Giro d'Italia 2016: etap 8

Gianluca Brambilla po udanej ucieczce triumfował na mecie ósmego etapu Giro d'Italia oraz objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

28-letni Włoch z Etixx-Quick Step wyprzedził w Arezzo Matteo Montagutiego (Ag2r La Mondiale) i Moreno Mosera (Cannondale).

Rafał Majka (Tinkoff) zameldował się na 11. pozycji, w grupie faworytów wyścigu i awansował na 8. miejsce w klasyfikacji łącznej.

Toskańską część wyścigu rozpoczął atak za atakiem. Peleton został rozerwany, a z początkowego chaosu wyłoniła się ucieczka w składzie Blel Kadri, Matteo Montaguti (obaj Ag2r), Alessandro De Marchi (BMC), Moreno Moser (Cannondale), Jacobus Venter (Dimension Data), Gianluca Brambilla, Matteo Trentin (obaj Etixx), Sean De Bie (Lotto Soudal), Jose Joaquin Rojas (Movistar), Jasha Sutterlin (Movistar), Giacomo Berlato (Nippo), Nikias Arndt (Giant-Alpecin ) i Alexei Tsatevich (Katusha).

Kolarze wyruszyli w deszczu, ale błyskawicznie rozpogodziło się Prowadząca trzynastka lotną premię (63,5 km) minęła z przewagą 3 minut. Pozycję wirtualnego lidera objął Brambilla, który do etapu wyruszył ze stratą 1:56 do Toma Dumoulina (Giant-Alpecin).

Tempo jazdy było wysokie, a różnica powoli, ale stale rosła, sięgając 5:30 przed drugim lotnym sprintem (144,5 km). Peleton napędzany przez Giant-Alpecin w końcu przyspieszył, zmniejszając stratę do 3:30 u podnóża Alpe di Poti (167,6 km; kat. 2; 8,6 km; 6,5%, maks. 14%). Wymagający podjazd początkowo prowadził drogą asfaltową, by po 2 kilometrach, tuż przed największą stromizną (14%), przejść na szuter.

Na początku wzniesienia jako pierwszy z ucieczki zaatakował Montaguti, którego na wstępie odcinka szutrowego wyprzedził Brambilla. Z tyłu pracowali kolarze Astany, ale atak wyprowadził Alejandro Valverde (Movistar).

Przyspieszenie Hiszpana wyłoniło ósemkę, w której brakowało Dimoulina. W grupie jechali Valverde, Majka, Vincenzo Nibali (Astana), Rigobert Uran (Cannondale), Domenico Pozzovivo (Ag2r), Esteban Chaves (Orica), Ilnur Zakarin (Katusha) i Steven Kruisjwijk (LottoNL), następnie dołączyli Jakob Fuglsang (Astana), Andrey Amador (Movistar), Sergey Firsanov (Gazprom) i Mikel Landa (Team Sky).

Niebezpieczny, techniczny i długi zjazd Brambilla rozpoczął 23 sekundy przed Montagutim. Grupa jadącego swobodnie Majki traciła 2:12, natomiast wyraźnie meczący się Dumoulin – 3:31.

Nibali z Valverde i Chavesem próbowali coś zorganizować na zjeździe, ale rywale nie popełnili błędu, niwelując kilka metrów różnicy. Brambilla bez przygód dowiózł powodzenie do mety, na tyle wysokie, że zasłużył na „maglia rosa”.

Wyniki 8. etapu Giro d'Italia 2016 (GT), Foligno – Arezzo (186 km):

  1 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                4:14:05
  2 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      01:06
  3 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                01:27
  4 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                             01:28
  5 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   01:33
  6 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       01:41
  7 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  8 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky
  9 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge
 10 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 11 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               01:44
 12 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 13 Rigoberto Uran (Col) Cannondale
 14 Andrey Amador (CRc) Movistar Team
 15 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 16 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 17 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       02:17
 18 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           02:32
 19 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
 20 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
 21 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           02:35
 22 Aleksei Tsatevich (Rus) Team Katusha
 23 Rein Taaramae (Est) Team Katusha
 24 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
 25 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
 26 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 27 Mikel Nieve (Spa) Team Sky
 28 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team
 29 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
 30 Davide Formolo (Ita) Cannondale
 31 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    02:43
 32 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team
 33 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step
 34 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                          02:45
 35 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 36 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
 37 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 38 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        02:51
 39 Andre Cardoso (Por) Cannondale
 40 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                      03:53
 41 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    04:15
 42 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        04:24
 43 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                04:45
 44 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast               05:05
 45 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
 46 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge
 47 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
 48 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
 49 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 50 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 51 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
 52 Simon Clarke (Aus) Cannondale
 53 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                           07:38
 54 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               07:46
 55 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                              08:02
 56 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre - Merida
 57 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 58 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
 59 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 60 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team
 61 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 62 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
 63 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                          08:47
 64 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                    10:05
 65 Arnaud Courteille (Fra) FDJ
 66 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 67 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
 68 Nathan Brown (USA) Cannondale
 69 Joe Dombrowski (USA) Cannondale
 70 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
 71 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 72 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 73 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                              10:09
 74 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast             12:10
 75 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast
 76 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo
 77 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 78 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data
 79 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team
 80 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
 81 Carlos Betancur (Col) Movistar Team
 82 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
 83 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
 84 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
 85 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF
 86 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 87 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge
 88 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
 89 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
 90 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
 91 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 92 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
 93 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                       13:54
 94 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 95 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo
 96 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
 97 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha
 98 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling
 99 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team
100 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             18:05
101 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team
102 Mickael Delage (Fra) FDJ
103 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal
104 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal
105 Olivier Le Gac (Fra) FDJ
106 Marc Sarreau (Fra) FDJ
107 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
108 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo
109 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team
110 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
111 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
112 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
113 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
114 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo
115 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha
116 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
117 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast
118 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
119 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
120 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast
121 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team
122 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
123 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
124 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
125 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
126 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
127 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
128 José Herrada (Spa) Movistar Team
129 Christian Knees (Ger) Team Sky
130 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
131 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data
132 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF
133 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast
134 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
135 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast
136 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
137 Arnaud Demare (Fra) FDJ
138 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
139 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
140 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge
141 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
142 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
143 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
144 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo
145 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
146 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
147 Philip Deignan (Irl) Team Sky
148 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
149 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
150 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team
151 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
152 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
153 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo
154 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
155 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida
156 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo
157 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
158 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
159 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
160 Songezo Jim (RSA) Dimension Data
161 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
162 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo
163 Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge
164 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
165 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo
166 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
167 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
168 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin
169 Ian Boswell (USA) Team Sky
170 Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge
171 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
172 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
173 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale
174 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida
175 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast
176 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge
177 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
178 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo
179 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge
180 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini                19:30
181 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini                        19:34
182 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
183 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                21:17
184 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling
185 Artur Ershov (Rus) Gazprom-Rusvelo
186 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini
187 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                            24:08
188 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                  55:26
189 Iuri Filosi (Ita) Nippo - Vini Fantini
190 Boy Van Poppel (Ned) Trek-Segafredo

Punkty

  1 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     26 pkt
  2 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                         20
  3 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                         18
  4 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                   12
  5 Aleksei Tsatevich (Rus) Team Katusha                            12
  6 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                                10
  7 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                       8
  8 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                           5
  9 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       4
 10 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                4
 11 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                                 3
 12 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                       3
 13 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                             2
 14 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                 1

Lotna premia - Umbertide, 63 km

  1 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                         10 pkt
  2 Aleksei Tsatevich (Rus) Team Katusha                             6
  3 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                       3
  4 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                                 2
  5 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                1

Lotna premia - Indicatore, 144 km

  1 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                         10 pkt
  2 Aleksei Tsatevich (Rus) Team Katusha                             6
  3 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                                3
  4 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                       2
  5 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                      1

Górskie premie

Scheggia (kat. 3), 120 km

  1 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                                   7 pkt
  2 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                       4
  3 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                              2
  4 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                      1

Alpe di Poti (kat. 2), 167 km

  1 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     15 pkt
  2 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          8
  3 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                           6
  4 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                       4
  5 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                                 2
  6 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                             1

Drużynowo

  1 Etixx - Quick-Step                                        12:47:30
  2 AG2R La Mondiale                                             00:10
  3 Movistar Team                                                00:27
  4 Cannondale                                                   00:31
  5 Dimension Data                                               01:31
  6 Team Katusha                                                 01:36
  7 Astana Pro Team
  8 Team Sky                                                     04:06
  9 Tinkoff Team                                                 04:19
 10 Team Giant-Alpecin                                           07:05
 11 Lampre - Merida                                              10:24
 12 Orica-GreenEdge                                              11:36
 13 BMC Racing Team                                              13:33
 14 Team LottoNl-Jumbo                                           14:33
 15 Lotto Soudal                                                 17:42
 16 Trek-Segafredo                                               18:17
 17 Bardiani CSF                                                 21:40
 18 IAM Cycling                                                  23:33
 19 Wilier Triestina-Southeast                                   24:10
 20 Gazprom-Rusvelo                                              24:17
 21 Nippo - Vini Fantini                                         27:35
 22 FDJ                                                          41:00

Klasyfikacja po 8. etapie:

  1 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step               33:39:14
  2 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             00:23
  3 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   00:33
  4 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                       00:36
  5 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        00:45
  6 Esteban Chaves (Col) Orica-GreenEdge                         00:48
  7 Rigoberto Uran (Col) Cannondale                              00:49
  8 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               00:54
  9 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
 10 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                             01:03
 11 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        01:05
 12 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         01:12
 13 Andrey Amador (CRc) Movistar Team                            01:18
 14 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         01:21
 15 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 16 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           01:27
 17 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                     01:38
 18 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                             01:55
 19 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       02:11
 20 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           02:19
 21 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      02:36
 22 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
 23 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              02:49
 24 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          03:05
 25 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                       03:24
 26 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            03:43
 27 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        03:50
 28 Andre Cardoso (Por) Cannondale                               04:30
 29 Nicolas Roche (Irl) Team Sky                                 04:34
 30 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    04:50
 31 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    05:03
 32 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         05:38
 33 Mikel Nieve (Spa) Team Sky                                   07:00
 34 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         07:21
 35 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 36 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                07:47
 37 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          08:29
 38 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                           09:53
 39 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               09:58
 40 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                           11:03
 41 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           11:25
 42 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      13:13
 43 Matteo Busato (Ita) Wilier Triestina-Southeast               14:37
 44 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                14:41
 45 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       15:10
 46 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                15:27
 47 Aleksei Tsatevich (Rus) Team Katusha                         16:12
 48 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   16:47
 49 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                         16:51
 50 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                       17:51
 51 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                             17:57
 52 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                19:19
 53 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                    19:25
 54 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                            20:22
 55 Bram Tankink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        20:35
 56 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                      21:21
 57 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida                           21:56
 58 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                             22:42
 59 Nathan Brown (USA) Cannondale                                23:51
 60 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre - Merida                     23:52
 61 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                          23:58
 62 Simon Clarke (Aus) Cannondale                                24:51
 63 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                              25:07
 64 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                              26:34
 65 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                27:07
 66 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            27:10
 67 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                           27:20
 68 Carlos Betancur (Col) Movistar Team                          27:39
 69 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
 70 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                   28:14
 71 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        29:52
 72 Riccardo Zoidl (Aut) Trek-Segafredo                          30:05
 73 Ian Boswell (USA) Team Sky                                   30:06
 74 Manuel Belletti (Ita) Wilier Triestina-Southeast             30:52
 75 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        30:57
 76 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                             31:03
 77 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                           32:02
 78 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                    32:08
 79 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo                          32:10
 80 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                         32:20
 81 Heinrich Haussler (Aus) IAM Cycling                          32:25
 82 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team
 83 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                               32:51
 84 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 85 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                         33:56
 86 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           33:57
 87 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                   34:25
 88 Filippo Pozzato (Ita) Wilier Triestina-Southeast             34:34
 89 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal                               34:36
 90 Eugenio Alafaci (Ita) Trek-Segafredo                         34:38
 91 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           34:52
 92 Luka Mezgec (Slo) Orica-GreenEdge                            35:12
 93 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                             35:29
 94 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini                35:45
 95 Arnaud Demare (Fra) FDJ                                      35:48
 96 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                             36:50
 97 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale                            37:54
 98 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo                     37:55
 99 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                38:53
100 Jesus Hernandez (Spa) Tinkoff Team                           38:58
101 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                         39:12
102 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   39:30
103 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                         39:32
104 Viacheslav Kuznetsov (Rus) Team Katusha                      39:42
105 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                             39:44
106 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                            40:04
107 Christian Knees (Ger) Team Sky                               40:58
108 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             41:16
109 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast                41:28
110 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                          42:32
111 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team                               42:33
112 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast               42:37
113 Leigh Howard (Aus) IAM Cycling
114 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                          42:49
115 Manuel Quinziato (Ita) BMC Racing Team                       43:31
116 Ignatas Konovalovas (Ltu) FDJ
117 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                        43:43
118 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      43:53
119 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                           43:58
120 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       44:10
121 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           44:12
122 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                        44:21
123 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                    44:26
124 Lars Ytting Bak (Den) Lotto Soudal                           45:59
125 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ                                  46:00
126 Alexander Serov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        46:08
127 Arnaud Courteille (Fra) FDJ                                  46:19
128 Matteo Tosatto (Ita) Tinkoff Team                            46:30
129 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                          46:32
130 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale                        47:00
131 Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge                             47:28
132 José Herrada (Spa) Movistar Team                             47:55
133 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast             48:18
134 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                       48:50
135 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                       49:06
136 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                          49:18
137 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      49:22
138 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                          49:38
139 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast          49:45
140 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
141 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                              49:49
142 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team                          49:56
143 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                             50:39
144 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                              50:43
145 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              50:44
146 Primoz Roglic (Slo) Team LottoNl-Jumbo                       50:54
147 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo                    51:14
148 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                     51:50
149 Mickael Delage (Fra) FDJ                                     52:19
150 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling                       52:36
151 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                          52:42
152 Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo                           52:53
153 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                          52:57
154 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           52:59
155 Twan Castelijns (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     53:18
156 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal                              53:49
157 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                        53:56
158 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                            54:58
159 Fabian Cancellara (Swi) Trek-Segafredo                       55:29
160 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                             55:38
161 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                   56:41
162 Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF                            56:50
163 Gianfranco Zilioli (Ita) Nippo - Vini Fantini                57:23
164 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                     57:26
165 Roger Kluge (Ger) IAM Cycling                                57:54
166 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                       58:12
167 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini              59:47
168 Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ                          01:00:19
169 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast          01:00:20
170 Svein Tuft (Can) Orica-GreenEdge                          01:00:40
171 Sam Bewley (NZl) Orica-GreenEdge                          01:00:43
172 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo               01:00:56
173 Bert De Backer (Bel) Team Giant-Alpecin                   01:01:19
174 Marc Sarreau (Fra) FDJ                                    01:01:33
175 Blel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale                         01:01:48
176 Jay Robert Thomson (RSA) Dimension Data                   01:02:47
177 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                            01:03:36
178 Artem Ovechkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                      01:04:03
179 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                    01:04:13
180 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       01:05:51
181 Artur Ershov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        01:07:16
182 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 01:10:27
183 Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini                     01:10:32
184 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           01:11:55
185 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo                        01:14:52
186 Matthias Brandle (Aut) IAM Cycling                        01:18:17
187 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                         01:24:21

Klasyfikacja punktowa

  1 André Greipel (Ger) Lotto Soudal                               119 pkt
  2 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                         106
  3 Arnaud Demare (Fra) FDJ                                         91
  4 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     80
  5 Giacomo Nizzolo (Ita) Trek-Segafredo                            78
  6 Elia Viviani (Ita) Team Sky                                     66
  7 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                           58
  8 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida                              56
  9 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                              50
 10 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                      47
 11 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                         44
 12 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo                         42
 13 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     40
 14 Daniel Oss (Ita) BMC Racing Team                                40
 15 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                          40
 16 Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge                                39
 17 Alexander Porsev (Rus) Team Katusha                             36
 18 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                  32
 19 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                               32
 20 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      29

Klasyfikacja górska

  1 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                                  21 pkt
  2 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                       20
  3 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                     16
  4 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini                   16
  5 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                              15
  6 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                             8
  7 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                          8
  8 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                                  8
  9 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo                         8
 10 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                                   7
 11 Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF                                   7
 12 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                 6
 13 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                               6
 14 Jose Joaquin Rojas (Spa) Movistar Team                           6
 15 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                       6
 16 Eugert Zhupa (Alb) Wilier Triestina-Southeast                    6
 17 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                           6
 18 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast                 6
 19 Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      5
 20 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                            5

Klasyfikacja młodzieżowa

  1 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                      33:40:35
  2 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              01:28
  3 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                       02:03
  4 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida                          07:08
  5 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               08:37
  6 Merhawi Kudus (Eri) Dimension Data                           09:42
  7 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   15:26
  8 Nathan Brown (USA) Cannondale                                22:30
  9 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                          22:37
 10 Joe Dombrowski (USA) Cannondale                              23:46
 11 Jay McCarthy (Aus) Tinkoff Team                              25:13
 12 Stefan Kueng (Swi) BMC Racing Team                           25:59
 13 Nikias Arndt (Ger) Team Giant-Alpecin                        28:31
 14 Ian Boswell (USA) Team Sky                                   28:45
 15 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                   31:04
 16 Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal                               31:30
 17 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 18 Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini                   33:04
 19 Mirco Maestri (Ita) Bardiani CSF                             34:08
 20 Arnaud Demare (Fra) FDJ                                      34:27
 21 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                         37:51
 22 Ivan Savitskiy (Rus) Gazprom-Rusvelo                         38:11
 23 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale                             38:23
 24 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF                            38:43
 25 Rick Zabel (Ger) BMC Racing Team                             39:55
 26 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data                          41:11
 27 Liam Bertazzo (Ita) Wilier Triestina-Southeast               41:16
 28 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                          41:28
 29 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      42:32
 30 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team                           42:37
 31 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                    43:05
 32 Caleb Ewan (Aus) Orica-GreenEdge                             46:07
 33 Daniel Martínez (Col) Wilier Triestina-Southeast             46:57
 34 Cristian Rodriguez (Spa) Wilier Triestina-Southeast          48:24
 35 Paolo Simion (Ita) Bardiani CSF                              49:22
 36 Olivier Le Gac (Fra) FDJ                                     50:29
 37 Jasha Sütterlin (Ger) Movistar Team                          51:21
 38 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                          51:36
 39 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                        52:35
 40 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                   55:20
 41 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                       56:51
 42 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini              58:26
 43 Julen Amezqueta (Spa) Wilier Triestina-Southeast             58:59
 44 Marc Sarreau (Fra) FDJ                                    01:00:12
 45 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                       01:04:30
 46 Genki Yamamoto (Jpn) Nippo - Vini Fantini                 01:09:06
 47 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini           01:10:34

Klasyfikacja drużynowa

  1 Etixx - Quick-Step                                       101:01:10
  2 Astana Pro Team                                              00:13
  3 Cannondale                                                   00:44
  4 Movistar Team                                                01:47
  5 Team Katusha                                                 02:49
  6 Team Sky                                                     04:06
  7 AG2R La Mondiale                                             04:45
  8 Dimension Data                                               04:51
  9 Tinkoff Team                                                 07:53
 10 Team Giant-Alpecin                                           13:58
 11 Lampre - Merida                                              17:46
 12 Orica-GreenEdge                                              19:25
 13 Bardiani CSF                                                 25:08
 14 Team LottoNl-Jumbo                                           28:08
 15 Trek-Segafredo                                               29:09
 16 Lotto Soudal                                                 37:27
 17 BMC Racing Team                                              44:26
 18 Wilier Triestina-Southeast                                   54:40
 19 Gazprom-Rusvelo                                              56:35
 20 IAM Cycling                                               01:06:02
 21 Nippo - Vini Fantini                                      01:21:10
 22 FDJ                                                       01:43:14

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: