Kategorie: CzytelniaRecenzje

Recenzja: The Monuments

Recenzja książki "The Monuments" Petera Cossinsa.

Kolarstwo to w gruncie rzeczy prosty sport. Wystarczy grupa zapaleńców na rowerach i ustalona wcześniej trasa prowadząca z punktu A do B. Et voilà, mamy wyścig kolarski. Gdy ramy ciągle robiło się z ciężkiej stali, a gryzące wełniane i bawełniane koszulki zdobiły kolarzy, Europę zalały wyścigi welocypedów.

W czasach, gdy wyprawa do sąsiedniego miasta była dla większości ciągle niewyobrażalnym przeżyciem mordercze wyścigi na rowerach cieszyły się bezdyskusyjnym uwielbieniem. Prasa prześcigała się w organizowaniu co raz to nowych imprez, a dziennikarze w szukaniu środków wyrazu by opisać zmagania ludzi ze stali, dla których lęk przed trudnościami po prostu nie istniał.

Z setek wyścigów tamtej epoki do dzisiaj przetrwało niewiele, a z tych które wytrzymały próbę czasu pięć zyskało nieoficjalny tytuł monumentów kolarstwa. Monumenty: wyścigi z różnych krajów, prowadzące po kompletnie różnych trasach i wymagające zupełnie innych umiejętności. Mimo wszystko, w kolarskiej świadomości to najważniejsze i najtrudniejsze wyścigi, jakie można wygrać. Co zatem łączy Liege-Bastogne-Liege, Paryż-Roubaix, Ronde van Vlaanderen, Mediolan-San Remo, Il Lombardię?

Peter Cossins w poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie postanowił przybliżyć historię każdego z tych wyścigów. Jego książka to barwna opowieść o ludzkiej naturze, którą szaleńcy postanowili sprawdzić w brutalnych warunkach kolarskiego wyścigu. Gdzie talent, chciwość, szczęście, pech, finezja i brutalność zlewają się w kolorowy peleton. Miłośnicy statystyk i kronikarskiego fachu, nie będą mieli tu wiele do szukania. Cossins opowiada historie, które ukształtowały wyścigi, oddając przy tym towarzyszącą im atmosferę. Znajdziemy tu opisy legendarnych zwycięstw i kontrowersyjnych wydarzeń, ale są one jedynie jaskrawym tłem dla zrozumienia dlaczego właśnie Liege-Bastogne-Liege, a nie na przykład Fleche Wallone jest jednym z monumentów.

Historia wyścigów opisana jest na ponad 300 stronach. Natłok informacji i anegdot jest potężny, ale Cossins zgrabnie prowadzi opowieść łącząc je w spójną i lekką całość. Mimo pietyzmu z jakim opisał historię wyścigów w tekście pojawiło się kilka błędów i nieścisłości. Największym i ciężkim do wybaczenia, jest wyłączenie Rogera De Vlaemincka z listy zwycięzców wszystkich 5 monumentów.

Monumenty” Cossinsa to świetna pozycja, po którą warto sięgać przed każdym z tych wyścigów. Początkującym kibicom kolarstwa pozwoli zrozumieć specjalny status, jakim darzone są w sporcie te imprezy. Bardziej zaawansowani fani znajdą tutaj masę ciekawych informacji, o których nie słyszeli podczas transmisji telewizyjnych przez te wszystkie lata!

Liczba stron: 320
Język: angielski
Wydawca: Bloomsbury Sport
Rok Wydania: 2014
Format: okładka miękka, e-book

Jakub Zimoch

Share
Opublikowane przez
Jakub Zimoch

Recent Posts

Rutkiewicz i Kurek w zespole Dariusza Banaszka

Marek Rutkiewicz i Adrian Kurek od nowego sezonu reprezentować będą barwy drużyny tworzonej przez Dariusza Banaszka. (więcej…)

7 grudnia 2019, 17:25

Lars Bak dyrektorem sportowym w NTT Pro Cycling

Lars Bak został dyrektorem sportowym ekipy NTT Pro Cycling. 39-letni Duńczyk w tym roku zakończył profesjonalną karierę. (więcej…)

7 grudnia 2019, 17:21

Długa przerwa Mathiasa Norsgaarda

Mathias Norsgaard dwa tygodnie temu spełnił jedno ze swych marzeń, podpisując kontrakt z grupą Movistar, dziś plany debiutu na poziomie…

7 grudnia 2019, 16:29

Mistrzostwa Polski 2020 w Dusznikach-Zdroju

Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym w roku 2020 odbędą się w Dusznikach-Zdroju, w województwie dolnośląskim. (więcej…)

7 grudnia 2019, 15:14

Canyon-SRAM kompletuje skład na sezon 2020

Katarzyna Niewiadoma w sezonie 2020 ponownie będzie jedną z liderek niemieckiego zespołu Canyon-SRAM. (więcej…)

7 grudnia 2019, 14:28

Torowy Puchar Świata 2019/2020 #4. Pikulik i Płosaj 2. w madisonie

Daria Pikulik i Nikol Płosaj zajęły drugie miejsce w madisonie kobiet podczas czwartej odsłony Pucharu Świata w kolarstwie torowym. (więcej…)

7 grudnia 2019, 09:04