Femke van den Driessche zdyskwalifikowana na 6 lat

Pierwszy wykryty przypadek dopingu mechanicznego przykładnie ukarany.

Femke van den Driessche została zdyskwalifikowana na sześć lat za oszustwo technologiczne podczas mistrzostw świata w kolarstwie przełajowym.

30 stycznia 2016 roku, podczas wyścigu orliczek w Heusen-Zolder, w zapasowym rowerze belgijskiej zawodniczki kontrolerzy odkryli silniczek elektryczny. Rower został przeskanowany, a potwierdzenie obecności sterowanego za pomocą Bluetooth urządzenia stało się podstawą do wszczęcia postępowania z artykułów 1.3.010 i 12.013 przepisów Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).

Zawodniczka zaprzeczyła zarzutom stosowania zabronionego technologicznego wspomagania, twierdząc, że roweru nigdy nie używała, że sprzęt należał do jej przyjaciela, a do boksu na mistrzowską imprezę zabrany został przez pomyłkę.

UCI poinformowała dziś o dyskwalifikacji nałożonej na van den Driessche. Okres zawieszenia rozpoczyna się od 11 października 2015 roku i potrwa do 10 października 2021 roku. Wyniki belgijskiej zawodniczki odniesione od 11 października 2015 roku zostały uznane za nieważne, co oznacza utratę mistrzostwa Europy i mistrzostwa kraju w kategoriach młodzieżowych.

Taka decyzja oznacza, że Unia ma podstawy by wierzyć, że oszustwo technologiczne pomogło Belgijce w odniesieniu życiowych sukcesów jeszcze przed styczniową wpadką. Zarzuty o stosowanie silniczka pod adresem van den Driessche zaczęły pojawiać się po aferze z mistrzostw świata - zawodniczki ścigające się z nią wskazywały na fantastyczne czasy notowane przez rywalkę na trasie Koppenbergcross.

19-letnia Van den Driessche musi zwrócić nagrody finansowe i medale wszystkich imprez, a dodatkowo zapłaci karę finansową w wysokości 20 tysięcy franków szwajcarskich i poniesie koszty postępowania.

Jej zespół, Kleur op Maat - Nodrugs, nie poniósł żadnych konsekwencji.

Według przepisu 12.1.013 bis regulacji UCI, karą za stosowanie oszustwa technologicznego jest dyskwalifikacja, co najmniej sześciomiesięczne zawieszenie oraz kara finansowa w wysokości od 20 tysięcy do 200 tysięcy franków szwajcarskich. Drużyna ukaranego zawodnika/zawodniczki także zostaje zdyskwalifikowana i zawieszona, a kara to przedział od 100 000 do miliona franków szwajcarskich.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: