Kategorie: CzytelniaRecenzje

Recenzja: Maglia Rosa

Giro d'Italia, pierwszy Wielki Tour sezonu, a dla wielu pierwszy ponad pozostałe, to ponad 100 lat historii, którą Herbie Sykes opisuje w "Maglia Rosa".

Herbie Sykes to brytyjski autor specjalizujący się w historii kolarstwa. Na przestrzeni kilku ostatnich lat wydał pare książek, a na codzień dostarcza owoców swojego lekkiego pióra najlepszym magazynom kolarskim. Od dłuższego czasu mieszka w słonecznej Italii i to zawiłe, aczkolwiek piękne, losy włoskiego kolarstwa stały się jego pasją. Owocem tego ciekawego mariażu Półwyspu Apenińskiego z wprawnym piórem Herbie'go jest "Maglia Rosa, triumph and tragedy at the Giro d’Italia".

Jakkolwiek zaskakujące może się to wydawać, to historia Włoch w XX wieku i losy Giro są ze sobą nierozerwalnie związane. Nie da się poznać wyścigu bez zanurzenia się we włoskiej historii i psyche, a bohaterowie wyścigu nierzadko włączają się do głównego nurtu losów Półwyspu Apenińskiego. Sykes opisuje te wszystkie niuanse i uczucia tiffosich, jak gdyby w Turynie mieszkał od urodzenia. Jednak ktokolwiek zetknął się kiedykolwiek z jego tekstami wie, że jest mistrzem w czytaniu i przelewaniu na papier wszelkich uczuć, pomniki z brązu czyniąc ludźmi z krwi i kości.

Historia Giro d'Italia opisana w książce daleka jest od suchych faktów, profili i dystansów, tak samo jak Neapol odległy jest od Werony. Książka nie została nawet podzielona na poszczególne wyścigi, a na większe epoki i ich bohaterów, wygranych, przegranych i złoczyńców. Kolejne strony przyniosą wyczekiwane historie o rywalizacji Coppi'ego z Bartalim, o dyktaturze Merckxa, sukcesach Mosera albo dramatach Pantaniego. Najwięcej przyjemności sprawie Sykesowi opowiadanie historii mniej znanych, wygrzebanych z niebytu i oprawionych w piękne ramy. Ku wielkiej radości czytelnika, to ich jest najwięcej. Wspomniane już lekkie pióro autora łamie wszelkie bariery i postaciom z czarnobiałych dodaje serce i dusze.

Opasłe tomisko zapełnione jest nie tylko finezyjnymi zdaniami pełnymi miłości do Włoch, ale również genialnymi zdjęciami, które tylko dopełniają całości. Ośnieżone szczyty w dolomitach, Merckx raczący się kanapką z marmoladą, rozwiane spódnice, piękne włoskie wybrzeża podczas obowiązkowego masażu... Każde jedno z użytych zdjęć to apoteoza Włoch i Giro - z pięknymi krajobrazami, urokliwymi miasteczkami, cudownym wyścigiem, a czasem tym monumentalnym włoskim kiczem.

"Maglia Rosa" to książka do czytania, do oglądania i do posiadania. Cieszy zawsze, tak samo jak Giro w maju.

Liczba stron: 336
Język: angielski
Wydawca: Bloomsbury Sport
Rok Wydania: 2013
Format: okładka miękka

Jakub Zimoch

Recent Posts

Voster ATS Team rozpoczyna sezon 2020

Ekipa Voster ATS przedstawia swój zmodyfikowany kalendarz startów na najbliższe tygodnie.

13 lipca 2020, 10:44

Mistrzostwa Szwajcarii 2020. Stefan Kung i Marlen Reusser najlepsi

Stefan Kung (Groupama - FDJ) został po raz czwarty z rzędu mistrzem Szwajcarii w jeździe indywidualnej na czas elity.

12 lipca 2020, 16:58

Patrick Lefevere przeciwny ekstremalnym podjazdom

Patrick Lefevere znów narzeka. Tym razem nie pasuje mu górska trasa tegorocznego Tour de France.

12 lipca 2020, 16:31

Brytyjska prasa: niezatwierdzone preparaty ketonowe były elementem diety olimpijskiej

Tajny program UK Sport przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie miał obejmować niezatwierdzone preparaty ketonowe, pisze dziś "The Mail on Sunday".

12 lipca 2020, 09:44

Michael Woods: "dajcie mi dwa miesiące ciężkiej pracy i będę wśród najlepszych"

Michael Woods ma nadzieję, że dzięki przerwie wywołanej pandemią zdąży dojść do siebie po kontuzji i powalczyć w największych wyścigach…

11 lipca 2020, 18:43

EF Pro Cycling oszczędny w startach

Zaledwie pięć dni startowych mają posiadać w nogach kolarze EF Pro Cycling, którzy staną na starcie Tour de France (29…

11 lipca 2020, 18:28