Visegrad 4 Bicycle Race – GP Czech Republic 2016

Marek Rutkiewicz (Wibatech Fuji) wygrał GP Czech Republic, ostatni wyścig cyklu zmagań na szosach krajów zrzeszonych w Grupie Wyszehradzkiej.

Polak na metę przyjechał przed Czechami Jiri Polnickym (Verva Activejet) oraz Michaelem Kukrle (Whirpool Author).

Ostatni z czterech klasyków wyszehradzkich rozegrany został na rundzie ze startem i metą w Nachodzie. Od samego początku ton rywalizacji nadawali kolarze Verva Activejet Team. W pierwszym ośmioosobowym odjeździe był Karel Hnik i Adam Stachowiak. Kilka kilometrów dalej czołówka została zredukowana do pięciu zawodników, do których przeskoczył kolejny zawodnik Vervy Jiri Polnicky, wraz z jednym ze swoich rodaków.

Ostatecznie na czele znaleźli się trzej kolarze Vervy: Stachowiak, Hnik, Polnicky oraz Marek Rutkiewicz (Wibatech Fuji), Josef Cerny (CCC Sprandi Polkowice), Jan Kovar i Michael Kukrle (obaj Whirlpool Author).

Peleton początkowo odpuścił uciekinierów na blisko pięć minut, ale w połowie dystansu zaczęła się mocna pogoń. Przy wjeździe na ostatnie 3 rundy o długości 21 kilometrów, czołówka miała już tylko 2 minuty przewagi.

Z peletonu rozpoczęły się ataki i najpierw wykrystalizowała się około 45-osobowa grupa, która z biegiem kilometrów zeszczuplała o połowę. Przewaga spadła do 1 minuty i wydawało się, że losy ucieczki są przesądzone.

Tak się jednak nie stało, gdyż w pościgowej grupie tempo spadło i na 2 rundy do końca przewaga znów skoczyła do 1 minuty i 40 sekund. Współpraca zarówno w czołówce, jak i w pościgu układała się coraz gorzej i rozpoczęły się akcje zaczepne. Do czołówki spróbował przeskoczyć Dariusz Batek (Wibatech) i ta sztuka mu się udała, ale w międzyczasie z czołówki zaatakowali Polnicky, Rutkiewicz i Kukrle.

Przy wjeździe na ostatnią rundę prowadzące trio miało ponad minutę przewagi nad kolejną grupką i blisko dwie nad peletonem. Współpraca układał się dobrze i na ostatnie 10 kilometrów uciekinierzy wjechali z bezpieczną przewagą nad pozostałymi zawodnikami.

W końcówce zaatakował Rutkiewicz, który samotnie pomknął do mety. Jego tempa nie był w stanie utrzymać Polnicky, który na mecie zameldował się na drugim miejscu z niespełna pół minutową stratą.

inf. Verva Activejet Team

Wyniki Visegrad 4 Bicycle Race – GP Czech Republic 2016 (1.2):

1. Marek Rutkiewicz (Wibatech Fuji)                4:33:47
2. Jiri Polnicky (Verva Activejet)                   00:23
3. Michael Kukrle (Whirpool Author)                  00:41
4. Tomás Buchácek (Whirlpool Author)                 02:04
5. Benjamin Hill (Attaque Team Gusto)
6. Patryk Kostecki (Domin Sport)
7. Bartłomiej Matysiak (CCC Sprandi Polkowice)
8. Paweł Cieślik (Verva Activejet)
9. Mateusz Grabis (TC Chrobry Scott Głogów)
10. Petr Hampl (SKC Tufo Prostējov)

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: