Tour de Romandie 2016: etap 1

Marcel Kittel wygrał w Moudon pierwszy etap szwajcarskiego wyścigu. Koszulkę lidera utrzymał zwycięzca prologu Hiszpan Ion Izagirre (Movistar Team).

Sprinter grupy Etixx-Quick Step pokonał na finiszu Niccolo Bonifazio (Trek-Segafredo) i Michaela Albasiniego (Orica-GreenEdge).

14. przyjechał Łukasz Wiśniowski (Etixx-Quick Step).

Zimowe warunki jazdy spowodowały zmianę w programie. Organizator postanowił przesunąć start za zaśnieżoną przełęcz Etroits (kat. 2), skracając dystans całego odcinka o 69 kilometrów.

Na trasie było zimno, ale słonecznie. Ucieczkę podjął Sander Armée (Lotto Soudal), który w połowie etapu, po 50 kilometrach, wyprzedzał o 2 minuty Nico Brünggera (Team Roth) i Marco Minnaarda (Wanty Gobert ) oraz o 4 minuty peleton.

Pościg na serio ruszył na górskiej premii Vauderens (kat. 3, 5,3 km; 4%, maks. 16%), leżącej 27 kilometrów przed metą. Dwójka została wchłonięta, a strata stopniała o połowę. Wysokie tempo i momentami bardzo strome ścianki, sprawiły kłopoty niektórym kolarzom, wśród odpadających znalazł się trzeci kolarz prologu Michał Kwiatkowski (Team Sky).

Akcja Armée zakończyła się 13 kilometrów przed kreską. Duży peleton wjechał na ostatnie metry. Etixx-Quick Step ustawił pociąg, którego długim finiszem spróbował przechytrzyć Albasini. Nic z tego. Kittel przyspieszył we właściwym momencie, o pół roweru wyprzedzając Bonifazio.

Wyniki 1. etapu Tour de Romandie 2016 (WT), Mathod – Moudon (100,5 km):

  1 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step                     2:27:46
  2 Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
  3 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
  4 Tosh Van der Sande (Bel) Lotto Soudal
  5 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale
  6 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
  7 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
  8 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert
  9 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
 10 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 11 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 12 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 13 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth
 14 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 15 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 16 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre - Merida
 17 Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team
 18 William Bonnet (Fra) FDJ
 19 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
 20 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data
 21 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
 22 Geraint Thomas (GBr) Team Sky
 23 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
 24 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 25 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team
 26 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
 27 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 28 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team
 29 Mario Jorge Faria da Costa (Por) Lampre - Merida
 30 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 31 Pierre Rolland (Fra) Cannondale
 32 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team
 33 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 34 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team
 35 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 36 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 37 Jon Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 38 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 39 Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Movistar Team
 40 Jos van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 41 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team
 42 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 43 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
 44 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 45 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
 46 Bruno Pires (Por) Team Roth
 47 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team
 48 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
 49 Rafael Valls Ferri (Spa) Lotto Soudal
 50 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling
 51 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 52 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling
 53 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 54 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling
 55 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
 56 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
 57 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha
 58 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
 59 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 60 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
 61 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 62 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 63 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 64 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 65 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 66 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 67 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 68 Rigoberto Urán (Col) Cannondale
 69 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 70 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
 71 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
 72 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida
 73 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team
 74 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 75 Jérôme Coppel (Fra) IAM Cycling
 76 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal
 77 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 78 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert
 79 Miguel Ángel López (Col) Astana Pro Team
 80 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
 81 Mickaël Chérel (Fra) AG2R La Mondiale
 82 Simon _pilak (Slo) Team Katusha
 83 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
 84 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team
 85 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 86 Nathan Brown (USA) Cannondale
 87 Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge
 88 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team
 89 Davide Formolo (Ita) Cannondale
 90 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 91 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha
 92 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step
 93 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale
 94 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
 95 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
 96 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 97 Valentin Baillifard (Swi) Team Roth
 98 Moreno Moser (Ita) Cannondale
 99 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
100 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
101 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
102 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
103 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
104 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
105 Cameron Meyer (Aus) Dimension Data
106 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
107 Alexandre Geniez (Fra) FDJ
108 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
109 Steve Morabito (Swi) FDJ
110 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida
111 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
112 Jérémy Maison (Fra) FDJ
113 Jacobus Venter (RSA) Dimension Data
114 Julián Arredondo (Col) Trek-Segafredo
115 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                   04:54
116 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team
117 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
118 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
119 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
120 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge
121 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo
122 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
123 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
124 Dylan Page (Swi) Team Roth
125 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo
126 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
127 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
128 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
129 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step
130 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal
131 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
132 Roland Thalman (Swi) Team Roth
133 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
134 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
135 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin
136 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team
137 Matthias Krizek (Aut) Team Roth
138 Nico Brüngger (Swi) Team Roth
139 Ben Swift (GBr) Team Sky
140 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
141 Alex Peters (GBr) Team Sky
142 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
143 Songezo Jim (RSA) Dimension Data
144 Anthony Roux (Fra) FDJ
145 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
146 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha
147 Ji Cheng (Chn) Team Giant-Alpecin                          07:35
148 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
149 Andrew Talansky (USA) Cannondale
150 Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
151 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team
152 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team
153 Martin Kohler (Swi) Team Roth
154 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
155 Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge
156 Dimitri Claeys (Bel) Wanty - Groupe Gobert
157 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team
DNF Ian Stannard (GBr) Team Sky
DNF Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team

Klasyfikacja po 1. etapie:

  1 Jon Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                  2:33:19
  2 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:06
  3 Geraint Thomas (GBr) Team Sky                                00:07
  4 Gorka Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                  00:08
  5 Moreno Moser (Ita) Cannondale                                00:09
  6 Reto Hollenstein (Swi) IAM Cycling                           00:11
  7 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
  8 Tejay van Garderen (USA) BMC Racing Team
  9 Martijn Keizer (Ned) Team LottoNl-Jumbo                      00:12
 10 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
 11 Andrey Amador Bikkazakova (Crc) Movistar Team                00:13
 12 Marcel Kittel (Ger) Etixx - Quick-Step
 13 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             00:15
 14 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 15 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 16 Nairo Alexander Quintana Rojas (Col) Movistar Team           00:16
 17 Alexandre Geniez (Fra) FDJ
 18 Davide Formolo (Ita) Cannondale
 19 Rafael Valls Ferri (Spa) Lotto Soudal
 20 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling                              00:17
 21 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
 22 Damien Howson (Aus) Orica-GreenEdge
 23 Brent Bookwalter (USA) BMC Racing Team                       00:18
 24 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal
 25 Niccol? Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
 26 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
 27 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                        00:19
 28 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team
 29 Jesus Herrada Lopez (Spa) Movistar Team                      00:20
 30 Jos van Emden (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 31 Rui Alberto Faria da Costa (Por) Lampre - Merida
 32 Miguel Ángel López (Col) Astana Pro Team                     00:21
 33 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              00:22
 34 Winner Anacona Gomez (Col) Movistar Team                     00:23
 35 Ramunas Navardauskas (Ltu) Cannondale
 36 Pavel Kochetkov (Rus) Team Katusha
 37 Pierre Rolland (Fra) Cannondale
 38 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
 39 Joseph Lloyd Dombrowski (USA) Cannondale
 40 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step
 41 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         00:24
 42 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 43 Carlos Verona Quintanilla (Spa) Etixx - Quick-Step
 44 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 45 Jérôme Coppel (Fra) IAM Cycling
 46 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 47 Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge                              00:25
 48 Tsgabu Grmay (Eth) Lampre - Merida
 49 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
 50 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 51 Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
 52 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
 53 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        00:26
 54 Rigoberto Urán (Col) Cannondale
 55 Christopher Froome (GBr) Team Sky
 56 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team
 57 Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team
 58 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling                               00:27
 59 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
 60 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 61 Rafał Majka (Pol) Tinkoff Team
 62 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida                         00:28
 63 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
 64 Steve Morabito (Swi) FDJ
 65 Cameron Meyer (Aus) Dimension Data                           00:29
 66 Mario Jorge Faria da Costa (Por) Lampre - Merida             00:30
 67 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 68 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
 69 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth
 70 Łukasz Wiśniowski (Pol) Etixx - Quick-Step
 71 Mickaël Chérel (Fra) AG2R La Mondiale                        00:31
 72 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team
 73 Rein Taaramäe (Est) Team Katusha                             00:32
 74 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
 75 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team                             00:33
 76 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 77 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 78 Anton Vorobyev (Rus) Team Katusha                            00:34
 79 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 80 Manuele Boaro (Ita) Tinkoff Team                             00:35
 81 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha
 82 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale                         00:36
