz, Lopez, Atapuma, Moser, Domont, Zeits, Moser, Siutsou, Monfort, Cunego, Preidler, Buszto, Denifl, Kochetkov i Roche. Zasadnicza grupa nie zaginała się, na Campolongo zameldowała się spóźniona o 9:30.

Poważne ściganie rozpoczęło się na podjeździe dnia, przełęczy Giau (168,8 km; kat. 1; 2236 m; 9,8 km; 9,4%, maks. 14%). Do Plazy dystans zaczęli odrabiać Siutsou, Roche, Atapuma i Preidler, z tyłu Astanowcy przejęli od Movistar trud pościgu.

Białorusin z Kolumbijczykiem dopadli Hiszpana w połowie wspinaczki. Z topniejącej grupy zasadniczej najpierw odpadł wicelider Bob Jungels (Etixx-Quick Step), a następnie lider Andrey Amador (Movistar).

Siutsou i Atapuma „zmęczyli” Giau z przewagą 4:10 nad grupą: Rafał Majka, Vincenzo Nibali (Astana), Steven Kruijswijk, Alejandro Valverde (Movistar), Rigoberto Uran (Cannondale), Jakob Fuglsang (Astana), Ilnur Zakarin (Katusha), Domenico Pozzovivo (Ag2r), Esteban Chaves, Joe Dombrowski (Cannondale), Michele Scarponi (Astana), Mikel Nieve (Team Sky). „Różowy” Amador tracił 53 sekundy więcej.

Na zjeździe do czołówki powrócił Preidler, natomiast Amador dogonił grupę zasadniczą.

W pierwszej części ostatniej premii górskiej, Passo Valparola (190,6 km; kat. 2; 2200 m; 11,5 km; 5,8%, maks. 14%), zaatakował Nibali, do którego dojechali Kruijswijk i Chaves. Z opóźnieniem dołączyli również Majka, Uran i Zakarin. Z przodu Atapuma odczepił Siutsou i Preidlera.

Zaatakował Kruijswijk, którego ścigali Nibali i Chaves. Majka nie miał sił odpowiedzieć na tę akcję. Przy kolarzu Tinkoff zostali Uran i Zakarin.

Do Holendra dołączył jedynie Kolumbijczyk z australijskiego zespołu. Dwójka odjeżdżała Nibaliemu i grupie Majki.

Prowadzący Atapuma zjazd ku mecie rozpoczął 35 sekund przed czwórką Kruijswijk, Chaves, Preidler i Siutsou. Samotny Nibali tracił 1:08, grupa Majki ponad minutę więcej, a grupa Valverde - 3:14.

5 kilometrów przed metą leżał Muro del Gatto (1,3 km; 6,6%). Atapuma utrzymał tam prowadzenie nad powoli zbliżającymi się do niego Krujswijkiem, Chavesem i Preidlerem, ale został doścignięty 2 kilometry przed kreską.

Finisz z czteroosobowej grupy należał do Chavesa, na którego kole linię przeciął Steven Kruijswijk. Majka zameldował się razem z Zakarinem, ze znacząca stratą 2:29.

Wyniki 14. etapu Giro d'Italia 2016 (GT), Alpago (Farra) – Corvara (Alta Badia) (210 km):

  1 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                       6:06:16
  2 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  3 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
  4 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         00:06
  5 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        00:37
  6 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
  7 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             02:29
  8 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team
  9 Rigoberto Uran (Col) Cannondale                              02:50
 10 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    03:00
 11 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team
 12 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 13 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 14 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            03:52
 15 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 16 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 17 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 18 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            05:12
 19 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           06:21
 20 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
 21 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
 22 Andre Cardoso (Por) Cannondale
 23 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           08:03
 24 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 25 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                              09:44
 26 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast               11:00
 27 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step
 28 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                    11:52
 29 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 30 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 31 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 32 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step
 33 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 34 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      12:56
 35 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
 36 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
 37 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 38 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge
 39 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                          14:21
 40 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team
 41 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
 42 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                           17:12
 43 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
 44 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           18:20
 45 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                18:52
 46 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                         21:36
 47 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
 48 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data
 49 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
 50 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
 51 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       24:31
 52 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 53 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 54 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 55 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 56 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team
 57 Rein Taaramae (Est) Team Katusha
 58 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
 59 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              27:38
 60 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            28:02
 61 José Herrada (Spa) Movistar Team
 62 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        28:44
 63 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           31:20
 64 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
 65 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
 66 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
 67 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
 68 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
 69 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
 70 Simon Clarke (Aus) Cannondale
 71 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
 72 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
 73 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
 74 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 75 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 76 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
 77 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
 78 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo
 79 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
 80 Christian Knees (Ger) Team Sky
 81 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
 82 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 83 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 84 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 85 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 86 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast
 87 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
 88 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
 89 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
 90 Nathan Brown (USA) Cannondale
 91 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
 92 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
 93 Ian Boswell (USA) Team Sky
 94 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 95 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 96 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                              32:41
 97 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 98 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 99 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
100 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast             35:40
101 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
102 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                               36:52
103 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
104 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge
105 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
106 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast
107 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
108 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
109 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
110 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
111 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
112 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
113 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step
114 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                               36:58
115 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                              43:47
116 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast
117 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
118 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast
119 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
120 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
121 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
122 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
123 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
124 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
125 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo
126 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
127 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
128 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast
129 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin
130 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
131 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
132 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
133 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
134 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team
135 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
136 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
137 Songezo Jim (RSA) Dimension Data
138 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
139 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
140 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini
141 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini
142 Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge
143 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
144 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
145 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
146 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
147 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
148 Mickael Delage (Fra) FDJ
149 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
150 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale
151 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
152 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini
153 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
154 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo
155 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida
156 Artur Ershov (Rus) Gazprom-Rusvelo
157 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
158 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
159 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
160 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
161 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
162 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
163 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge
164 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling
165 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
166 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
167 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   44:03
DNF Arnaud Demare (Fra) FDJ
DNF Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
DNF Przemysław Niemiec (Pol) Lampre - Merida
DNF Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
DNF Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo

Punkty

  1 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                            15 pkt
  2 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      12
  3 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                          9
  4 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                                8
  5 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                               8
  6 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             7
  7 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            6
  8 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                         5
  9 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                 4
 10 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                4
 11 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                          4
 12 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                                   3
 13 Rigoberto Uran (Col) Cannondale                                  2
 14 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                        1
 15 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        1
 16 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                                  1

Lotna premia - Arabba, 85km

  1 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                              10 pkt
  2 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                          6
  3 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                                  3
  4 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                               2
  5 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida                               1

Lotna premia - Corvara, 126km

  1 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                               10 pkt
  2 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                6
  3 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        3
  4 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             2
  5 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                          1

Premie górskie

Passo Pordoi, 94km

  1 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                       35 pkt
  2 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                 18
  3 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                               12
  4 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida                               9
  5 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                               6
  6 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                               4
  7 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                         2
  8 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                   1

Passo Della Sella, 106km

  1 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                               15 pkt
  2 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                     8
  3 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             6
  4 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                         4
  5 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                        2
  6 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                    1

Passo Gardena, 117km

  1 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                                7 pkt
  2 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                4
  3 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        2
  4 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             1

Passo Campolongo, 132km

  1 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                               15 pkt
  2 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                                8
  3 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                             6
  4 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        4
  5 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                         2
  6 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                    1

Passo Giau, 168km

  1 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            35 pkt
  2 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                        18
  3 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                         12
  4 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                        9
  5 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                        6
  6 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                     4
  7 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                                2
  8 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                                1

Passo Valparola, 190km

  1 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            15 pkt
  2 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                         8
  3 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                          6
  4 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                             4
  5 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       2
  6 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                            1

Drużynowo

  1 Astana Pro Team                                           18:25:25
  2 Team Sky                                                     09:10
  3 Movistar Team                                                12:07
  4 Cannondale                                                   12:18
  5 AG2R La Mondiale                                             13:11
  6 Team LottoNl-Jumbo                                           22:27
  7 Etixx - Quick-Step                                           22:36
  8 Tinkoff Team                                                 24:34
  9 Orica-GreenEdge                                              27:55
 10 Team Katusha                                                 28:26
 11 BMC Racing Team                                              30:56
 12 Dimension Data                                               37:12
 13 Bardiani CSF                                                 42:57
 14 Team Giant-Alpecin                                           49:14
 15 IAM Cycling                                                  50:35
 16 Lotto Soudal                                              01:01:15
 17 Wilier Triestina-Southeast                                01:11:23
 18 Trek-Segafredo                                            01:11:45
 19 Gazprom-Rusvelo                                           01:21:55
 20 Lampre - Merida                                           01:27:23
 21 Nippo - Vini Fantini                                      01:32:49
 22 FDJ                                                       01:38:27

Klasyfikacja po 14. etapie:

  1 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                60:12:43
  2 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        00:41
  3 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                         01:32
  4 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       03:06
  5 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            03:15
  6 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               03:29
  7 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             03:53
  8 Rigoberto Uran (Col) Cannondale                              05:01
  9 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                     05:38
 10 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 11 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    06:00
 12 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         06:10
 13 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           13:30
 14 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         14:03
 15 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            14:29
 16 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        15:10
 17 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         16:33
 18 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               17:12
 19 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      22:00
 20 Andre Cardoso (Por) Cannondale                               23:44
 21 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      28:07
 22 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       28:18
 23 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          29:25
 24 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              33:16
 25 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  34:04
 26 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    34:16
 27 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           34:53
 28 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           36:01
 29 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           36:45
 30 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 36:54
 31 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                    45:20
 32 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   47:21
 33 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        49:08
 34 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          53:49
 35 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                              53:53
 36 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    55:51
 37 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                       56:06
 38 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                56:34
 39 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                    59:18
 40 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                    01:03:49
 41 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                          01:04:00
 42 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                    01:04:56
 43 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                        01:05:57
 44 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                        01:07:08
 45 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                          01:07:32
 46 Moreno Moser (Ita) Cannondale                             01:07:55
 47 Egor Silin (Rus) Team Katusha                             01:12:39
 48 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                       01:13:39
 49 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                             01:13:44
 50 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                       01:14:47
 51 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast            01:18:49
 52 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                        01:24:52
 53 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                01:26:15
 54 Nathan Brown (USA) Cannondale                             01:26:34
 55 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:29:00
 56 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:29:13
 57 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                         01:32:48
 58 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 01:33:58
 59 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                           01:34:32
 60 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                        01:37:10
 61 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                      01:38:41
 62 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                        01:39:21
 63 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                        01:41:09
 64 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo                    01:44:08
 65 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida                        01:44:28
 66 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                         01:45:35
 67 Carlos Betancur (Col) Movistar Team                       01:45:39
 68 José Herrada (Spa) Movistar Team                          01:48:17
 69 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                       01:50:01
 70 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                      01:52:08
 71 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                     01:52:55
 72 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                01:53:56
 73 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                          01:59:18
 74 Simon Clarke (Aus) Cannondale                             01:59:39
 75 Christian Knees (Ger) Team Sky                            02:00:02
 76 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo                  02:00:05
 77 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                   02:00:42
 78 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                       02:01:02
 79 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                    02:01:12
 80 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                         02:02:19
 81 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                          02:02:44
 82 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            02:03:02
 83 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                        02:03:08
 84 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                        02:05:54
 85 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                        02:06:34
 86 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                        02:07:06
 87 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                          02:07:34
 88 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                         02:08:17
 89 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini             02:08:45
 90 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast       02:11:47
 91 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                            02:11:58
 92 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                        02:12:07
 93 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                      02:12:13
 94 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                      02:12:54
 95 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF             02:13:58
 96 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                       02:14:10
 97 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                         02:15:12
 98 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team                       02:15:27
 99 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin
100 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                            02:16:33
101 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
102 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                       02:16:36
103 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast          02:17:27
104 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast          02:17:52
105 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                     02:17:59
106 Ian Boswell (USA) Team Sky                                02:18:36
107 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                       02:19:15
108 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                      02:19:28
109 Philip Deignan (Irl) Team Sky                             02:20:22
110 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                           02:21:42
111 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                            02:22:19
112 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling                    02:24:17
113 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo                  02:24:58
114 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast          02:25:04
115 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           02:25:53
116 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                    02:27:11
117 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                         02:28:09
118 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       02:29:58
119 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   02:30:33
120 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                          02:31:47
121 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    02:31:48
122 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ                               02:34:25
123 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling                            02:35:26
124 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                   02:35:35
125 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                       02:36:40
126 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                        02:37:34
127 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast             02:38:09
128 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                           02:39:16
129 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo                     02:39:50
130 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo               02:40:28
131 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                           02:41:34
132 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                          02:41:37
133 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                     02:41:58
134 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini             02:43:42
135 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini                     02:44:33
136 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast          02:44:47
137 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                   02:45:16
138 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge                          02:48:08
139 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ                             02:48:19
140 Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge                         02:48:56
141 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                               02:49:30
142 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       02:50:57
143 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale                     02:51:14
144 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 02:51:20
145 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                    02:51:49
146 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                02:52:01
147 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            02:52:44
148 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          02:52:48
149 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                          02:52:59
150 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                  02:53:33
151 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                       02:55:52
152 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge                          02:57:01
153 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    03:01:06
154 Mickael Delage (Fra) FDJ                                  03:01:12
155 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                      03:01:56
156 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                     03:01:58
157 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                   03:02:14
158 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         03:02:48
159 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                  03:02:55
160 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                             03:03:37
161 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                          03:04:11
162 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           03:05:26
163 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 03:11:40
164 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           03:19:28
165 Artur Ershov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        03:19:42
166 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         03:20:33
167 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo                        03:21:49

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                      60:18:53
  2 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               11:02
  3 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              27:06
  4 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          47:39
  5 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                              47:43
  6 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                       49:56
  7 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                           59:47
  8 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                       01:07:29
  9 Nathan Brown (USA) Cannondale                             01:20:24
 10 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                01:23:03
 11 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                         01:26:38
 12 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                 01:27:48
 13 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                        01:33:11
 14 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                        01:34:59
 15 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                      01:45:58
 16 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                01:47:46
 17 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                       01:54:52
 18 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                          01:56:34
 19 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                            01:56:52
 20 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast       02:05:37
 21 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                      02:06:03
 22 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                     02:09:17
 23 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                            02:10:23
 24 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast          02:11:17
 25 Ian Boswell (USA) Team Sky                                02:12:26
 26 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                       02:13:05
 27 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                           02:15:32
 28 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                       02:23:48
 29 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                          02:25:37
 30 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                       02:30:30
 31 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                           02:33:06
 32 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast          02:38:37
 33 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       02:44:47
 34 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                    02:45:39
 35 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                02:45:51
 36 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                          02:46:38
 37 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                     02:55:48
 38 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                  02:56:45
 39 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini           02:59:16
 40 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 03:05:30
 41 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           03:13:18

Klasyfikacja punktowa

  1 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                           138 pkt
  2 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                             112
  3 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                              84
  4 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     83
  5 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                80
  6 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                         80
  7 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                               57
  8 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                            52
  9 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                             50
 10 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                               47
 11 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                      47
 12 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                               46
 13 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      46
 14 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                              46
 15 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                          43
 16 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     40
 17 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                          40
 18 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                  39
 19 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                35
 20 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                              32

Klasyfikacja górska

  1 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                      134 pkt
  2 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                 72
  3 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                            69
  4 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                           61
  5 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                      50
  6 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                               39
  7 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                        36
  8 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                               27
  9 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                  26
 10 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                               23
 11 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                         21
 12 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                         20
 13 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                              18
 14 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     16
 15 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini                   16
 16 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                                 16
 17 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                              15
 18 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                       15
 19 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                   15
 20 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                      13

Klasyfikacja drużynowa

  1 Astana Pro Team                                          180:53:26
  2 Movistar Team                                                04:51
  3 Cannondale                                                   16:54
  4 AG2R La Mondiale                                             20:30
  5 Etixx - Quick-Step                                           40:16
  6 Team Sky                                                     42:15
  7 Tinkoff Team                                                 47:42
  8 Team Katusha                                                 56:10
  9 Dimension Data                                            01:19:17
 10 Team LottoNl-Jumbo                                        01:23:18
 11 Orica-GreenEdge                                           01:54:20
 12 BMC Racing Team                                           02:11:28
 13 Lampre - Merida                                           02:20:04
 14 Trek-Segafredo                                            02:22:28
 15 Team Giant-Alpecin                                        02:34:41
 16 Bardiani CSF                                              02:35:22
 17 Lotto Soudal                                              02:52:18
 18 Gazprom-Rusvelo                                           03:21:10
 19 IAM Cycling                                               03:51:39
 20 Wilier Triestina-Southeast                                04:12:59
 21 Nippo - Vini Fantini                                      04:32:51
 22 FDJ                                                       07:24:32

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: