Kategorie: CzytelniaRecenzje

Recenzja: The Monuments

Recenzja książki "The Monuments" Petera Cossinsa.

Kolarstwo to w gruncie rzeczy prosty sport. Wystarczy grupa zapaleńców na rowerach i ustalona wcześniej trasa prowadząca z punktu A do B. Et voilà, mamy wyścig kolarski. Gdy ramy ciągle robiło się z ciężkiej stali, a gryzące wełniane i bawełniane koszulki zdobiły kolarzy, Europę zalały wyścigi welocypedów.

W czasach, gdy wyprawa do sąsiedniego miasta była dla większości ciągle niewyobrażalnym przeżyciem mordercze wyścigi na rowerach cieszyły się bezdyskusyjnym uwielbieniem. Prasa prześcigała się w organizowaniu co raz to nowych imprez, a dziennikarze w szukaniu środków wyrazu by opisać zmagania ludzi ze stali, dla których lęk przed trudnościami po prostu nie istniał.

Z setek wyścigów tamtej epoki do dzisiaj przetrwało niewiele, a z tych które wytrzymały próbę czasu pięć zyskało nieoficjalny tytuł monumentów kolarstwa. Monumenty: wyścigi z różnych krajów, prowadzące po kompletnie różnych trasach i wymagające zupełnie innych umiejętności. Mimo wszystko, w kolarskiej świadomości to najważniejsze i najtrudniejsze wyścigi, jakie można wygrać. Co zatem łączy Liege-Bastogne-Liege, Paryż-Roubaix, Ronde van Vlaanderen, Mediolan-San Remo, Il Lombardię?

Peter Cossins w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie postanowił przybliżyć historię każdego z tych wyścigów. Jego książka to barwna opowieść o ludzkiej naturze, którą szaleńcy postanowili sprawdzić w brutalnych warunkach kolarskiego wyścigu. Gdzie talent, chciwość, szczęście, pech, finezja i brutalność zlewają się w kolorowy peleton. Miłośnicy statystyk i kronikarskiego fachu, nie będą mieli tu wiele do szukania. Cossins opowiada historie, które ukształtowały wyścigi, oddając przy tym towarzyszącą im atmosferę. Znajdziemy tu opisy legendarnych zwycięstw i kontrowersyjnych wydarzeń, ale są one jedynie jaskrawym tłem dla zrozumienia dlaczego właśnie Liege-Bastogne-Liege, a nie na przykład Fleche Wallone jest jednym z monumentów.

Historia wyścigów opisana jest na ponad 300 stronach. Natłok informacji i anegdot jest potężny, ale Cossins zgrabnie prowadzi opowieść łącząc je w spójną i lekką całość. Mimo pietyzmu z jakim opisał historię wyścigów w tekście pojawiło się kilka błędów i nieścisłości. Największym i ciężkim do wybaczenia, jest wyłączenie Rogera De Vlaemincka z listy zwycięzców wszystkich 5 monumentów.

Monumenty” Cossinsa to świetna pozycja, po którą warto sięgać przed każdym z tych wyścigów. Początkującym kibicom kolarstwa pozwoli zrozumieć specjalny status, jakim darzone są w sporcie te imprezy. Bardziej zaawansowani fani znajdą tutaj masę ciekawych informacji, o których nie słyszeli podczas transmisji telewizyjnych przez te wszystkie lata!

Liczba stron: 320
Język: angielski
Wydawca: Bloomsbury Sport
Rok Wydania: 2014
Format: okładka miękka, e-book

Jakub Zimoch

Recent Posts

Trasa Tour de Pologne 2020

W skróconym formacie, ale na wymagającej trasie. 77. Tour de Pologne (5-9 sierpnia) otworzy ponownie sezon etapówek UCI WorldTour.

1 lipca 2020, 22:50

Stulecie polskiego kolarstwa. Obchody rozpisane na cały sezon

Arena Pruszków przy współpracy PZKol i pod patronatem PKN Orlen w roku 2020 organizuje akcję świętowania stulecia polskiego kolarstwa.

1 lipca 2020, 20:30

Trasa Strade Bianche 2020

RCS Sport opublikował trasę Strade Bianche, przełożonego z 7 marca na 1 sierpnia. Klasyk wróci na znane sobie białe drogi…

1 lipca 2020, 16:14

Team Sunweb gotowy na restart sezonu

Niemiecka formacja Sunweb potwierdziła swoje składy na Tour de France i Giro d'Italia oraz szeroką listę na Vuelta a Espana.

1 lipca 2020, 13:45

Zmiany w Mitchelton-Scott

Darach McQuaid oraz Brent Copeland 1 lipca przejęli stery w ekipie Mitchelton-Scott.

1 lipca 2020, 13:23

Mistrzostwa Europy 2020. UEC zatwierdziła trasy w Plouay

Europejska Unia Kolarska zatwierdziła trasy tegorocznych mistrzostw Europy. Impreza ma się odbyć w Plouay w dniach 24-28 sierpnia.

1 lipca 2020, 13:04