 83 Moreno Hofland (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 84 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
 85 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 86 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data
 87 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team                           00:37
 88 William Bonnet (Fra) FDJ                                     00:38
 89 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 90 Davide Cimolai (Ita) Lampre - Merida
 91 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                00:39
 92 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
 93 Bruno Pires (Por) Team Roth
 94 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
 95 Maxime Bouet (Fra) Etixx - Quick-Step
 96 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           00:41
 97 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data                         00:43
 98 Nathan Brown (USA) Cannondale
 99 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                          00:44
100 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert
101 Tosh Van der Sande (Bel) Lotto Soudal
102 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
103 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          00:45
104 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data                       00:46
105 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           00:51
106 Danilo Wyss (Swi) BMC Racing Team                            00:52
107 Samuel Dumoulin (Fra) AG2R La Mondiale
108 Valentin Baillifard (Swi) Team Roth
109 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal                              00:53
110 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        00:54
111 Jérémy Maison (Fra) FDJ                                      00:59
112 Jacobus Venter (RSA) Dimension Data                          01:13
113 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                            01:14
114 Julián Arredondo (Col) Trek-Segafredo                        02:41
115 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky                            05:01
116 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge                            05:07
117 Tobias Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                   05:11
118 Jack Bobridge (Aus) Trek-Segafredo                           05:14
119 Michael Hepburn (Aus) Orica-GreenEdge                        05:23
120 Alex Peters (GBr) Team Sky                                   05:24
121 Vicente Reynes Mimo (Spa) IAM Cycling
122 Ben Swift (GBr) Team Sky                                     05:28
123 Patrick Gretsch (Ger) AG2R La Mondiale                       05:29
124 Thomas De Gendt (Bel) Lotto Soudal                           05:30
125 Roland Thalman (Swi) Team Roth                               05:32
126 Tom Stamsnijder (Ned) Team Giant-Alpecin
127 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
128 Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team                          05:34
129 Dylan Page (Swi) Team Roth                                   05:36
130 Gatis Smukulis (Lat) Astana Pro Team                         05:37
131 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           05:38
132 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert        05:39
133 Kenny Elissonde (Fra) FDJ                                    05:40
134 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo                          05:41
135 Nico Brüngger (Swi) Team Roth                                05:42
136 Albert Timmer (Ned) Team Giant-Alpecin                       05:44
137 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
138 Julien Bernard (Fra) Trek-Segafredo                          05:45
139 Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data                         05:46
140 Fabio Sabatini (Ita) Etixx - Quick-Step
141 Martin Velits (Svk) Etixx - Quick-Step                       05:47
142 Anthony Roux (Fra) FDJ
143 Matthias Krizek (Aut) Team Roth                              05:49
144 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin                 05:50
145 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                             06:06
146 Sergey Lagutin (Uzb) Team Katusha                            06:10
147 Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   08:13
148 Jens Keukeleire (Bel) Orica-GreenEdge                        08:15
149 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team                  08:22
150 Dimitri Claeys (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   08:23
151 Dennis van Winden (Ned) Team LottoNl-Jumbo                   08:26
152 Ji Cheng (Chn) Team Giant-Alpecin
153 Adam Blythe (GBr) Tinkoff Team                               08:27
154 Mark McNally (GBr) Wanty - Groupe Gobert                     08:29
155 Martin Kohler (Swi) Team Roth                                08:32
156 Andrew Talansky (USA) Cannondale                             08:39
157 Antonio Pedrero (Spa) Movistar Team

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: