Tour de Romandie 2016: etap 4

Christopher Froome (Team Sky) zwyciężył na mecie królewskiego etapu Tour de Romandie.

Lider brytyjskiej ekipy po ataku na przedostatnim podjeździe i samotnej akcji na Barboleusaz wyprzedził o 4 sekundy prowadzącego grupkę faworytów Iona Izagirre (Movistar Team) i Thibaut Pinota (FDJ).

Rafał Majka (Tinkoff) do mety dotarł na 19. miejscu, ze stratą 1:49 do zwycięskiego Froome'a.

Prowadzenie w klasyfikacji generalnej zachował Kolumbijczyk Nairo Quintana (Movistar Team).

Na drodze przedostatniego odcinka leżało sześć górskich premii o łącznym przewyższeniu 3311 metrów. Kolarze krótko po starcie wspięli się na premię 3. kategorii, a następnie kolejno pokonali Col des Planches (78,3 km; kat. 1; 10,4 km, 8,9%, maks. 12%), La Rasse (115 km; kat. 3; 1,6 km; 9,5%, maks. 12%) oraz dwukrotnie Barboleusaz (136,3 km i 168,6 km; kat. 1; 8,9 km; 7,8%, maks. 12%). Z ostatniej wspinaczki do mety pozostawały 4 kilometry.

W peletonie zabrakło narzekającego na zdrowie Michała Kwiatkowskiego (Team Sky), natomiast aktywnie jechał Tomasz Marczyński (Lotto Soudal), który starał się zabrać do ucieczki dnia. Bez powodzenia. Akcja zawiązała się dopiero po godzinie jazdy. W grupie odjazdowej znaleźli się Tobias Ludvigsson (Giant-Alpecin), Martin Kohler (Team Roth), Marco Marcato (Wanty), Pavel Kochetkov (Katusha), Ivan Rovny (Tinkoff), Marcel Kittel, Bob Jungles (obaj Etixx-Quick Step), Sander Armée (Lotto Soudal), Matteo Bono (Lampre - Merida), Jarlinson Pantano (IAM Cycling) i Cameron Meyer (Dimension Data).

Wspinaczka pod bardzo ciężką przełęcz Planches (78,3 km; kat. 1) ograniczyła czołówkę do trójki Jungels, Armee, Kochetkov. Różnica wynosząca tam poniżej 2 minut, przed pierwszym wymagającym testem na Barboleusaz (136,3 km kat. 1) urosła do niemal 5 minut.

Peleton zdecydowanie przyspieszył. Na podjeździe zaatakowali Chris Froome (Team Sky) i Greg van Averamet (BMC). Z przodu pozostali Jungels i Kochetkov, którzy premię górską zdobyli 19 sekund przed kontratakującą dwójką. Zasadnicza grupa traciła 1:08.

Na mokrych od deszczu zjazdach Froome i Van Garderen dołączyli do czołówki. Czwórka ostatni podjazd, Barboleusaz (168,6 km), rozpoczęła posiadając w zapasie minutę.

Na początkowych pochyłościach zaatakował Simon Spilak (Katusha). Słoweniec powoli się zbliżał do pozostających na czele Froome’a i Van Garderena, nieco odrabiała również grupa zasadnicza z Majką i Pawłem Poljańskim.

Czołowa dwójka nie poddawała się. Spilaka złapano, a różnica utrzymywała się w granicach 40 sekund. Przycisnąć próbował Quintana, ale na jego akcję odpowiedzieli kolarze FDJ.

7,4 kilometra przed metą Froome zaatakował i zostawił w tyle van Garderena. Grupkę liderów ciągnął Thibaut Pinot (FDJ), na kole mając Bauke Mollemę (Trek-Segafredo), Iona Izagirre i Nairo Quintanę (Movistar Team), Rigoberto Urana (Cannondale), Ilnura Zakarina (Katusha) i Rui Costę (Lampre-Merida).

Prowadzący Brytyjczyk kręcił równo i utrzymywał 40 sekund przewagi, na 6 kilometrów przed metą notując nawet 58 sekund. Kolarze w grupce goniącej atakowali, ale nie przynosiło to dużych zmian. Pinot ponownie narzucił tempo na ostatnich trzech kilometrach i zdołał zbić nieco różnicę, a w obrębie ostatniego kilometra złapać van Garderena.

Dwukrotny zwycięzca Tour de France obronił etapowy triumf na dojeździe do mety, acz jego zyski nie były duże - spóźnioną o 4 sekundy ośmioosobową grupkę goniącą przyprowadził Ion Izagirre.

Wyniki 4. etapu Tour de Romandie 2016 (WT), Conthey – Villars-s/Ollon (172,7 km):

  1 Christopher Froome (GBr) Team Sky                          4:44:24
  2 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   00:04
  3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
  4 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
  5 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
  6 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
  7 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre - Merida
  8 Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale
  9 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     00:09
 10 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 11 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:11
 12 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 13 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 14 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 15 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         00:14
 16 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 17 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data              01:32
 18 Rafael Valls Ferri (Spa) Lotto Soudal
 19 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               01:49
 20 Pierre Rolland (Fra) Cannondale
 21 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step           02:10
 22 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team
 23 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
 24 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                          02:21
 25 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                 02:49
 26 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 27 Rein Taaramae (Est) Team Katusha
 28 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 29 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                     02:54
 30 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         04:04
 31 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team              05:00
 32 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            05:52
 33 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 34 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           09:50
 35 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
 36 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 37 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                10:23
 38 Nathan Brown (USA) Cannondale                                12:11
 39 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         12:32
 40 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     12:35
 41 Jérémy Roy (Fra) FDJ
 42 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
 43 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
 44 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team
 45 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   12:45
 46 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       13:16
 47 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           13:28
 48 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 49 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert                 13:34
 50 Bruno Pires (Por) Team Roth                                  13:35
 51 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert        14:28
 52 Valentin Baillifard (Swi) Team Roth                          14:45
 53 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     15:37
 54 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
 55 Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge
 56 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
 57 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre - Merida
 58 Davide Formolo (Ita) Cannondale
 59 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 60 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
 61 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale
 62 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 63 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 64 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 65 Nico Brüngger (Swi) Team Roth                                19:42
 66 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling
 67 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
 68 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal
 69 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 70 Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling
 71 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           20:40
 72 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 73 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 74 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
 75 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 76 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team
 77 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 78 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 79 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                21:37
 80 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth                             22:32
 81 William Bonnet (Fra) FDJ                                     23:21
 82 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              24:06
 83 Martin Kohler (Swi) Team Roth                                24:23
 84 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team                     24:36
 85 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    24:38
 86 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    24:42
 87 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   27:12
 88 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                        27:44
 89 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
 90 Mario Jorge Faria Da Costa (Por) Lampre - Merida
 91 Roland Thalmann (Swi) Team Roth
 92 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
 93 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                      27:47
 94 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
 95 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
 96 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
 97 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step
 98 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 99 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
100 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
101 Matthias Krizek (Aut) Team Roth
102 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
103 Dimitri Claeys (Bel) Wanty - Groupe Gobert
104 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
105 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
106 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
107 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
108 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
109 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
110 Dylan Page (Swi) Team Roth
111 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale
112 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
113 Anthony Roux (Fra) FDJ
114 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert                     27:58
115 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
116 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
117 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
118 Andrew Talansky (USA) Cannondale
119 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
120 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
121 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
122 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
123 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
124 Ben Swift (GBr) Team Sky
125 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
126 Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
127 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
128 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
129 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                             28:03
130 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                            28:09
131 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                         28:15
132 Antonio Pedrero Lopez (Spa) Movistar Team                    28:55
133 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          30:01
134 Cameron Meyer (Aus) Dimension Data                           30:17
135 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                             31:59
136 Alex Peters (GBr) Team Sky
137 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                        34:53
DNF Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
DNF Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo
DNF Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
DNF Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
DNF Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
DNF Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
DNF Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Pro Team
DNF Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
DNF Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
DNS Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
DNS Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida

Klasyfikacja po 4. etapie:

  1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team        12:07:03
  2 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      00:19
  3 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team                   00:23
  4 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             00:26
  5 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:57
  6 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre - Merida             01:12
  7 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              01:16
  8 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
  9 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           01:24
 10 Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team                     01:27
 11 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              01:32
 12 Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale                         02:19
 13 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   02:24
 14 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         02:33
 15 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team                               03:08
 16 Rafael Valls Ferri (Spa) Lotto Soudal                        03:25
 17 Pierre Rolland (Fra) Cannondale                              03:29
 18 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                          04:21
 19 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data              05:13
 20 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step           05:25
 21 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 22 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                           05:59
 23 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert                06:06
 24 Rein Taaramae (Est) Team Katusha                             07:22
 25 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             09:06
 26 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                     09:29
 27 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            10:21
 28 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           10:32
 29 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           13:12
 30 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         13:43
 31 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         15:38
 32 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                         15:46
 33 Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling                              15:54
 34 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       16:30
 35 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          16:43
 36 Miguel Angel Lopez Moreno (Col) Astana Pro Team              17:10
 37 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team                             17:17
 38 Nathan Brown (USA) Cannondale                                17:18
 39 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     17:33
 40 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            17:36
 41 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     17:42
 42 Andrey Amador Bikkazakova (CRc) Movistar Team                17:52
 43 Davide Formolo (Ita) Cannondale                              18:01
 44 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                18:03
 45 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale                         18:04
 46 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   20:20
 47 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                          21:19
 48 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert                 21:20
 49 Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge                              21:21
 50 Bruno Pires (Por) Team Roth                                  21:31
 51 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        23:50
 52 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         24:19
 53 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale                     25:17
 54 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      26:08
 55 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           26:29
 56 Tsgabu Gebremaryam Grmay (Eth) Lampre - Merida               28:44
 57 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert        28:48
 58 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            28:51
 59 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          28:57
 60 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                29:42
 61 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         29:52
 62 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      30:27
 63 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                30:50
 64 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                      31:00
 65 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           32:32
 66 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling                               33:09
 67 Valentin Baillifard (Swi) Team Roth                          33:43
 68 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo                    33:58
 69 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                34:05
 70 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                34:45
 71 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                       35:46
 72 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                        36:22
 73 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team                     36:55
 74 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                          37:15
 75 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   37:22
 76 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              37:55
 77 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                         38:28
 78 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                   38:37
 79 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha                            39:56
 80 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           40:39
 81 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth                             40:51
 82 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              42:20
 83 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    42:28
 84 Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling                    42:32
 85 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge                            43:40
 86 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                            44:56
 87 Mario Jorge Faria Da Costa (Por) Lampre - Merida             45:57
 88 William Bonnet (Fra) FDJ                                     46:13
 89 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        46:25
 90 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    47:26
 91 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                       47:41
 92 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert                     48:12
 93 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team                  48:23
 94 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                             48:32
 95 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           48:36
 96 Nico Brüngger (Swi) Team Roth                                48:42
 97 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             49:15
 98 Jos Van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       49:34
 99 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale                        49:41
100 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
101 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                       50:05
102 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      50:06
103 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                   50:23
104 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              50:27
105 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     50:46
106 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step                   50:55
107 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                             51:19
108 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                       51:32
109 Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo                       51:40
110 Dimitri Claeys (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   51:48
111 Cameron Meyer (Aus) Dimension Data                           52:23
112 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                            52:30
113 Andrew Talansky (USA) Cannondale                             53:11
114 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                       54:54
115 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       55:11
116 Martin Kohler (Swi) Team Roth                                55:20
117 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                          55:43
118 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                      55:50
119 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                        55:51
120 Roland Thalmann (Swi) Team Roth                              56:05
121 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                         56:06
122 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
123 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin                     56:15
124 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 56:34
125 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   56:41
126 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          56:45
127 Matthias Krizek (Aut) Team Roth                              56:52
128 Dylan Page (Swi) Team Roth                                   56:53
129 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                       56:56
130 Ben Swift (GBr) Team Sky                                     56:57
131 Dennis Van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   59:37
132 Cheng Ji (Chn) Team Giant-Alpecin                            59:43
133 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data                      01:00:34
134 Antonio Pedrero Lopez (Spa) Movistar Team                 01:01:19
135 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                     01:01:28
136 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                          01:02:33
137 Alex Peters (GBr) Team Sky                                01:04:46

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: