Tour de Romandie 2016: etap 2

Nairo Quintana po wspinaczce do stacji narciarskiej w Morgins triumfował na drugim etapie Tour de Romandie.

Kolumbijczyk z Movistar przegrał na finiszu z Ilnurem Zakarinem (Katusha), którego sędziowie przesunęli na drugie miejsce ze względu na nieregulaminowy sprint. Na trzeciej pozycji, ze stratą 26 sekund, większą grupkę przyprowadził Rui Costa (Lampre-Merida). 7. zameldował się Rafał Majka (Tinkoff).

Pierwszy z trzech kolejnych odcinków kluczowych dla końcowych wyników wyścigu prowadzili w ucieczce Egor Silin (Katusha), Daryl Impey (Orica), Fumiyuki Beppu (Trek), Thomas De Gendt (Lotto Soudal), Marcel Wyss (IAM Cycling) i Jacobus Venter (Dimension Data). Peleton odpuścił odjazd na 5 minut (102 km).

23 kilometry przed metą kolarze znaleźli się przed Les Champs (158,5 km; kat. 2; 7,1 km; 7%, maks. 10%). Na dojeździe do podjazdu tempo pościgu rozbujał Michał Kwiatkowski (Team Sky), a następnie do roboty zabrali się kolarze FDJ.

Za zasadniczą grupą po defekcie został Chris Froome (Team Sky). Brytyjczyk niemal cały podjazd odrabiał dystans, w tym samym czasie uciekinierzy zostali doścignięci.

Po krótkim zjeździe rozpoczął się ostatni podjazd Morgins (171,8 km; kat. 1; 7,3 km; 7,1%, maks. 9%). Zmęczony Froome szybko odpadł od czołówki, której rytm wyznaczały ekipy FDJ i Katushy.

Już 6,5 km przed metą zaatakował i odskoczył Nairo Quintana. Kilometr dalej do Kolumbijczyka przeskoczył Ilnur Zakarin. W grupie z Rafałem Majką pracowali Thibaut Pinot i Sebastien Reichenbach (obaj FDJ). Przewaga prowadzącej dwójki nie była znaczna, wynosiła 15 sekund na 3 km przed kreską.

Na górskiej premii pościg zameldował się ze stratą 21 sekund. Dwukilometrowy płaski odcinek do mety nie zmienił sytuacji. O zwycięstwie rozstrzygnął sprinterski pojedynek, w którym górą był Zakarin. Nie na długo. Tatar przyblokował Quintanę, a komisja sędziowska uznała, że złamał przy tym przepisy.

Wyniki 2. etapu Tour de Romandie 2016 (WT), Moudon - Morgins (173,9 km):

  1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team         4:28:40
  2 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
  3 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre - Merida             00:26
  4 Rigoberto Urán (Col) Cannondale Pro Cycling
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
  6 Jon Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
  7 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team
  8 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
  9 Pierre Rolland (Fra) Cannondale Pro Cycling
 10 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 11 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 12 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              00:34
 13 Davide Formolo (Ita) Cannondale Pro Cycling                  00:37
 14 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                         00:54
 15 Rafael Valls Ferri (Spa) Lotto Soudal                        00:57
 16 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 17 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 18 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 19 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 20 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team                     01:01
 21 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data              01:34
 22 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 23 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 24 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
 25 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha
 26 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step           01:49
 27 Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team
 28 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 29 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 30 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                           02:08
 31 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          02:09
 32 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       02:29
 33 Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling                    03:05
 34 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 35 Mickaël Chérel (Fra) AG2R La Mondiale
 36 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 37 Jérôme Coppel (Fra) IAM Cycling
 38 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                         03:51
 39 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo                          04:27
 40 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 41 Steve Morabito (Swi) FDJ
 42 Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge
 43 Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Movistar Team
 44 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
 45 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert                 05:12
 46 Bruno Pires (Por) Team Roth                                  05:47
 47 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
 48 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
 49 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step                        06:05
 50 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 51 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 52 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                       06:12
 53 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                        07:12
 54 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 55 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling
 56 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
 57 Alexandre Geniez (Fra) FDJ
 58 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
 59 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling
 60 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             07:22
 61 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team                     09:10
 62 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 63 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                10:29
 64 Miguel Ángel López (Col) Astana Pro Team
 65 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
 66 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 67 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   11:20
 68 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
 69 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
 70 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
 71 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 72 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling
 73 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 74 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 75 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale                         11:29
 76 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 77 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida
 78 Dimitri Claeys (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   14:08
 79 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    15:52
 80 Valentin Baillifard (Swi) Team Roth
 81 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
 82 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth
 83 Jérémy Maison (Fra) FDJ
 84 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
 85 Mario Jorge Faria da Costa (Por) Lampre - Merida
 86 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal
 87 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
 88 Tosh Van der Sande (Bel) Lotto Soudal
 89 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 90 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
 91 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team
 92 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
 93 Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling
 94 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha
 95 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
 96 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 97 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 98 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                          17:30
 99 Christopher Froome (GBr) Team Sky
100 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
101 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert                     18:18
102 Jacobus Venter (RSA) Dimension Data                          20:08
103 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                   20:35
104 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
105 Dylan Page (Swi) Team Roth
106 Roland Thalman (Swi) Team Roth
107 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
108 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
109 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
110 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
111 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
112 Matthias Krizek (Aut) Team Roth
113 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
114 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
115 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
116 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
117 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
118 Jos van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
119 Ben Swift (GBr) Team Sky
120 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
121 Anthony Roux (Fra) FDJ
122 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
123 Martin Kohler (Swi) Team Roth
124 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
125 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale
126 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge
127 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
128 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
129 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo
130 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
131 William Bonnet (Fra) FDJ
132 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
133 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
134 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
135 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling
136 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
137 Cameron Meyer (Aus) Dimension Data
138 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step
139 Nico Brüngger (Swi) Team Roth
140 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
141 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
142 Ji Cheng (Chn) Team Giant-Alpecin
143 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
144 Niccol? Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
145 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
146 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       23:03
147 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data                         25:00
148 Songezo Jim (RSA) Dimension Data
149 Alex Peters (GBr) Team Sky
DNF Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
DNF Julián Arredondo (Col) Trek-Segafredo
DNF Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
DNF Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
DNF Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
DNS Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
DNS Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
DNS Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge

Klasyfikacja po 2. etapie:

  1 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team         7:02:05
  2 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             00:18
  3 Jon Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                    00:20
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      00:32
  5 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre - Merida             00:36
  6 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              00:37
  7 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              00:42
  8 Pierre Rolland (Fra) Cannondale Pro Cycling                  00:43
  9 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           00:44
 10 Rigoberto Urán (Col) Cannondale Pro Cycling                  00:46
 11 Davide Formolo (Ita) Cannondale Pro Cycling                  00:47
 12 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team
 13 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:57
 14 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                00:58
 15 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              01:01
 16 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team                     01:06
 17 Rafael Valls Ferri (Spa) Lotto Soudal                        01:07
 18 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         01:19
 19 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                         01:24
 20 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 21 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                  01:36
 22 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge                          01:45
 23 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         01:47
 24 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert                01:58
 25 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha                             02:00
 26 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data              02:04
 27 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step           02:07
 28 Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team                  02:09
 29 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team                           02:33
 30 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           02:34
 31 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       02:41
 32 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          02:48
 33 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha                           03:22
 34 Jérôme Coppel (Fra) IAM Cycling                              03:23
 35 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            03:29
 36 Mickaël Chérel (Fra) AG2R La Mondiale                        03:30
 37 Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling                    03:42
 38 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                         04:28
 39 Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Movistar Team                04:34
 40 Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge                              04:46
 41 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo                          04:48
 42 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     04:49
 43 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             04:55
 44 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data                     05:00
 45 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert                 05:50
 46 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team                             06:14
 47 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                06:20
 48 Bruno Pires (Por) Team Roth
 49 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                       06:38
 50 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 51 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            06:51
 52 Moreno Moser (Ita) Cannondale Pro Cycling                    07:15
 53 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale                         07:21
 54 Alexandre Geniez (Fra) FDJ                                   07:22
 55 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            07:24
 56 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                        07:25
 57 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale Pro Cycling         07:29
 58 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             07:31
 59 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        07:32
 60 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      09:16
 61 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team                     09:27
 62 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                      10:43
 63 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                10:47
 64 Miguel Ángel López (Col) Astana Pro Team                     10:54
 65 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           11:25
 66 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         11:38
 67 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
 68 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      11:39
 69 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling                               11:41
 70 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 71 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 72 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida                           11:48
 73 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           11:55
 74 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          11:59
 75 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge                            15:30
 76 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                16:10
 77 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert                    16:11
 78 Mario Jorge Faria da Costa (Por) Lampre - Merida             16:16
 79 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth
 80 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                            16:20
 81 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                             16:21
 82 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 83 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal                         16:22
 84 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   16:25
 85 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                          16:30
 86 Tosh Van der Sande (Bel) Lotto Soudal
 87 Valentin Baillifard (Swi) Team Roth                          16:38
 88 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal                              16:39
 89 Jérémy Maison (Fra) FDJ                                      16:45
 90 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo                    16:46
 91 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                       16:52
 92 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky                          17:49
 93 Christopher Froome (GBr) Team Sky                            17:50
 94 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert                     18:50
 95 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                       20:42
 96 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team                              20:46
 97 Niccol? Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo                       20:47
 98 Jos van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       20:49
 99 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale Pro Cycling            20:52
100 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step
101 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     20:54
102 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team                   20:55
103 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             20:57
104 Cameron Meyer (Aus) Dimension Data                           20:58
105 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step                   20:59
106 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      21:05
107 William Bonnet (Fra) FDJ                                     21:07
108 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
109 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky                              21:08
110 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling                          21:13
111 Jacobus Venter (RSA) Dimension Data                          21:15
112 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           21:16
113 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale                       21:21
114 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    21:26
115 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                            21:43
116 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha                            21:56
117 Dimitri Claeys (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   22:25
118 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo                          23:05
119 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team                  24:08
120 Andrew Talansky (USA) Cannondale Pro Cycling                 24:25
121 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                            25:30
122 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo                           25:43
123 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                        25:52
124 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling                        25:53
125 Ben Swift (GBr) Team Sky                                     25:57
126 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                       25:58
127 Roland Thalman (Swi) Team Roth                               26:01
128 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
129 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          26:03
130 Dylan Page (Swi) Team Roth                                   26:05
131 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                         26:06
132 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           26:07
133 Nico Brüngger (Swi) Team Roth                                26:11
134 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert               26:13
135 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                          26:14
136 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step                      26:15
137 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                       26:16
138 Anthony Roux (Fra) FDJ
139 Matthias Krizek (Aut) Team Roth                              26:18
140 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 26:19
141 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       28:41
142 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   28:42
143 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   28:55
144 Ji Cheng (Chn) Team Giant-Alpecin
145 Martin Kohler (Swi) Team Roth                                29:01
146 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team                          29:08
147 Alex Peters (GBr) Team Sky                                   30:18
148 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data                         30:40
149 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                             31:00

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: