La Flèche Wallonne Féminine 2016: van der Breggen broni tytułu, Niewiadoma 4.

Anna van der Breggen (Rabo Liv) po wspinaczce na Mur de Huy wygrała Walońską Strzałę kobiet, szóstą odsłonę cyklu WorldTour.

Holenderka obroniła tym samym wywalczony przed rokiem tytuł. Drugie miejsce zajęła Amerykanka Evelyn Stevens (Boels Dolmans), a trzecie jej koleżanka z ekipy Megan Guarnier.

4. miejsce zajęła Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv), poprawiając o jedno oczko wynik sprzed roku. Bardzo dobrze wypadły też kolejne biało-czerwone - mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini) zajęła 13. miejsce, 20. finiszowała debiutantka - Anna Plichta (BTC City Ljubljana), a 26. jej koleżanka z ekipy Eugenia Bujak.

Panie pokonywały dystans 137 kilometrów, dwukrotnie pokonując sekwencję pięciu wspinaczek z finałowym Mur de Huy. W pierwszej partii na trasie wyznaczono pięć podjazdów - Côte d'Ereffe (km 11,5; 2,1 km, 5%), Côte de Bellaire (km 31; 1 km, 6,3%), Côte de Bohissau (km 38; 1,3 km, 7,6%) oraz Côte de Solières (km 51; 4,3 km, 4%) i Mur de Huy (1,3 km, 9,6%, maks. 17%). Identyczną drugą rundę wzbogacała Côte de Cherave (km 131; 1,3 km, 8,1%), ostra ścianka zlokalizowana zaledwie pięć kilometrów przed finałową wspinaczką na "drogę kapliczek".

W ucieczce dnia kręciły Sheyla Gutierrez (Cylance), Lex Albrecht (Bepink), Emilia Fahlin (Ale Cipollini), Jessica Allen (Reprezentacja Australii), Cecilie Johnsen (Hitec Products), Ann-Sophie Duyck (Top Sport Vlaanderen Pro Duo) oraz Katia Ragusa (Servetto Footon), po 40 kilometrach uzyskując 3 minuty przewagi nad kierowanym przez ekipę Boles Dolmans peletonem.

Przewaga uciekinierek po 65 kilometrach, na szczycie Mur de Huy, wynosiła 2:50. Na stromiźnie w Huy kontakt z grupką straciła Ragusa, a w peletonie rządy objęła ekipa Rabo Liv.

Przewaga zaczęła gwałtownie spadać i na Côte de Bohissau jako pierwsza zameldowała się mistrzyni świata Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans). Peleton pękł na dwie części, a na 22 kilometry przed metą wyścig prowadziła okrojona grupka faworytek. Brakowało chorej Asleigh Moolman-Pasio (Cervelo - Bigla), natomiast atakami wyścig nakręcać zaczęły jej koleżanki.

Na Côte de Solières ruszyła Carmen Small, a pogonią kierowały zawodniczki Wiggle High5 i Rabo Liv. Obchodząca dziś urodziny Amerykanka zyskała 18 sekund, ale na Côte de Cherave grupka faworytek zakończyła jej akcję.

Ataki wyłoniły siódemkę zawodniczek, wśród których znalazły się Alena Amialiusik (Canyon - SRAM), Katrin Garfoot (Orica-AIS), Anna van der Breggen i Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv) oraz Elisa Longo Borghini (Wiggle High5) oraz Megan Guarnier i Evelyn Stevens (Boels Dolmans).

Białorusinka i Australijka odpadły jeszcze przed ostatnią wspinaczką, a grupkę pięciu naciągnęła Niewiadoma. Finałową wspinaczkę na Mur de Huy na prowadzeniu rozpoczęły atakujące van der Breggen i Stevens. Holenderka okazała się mocniejsza na ostatnich 500 metrach i powtórzyła triumf sprzed roku, linię mety przecinając samotnie.

Wyniki La Flèche Wallonne Féminine 2016 (WWT), Huy - Mur de Huy (137 km):

  1 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv Women                  3:50:36
  2 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans                           00:08
  3 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans                           00:22
  4 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv Women                    00:23
  5 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5                      00:25
  6 Alena Amialiusik (Blr) Canyon SRAM Racing                    00:38
  7 Emma Johansson (Swe) Wiggle High5                            00:43
  8 Katrin Garfoot (Aus) Orica-AIS                               00:45
  9 Marianne Vos (Ned) Rabo Liv Women                            00:48
 10 Jolanda Neff (Swi) Servetto Footon
 11 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies                00:53
 12 Carmen Small (USA) Cervelo Bigla
 13 Małgorzata Jasińska (Pol) Ale' Cipollini                     00:55
 14 Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica-AIS                         00:58
 15 Rachel Neylan (Aus) Orica-AIS
 16 Ane Santesteban Gonzalez (Spa) Ale' Cipollini                01:00
 17 Karol-Ann Canuel (Can) Boels Dolmans
 18 Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg
 19 Elena Cecchini (Ita) Canyon SRAM Racing                      01:03
 20 Anna Plichta (Pol) BTC City Ljubljana                        01:09
 21 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur                        01:11
 22 Nicole Brändli (Swi) Servetto Footon
 23 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS
 24 Lara Vieceli (Ita) INPA - Bianchi
 25 Danielle King (GBr) Wiggle High5
 26 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
 27 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products                          01:21
 28 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans                     01:23
 29 Joelle Numainville (Can) Cervelo Bigla                       01:25
 30 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv Women                  01:27
 31 Lisa Brennauer (Ger) Canyon SRAM Racing                      01:30
 32 Alexis Ryan (USA) Canyon SRAM Racing
 33 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products                         01:37
 34 Tayler Wiles (USA) Orica-AIS                                 02:15
 35 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur                         02:16
 36 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5                             02:18
 37 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon SRAM Racing                    02:21
 38 Eleonora Van Dijk (Ned) Boels Dolmans
 39 Roxane Knetemann (Ned) Rabo Liv Women                        02:33
 40 Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS                                 02:34
 41 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies                       03:01
 42 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi                03:20
 43 Ganna Solovei (Ukr) Parkhotel Valkenburg                     03:39
 44 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi                      03:49
 45 Mayuko Hagiwara (Jpn) Wiggle High5
 46 Pauliena Rooijakkers (Ned) Parkhotel Valkenburg              03:56
 47 Olga Zabelinkskaya (Rus) Bepink                              04:06
 48 Flavia Oliveira (Bra) Lensworld-Zannata                      04:07
 49 Edwige Pitel (Fra) S.C. Michela Fanini                       04:12
 50 Katarzyna Pawłowska (Pol) Boels Dolmans                      04:16
 51 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur                          04:29
 52 Ursa Pintar (Slo) BTC City Ljubljana
 53 Léna Gerault (Fra) Francja
 54 Kristabel Doebel-Hickok (USA) Cylance Pro Cycling
 55 Jermaine Post (Ned) Parkhotel Valkenburg                     04:35
 56 Alexandra Nessmar (Swe) Lares-Waowdeals Women                04:39
 57 Eva Buurman (Ned) Parkhotel Valkenburg
 58 Jenelle Crooks (Aus) Australia
 59 Kelly Van Den Steen (Bel) Topsport Vlaanderen - Etixx        04:42
 60 Riejanne Markus (Ned) Team Liv-Plantur
 61 Stephanie Pohl (Ger) Cervelo Bigla
 62 Kseniya Tuhai (Blr) Bepink                                   04:45
 63 Anisha Vekemans (Bel) Lotto Soudal Ladies
 64 Svetlana Vasilieva (Rus) Astana Women's Team
 65 Ana Maria Covrig (Rom) INPA - Bianchi                        04:48
 66 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla
 67 Lex Albrecht (Can) Bepink
 68 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies                     04:51
 69 Dalia Muccioli (Ita) Ale' Cipollini                          04:52
 70 Ann-Sofie Duyck (Bel) Topsport Vlaanderen - Etixx            04:54
 71 Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling                     05:06
 72 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
 73 Cecilie Gotaas Johnsen (Nor) Hitec Products
 74 Sarah Rijkes (Aut) Lares-Waowdeals Women
 75 Arianna Fidanza (Ita) Astana Women's Team                    05:14
 76 Charlotte Bravard (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 77 Valerie Demey (Bel) Topsport Vlaanderen - Etixx              05:40
 78 Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg                        05:52
 79 Séverine Eraud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86         05:56
 80 Charlotte Becker (Ger) Hitec Products                        05:59
 81 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon                          06:18
 82 Jessica Allen (Aus) Australia                                06:49
 83 Emilia Fahlin (Swe) Ale' Cipollini
 84 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 85 Oxana Kozonchuk (Rus) Lensworld-Zannata                      07:24
 86 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata                  07:41
 87 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
 88 Jessy Druyts (Bel) Topsport Vlaanderen - Etixx               09:54
 89 Kaat Hannes (Bel) Lensworld-Zannata                          10:27
 90 Willeke Knol (Ned) Lotto Soudal Ladies                       10:29
 91 Spela Kern (Slo) BTC City Ljubljana                          10:36
 92 Dorleta Eskamendi Gil (Spa) Lares-Waowdeals Women            10:42
 93 Emilie Rochedy (Fra) Francja
 94 Lucia Gonzalez (Spa) Lointek                                 10:44
 95 Miriam Bj?rnsrud (Nor) Hitec Products                        15:04
 96 Ingrid Lorvik (Nor) Hitec Products
 97 Tatiana Antoshina (Rus) Astana Women's Team                  15:08
 98 Marl?ne Morel Petitgirard (Fra) France                       15:12
 99 Doris Schweizer (Swi) Cylance Pro Cycling                    15:13
100 Valentina Scandolara (Ita) Cylance Pro Cycling               15:18
101 An-Li Kachelhoffer (RSA) Lotto Soudal Ladies
102 Sofia Beggin (Ita) Astana Women's Team                       15:19
103 Greta Richioud (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86         16:14
104 Anabelle Dreville (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86      16:23
105 Fanny Leleu (Fra) Francja
106 Hannah Barnes (GBr) Canyon SRAM Racing                       16:40
107 Monique Van De Ree (Ned) Lares-Waowdeals Women               16:42
108 Heidi Dalton (RSA) Bizkaia - Durango                         16:45
109 Victorie Guilman (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
110 Sara Penton (Bel) Lares-Waowdeals Women                      16:49
111 Roos Hoogeboom (Ned) Bizkaia - Durango                       16:52
112 Lierni Lekuona Etxebeste (Spa) Bizkaia - Durango             16:58
113 Kyara Stijns (Ned) Team Liv-Plantur                          17:08
114 Alba Teruel Ribes (Spa) Lointek                              17:10
115 Michela Pavin (Ita) INPA - Bianchi                           17:11
116 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink
117 Kimberley Le Court De Billot (Mri) Bizkaia - Durango         17:35
118 Simona Bortolotti (Ita) Bepink                               18:28

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: