Tour de Romandie 2016: etap 5

Nairo Quintana (Movistar) triumfował w 70. edycji Tour de Romandie. Finałowy etap padł w Genewie łupem Michaela Albasiniego (Orica-GreenEdge).

Za doświadczonym Szwajcarem, dla którego to był szósty do kolekcji etap Romandii, finiszowali Andrey Amador (Movistar) i Wilco Kelderman (Team LottoNL-Jumbo).

Paweł Poljański (Tinkoff) ukończył wyścig na 20. miejscu.

Ostatniego, pagórkowatego odcinka uniknęła spora grupa zawodników, która już w najbliższy piątek przystąpi do Giro d’Italia. Na starcie m. in. zabrakło Rafała Majki (Tinkoff), Rigoberto Urana (Cannondale) i Marcela Kittela (Etixx).

Ucieczkę zawiązała mocna grupa w składzie Chris Froome (Team Sky), Sander Armée (Lotto Soudal), Tsgabu Grmay (Lampre-Merida), Moreno Moser (Cannondale), Jerome Coppel (IAM), Romain Bardet (Ag2r), Carlos Verona (Etixx), Andrey Amador, Michael Albasini i Wilco Kelderman.

Dziesiątka zdobyła 3 minuty przewagi (50 km). Osłabiony peleton nie zamierzał odpuścić, pościgiem zainteresowana była zwłaszcza ekipa Dimension Data. Efekt, 43 kilometry przed metą różnica spadła poniżej 2 minut.

20 kilometrów dalej strata ciągle była jednak znaczna, wynosiła 1:40. Do pogoni włączył się zespół Lotto Soudal i następne, tymczasem czołówka pękła. Oderwała się czwórka Albasini, Verona, Kelderman i Amador, która na końcowe 10 kilometrów wpadła z zapasem 55 sekund.

Uciekinierzy dojechali do ostatniego kilometra. Tam zza ich pleców wyskoczył Tom Bohli (BMC). Młody Szwajcar zyskał kilka metrów, ale przeliczył się z siłami. Albasini przyspieszył, wyprzedził Bohli, uprzedzając na kresce wraz z Amadorem i Keldermanem, finiszującego z peletonu Niccolo Bonifazio (Lampre-Merida).

Wyniki 5. etapu Tour de Romandie 2016 (WT), Ollon – Genewa (177,4 km):

  1 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                         4:13:17
  2 Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Movistar Team
  3 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  4 Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
  5 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
  6 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
  7 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
  8 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
  9 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
 10 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
 11 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth
 12 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
 13 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 14 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 15 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
 16 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 17 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 18 Jos van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 19 William Bonnet (Fra) FDJ
 20 Roland Thalman (Swi) Team Roth
 21 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 22 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 23 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
 24 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
 25 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
 26 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
 27 Steve Morabito (Swi) FDJ
 28 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 29 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 30 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling
 31 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 32 Simon Špilak (Slo) Team Katusha
 33 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 34 Rafael Valls Ferri (Spa) Lotto Soudal
 35 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
 36 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team
 37 Pierre Rolland (Fra) Cannondale
 38 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
 39 Mickaël Chérel (Fra) AG2R La Mondiale
 40 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 41 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
 42 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 43 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 44 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 45 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 46 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
 47 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 48 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 49 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha
 50 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 51 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
 52 Jérémy Maison (Fra) FDJ
 53 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge
 54 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 55 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 56 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 57 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 58 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 59 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 60 Nico Brüngger (Swi) Team Roth
 61 Matthias Krizek (Aut) Team Roth
 62 Martin Kohler (Swi) Team Roth
 63 Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge
 64 Nathan Brown (USA) Cannondale
 65 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
 66 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
 67 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 68 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 69 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 70 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale
 71 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 72 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
 73 Ji Cheng (Chn) Team Giant-Alpecin
 74 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
 75 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 76 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 77 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale
 78 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 79 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                           02:47
 80 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   02:49
 81 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre - Merida
 82 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
 83 Mario Jorge Faria da Costa (Por) Lampre - Merida
 84 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
 85 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              02:53
 86 Anthony Roux (Fra) FDJ                                           02:56
 87 Jérôme Coppel (Fra) IAM Cycling
 88 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert
 89 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
 90 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                                  03:01
 91 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                               03:04
 92 Jacobus Venter (RSA) Dimension Data
 93 Andrew Talansky (USA) Cannondale                                 03:08
 94 Moreno Moser (Ita) Cannondale
 95 Alexandre Geniez (Fra) FDJ
 96 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                    03:13
 97 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                              03:20
 98 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             03:24
 99 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                                  03:33
100 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
101 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
102 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team                         03:33
103 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
104 Ben Swift (GBr) Team Sky
105 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                03:36
106 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                                03:51
107 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal                                  04:00
108 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data
109 Tosh Van der Sande (Bel) Lotto Soudal
110 Dimitri Claeys (Bel) Wanty - Groupe Gobert
111 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step
112 Cameron Meyer (Aus) Dimension Data                               11:49
113 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
114 Dylan Page (Swi) Team Roth
115 Valentin Baillifard (Swi) Team Roth
116 Bruno Pires (Por) Team Roth
117 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
118 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
119 Alex Peters (GBr) Team Sky
120 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha
121 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
122 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data                             15:44
123 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                                 15:45
124 Jon Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
DNF Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
DNF Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team
DNF Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
DNF Miguel Ángel López (Col) Astana Pro Team
DNF Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
DNS Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
DNS Davide Formolo (Ita) Cannondale
DNS Rigoberto Urán (Col) Cannondale
DNS Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
DNS Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team
DNS Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
DNS Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
DNS Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step

Klasyfikacja końcowa:

  1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team            16:20:20
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                          00:19
  3 Jon Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                        00:23
  4 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                                 00:26
  5 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                            00:57
  6 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre - Merida                 01:12
  7 Simon Špilak (Slo) Team Katusha                                  01:16
  8 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
  9 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                               01:24
 10 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team                         01:27
 11 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                                  01:32
 12 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                             02:24
 13 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                             02:33
 14 Rafael Valls Ferri (Spa) Lotto Soudal                            03:25
 15 Pierre Rolland (Fra) Cannondale                                  03:29
 16 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                              04:21
 17 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data                  05:13
 18 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step               05:25
 19 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 20 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                               05:59
 21 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    06:06
 22 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha                                 07:22
 23 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                                 09:06
 24 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                                10:21
 25 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                               10:32
 26 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                         12:25
 27 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                             17:07
 28 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team                                 17:17
 29 Nathan Brown (USA) Cannondale                                    17:18
 30 Steve Morabito (Swi) FDJ                                         17:33
 31 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                         17:38
 32 Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Movistar Team                    17:46
 33 Mickaël Chérel (Fra) AG2R La Mondiale                            18:04
 34 Jérôme Coppel (Fra) IAM Cycling                                  18:50
 35 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                           19:17
 36 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                              19:36
 37 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                    21:11
 38 Christopher Froome (GBr) Team Sky                                21:12
 39 Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge                                  21:21
 40 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                       23:28
 41 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                            23:50
 42 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert                     24:16
 43 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                             24:19
 44 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale                         25:17
 45 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                          26:08
 46 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                               26:29
 47 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                             27:35
 48 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert            28:48
 49 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                                28:51
 50 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                              28:57
 51 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                    29:42
 52 Jérémy Maison (Fra) FDJ                                          29:52
 53 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                          30:27
 54 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                          31:00
 55 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                               31:48
 56 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                               32:32
 57 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling                                   33:09
 58 Bruno Pires (Por) Team Roth                                      33:20
 59 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                    34:45
 60 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                           35:36
 61 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                            36:22
 62 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                              37:15
 63 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                    37:18
 64 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                       37:22
 65 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo                        37:31
 66 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                             38:28
 67 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                       38:37
 68 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team                         40:28
 69 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                               40:39
 70 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth                                 40:51
 71 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal                                  41:55
 72 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                        42:28
 73 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                              42:32
 74 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge                                43:40
 75 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                                  45:21
 76 Valentin Baillifard (Swi) Team Roth                              45:32
 77 Mario Jorge Faria da Costa (Por) Lampre - Merida                 45:57
 78 William Bonnet (Fra) FDJ                                         46:13
 79 Tosh Van der Sande (Bel) Lotto Soudal                            46:25
 80 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                        47:26
 81 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                           47:41
 82 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert                         48:12
 83 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                               48:36
 84 Nico Brüngger (Swi) Team Roth                                    48:42
 85 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                                48:47
 86 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                                 49:15
 87 Jos van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                           49:34
 88 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale                            49:41
 89 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
 90 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo                          50:06
 91 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                         50:46
 92 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step                       50:55
 93 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                           51:32
 94 Niccol? Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo                           51:40
 95 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha                                51:45
 96 Dimitri Claeys (Bel) Wanty - Groupe Gobert                       51:48
 97 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                                52:30
 98 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                                  54:00
 99 Jacobus Venter (RSA) Dimension Data                              54:23
100 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                           54:54
101 Martin Kohler (Swi) Team Roth                                    55:20
102 Roland Thalman (Swi) Team Roth                                   56:05
103 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                             56:06
104 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                         56:15
105 Andrew Talansky (USA) Cannondale                                 56:19
106 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                     56:34
107 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       56:41
108 Matthias Krizek (Aut) Team Roth                                  56:52
109 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                           56:56
110 Ben Swift (GBr) Team Sky                                         56:57
111 Anthony Roux (Fra) FDJ                                           58:07
112 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   58:55
113 Ji Cheng (Chn) Team Giant-Alpecin                                59:43
114 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                           01:00:05
115 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                         01:01:28
116 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                    01:02:12
117 Cameron Meyer (Aus) Dimension Data                            01:04:12
118 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team                           01:04:52
119 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                       01:07:39
120 Dylan Page (Swi) Team Roth                                    01:08:42
121 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    01:11:26
122 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data                          01:16:18
123 Alex Peters (GBr) Team Sky                                    01:16:35
124 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                              01:18:18

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: