Łotysz Toms Skujins (Cannondale) po całodniowej ucieczce wygrał piąty etap wyścigu Tour of California. Pozycję lidera obronił Julian Alaphilipe (Etixx-Quick Step).
Skujins triumfował na finiszu górskiego odcinka, pokonując Adama de Vosa (Rally Cycling) i Xabiera Zandio (Team Sky).
24-latek w Kalifornii wygrał po raz drugi z rzędu – przed rokiem, w barwach młodzieżowej drużyny George’a Hincapiego po solowej akcji wygrał trzeci etap amerykańskiej etapówki – sukces, który później przyniósł mu kontrakt z ekipą Cannondale.
Ucieczkę na 212-kilometrowym odcinku sformowali Adam Blythe (Tinkoff), Maxime Bouet i Nikolas Maes (Etixx-Quick Step), Xabier Zandio (Team Sky), Jacques Janse van Rensburg (Dimension Data), Jacopo Guarnieri (Katusha), Danilo Wyss (BMC), Mark Christian i Owain Doull (Team Wiggins), Toms Skujins (Cannondale), Jasper Stuyven (Trek-Segafredo), Angelo Tulik (Direct Energie), Caleb Fairly (Giant-Alpecin), Dylan Groenewegen (Team LottoNL – Jumbo), Christopher Jones (Unitedhealthcare), Logan Owen (Axeon Hagens Berman), Jacob Rathe (Jelly Belly) i Adam de Vos (Rally Cycling).
Osiemnastka po pokonaniu 60-kilometrowego płaskiego odcinka rozpoczęła długą wspinaczkę w kierunku Kirkwood summit, zlokalizowanej na wysokości 2400 metrów pierwszej górskiej premii. Peleton prowadziły grupy Trek-Segafredo i BMC, nie spiesząc się specjalnie z redukcją 6-minutowej różnicy.
Po osiągnięciu pułapu 2000 tysięcy metrów uciekinierzy notowali około 4 minuty przewagi nad pogonią. Strome zbocza Kirkwood podzieliły czołówkę, a na czoło wysforowali się de Vos i Skujins, zyskując 45 sekund nad goniącymi. Łotysz wygrał górską premię i dwójka razem rozpoczęła szturm na kolejną trudność dnia – Carson Pass – gdzie lepszy okazał się Amerykanin.
Do dwójki wkrótce dojechali Bouet, Jones, Wyss, Stuyven, Rathe i Zandio, ale grupka nie utrzymała się razem zbyt długo, gdyż kolarz Cannondale ponowił atak i samotnie rozpoczął ostatnie 30 kilometrów, po drodze zdobywając punkty na lotnym finiszu na szczycie Luther Pass.
Do Skujinsa na zjeździe przeskoczyli Zandio i de Vos, formując zwycięską ucieczkę. Trójka finałowe 20 kilometrów rozpoczęła 50 sekund przed goniącymi i 3 minuty przed peletonem, co zdawało się dawać im bezpieczną przewagę i składało los etapowego zwycięstwa w ich rękach.
Sytuacja nie zmieniła się na dojeździe do South Lake Tahoe. Pościg na ostatnich kilometrach podjęli wprawdzie Christian, Guarnieri i Stuyven, ale ich wysiłki były spóźnione. Skujins, Zandio i De Vos rozpoczęli finałową, 1700-metrową wspinaczkę dość spokojnie, obserwując się i czekając na najostrzejsze fragmenty.
Ataki zainicjował Zandio, ale młodzież odpowiedziała spokojem. 300 metrów przed kreską ruszył De Vos, ale Skujins kontrolował sytuację i spokojnie wyszedł mu z koła, powtarzając sukces z ubiegłego roku.
Grupka lidera finiszowała spóźniona o 43 sekundy, nie powiększając różnic w klasyfikacji generalnej przed jutrzejszą jazdą indywidualną na czas.
1 Toms Skujins (Lat) Cannondale Pro Cycling 5:54:45
2 Adam de Vos (Can) Rally Cycling
3 Xabier Zandio (Spa) Team Sky 00:08
4 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 00:28
5 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha 00:43
6 Rob Squire (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
7 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
8 Travis McCabe (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
9 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
10 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling
11 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
12 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
13 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
14 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
15 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Hagens Berman
16 Tao Geoghegan-Hart (GBr) Axeon Hagens Berman
17 Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling
18 Rob Britton (Can) Rally Cycling
19 Laurens ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
20 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
21 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha
22 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk
23 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 00:49
24 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS 00:53
25 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky 00:56
26 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
27 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team
28 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step 01:00
29 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team 01:01
30 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
31 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
32 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare
33 Jordan Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis
34 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman
35 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 01:04
36 Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
37 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare 01:11
38 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie 01:16
39 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare 01:17
40 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 01:19
41 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
42 John Hornbeck (USA) Holowesko-Citadel Racing Team
43 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare 01:28
44 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 01:30
45 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 01:38
46 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
47 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare
48 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
49 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
50 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie
51 Tiago Machado (Por) Team Katusha
52 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 01:46
53 Patrick Bevin (NZl) Cannondale Pro Cycling 01:59
54 Phillip Gaimon (USA) Cannondale Pro Cycling
55 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk
56 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 02:08
57 Ryan Anderson (Can) Direct Energie
58 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
59 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step 02:14
60 Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare
61 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step 02:19
62 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step 02:26
63 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo 02:28
64 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel Racing Team 02:32
65 Taylor Sheldon (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
66 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 02:41
67 Gregory Daniel (USA) Axeon Hagens Berman 02:52
68 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling
69 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 03:08
70 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin
71 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 03:09
72 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step 03:29
73 Marco Haller (Aut) Team Katusha
74 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step 03:32
75 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team
76 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 03:42
77 Danny Pate (USA) Rally Cycling 04:22
78 Krists Neilands (Lat) Axeon Hagens Berman
79 Geoffrey Curran (USA) Axeon Hagens Berman
80 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
81 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin
82 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team
83 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel Racing Team
84 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team 04:39
85 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin 04:46
86 Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling 04:49
87 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS 05:14
88 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
89 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 13:29
90 Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
91 Michael Mørkøv (Den) Team Katusha
92 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
93 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo
94 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha
95 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
96 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo
97 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
98 Adrien Petit (Fra) Direct Energie
99 Chris Putt (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
100 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
101 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk
102 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling
103 Julián Arredondo (Col) Trek-Segafredo
104 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
105 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman
106 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
107 William Barta (USA) Axeon Hagens Berman
108 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
109 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team
110 Daniel Patten (GBr) Team WIGGINS
111 Joseph Lewis (Aus) Holowesko-Citadel Racing Team
112 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare
113 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
114 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo
115 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
116 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling
117 Andrew Fenn (GBr) Team Sky
118 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
119 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis
120 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk
121 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
122 Michael Thompson (GBr) Team WIGGINS
123 Andrew Tennant (GBr) Team WIGGINS
124 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
125 Matthew Brammeier (Irl) Dimension Data
126 William Routley (Can) Rally Cycling 13:39
127 Nathan Haas (Aus) Dimension Data 15:20
128 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 17:15
129 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk
130 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data
131 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha
132 Jesse Anthony (USA) Rally Cycling
133 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
134 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS
135 Jake Kelly (GBr) Team WIGGINS
136 Wouter Wippert (Ned) Cannondale Pro Cycling 17:40
137 Oscar Clark (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 18:00
138 John Murphy (USA) UnitedHealthcare 18:02
139 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team 18:21
140 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team
DNF Lachlan Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis
DNF Alex Peters (GBr) Team Sky
DNF Stephen Clancy (Irl) Team Novo Nordisk
1 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step 24:01:45
2 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo 00:22
3 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo 00:37
4 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team 00:40
5 Laurens ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin 00:49
6 Neilson Powless (USA) Axeon Hagens Berman 01:01
7 Rohan Dennis (Aus) BMC Racing Team
8 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team
9 Rob Britton (Can) Rally Cycling 01:12
10 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo 01:15
11 Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling
12 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling 01:18
13 Ruben Guerreiro (Por) Axeon Hagens Berman 01:34
14 Javier Megias (Spa) Team Novo Nordisk 01:39
15 Jurgen Van den Broeck (Bel) Team Katusha 01:44
16 Tao Geoghegan-Hart (GBr) Axeon Hagens Berman 02:13
17 John Hornbeck (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 03:16
18 Jonathan Clarke (Aus) UnitedHealthcare 03:34
19 Rob Squire (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 03:45
20 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data 04:03
21 Fabrice Jeandesboz (Fra) Direct Energie 04:16
22 Janez Brajkovic (Slo) UnitedHealthcare 04:25
23 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step 04:33
24 Robin Carpenter (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 04:40
25 Sindre Skjøstad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin 05:50
26 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo 05:54
27 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha 05:59
28 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo 07:06
29 Daniel Jaramillo (Col) UnitedHealthcare 07:24
30 Angus Morton (Aus) Jelly Belly p/b Maxxis 07:31
31 Christopher Jones (USA) UnitedHealthcare 07:55
32 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team 08:42
33 Phillip Gaimon (USA) Cannondale Pro Cycling 09:17
34 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 10:40
35 Tiago Machado (Por) Team Katusha 10:58
36 Travis McCabe (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 11:37
37 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data 12:23
38 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky 13:48
39 Koen De Kort (Ned) Team Giant-Alpecin 15:41
40 Gregory Daniel (USA) Axeon Hagens Berman 15:45
41 Jordan Cheyne (Can) Jelly Belly p/b Maxxis 16:01
42 Romain Sicard (Fra) Direct Energie 16:19
43 Mark Christian (GBr) Team WIGGINS 16:54
44 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step 17:01
45 Jasper Stuyven (Bel) Trek-Segafredo 17:13
46 Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
47 Danny Van Poppel (Ned) Team Sky 17:29
48 Michael Gogl (Aut) Tinkoff Team 18:16
49 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie 18:22
50 Daniel Eaton (USA) UnitedHealthcare 18:31
51 Nathan Haas (Aus) Dimension Data 19:34
52 Geoffrey Curran (USA) Axeon Hagens Berman
53 Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 19:54
54 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team 20:23
55 Ben King (USA) Cannondale Pro Cycling 21:09
56 Taylor Sheldon (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 21:41
57 Jacob Rathe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 21:55
58 Peter Sagan (Svk) Tinkoff Team 21:57
59 Xabier Zandio (Spa) Team Sky 22:30
60 Emerson Oronte (USA) Rally Cycling 23:00
61 Marco Canola (Ita) UnitedHealthcare 23:01
62 Søren Kragh Andersen (Den) Team Giant-Alpecin 23:10
63 Gianni Moscon (Ita) Team Sky 23:11
64 Maximiliano Richeze (Arg) Etixx - Quick-Step 23:20
65 Andzs Flaksis (Lat) Holowesko-Citadel Racing Team 24:44
66 Krists Neilands (Lat) Axeon Hagens Berman 24:48
67 Juraj Sagan (Svk) Tinkoff Team 24:59
68 Tom Boonen (Bel) Etixx - Quick-Step 25:24
69 Toms Skujins (Lat) Cannondale Pro Cycling 25:29
70 Timo Roosen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 25:30
71 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie 26:12
72 Joonas Henttala (Fin) Team Novo Nordisk 28:03
73 Nikolas Maes (Bel) Etixx - Quick-Step 29:11
74 Adam de Vos (Can) Rally Cycling 29:31
75 John Degenkolb (Ger) Team Giant-Alpecin 30:57
76 Andrei Krasilnikau (Blr) Holowesko-Citadel Racing Team 31:18
77 Danny Pate (USA) Rally Cycling 31:21
78 Taylor Phinney (USA) BMC Racing Team 32:07
79 Maarten Wynants (Bel) Team LottoNl-Jumbo 32:24
80 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step 34:06
81 Michael Mørkøv (Den) Team Katusha 34:13
82 Evan Huffman (USA) Rally Cycling 34:54
83 Patrick Bevin (NZl) Cannondale Pro Cycling 35:07
84 Ryan Anderson (Can) Direct Energie 36:31
85 Logan Owen (USA) Axeon Hagens Berman 36:45
86 Adrien Petit (Fra) Direct Energie 37:28
87 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step 38:09
88 Marco Haller (Aut) Team Katusha 39:05
89 William Barta (USA) Axeon Hagens Berman 41:11
90 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk 41:25
91 Vasil Kiryienka (Blr) Team Sky 42:28
92 Markel Irizar (Spa) Trek-Segafredo 43:07
93 Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha 43:49
94 Michael Sheehan (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 43:57
95 Jacopo Guarnieri (Ita) Team Katusha 44:20
96 Owain Doull (GBr) Team WIGGINS 45:09
97 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie 45:30
98 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin 45:35
99 Bryan Nauleau (Fra) Direct Energie 46:06
100 Niccolò Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo 46:45
101 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo 46:51
102 Tanner Putt (USA) UnitedHealthcare 47:02
103 Dylan Groenewegen (Ned) Team LottoNl-Jumbo 49:03
104 Daniel Patten (GBr) Team WIGGINS 49:08
105 Robert Wagner (Ger) Team LottoNl-Jumbo 50:59
106 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team 52:30
107 Chris Putt (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 52:51
108 Michael Thompson (GBr) Team WIGGINS
109 Ben Wolfe (USA) Jelly Belly p/b Maxxis 52:58
110 Ramon Sinkeldam (Ned) Team Giant-Alpecin 53:11
111 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin 53:30
112 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk 53:47
113 William Routley (Can) Rally Cycling 53:54
114 Julián Arredondo (Col) Trek-Segafredo 53:58
115 Andrea Peron (Ita) Team Novo Nordisk 55:15
116 Jean-Pierre Drucker (Lux) BMC Racing Team
117 Andrew Tennant (GBr) Team WIGGINS 56:39
118 Pierrick Naud (Can) Rally Cycling 56:45
119 Oscar Clark (USA) Holowesko-Citadel Racing Team 57:05
120 Alan Marangoni (Ita) Cannondale Pro Cycling 58:07
121 Jesse Anthony (USA) Rally Cycling 58:16
122 Nikolay Trusov (Rus) Tinkoff Team 59:02
123 Andrew Fenn (GBr) Team Sky 1:00:53
124 Vladimir Isaychev (Rus) Team Katusha 1:01:10
125 Jake Kelly (GBr) Team WIGGINS 1:01:51
126 Wouter Wippert (Ned) Cannondale Pro Cycling 1:01:56
127 Martijn Verschoor (Ned) Team Novo Nordisk 1:01:59
128 Mark Renshaw (Aus) Dimension Data
129 Tyler Farrar (USA) Dimension Data
130 Joseph Lewis (Aus) Holowesko-Citadel Racing Team
131 Bradley Wiggins (GBr) Team WIGGINS
132 Mark Cavendish (GBr) Dimension Data 1:02:03
133 Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team 1:02:32
134 Matthew Brammeier (Irl) Dimension Data 1:02:52
135 Bernhard Eisel (Aut) Dimension Data 1:03:20
136 Christopher Williams (Aus) Team Novo Nordisk 1:05:45
137 John Murphy (USA) UnitedHealthcare 1:06:32
138 Christopher Latham (GBr) Team WIGGINS 1:08:18
139 Michal Kolár (Svk) Tinkoff Team 1:09:40
140 Erik Baska (Svk) Tinkoff Team 1:14:38