Giro del Trentino 2016: etap 4

Bask Mikel Landa (Team Sky) wygrał 40. edycję włoskiego wyścigu Giro del Trentino, potwierdzając wysoką dyspozycję na zaledwie dwa tygodnie przed Giro d'Italia.

Ostatni etap padł łupem Tanela Kangerta (Astana), który wygrał finisz z grupy faworytów i w klasyfikacji końcowej przegrał z Landą o zaledwie 2 sekundy.

Estończyk, etap rozpoczynający z ośmioma sekundami straty do prowadzącego kolarza Team Sky, ponownie okazał się najlepszy i na finiszu pokonał Włocha Matteo Busato (Southeast-Venezuela). Zdobyta bonifikata teoretycznie dawała mu końcowy triumf, ale czujny Landa linię mety minął jako trzeci, broniąc tytułu różnicą dwóch sekund.

Małe różnice w klasyfikacji generalnej zapowiadały walkę do ostatniego metra. Już na starcie peleton podzielił się na trzy grupy, a liczne próby ataków opanować próbowali kolarze Astany. Po 40 kilometrach chaosu przewagę zyskali Vincenzo Nibali (Astana) i Damiano Cunego (Nippo-Vini Fantini), do których po chwili dołączył Alexander Foliforow (Gazprom-Rusvelo).

Trójka powoli powiększała różnicę nad peletonem, w którym rządy objęli kolarze Sky. Zegarki jury pokazywały dwie minuty różnicy gdy Nibali wygrał górską premię Fondo Saronico, zlokalizowaną na 70 kilometrze trasy.

30 kilometrów dalej mistrz Italii zdobył też górską premię na Marcena di Rumo, natomiast w peletonie poruszenie wywołali kolarze Ag2r La Mondiale, podkręcając tempo pogoni. Czołowa trojka kluczowy podjazd pod Forcella di Brez rozpoczęła z zaledwie minutą przewagi, a jako pierwszy spuchł Cunego.

Stroma wspinaczka o długości 6 kilometrów nie miała znacząco rozstrzygnąć losów wyścigu - ze szczytu do mety pozostawało 35 kilometrów, co zapowiadało zniwelowanie różnic powstałych na podjeździe.

Gdy przewaga spadła do 20 sekund, z peletonu zaatakowali Michele Scarponi (Astana) i Romain Bardet (Ag2r La Mondiale), szybko dojeżdżając do czołówki. Dłużej nie czekał też lider - Mikel Landa (Team Sky) - także przeskakując do formującej się grupki. Na jego kole znaleźli się Jacob Fuglsang (Astana) i Domenico Pozzovivo (Ag2r La Mondiale), a także Siergiej Firsanow (Gazprom-Rusvelo).

Tempo w ósemce dyktował Pozzovivo, odczepiając w końcu zmęczonych Nibalego i Foliforowa. Szóstka nie nadawała jednak zawrotnego tempa, bo przed szczytem zbliżać zaczęła się większa grupa pościgowa. Punkty na szczycie zebrał Firsanow, a dojechać zdołali wicelider Tanel Kangert (Astana) i Hubert Dupont (Ag2r La Mondiale).

Na zjazdach przewagę zyskali Dupont i Scarponi, a za ich plecami grupa lidera powiększyła się o Philipa Deignana (Team Sky), Jeana-Christophe'a Peraud (Ag2r), Stefano Pirazziego (Bardiani-CSF), Matteo Busato (Southeast - Venezuela), Emanuela Buchmanna i Patricka Konrada (Bora-Argon 18) oraz Sergio Pardillę (Caja Rural-Seguros RGA).

Pirazzi i Busato nie usiedzieli w grupie i po udanej akcji dołączyli do prowadzącej dwójki. Akcja nie dostała zielonego światła - Astana robiła wszystko by urwać Landę i na zmianę z kolarzami Ag2r La Mondiale przypuszczała ataki.

Poprawił Dupont, ale Landa czujnie nadawał tempo, broniąc swojego prowadzenia. 4 kilometry przed metą znów szczęścia próbował Pirazzi, tym razem pilnowany przez Peraud. Dwójkę złapano przed ostatnim kilometrem, a losy wyścigu rozstrzygnął sprinterski finisz z grupki, w której specjalistów w tej dziedzinie nie było.

W wyścigu na kreskę najlepszy okazał się Kangert, wygrywając swój drugi etap i zgarniając bonifikatę. Landa czuwał i na finiszu walczył do końca, dzięki bonusowi za trzecie miejsce broniąc wygranej w klasyfikacji końcowej różnicą zaledwie dwóch sekund.

Wyniki 4. etapu Giro del Trentino 2016 (2.HC), Malè - Cles (160,9 km):

  1 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                        4:07:29
  2 Matteo Busato (Ita) Southeast - Venezuela
  3 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky
  4 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18
  5 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team
  6 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
  7 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale
  8 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
  9 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 10 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 11 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18
 12 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
 13 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           00:04
 14 Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita - Selle SMP              01:41
 15 Michele Gazzara (Ita) Norda–MG.Kvis Vega
 16 Danilo Celano (Ita) Amore & Vita - Selle SMP
 17 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       01:44
 18 Philip Deignan (Irl) Team Sky
 19 Daniel Martínez (Col) Southeast - Venezuela                  02:43
 20 Gianni Moscon (Ita) Team Sky
 21 Edward Ravasi (Ita) Italian National Team
 22 Marco Tecchio (Ita) Italian National Team
 23 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 24 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18
 25 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
 26 Egan Arley Bernal (Col) Androni Giocattoli - Sidermec
 27 Clemens Fankhauser (Aut) Tirol                               04:09
 28 Edgar Lemos Pinto (Por) Skydive Dubai
 29 Cristian Rodriguez (Spa) Southeast - Venezuela
 30 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
 31 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 32 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 33 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
 34 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team
 35 Ian Boswell (USA) Team Sky
 36 Rodolfo Andres Torres (Col) Androni Giocattoli - Siderme     08:00
 37 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini
 38 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                     08:06
 39 Julen Amezqueta (Spa) Southeast - Venezuela                  10:33
 40 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 41 Jo?o Gaspar (Bra) Brazil National Team
 42 Francisco Mancebo (Spa) Skydive Dubai
 43 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
 44 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
 45 Gavin Mannion (USA) Drapac Professional Cycling
 46 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 47 Nicola Gaffurini (Ita) Norda–MG.Kvis Vega
 48 Stefano Nardelli (Ita) Norda–MG.Kvis Vega
 49 Enrico Anselmi (Ita) Italian National Team
 50 Marco Zamparella (Ita) Amore & Vita - Selle SMP
 51 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF
 52 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
 53 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF
 54 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec
 55 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 56 Ivan Santaromita (Ita) Skydive Dubai
 57 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
 58 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
 59 Marco Tizza (Ita) d'Amico Bottecchia
 60 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                   13:54
 61 Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Southeast - Venezuela
 62 Redi Halilaj (Alb) Amore & Vita - Selle SMP
 63 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team
 64 Murilo Ferraz Affonso (Bra) Brazil National Team
 65 Niccolo Salvietti (Ita) Norda–MG.Kvis Vega
 66 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
 67 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
 68 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale
 69 Christian Knees (Ger) Team Sky
 70 Magno Nazaret (Bra) Brazil National Team
 71 José Mendes (Por) Bora-Argon 18
 72 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo                     17:34
 73 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling
 74 Mauro Finetto (Ita) Italian National Team
 75 Matteo Fabbro (Ita) Italian National Team
 76 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling
 77 Sebastian Schönberger (Aut) Tirol
 78 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18
 79 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18
 80 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
 81 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF                              17:38
 82 Antonio Nibali (Ita) Nippo - Vini Fantini                    18:26
 83 Caio Godoy Ormenese (Bra) Brazil National Team               20:42
 84 Sandoval Uri Martins (Mex) Amore & Vita - Selle SMP

Klasyfikacja końcowa:

  1 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                          14:44:48
  2 Tanel Kangert (Est) Astana Pro Team                          00:02
  3 Jakob Fuglsang (Den) Astana Pro Team                         00:14
  4 Sergey Firsanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                        00:19
  5 Patrick Konrad (Aut) Bora-Argon 18                           00:24
  6 Romain Bardet (Fra) AG2R La Mondiale
  7 Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale                    00:28
  8 Emanuel Buchmann (Ger) Bora-Argon 18                         00:30
  9 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale                00:42
 10 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         00:56
 11 Matteo Busato (Ita) Southeast - Venezuela                    01:11
 12 Stefano Pirazzi (Ita) Bardiani CSF                           02:03
 13 Sergio Pardilla (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                 02:04
 14 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       02:52
 15 Michele Gazzara (Ita) Norda–MG.Kvis Vega                     03:35
 16 Egan Arley Bernal (Col) Androni Giocattoli - Sidermec        04:18
 17 Danilo Celano (Ita) Amore & Vita - Selle SMP                 04:22
 18 Daniel Martínez (Col) Southeast - Venezuela                  06:21
 19 Edgar Lemos Pinto (Por) Skydive Dubai                        06:28
 20 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA        06:48
 21 Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team                        06:58
 22 Ian Boswell (USA) Team Sky                                   07:08
 23 Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team                       08:10
 24 Clemens Fankhauser (Aut) Tirol                               08:16
 25 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                   08:19
 26 Cristian Rodriguez (Spa) Southeast - Venezuela               09:29
 27 Rodolfo Andres Torres (Col) Androni Giocattoli - Siderme     10:07
 28 Marco Frapporti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec          11:06
 29 Alexander Foliforov (Rus) Gazprom-Rusvelo                    11:14
 30 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                11:43
 31 Edward Ravasi (Ita) Italian National Team                    13:10
 32 Gianni Moscon (Ita) Team Sky                                 13:40
 33 Marco Tecchio (Ita) Italian National Team                    13:54
 34 Ildar Arslanov (Rus) Gazprom-Rusvelo                         14:14
 35 Julen Amezqueta (Spa) Southeast - Venezuela                  14:20
 36 Luca Chirico (Ita) Bardiani CSF                              14:21
 37 Gavin Mannion (USA) Drapac Professional Cycling              14:37
 38 Jo?o Gaspar (Bra) Brazil National Team                       18:05
 39 Valerio Agnoli (Ita) Astana Pro Team                         18:20
 40 Mauro Finetto (Ita) Italian National Team                    20:09
 41 Francesco Manuel Bongiorno (Ita) Bardiani CSF                21:21
 42 Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team                          21:24
 43 Stefano Nardelli (Ita) Norda–MG.Kvis Vega                    21:27
 44 Antonio Molina (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                  22:22
 45 Franco Pellizotti (Ita) Androni Giocattoli - Sidermec        22:38
 46 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF                          23:09
 47 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18
 48 Ivan Santaromita (Ita) Skydive Dubai                         23:43
 49 Aleksey Rybalkin (Rus) Gazprom-Rusvelo                       23:58
 50 Enrico Anselmi (Ita) Italian National Team                   24:12
 51 Pierpaolo Ficara (Ita) Amore & Vita - Selle SMP              24:34
 52 Magno Nazaret (Bra) Brazil National Team                     24:48
 53 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18                         25:33
 54 Alessandro Bisolti (Ita) Nippo - Vini Fantini                25:37
 55 Tomas Aurelio Gil Martinez (Ven) Southeast - Venezuela       25:49
 56 Murilo Ferraz Affonso (Bra) Brazil National Team             25:51
 57 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale                           26:04
 58 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18                                26:20
 59 Matteo Fabbro (Ita) Italian National Team                    26:53
 60 Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini                    27:05
 61 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling                27:07
 62 Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale                   28:04
 63 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA                     28:08
 64 Caio Godoy Ormenese (Bra) Brazil National Team               28:36
 65 Christian Knees (Ger) Team Sky                               29:51
 66 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         30:02
 67 Dominik Nerz (Ger) Bora-Argon 18                             30:47
 68 Bakhtiyar Kozhatayev (Kaz) Astana Pro Team                   31:01
 69 Lachlan Norris (Aus) Drapac Professional Cycling             31:54
 70 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF                              32:16
 71 Francisco Mancebo (Spa) Skydive Dubai                        33:18
 72 Marco Tizza (Ita) d'Amico Bottecchia                         35:29
 73 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini               36:29
 74 Marco Zamparella (Ita) Amore & Vita - Selle SMP              36:33
 75 François Bidard (Fra) AG2R La Mondiale                       38:13
 76 Redi Halilaj (Alb) Amore & Vita - Selle SMP                  38:36
 77 Antonio Nibali (Ita) Nippo - Vini Fantini                    39:00
 78 Nicola Gaffurini (Ita) Norda–MG.Kvis Vega                    39:40
 79 José Mendes (Por) Bora-Argon 18                              41:10
 80 Alexander Kolobnev (Rus) Gazprom-Rusvelo                     41:27
 81 Sebastian Schönberger (Aut) Tirol                            43:24
 82 Niccolo Salvietti (Ita) Norda–MG.Kvis Vega                   45:05
 83 Sandoval Uri Martins (Mex) Amore & Vita - Selle SMP          45:24
 84 Peter Koning (Ned) Drapac Professional Cycling               46:08

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: