Sergio Henao wycofany z wyścigów

Team Sky postanowił na czas nieokreślony odsunąć Sergio Henao od startów ze względu na niejasności w paszporcie biologicznym.

Jak wyjaśnia brytyjska grupa, chodzi o ten sam problem, który ujawniły wewnętrzne procedury zespołu na początku 2014 roku. Henao został wówczas objęty 10-tygodniowym programem badań, które pozwoliły lepiej zrozumieć fizjologię kolarzy urodzonych i żyjących na dużej wysokości.

Wyniki badań zostały przekazane Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i Kolarskiej Fundacji Antydopingowej (CADF), a Kolumbijczyk wrócił do wyścigów w czerwcu 2014.

W tym tygodniu zawodnik został poproszony przez CADF o dodatkowe wyjaśnienia występujących anomalii w okresie sierpień 2011 – czerwiec 2015. Oznacza to, że w sprawie 28-latka otworzono postępowanie w sprawie nieregularnych wartości w paszporcie biologicznym.

W zaistniałych okolicznościach Team Sky postanowił dobrowolnie wycofać Henao ze składu, podkreślając jednocześnie, że otrzyma od grupy pełne wsparcie do czasu wyjaśnienia sprawy. Kolumbijczyk ma 20 dni by przedstawić wyjaśnienia.

Sergio nie miał pozytywnego testu, a dochodzenie CADF jest przeprowadzane w trybie poufnym

- czytamy w oświadczeniu zespołu.

Zawodnik zostanie wycofany z kolejnych startów aż do wyjaśnienia sprawy. Nic nie obliguje nas do takiego kroku, ale podejmujemy go zgodnie z wewnętrznymi zasadami ekipy.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: