BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych w maju we Wrocławiu

Największy festiwal rowerowy w Polsce nadjeżdża! W dniach 19 – 22 maja 2016 w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się 4. BIKE DAYS Festiwal Filmów Rowerowych – 14 filmów pokazujących, że dwa koła to coś więcej niż środek transportu.

Frajda, sport, swoboda. Ostre koło, MTB, szosa i turystyka. Bike Days to także piknik i wyścigi na wrocławskim torze kolarskim, debaty i koncerty. Wydarzeniem Festiwalu będzie Platforma Filmów Rowerowych – otwarty konkurs filmowy dla zawodowców i amatorów.

Kolejna edycja Festiwalu Filmów Rowerowych odbędzie się pod hasłem „Wszystko, co pomiędzy”. Już po raz czwarty zobaczymy najciekawsze produkcje filmowe poświęcone cyklistom
i przestrzeniom około rowerowym. W programie znalazły się obrazy dokumentalne, fabuły, krótkie metraże i animacje dla dzieci. Festiwal otworzy pasjonująca opowieść o kolarskiej rywalizacji i sile rodzinnych więzi w reżyserii Johna Badhama z Kevinem Costnerem w roli głównej, American Flyers z 1985 r. Czy można sobie wyobrazić szosy równiejsze od amerykańskich, pustynnych autostrad i stromizny większe niż te w górach skalistych? Film zostanie wyświetlony na specjalnie ściągniętej z Londynu kopii, na zapomnianej już prawie taśmie – 35mm.

Program BIKE DAYS Festiwalu Filmów Rowerowych obejmie 14 filmów zgrupowanych w kilku blokach tematycznych i 2 wydarzeniach specjalnych. Myślą przewodnią tej odsłony przeglądu jest ZMIANA, stąd wiele filmów dotyczących „Wszystkiego, co pomiędzy” – punktami podróży, odcinkami czasu, obrotami rowerowej korby. Widzowie zobaczą m.in. rewelacyjny UnReal, film dla tych spośród nas, którzy uciekli. Produkcja Anthill Films z 2015 r. celebruje opuszczenie sztywnych form rzeczywistości i prowadzi widzów w nieograniczoną przestrzeń górskich, ekstremalnych jazd MTB. Transsylvania w reż. Levente Klára and Máté Pálla łączy ostre koło i najpiękniejszą drogę samochodową w Europie wg magazynu Top-Gear – Transfăgărășan. Pełen malowniczych, bajkowych, dziewiczych i dzikich krajobrazów film budzi zazdrość – chce się być na tej trasie. Z kolei nominowany do nagrody Michaela Powella (Edynburg 2013) i nagrody Tygrysa (Rotterdam 2013) Dummy Jim w reż. Matt Hulse’a miesza fikcję, dokument i animację, żeby przedstawić ekscentryczną przygodę niesłyszącego szkockiego kolarza Jamesa Duthie z rybackiej społeczności Aberdeenshire. W 1951 roku wyruszył on w samotną podróż z północnej Anglii do Maroka, by po trzech miesiącach trudów dotrzeć pod koło polarne.

Dwunastoletni projekt stał się wielowymiarowym pomnikiem dla determinacji, zdecydowania i siły woli, a także społeczności, która go ukształtowała. W głównej roli niesłyszący aktor Samuel Dore.

Stałym punktem programu Bike Days jest PIKNIK NA WELODROMIE.

Welodrom ożywa dzięki pełnym trybunom, a jego atmosfera rozkwita wprost proporcjonalnie do liczby gości. Z tego względu wspólnie z BWA Awangarda zapraszamy wszystkich, dużych i małych, na rodzinny piknik

– zauważają organizatorzy.

W programie komentowane na żywo zawody kolarskie, trening dla amatorów, zawody dla dzieci, strefa foodtrucków, otwarty warsztat sitodruku oraz zajęcia jogi dla rowerzystów. Nowością na pikniku będzie wieczorny, plenerowy pokaz filmu American Recycled, debiutu braci Hussin. To zapis dwuletniej podróży rowerowej, którą odbyli po amerykańskim Południu.

Po raz drugi odbędzie się konkurs filmowy „Platforma Filmów Rowerowych”. 15 kwietnia uruchomiony został system zgłoszeń do sekcji konkursowej Bike Days.

Dokument, fabuła, krótki metraż, animacja – nie nakładamy żadnych ograniczeń w zakresie formy. Ważne, aby film nie przekroczył 30 minut. Tym sposobem większa liczba twórców otrzyma szansę na festiwalową projekcję. Zachęcamy zawodowców i amatorów, reżyserów, operatorów i twórców pracujących kompleksowo. Przysyłajcie filmy

– mówią organizatorzy.

Wybrane produkcje pokazane zostaną w Kinie Nowe Horyzonty w sobotę 21 maja, gdzie jury wybierze zwycięzcę. Drugą nagrodę przyzna publiczność. Zgłaszanie filmów odbywa się poprzez formularz na stronie organizatora bikedays.pl/platforma do 15 maja.

Więcej informacji na www.bikedays.pl, www.facebook.com/BikeDaysFestiwal

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: