Jedyny Festiwal Filmów Rowerowych w Polsce. Bike Days już od czwartku!

Od 19 do 22 maja potrwa czwarta już edycja jedynego w Polsce Festiwalu Filmów Rowerowych Bike Days! Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem WSZYSTKO, CO POMIĘDZY. Festiwal otworzy pasjonująca opowieść o kolarskiej rywalizacji i sile rodzinnych więzi w reżyserii Johna Badhama z Kevinem Costnerem w roli głównej, American Flyers z 1985 r. Film zostanie wyświetlony na specjalnie ściągniętej z Londynu kopii, na zapomnianej już prawie taśmie – 35mm. Bike Days to także sekcja konkursowa Platforma Filmów Rowerowych, piknik i wyścigi na wrocławskim torze kolarskim, spotkania i wydarzenia towarzyszące.

W programie znalazło się 15 filmów zgrupowanych w kilku blokach tematycznych i trzech wydarzeniach specjalnych. Myślą przewodnią tej odsłony przeglądu jest ZMIANA, stąd wiele filmów dotyczących WSZYSTKIEGO, CO POMIĘDZY punktami podróży, odcinkami czasu, obrotami rowerowej korby. Zobaczycie m.in. rewelacyjny UnReal w bloku RYZYK-FIZYK, produkcji Anthill Films z 2015 r. i Transsylvanię w bloku LONG SZORT w reż. Levente Klára and Máté Pálla.

Hitem festiwalu będą także Roman Polański jako Adaś, Dummy Jim nominowany do nagrody Michaela Powella (Edynburg 2013) i nagrody Tygrysa (Rotterdam 2013) oraz podróż z małego miasteczka o nazwie Iten, 2300 metrów nad Doliną Ryftową w Kenii, po wodospad Kigali w Rwandzie. Rowerowa niedziela 22 maja w Kinie Nowe Horyzonty należeć będzie do bardzo różnorodnych produkcji, od polskiego Zaczarowanego roweru z 1955 roku, po dokumentalną historię With My Own Two Wheels, bardzo optymistyczny efekt filmowo-rowerowej współpracy kilku krajów krajów: USA, Ghany, Guatemali, Indii i Zambii.

Zaczarowany rower to rozgrywająca się na tle dorocznego Wyścigu Dookoła Polski historia świetnego kolarza, który z indywidualisty przekształca się we wzorowego członka zespołu sportowego. Ostatni etap Tour de Pologne, Kielce – Warszawa. Ważą się losy wyścigu: drużyna polska ma jeszcze szansę na zwycięstwo, niewiele dzieli ją od prowadzącej reprezentacji Węgier, w której króluje jadący w żółtej koszulce kolarz Harandy. Odebrać mu ją może tylko najlepszy z Polaków – Popiel (!). Ale jest to zawodnik indywidualista, niesforny i niezdyscyplinowany. Na mecie w Warszawie zaskoczy on jednak wszystkich. Nie tylko dopilotuje najsłabszego polskiego zawodnika, ale sam zrezygnuje z pewnego zwycięstwa. Projekcja filmu odbędzie się z taśmy filmowej 35mm w niedzielę 22 maja o 13.00.

4 spotkania na 4 edycję BIKE DAYS

Wspólnie z Magazynem Pasjonatów Kolarstwa SZOSA organizatorzy BIKE DAYS zapraszają na spotkanie z Kamilem Uścieńskim, jedynym framebuilderem, inaczej ramiarzem, we Wrocławiu i jednym z nielicznych przedstawicieli tego rzemiosła w kraju, znanym jako KAJAK CUSTOM. Kajak opowie nam dlaczego stal i czy w ogóle warto, odsłoni kulisy swojego warsztatu i wieloletniego doświadczenia oraz przybliży tajniki idealnej konstrukcji w sobotę 21 maja o godzinie 14.00 w BWA Wrocław przy ul. Wita Stwosza. Z kolei w niedzielę 22 maja o godzinie 11.00 gościem SZOSY i BIKE DAYS w Kinie Nowe Horyzonty będzie najsłynniejszy polski ultrakolarz Remigiusz Siudziński, który jako pierwszy i jedyny Polak ukończył solo RACE ACROSS AMERICA 2014 – 4800 km non stop, czas 11 dni 19 godzin 33 minuty. Na brunch obowiązują zaproszenia - starać się o nie można u organizatorów.

Piknik na welodromie

Stałym punktem programu Bike Days jest współorganizowany z BWA Awangarda PIKNIK NA WELODROMIE. W programie komentowane na żywo zawody kolarskie, trening dla amatorów, zawody dla dzieci, strefa foodtrucków, otwarty warsztat sitodruku oraz zajęcia jogi dla rowerzystów. Nowością na pikniku będzie wieczorny, plenerowy pokaz filmu America Recycled, debiutu braci Hussin. To zapis dwuletniej podróży rowerowej, którą odbyli po amerykańskim Południu. Po raz drugi odbędzie się konkurs filmowy Platforma Filmów Rowerowych. – Dokument, fabuła, krótki metraż, animacja – nie nakładamy żadnych ograniczeń w zakresie formy. Ważne, aby film nie przekroczył 30 minut. Tym sposobem większa liczba twórców otrzyma szansę na festiwalową projekcję. Zachęcamy zawodowców i amatorów, reżyserów, operatorów i twórców pracujących kompleksowo. Przysyłajcie filmy – mówią organizatorzy. Wybrane produkcje pokazane zostaną w Kinie Nowe Horyzonty w sobotę 21 maja, gdzie jury wybierze zwycięzcę. Drugą nagrodę przyzna publiczność.

Ruszamy! Bilety w kasach Kina Nowe Horyzonty i na www.kinonh.pl.

Więcej informacji:
www.bikedays.pl
www.facebook.com/BikeDaysFestiwal

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: