Presidential Cycling Tour of Turkey 2016: etap 1

Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) po solowym rajdzie na ulicach Stambułu otworzył zmagania na trasie 52. edycji Wyścigu Dookoła Turcji.

Polak po całodniowej ucieczce i samotnej akcji na ostatnich 40 kilometrach na mecie zameldował się 11 sekund przed Portugalczykiem Jose Goncalvesem (Caja Rural-Seguros RGA) oraz 16 sekund przed prowadzącym peleton Włochem Marco Zanottim (Parkhotel Valkenburg).

6. miejsce wywalczył Grzegorz Stępniak (CCC Sprandi Polkowice).

Wyścig na ulicach Istambułu rozpoczął się od sporej kraksy, w której asfaltu posmakowali m.in. Andre Greipel (Lotto Soudal), Davide Rebellin (CCC Sprandi Polkowice) czy Carlos Barbero (Caja Rural-Seguros RGA).

Ucieczkę na płaskim odcinku sformowali w końcu Przemysław Niemiec (Lampre-Merida), Adam Hansen (Lotto Soudal), Lluis Mas (Caja Rural-Seguros RGA), Remy Di Gregorio (Delko Marseille Provence KTM) oraz Matveyi Nikitin (Astana City), uzyskując przewagę maksymalnie dwóch minut nad prowadzonym przez ekipy CCC Sprandi Pollkowice i Southeast - Venezuela peletonem.

Pogoń nie kleiła się, a grupka szybko straciła sporą przewagę. Na 40 kilometrów przed metą na atak zdecydował się Niemiec, rozpoczynając solowy rajd na metę.

Przewaga samotnego uciekiniera szybko podskoczyła - Polak notował trzy minuty przewagi na wjeździe na ostatnie 20 kilometrów i kręcił niezmordowanie, uciekając grupie prowadzonej przez kolarzy Southeast-Venezuela. Włoska ekipa nie otrzymała żadnego wsparcia od jadącej na kole ekipy CCC Sprandi Polkowice, a zespół Lotto Soudal nie brał udziału w pogoni ze względu na niedyspozycję Andre Greipela.

Przewaga spadała powoli wobec braku zorganizowanej pogoni. Dwie minuty przewagi na ostatnich 10 kilometrach dawały dużą nadzieję śmiałkowi z Pisarzowic, który nie zwalniał i pewnie zmierzał po etapowy triumf.

Peleton przyspieszył dopiero na ostatnich 5 kilometrach - tempo rozkręcali kolarze Lotto Soudal, grając kartę Grega Hendersona. Przewaga spadła szybko do 90 sekund, a na ostatni kilometr Polak wpadł z jedynie 45-sekundowym prowadzeniem. Kręta końcówka sprzyjała 36-latkowi, który spokojnie obronił się przed grupą i odniósł etapowe zwycięstwo, obejmując równocześnie prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 1. etapu Presidential Cycling Tour of Turkey 2016 (2.HC), Stambuł – Stambuł (129 km):

  1 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre - Merida                   3:10:18
  2 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                  00:11
  3 Marco Zanotti (Ita) Parkhotel Valkenburg                     00:16
  4 Mauro Finetto (Ita) Unieuro Wilier
  5 Matteo Malucelli (Ita) Unieuro Wilier
  6 Grzegorz Stępniak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
  7 Manuel Belletti (Ita) Southeast - Venezuela
  8 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
  9 Daniele Colli (Ita) Nippo - Vini Fantini
 10 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 11 Alberto Cecchin (Ita) Team Roth
 12 Enrique Salz Unzue (Spa) Southeast - Venezuela
 13 Jasper Ockeloen (Ned) Parkhotel Valkenburg
 14 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
 15 Vadim Galeyev (Kaz) Astana City
 16 Ahmet Orken (Tur) Torku Sekerspor
 17 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 18 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 19 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 20 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
 21 Yuriy Chsherbinin (Kaz) Astana City
 22 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
 23 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 24 Galym Akhmetov (Kaz) Astana City
 25 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 26 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 27 Christophe Laborie (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 28 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 29 Karel Hnik (Cze) Verva ActiveJet
 30 Nazim Bakirci (Tur) Torku Sekerspor
 31 Mustafa Sayar (Tur) Torku Sekerspor
 32 Nikita Stalnov (Kaz) Astana City
 33 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 34 Fatih Keles (Tur) Torku Sekerspor
 35 Peter Schulting (Ned) Parkhotel Valkenburg
 36 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 37 David Belda Garcia (Spa) Team Roth
 38 Jochem Hoekstra (Ned) Parkhotel Valkenburg
 39 Michał Podlaski (Pol) Verva ActiveJet
 40 Sven Van Luijk (Ned) Parkhotel Valkenburg
 41 Paweł Cieślik (Pol) Verva ActiveJet
 42 Daniel Diaz (Arg) Delko Marseille Provence KTM
 43 Antonio Piedra Perez (Spa) Funvic Soul Cycles - Carrefour
 44 Giovanni Carboni (Ita) Unieuro Wilier
 45 Viesturs Luksevics (Lat) Alpha Baltic - Maratoni.Lv
 46 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 47 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                          00:30
 48 Adrian Banaszek (Pol) Verva ActiveJet                        00:32
 49 Jakub Mareczko (Ita) Southeast - Venezuela
 50 Rémy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 51 Alessandro Malaguti (Ita) Unieuro Wilier                     00:34
 52 Paweł Charucki (Pol) Verva ActiveJet                         00:36
 53 Mikel Aristi (Spa) Delko Marseille Provence KTM
 54 Dominik Hrinkow (Aut) Hrinkow Advarics Cycleangteam
 55 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 56 Andris Smirnovs (Lat) Alpha Baltic - Maratoni.Lv
 57 Alexander Meier (Ger) Hrinkow Advarics Cycleangteam
 58 Ahmet Akdilek (Tur) Torku Sekerspor
 59 Anton Kuzmin (Kaz) Astana City
 60 André De Souza Almeida (Bra) Funvic Soul Cycles - Carrefour
 61 Simone Ravanelli (Ita) Unieuro Wilier
 62 Enrico Salvador (Ita) Unieuro Wilier
 63 Nicolas Baldo (Fra) Team Roth
 64 Xu Gang (Tpe) Lampre - Merida
 65 Matvey Nikitin (Kaz) Astana City
 66 Pablo Urtasun (Spa) Funvic Soul Cycles - Carrefour
 67 Marco Molteni (Ita) Unieuro Wilier
 68 Maxim Satlikov (Kaz) Astana City
 69 Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 70 Giovanni Pedretti (Ita) Unieuro Wilier
 71 Manabu Ishibashi (Jpn) Nippo - Vini Fantini                  00:43
 72 Kaspars Sergis (Lat) Alpha Baltic - Maratoni.Lv              00:46
 73 Raphael Hammerschmid (Aut) Hrinkow Advarics Cycleangteam
 74 Florian Gaugl (Aut) Hrinkow Advarics Cycleangteam
 75 Lucas Gaday Orozco (Arg) Team Roth                           00:52
 76 Grischa Janorschke (Ger) Team Roth                           00:57
 77 Colin Stüssi (Swi) Team Roth
 78 Lukas Jaun (Swi) Team Roth
 79 Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Astana City
 80 Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal
 81 Kazushige Kuboki (Jpn) Nippo - Vini Fantini                  01:05
 82 Feritcan Samli (Tur) Torku Sekerspor
 83 Muhammet Atalay (Tur) Torku Sekerspor
 84 Antonio Viola (Ita) Nippo - Vini Fantini
 85 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice               01:17
 86 Kristofers Racenajs (Lat) Alpha Baltic - Maratoni.Lv         01:20
 87 Liam Bertazzo (Ita) Southeast - Venezuela                    01:23
 88 Daniel Staniszewski (Pol) Verva ActiveJet                    01:24
 89 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal                           01:35
 90 Bram Nolten (Ned) Parkhotel Valkenburg                       01:41
 91 Remco Te Brake (Ned) Parkhotel Valkenburg
 92 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                              02:05
 93 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
 94 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                        02:07
 95 Chun Kai Feng (Tpe) Lampre - Merida
 96 Francisco Chamorro Paiva (Arg) Funvic Soul Cycles - Carr     02:12
 97 Nicola Toffali (Ita) Team Roth
 98 Massimo Graziato (Ita) Parkhotel Valkenburg                  02:47
 99 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  00:16
100 Alex Correia Diniz (Bra) Funvic Soul Cycles - Carrefour      02:54
101 Norbert Banaszek (Pol) Verva ActiveJet
102 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
103 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal                                03:00
104 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice                 03:04
105 Fredrik Strand Galta (Nor) Delko Marseille Provence KTM      03:22
106 Eugert Zhupa (Alb) Southeast - Venezuela                     04:27
107 Mirko Tedeschi (Ita) Southeast - Venezuela
108 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
109 Matteo Draperi (Ita) Southeast - Venezuela
110 Andreas Graf (Aut) Hrinkow Advarics Cycleangteam             05:23
111 Andrea Dal Col (Ita) Southeast - Venezuela                   08:09
112 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic Soul Cycles - Carrefour        27:51
113 Nathan Riberiro Mahler (Bra) Funvic Soul Cycles - Carrefour
114 Rasim Reis (Tur) Torku Sekerspor
115 Valters Cakss (Lat) Alpha Baltic - Maratoni.Lv
116 Ansis Bremanis (Lat) Alpha Baltic - Maratoni.Lv              28:37
DNF Carlos Barbero (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
DNF Magno Prado Nazaret (Bra) Funvic Soul Cycles - Carrefour
DNF Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini Fantini
DNF Nicolas Marini (Ita) Nippo - Vini Fantini

Klasyfikacja po 1. etapie:

  1 Przemysław Niemiec (Pol) Lampre - Merida                   3:10:18
  2 José Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA                  00:11
  3 Marco Zanotti (Ita) Parkhotel Valkenburg                     00:16
  4 Mauro Finetto (Ita) Unieuro Wilier
  5 Matteo Malucelli (Ita) Unieuro Wilier
  6 Grzegorz Stępniak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
  7 Manuel Belletti (Ita) Southeast - Venezuela
  8 Quentin Pacher (Fra) Delko Marseille Provence KTM
  9 Daniele Colli (Ita) Nippo - Vini Fantini
 10 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 11 Alberto Cecchin (Ita) Team Roth
 12 Enrique Salz Unzue (Spa) Southeast - Venezuela
 13 Jasper Ockeloen (Ned) Parkhotel Valkenburg
 14 Sacha Modolo (Ita) Lampre - Merida
 15 Vadim Galeyev (Kaz) Astana City
 16 Ahmet Orken (Tur) Torku Sekerspor
 17 Ricardo Vilela (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 18 David Arroyo (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 19 Jaime Roson (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 20 Greg Henderson (NZl) Lotto Soudal
 21 Yuriy Chsherbinin (Kaz) Astana City
 22 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
 23 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 24 Galym Akhmetov (Kaz) Astana City
 25 Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 26 Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal
 27 Christophe Laborie (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 28 Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 29 Karel Hnik (Cze) Verva ActiveJet
 30 Nazim Bakirci (Tur) Torku Sekerspor
 31 Mustafa Sayar (Tur) Torku Sekerspor
 32 Nikita Stalnov (Kaz) Astana City
 33 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 34 Fatih Keles (Tur) Torku Sekerspor
 35 Peter Schulting (Ned) Parkhotel Valkenburg
 36 Sylwester Szmyd (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 37 David Belda Garcia (Spa) Team Roth
 38 Jochem Hoekstra (Ned) Parkhotel Valkenburg
 39 Michał Podlaski (Pol) Verva ActiveJet
 40 Sven Van Luijk (Ned) Parkhotel Valkenburg
 41 Paweł Cieślik (Pol) Verva ActiveJet
 42 Daniel Diaz (Arg) Delko Marseille Provence KTM
 43 Antonio Piedra Perez (Spa) Funvic Soul Cycles - Carrefour
 44 Giovanni Carboni (Ita) Unieuro Wilier
 45 Viesturs Luksevics (Lat) Alpha Baltic - Maratoni.Lv
 46 Jan Hirt (Cze) CCC Sprandi Polkowice
 47 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida                          00:30
 48 Adrian Banaszek (Pol) Verva ActiveJet                        00:32
 49 Jakub Mareczko (Ita) Southeast - Venezuela
 50 Rémy Di Gregorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 51 Alessandro Malaguti (Ita) Unieuro Wilier                     00:34
 52 Paweł Charucki (Pol) Verva ActiveJet                         00:36
 53 Mikel Aristi (Spa) Delko Marseille Provence KTM
 54 Dominik Hrinkow (Aut) Hrinkow Advarics Cycleangteam
 55 Kristijan Durasek (Cro) Lampre - Merida
 56 Andris Smirnovs (Lat) Alpha Baltic - Maratoni.Lv
 57 Alexander Meier (Ger) Hrinkow Advarics Cycleangteam
 58 Ahmet Akdilek (Tur) Torku Sekerspor
 59 Anton Kuzmin (Kaz) Astana City
 60 André De Souza Almeida (Bra) Funvic Soul Cycles - Carrefour
 61 Simone Ravanelli (Ita) Unieuro Wilier
 62 Enrico Salvador (Ita) Unieuro Wilier
 63 Nicolas Baldo (Fra) Team Roth
 64 Xu Gang (Tpe) Lampre - Merida
 65 Matvey Nikitin (Kaz) Astana City
 66 Pablo Urtasun (Spa) Funvic Soul Cycles - Carrefour
 67 Marco Molteni (Ita) Unieuro Wilier
 68 Maxim Satlikov (Kaz) Astana City
 69 Mateusz Taciak (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 70 Giovanni Pedretti (Ita) Unieuro Wilier
 71 Manabu Ishibashi (Jpn) Nippo - Vini Fantini                  00:43
 72 Kaspars Sergis (Lat) Alpha Baltic - Maratoni.Lv              00:46
 73 Raphael Hammerschmid (Aut) Hrinkow Advarics Cycleangteam
 74 Florian Gaugl (Aut) Hrinkow Advarics Cycleangteam
 75 Lucas Gaday Orozco (Arg) Team Roth                           00:52
 76 Grischa Janorschke (Ger) Team Roth                           00:57
 77 Colin Stüssi (Swi) Team Roth
 78 Lukas Jaun (Swi) Team Roth
 79 Nurbolat Kulimbetov (Kaz) Astana City
 80 Kris Boeckmans (Bel) Lotto Soudal
 81 Kazushige Kuboki (Jpn) Nippo - Vini Fantini                  01:05
 82 Feritcan Samli (Tur) Torku Sekerspor
 83 Muhammet Atalay (Tur) Torku Sekerspor
 84 Antonio Viola (Ita) Nippo - Vini Fantini
 85 Branislau Samoilau (Blr) CCC Sprandi Polkowice               01:17
 86 Kristofers Racenajs (Lat) Alpha Baltic - Maratoni.Lv         01:20
 87 Liam Bertazzo (Ita) Southeast - Venezuela                    01:23
 88 Daniel Staniszewski (Pol) Verva ActiveJet                    01:24
 89 Frederik Frison (Bel) Lotto Soudal                           01:35
 90 Bram Nolten (Ned) Parkhotel Valkenburg                       01:41
 91 Remco Te Brake (Ned) Parkhotel Valkenburg
 92 Stig Broeckx (Bel) Lotto Soudal                              02:05
 93 Jelle Wallays (Bel) Lotto Soudal
 94 Roberto Ferrari (Ita) Lampre - Merida                        02:07
 95 Chun Kai Feng (Tpe) Lampre - Merida
 96 Francisco Chamorro Paiva (Arg) Funvic Soul Cycles - Carr     02:12
 97 Nicola Toffali (Ita) Team Roth
 98 Massimo Graziato (Ita) Parkhotel Valkenburg                  02:47
 99 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  00:16
100 Alex Correia Diniz (Bra) Funvic Soul Cycles - Carrefour      02:54
101 Norbert Banaszek (Pol) Verva ActiveJet
102 André Greipel (Ger) Lotto Soudal
103 Gert Dockx (Bel) Lotto Soudal                                03:00
104 Nikolay Mihaylov (Bul) CCC Sprandi Polkowice                 03:04
105 Fredrik Strand Galta (Nor) Delko Marseille Provence KTM      03:22
106 Eugert Zhupa (Alb) Southeast - Venezuela                     04:27
107 Mirko Tedeschi (Ita) Southeast - Venezuela
108 Eduard Michael Grosu (Rom) Nippo - Vini Fantini
109 Matteo Draperi (Ita) Southeast - Venezuela
110 Andreas Graf (Aut) Hrinkow Advarics Cycleangteam             05:23
111 Andrea Dal Col (Ita) Southeast - Venezuela                   08:09
112 Roberto Pinheiro (Bra) Funvic Soul Cycles - Carrefour        27:51
113 Nathan Riberiro Mahler (Bra) Funvic Soul Cycles - Carrefour
114 Rasim Reis (Tur) Torku Sekerspor
115 Valters Cakss (Lat) Alpha Baltic - Maratoni.Lv
116 Ansis Bremanis (Lat) Alpha Baltic - Maratoni.Lv              28:37

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: