Simon Yates na terbutalinie

Brytyjczyk zaliczył pozytywny test antydopingowy w trakcie tegorocznego Paryż-Nicea.

Brytyjski kolarz Simon Yates (Orica-GreenEdge) zanotował pozytywny test antydopingowy na terbutalinę. W organizmie 23-latka, wschodzącej gwiazdy brytyjskiego kolarstwa, podczas wyścigu Paryż-Nicea wykryto lek stosowany w leczeniu astmy.

Pozytywny wynik miała dać próbka pobrana 12 marca 2016 roku, czyli po przedostatnim etapie "wyścigu ku słońcu", gdzie Yates finiszował szósty. Brytyjczyk zmagania w klasyfikacji generalnej zakończył na 7. miejscu.

Informacje o wpadce brytyjskiego kolarza podał wieczorem, 28 kwietnia, brytyjski tabloid "Daily Mail". Gazeta nie podała najpierw nazwiska, jednak przedstawione w pierwszej chwili szczegóły wskazywały na pochodzącego spod Manchesteru zawodnika australijskiej ekipy. Informacji nie zdementował Brytyjski Związek Kolarski (British Cycling), a we wczesnych godzinach porannych informację oficjalnie potwierdziła ekipa Orica-GreenEdge.

22 kwietnia zespół został poinformowany o pozytywnym teście antydopingowym Simona Yatesa z 12 marca 2016 roku, czyli z 6. etapu Paryż-Nicea. Badanie wykazało obecność terbutaliny. Simon przyjął ją doustnie, co zostało udokumentowane podczas kontroli antydopingowej i potwierdzone przez lekarza

- czytamy w oświadczeniu zespołu.

Ekipa wzięła na siebie pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację, pozytywny test tłumacząc podaniem przez doktora zespołu lekarstwa na astmę, na którą cierpieć ma Yates. Lekarz, który w oficjalnym komunikacie nie został wymieniony z imienia i nazwiska, miał popełnić błąd i nie wystąpić o wyłączenie dla celów terapeutycznych (TUE).

Terbutalina, znana jak lek na astmę oskrzelową, znajduje się na liście środków zabronionych Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) w trakcie i poza wyścigami, a na jej stosowanie uzyskać należy pozwolenie.

Simon Yates nie zrobił nic złego. Zespół bierze na siebie pełną odpowiedzialność za ten błąd i chce podkreślić swoje pełne wsparcie dla zawodnika w trakcie postępowania wyjaśniającego

- wyjaśnia australijska ekipa.

Yates to wychowanek brytyjskiego systemu szkolenia i akademii olimpijskiej, mistrz świata na torze w wyścigu punktowym (2013). Na szosie zabłysnął w tym samym roku dwoma etapowymi triumfami na górskich etapach Tour de l'Avenir, a później wygraną na górskim odcinku Tour of Britain.

W barwach Orica-GreenEdge błysnął 12. miejscem w Vuelta al Pais Vasco w 2014 roku, a rok później, w wieku zaledwie 22 lat, regularnie meldował się w czołówce dużych imprez etapowych - w Kraju Basków i w Criterium du Dauphine był 5., a w Tour de Romandie 6.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: