La Flèche Wallonne 2016: czwarte w historii zwycięstwo Valverde

Alejandro Valverde po finiszu na Mur de Huy wygrał 80. edycję „Walońskiej Strzały”.

35-letni Hiszpan tak jak przed rokiem pokonał na ostatnich metrach Juliana Alaphilppe’a. Trzeci Daniel Martin (obaj Etixx-Quick Step).

12 ardeńskich podjazdów leżało na 196-km dystansie Flèche Wallonne. Po starcie z Marche-en-Fammene akcje zaczepne długo się nie kleiły, dopiero około 50 kilometra po odskoku Steve’a Cummingsa (Dimension Data) dojechali do Brytyjczyka Koen Bouwman (LottoNL-Jumbo), Silvan Dillier (BMC), Vegard Stake Laengen (IAM), Kiel Reijnen (Trek-Segafredo), Matteo Bono (Lampre-Merida), Tosh Van Der Sande (Lotto Soudal), Sander Helven (Topsport Vlaanderen-Baloise), Mads Pedersen (Stolting Service Group) i Quentin Pacher (Delko Marseille Provence KTM).

Pierwszą wspinaczkę pod Mur de Huy (#4; 101 km 1,3 km; 9,6%) uciekinierzy zaliczyli z zapasem 3:30. Peleton prowadziły ekipy Movistar i Katushy, które nie dopuściły do powiększenia przewagi.

Ucieczka rozsypała się na Côte de Bohissau (#7; 140 km; 1,3 km; 7,6%). Znów mocniej przycisnął Cummings, pociągając za sobą Bono, Dilliera i Van Der Sande. Pościg zbliżył się w tym punkcie na 2 minuty.

Drugie podejście na „drodze kapliczek” (#9; 167 km) ograniczyło czołówkę do Cummingsa i Dilliera. Kolarz Dimension Data po opuszczeniu Huy zaatakował, obejmując samotne prowadzenie. Nie na długo, ponieważ całą akcję peleton zakończył na Côte d'Ereffe (#10; 180 km; 2,1 km; 5%).

14 kilometrów przed metą zaatakował Tomasz Marczyński (Loto Soudal), ale zapędy mistrza Polski szybko zostały powstrzymane. Lepiej poszło trójce Bob Jungels (Etixx), Georg Preidler (Giant-Alpecin), Ion Izagirre (Movistar).

Izagirre nie podjął współpracy, kontrolując początkowo sytuację, ale na przedostatniej przeszkodzie, Côte de Cherave (#11; 190,5 km; 1,3 km; 8,1%), Hiszpan zaatakował i wyszedł na prowadzenie. Z tyłu ruszył Tim Wellens (Lotto Soudal).

Jungels i Wellens dogonili na zjeździe Izagirre, co załamało całą akcję. 2 kilometry przed metą przeszła do historii, a na Mur de Huy wpadła duża grupa.

Daniel Martin, Alejandro Valverde, Joaquim Rodriquez (Katusha), Michael Albasini (Orica-GreenEdge) ..., wszyscy faworyci zajęli wysokie pozycje do ataku.

Mocne tempo narzucił Rodriquez, a następnie zaatakował Martin, którego koła „uczepił się” Valverde. Hiszpan w odpowiednim momencie wyprzedził Irlandczyka i obronił prowadzenie przed naciskającym Alaphilippem. Tym samym Valverde został pierwszym w historii zawodnikiem z czterema zwycięstwami w „Strzale Walońskiej”.

Wyniki La Flèche Wallonne 2016 (WT), Marche-en-Fammene - Mur de Huy (196 km):

  1 Alejandro Valverde (Spa) Movistar Team                     4:43:57
  2 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
  3 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step
  4 Wouter Poels (Ned) Team Sky                                  00:04
  5 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert                00:05
  6 Samuel Sánchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team
  7 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge
  8 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida
  9 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 10 Rui Costa (Por) Lampre - Merida
 11 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
 12 Michael Woods (Can) Cannondale
 13 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 14 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits                00:12
 15 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       00:14
 16 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 17 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 18 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal                           00:17
 19 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale
 20 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 21 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge                       00:23
 22 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 23 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 24 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           00:27
 25 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              00:29
 26 Louis Meintjes (RSA) Lampre - Merida
 27 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 28 Joaquim Rodríguez Oliver (Spa) Team Katusha                  00:32
 29 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling                             00:34
 30 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 31 Luis León Sánchez Gil (Spa) Astana Pro Team
 32 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 33 Huub Duijn (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 34 Bjorn Thurau (Ger) Wanty-Groupe Gobert
 35 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           00:40
 36 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale
 37 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            00:43
 38 Chris Anker Sorensen (Den) Fortuneo - Vital Concept          00:46
 39 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin
 40 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 41 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        00:50
 42 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            00:52
 43 Julien El Far?s (Fra) Delko Marseille Provence KTM
 44 Jérémy Maison (Fra) FDJ                                      00:55
 45 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 46 Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            01:01
 47 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             01:14
 48 Simon Clarke (Aus) Cannondale                                01:22
 49 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        01:27
 50 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin                      01:32
 51 Mickaël Chérel (Fra) AG2R La Mondiale                        01:39
 52 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 53 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida                           01:42
 54 Fabian Wegmann (Ger) Stölting Service Group                  01:54
 55 Luis Angel Maté Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credit     02:02
 56 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                  02:04
 57 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        02:06
 58 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step
 59 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 60 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    02:10
 61 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                              02:13
 62 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert
 63 Bart De Clercq (Bel) Lotto Soudal                            02:17
 64 Jon Izagirre Insausti (Spa) Movistar Team                    02:25
 65 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               02:33
 66 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step                         03:01
 67 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 68 David De La Cruz (Spa) Etixx - Quick-Step                    03:16
 69 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo                  03:23
 70 Michel Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton                 03:30
 71 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 72 Laurent Pichon (Fra) FDJ
 73 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling
 74 Sebastian Henao (Col) Team Sky
 75 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
 76 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 77 Nathan Brown (USA) Cannondale
 78 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
 79 Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge
 80 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 81 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 82 Alex Howes (USA) Cannondale
 83 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
 84 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
 85 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 86 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 87 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling
 88 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
 89 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
 90 Maurits Lammertink (Ned) Roompot - Oranje Peloton            03:34
 91 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 92 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team
 93 Paweł Poljański (Pol) Tinkoff Team
 94 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                      04:14
 95 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling                          04:16
 96 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                           04:56
 97 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale                          05:00
 98 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team                                05:11
 99 Sergei Chernetckii (Rus) Team Katusha
100 Alberto Losada (Spa) Team Katusha
101 Tiago Machado (Por) Team Katusha
102 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha
103 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
104 Tomasz Marczyński (Pol) Lotto Soudal
105 Ben Swift (GBr) Team Sky
106 Rémy Di Grégorio (Fra) Delko Marseille Provence KTM          05:22
107 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          05:25
108 Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits              05:54
109 Carlos Betancur (Col) Movistar Team                          05:58
110 Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
111 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
112 Michał Gołaś (Pol) Team Sky                                  06:08
113 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
114 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
115 Salvatore Puccio (Ita) Team Sky
116 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
117 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge                06:29
118 Mario Costa (Por) Lampre - Merida                            06:58
119 Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise            07:00
120 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                        07:08
121 Lawson Craddock (USA) Cannondale
122 Romain Combaud (Fra) Delko Marseille Provence KTM            08:02
123 Benjamin King (USA) Cannondale
124 Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
125 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
126 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha
127 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
128 Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale
129 Michael Reihs (Den) Stölting Service Group
130 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
131 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
132 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
133 Julien Loubet (Fra) Fortuneo - Vital Concept
134 Stefan Kung (Swi) BMC Racing Team
135 Sander Armée (Bel) Lotto Soudal
136 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
137 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
138 Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
139 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
140 Jean-Marc Bideau (Fra) Fortuneo - Vital Concept
141 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
142 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
143 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                          08:10
144 Mathew Hayman (Aus) Orica-GreenEdge
145 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        08:12
146 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida                            08:15
147 Toms Skujins (Lat) Cannondale                                08:22
148 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        10:54
149 Aleksei Tsatevich (Rus) Team Katusha                         11:19
150 Tim Declercq (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
151 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
152 Pieter Vanspeybrouck (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
153 Johnny Hoogerland (Ned) Roompot - Oranje Peloton
154 Omar Fraile (Spa) Dimension Data
155 Leonardo Duque (Col) Delko Marseille Provence KTM
156 Yannick Martinez (Fra) Delko Marseille Provence KTM          11:23
157 Reinier Honig (Ned) Roompot - Oranje Peloton                 11:28
158 Delio Fernández Cruz (Spa) Delko Marseille Provence KTM      11:41
159 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
160 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
161 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
162 Christian Mager (Ger) Stölting Service Group                 11:47

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: