Michael Rogers kończy karierę

36-letni weteran do zakończenia kariery zmuszony przez kłopoty z sercem.

Michael Rogers ogłosił zakończenie zawodowej kariery. Zawodnik drużyny Tinkoff w wystosowanym dziś liście pożegnał się z zespołem i peletonem, ogłaszając zakończenie trwającej 16 sezonów przygody z kolarstwem na najwyższym poziomie.

Wszystkie sny się kiedyś kończą, dziś czas na mnie. Ostatnie badania pracy serca wykazały nigdy nie zdiagnozowaną wcześniej arytmię. W połączeniu z wrodzoną chorobą serca, którą odkryto u mnie w 2001 roku, zmusza mnie to do natychmiastowego zakończenia kariery

- wyjaśnił doświadczony Australijczyk, weteran 15 Grand Tourów.

Rogers od 2001 roku ściga się z wrodzoną wadą zastawki aorty. W grudniu 2015 roku lekarze zdiagnozowali u niego pogorszenie stanu zdrowia, a w rezultacie Australijczyk opuścił krajowe mistrzostwa i Tour Down Under. Przerwa i zmniejszone obciążenia treningowe nie przyniosły efektów - kapitan rosyjskiej ekipy wystartował tylko w dwóch etapach Dubai Tour, po czym przeszedł na obserwację kardiologów.

Rogers w opublikowanym przez zespół Tinkoff liście wspomniał lata swojej kariery.

Jako pierwszy kolarz w historii wygrałem trzy tytuły mistrz świata w jeździe na czas z rzędu. Triumfowałem na etapach Tour de France i Giro d'Italia. Reprezentowałem Australię na igrzyskach olimpijskich. W kolarstwie i poza nim pracowałem z niezwykle inteligentnymi i utalentowanymi ludźmi. Zawiązałem przyjaźnie na resztę życia, śmiałem się, zrobiłem kilka błędów, kilka razy gorzko płakałem w poduszkę. Zwiedziłem świat, nauczyłem się języków. To był najpiękniejszy czas w moim życiu, a wszystko dzięki marzeniu by zostać zawodowym kolarzem

- napisał.

Australijczyk na przestrzeni kariery reprezentował ekipy Mapei - Quick  Step (2000-02), QuickStep - Davitamon/Inergetic (2003-05), T-Mobile (2006-07), HTC (2008-10), Sky (2011-12) oraz Tinkoff (2013-16).

Jako specjalista wjeździe indywidualnej na czas w annałach kolarstwa zapisał się jako trzykrotny mistrz świata w tej specjalności (2003, 2004 i 2005). Wygrywał wyścigi etapowe - Tour Down Under (2002), Vuelta a Andalucia (2010), Bayern Rundfahrt (2012) czy Tour of California (2010).

W ostatnich latach pochodzący z Barham w Nowej Południowej Walii zawodnik pełnił funkcję kapitana zespołu Tinkoff i opiekował się liderem grupy - Alberto Contadorem - do swoich palmares dopisując przy okazji dwie etapowe wygrane na trasie Giro d'Italia (2014) i jedną na trasie Tour de France (2014).

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: