Visegrad V4 Race – GP Polski 2016

Łukasz Owsian z CCC Sprandi Polkowice wygrał w Jeleniej Górze wyścig Visegrad 4 Bicycle Race – GP Polski.

Grand Prix Polski rozgrywane było na pięciu ciężkich rundach z dwoma podjazdami. Start i metę usytuowano w Cieplicach. Już na pierwszej rundzie doszło do kluczowych ataków.

Na czele znalazła się szóstka kolarzy z Karel Hnikiem, do której zdołało dojechać kolejnych czterech z Pawłem Cieślikiem z VERVA Activejet Team. Pecha miał natomiast Adam Stachowiak, który wywrócił się na zjeździe i musiał wycofać z rywalizacji.

Podczas kolejnej rundy tempa czołówki nie wytrzymał m.in. Cieślik, a przewagę liczebną mieli kolarze Wibatech Fuji, CCC Sprandi Polkowice i Whirpool Author mając w odjeździe po dwóch swoich przedstawicieli.

Główne akcje rozgrywały się na wypłaszczeniach. Było wiele skoków i prób odjazdu. Z biegiem czasu u niektórych kolarzy było widać coraz większe problemy z pokonywaniem kolejnych podjazdów, co wykorzystali Dariusz Batek (Wibatech) i Adrian Honkisz (CCC) odjeżdżając z czołowej grupy.

Równym mocnym tempem gonić próbował Karel Hnik, za którego plecami w pewnym momencie zostali jedynie Marek Rutkiewicz (Wibatech) i Łukasz Owsian (CCC). U szczytu ostatniego podjazdu Hnikowi brakowało kilkunastu sekund, aby dojść do czołówki, dodatkowo spotkał się z kontrą duetu Owsian-Rutkiewicz, która zostawiła go za swoimi plecami.

Czwórka z przodu się połączyła, a Hnik próbował gonić jeszcze z Bartoszem Warchołem (Whirpool), jednak ta sztuka im się nie udała. W końcówce najwięcej sił zachował Owsian, który pokonał na finiszu Rutkiewicza. Podium uzupełnił Batek. Hnik ostatecznie zameldował się szósty.

Już na pierwszym zjeździe postanowiłem zaatakować i razem ze mną zabrało się 6 osób

- opowiada zwycięzca, Łukasz Owsian.

Na kolejnych rundach z tej grupki zawodnicy odpadali, ale też dołączyli do nas kolarze z grup pościgowych. W końcu wykrystalizowała się 9-osobowa czołówka. Byłem w niej ja oraz Adrian Honkisz. Wszyscy jechaliśmy po zmianach, a na przedostatnim okrążeniu do przodu ruszył Adrian. Z nim zabrał się Dariusz Batek.

Po tej akcji, ciężar pogoni wzięły na siebie inne ekipy, a ja mogłem oszczędzać nogę. Gdy zawodnicy z mojej grupki zaczęli opadać z sił, postanowiłem przeskoczyć do czołówki. Towarzyszył mi w tym Marek Rutkiewicz i razem dojechaliśmy na czoło wyścigu.

2 kilometry przed końcem przyspieszyłem ponownie i ponownie dołączył do mnie Rutkiewicz. Dojechaliśmy razem na metę i między sobą rozstrzygnęliśmy walkę o zwycięstwo. Czekaliśmy ze sprintem praktycznie do samego końca. Rozpocząłem go ok. 100-150 metrów przed „kreską”, z pierwszej pozycji. Jak się później okazało, była to dobra decyzja, bo Marek nie zdążył mi wyjść z koła.

Tereny wokół Jelenie Góry są dla mnie szczęśliwe, bo poza dzisiejszą wygraną, zdobyłem w tych okolicach też tytuł górskiego szosowego mistrza Polski. Dzisiejszy wyścig prowadził po innych drogach, ale je też znałem bardzo dobrze. Często tu trenowałem i nadal trenuję.

inf. Verva Activejet Team + CCC Sprandi Polkowice

Wyniki Visegrad V4 Race – GP Polski 2016 (1.2), Jelenia Góra – Jelenia Góra (125,3 km):

1. Łukasz Owsian (CCC Sprandi Polkowice)           3:28:47
2. Marek Rutkiewicz (Wibatech Fuji)
3. Dariusz Batek (Wibatech Fuji)                     00:26
4. Adrian Honkisz (CCC Sprandi Polkowice)
5. Bartosz Warchoł (Whirpool Author)                 01:26
6. Karel Hnik (Verva Activejet)
7. Helmut Trettwer (WSA - Greenlife)                 01:31
8. Oleksandr Prevar (Kolss - BDC Team)               03:00
9. Tomas Buchacek (Whirpool Author)
10. Oleksandr Polivoda (Kolss - BDC Team)            05:54

KOMPLET WYNIKÓW

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: