Mistrzostwa Europy w kolarstwie górskim 2016: Irynia Popowa i Emil Linden zwycięzcy w eliminatorze

Irynia Popowa i Emil Linden wygrali wyścigi eliminacyjne podczas drugiego dnia mistrzostw Europy w kolarstwie górskim. Wczoraj w sztafecie najlepsza okazała się reprezentacja Szwajcarii.

Równo o godzinie 17:00 w szwedzkiej Huskvarnie na trasę eliminatora ruszyła Włoszka Anna Oberparleiter, a sześć minut za nią jedyna reprezentantka Polski, mistrzyni kraju w tej konkurencji - Marta Turoboś - która ostatecznie na mecie zajęła 8. pozycję, co dało jej awans do pierwszego ćwierćfinału. Kwalifikacje wygrała Ingrid Sofie Boe Jacobsen (Norwegia).

W ćwierćfinale Marcie przyszło się mierzyć z czwartą zawodniczką całych zawodów - Boe Jacobsen - oraz Linn Gustafsson. Polka przyjechała jako ostania i odpadła z rywalizacji.

W finale kobiet najlepsza okazała się Ukrainka Irynia Popowa, na metę wjeżdżając przed Anną Terpstrą i Anną Oberparleiter.

W rywalizacji mężczyzn nie startował żaden Polak. Jako pierwszy na trasę kwalifikacji ruszył Jeroen Van Eck (Holandia), a na mecie najlepsi byli reprezentanci gospodarzy, którzy pod przewodnictwem Johana Winda wywalczyli aż cztery miejsca w top5.

W finale po niesamowitym finiszu Emil Linden wygrał z Dawidem Federspielem i zapewnił sobie tytuł mistrza Europy. Brązowy medal powędrował w ręce Martina Setterberga.

Elita kobiet:

1. Irynia Popowa (Ukraina)
2. Anna Terpstra (Holandia)
3. Anna Oberparleiter (Włochy)

Elita mężczyzn:

1. Emil Linden (Szwecja)
2. Dawid Federspiel (Austria)
3. Martin Setterberg (Szwecja)
4. Patrick Lothi (Szwajcaria)

Sztafeta

Na starcie wyścigu sztafet stanęło 16 reprezentacji, w tym reprezentacja Polski w młodzieżowym składzie: Rita Malinkiewicz, Marcin Budziński, Jakub Zamroźniak i Filip Helta. Od samego startu najlepiej ruszyła reprezentacja Szwajcarii i prowadzenia oddała aż do samego końca. Za ich plecami toczyła się ciekawa walka o drugie miejsce.

Jadący na ostatniej zmianie w reprezentacji Francji Jordan Sarrou gonił Niemca Ben Zwiehoffa. Ostatecznie Francuzi okazali się lepsi o 6 sekund. Polska została sklasyfikowana na 13. miejscu.

Wyniki:

1. Szwajcaria                              55:36
Marcel Guerrini
Vital Albini
Jolanda Neff
Lars Forster
2. Francja                                 01:09
Victor Koretzky
Axel Zingle
Pauline-Prevot Ferrand
Jordan Sarrou
3. Niemcy                                  01:15
Georg Egger
Niklas Schel
Sabine Spitz
Ben Zwiehoff
...
13. Polska                                 05:49
Rita Malinkiewicz
Marcin Budziński
Jakub Zamroźniak
Filip Helta

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: