Amstel Gold Race 2016

34-letni Enrico Gasparotto (Wanty - Groupe Gobert) wygrał 51. klasyk Amstel Gold Race.

Doświadczony Włoch na kresce pokonał Duńczyka Michaela Valgrena (Tinkoff). Podium uzupełnił Sonny Colbrelli (Bardiani-CSF).

Wyścigu nie ukończył obrońca tytułu Michał Kwiatkowski (Team Sky), który nie wytrzymał trudów wyścigu.

Holandia, Limburgia, 249 kilometrów, 34 podjazdy, wąskie, kręte drogi, wietrznie. Pierwszy z trzech górzystych wiosennych klasyków późnym porankiem wyruszył z rynku w Maastricht.

Fabio Felline zakończył ściganie już na dojeździe do startu ostrego. Zawodnik Trek Factory fiknął kozła, łamiąc sobie nos. Około 30 kilometra zawiązał się odjazd w składzie Alex Howes (Cannondal), Lawrence Warbasse (IAM Cycling) Laurens De Vreese (Astana), Tom Devriendt (Wanty - Groupe Gobert), Laurent Didier (Trek-Segafredo), Matteo Montaguti (Ag2r), Matteo Bono (Lampre – Merida), Kévin Réza (FDJ), Josef Cerny (CCC Sprandi Polkowice), Fabien Grellier (Direct Energie) i Giacomo Berlato (Nippo - Vini Fantini).

Jedenastka zdobyła 5 minut przewagi (75 km). Za jej plecami Team Sky opanował czoło peletonu, kontrolując sytuację na trasie.

Drugi z czterech podjazdów pod Cauberg (#22; 87,9 km przed metą; 800 m; 6,5%, maks. 12,8%), a w sumie 22 wspinaczkę na trasie, czołówka pokonała z zapasem 3:15. Bemelerberg (#24; 71,5 km; 900 m; 4,5%, maks. 7%) zaliczyła z podobną przewagą. W niegroźnej sytuacji na ziemię klepnął jeden z faworytów Joaquim Rodriquez (Katusha).

W pościg włączyła się ekipa Orica-GreenEdge. 67 kilometrów przed metą poszła kontra w składzie Gianni Meersman (Etixx), Niccolo Bonifazio (Trek), Bjorn Thurau (Wanty) i Tosh Van der Sande (Lotto). Czwórka sprawnie odrabiała dystans, rozpoczynając ostatnie 50 kilometrów ze stratą półtorej minuty. Peleton w tym punkcie był spóźniony o blisko 3 minuty.

Ciemne chmury na horyzoncie zwiastowały deszcz i rzeczywiście, w końcu na dłuższy moment lunęło. Po zdobyciu Gulpenerbergu (#26; 46,7 km; 600 m; 5,7%, maks. 13,9%) w prowadzącej grupie pozostała siódemka, z poprawki na Kruisbergu (#27; 41,3 km; 600 m; 8,8%, maks. 15,5%) zwycięsko wyszła szóstka: Howes, Bono, Warbasse, Montaguti, De Vrese i Grellier.

Michael Albasini zaatakował na Eyserboswegu (#28; 39,4 km; 900 m; 9,3%, maks. 17%), ale kolarze Sky nie pozwoliły odjechać groźnemu Szwajcarowi z Orica. Tempo znacznie wzrosło, Fromberg (#29; 35,6 km; 1600 m; 3,6%, maks. 8%) kontratakująca grupa opuściła ze stratą minuty, zasadnicza 1:20.

Na Keutenberg (#30; 31,1 km; 1200 m; 5,9%, maks. 22%) z peletonu odpadli Michał Gołaś (Team Sky), Edvald Boasson Hagen (Dimension Data) i przede wszystkim trzykrotny zwycięzca Amstel Philippe Gilbert (BMC).

Cauberg (#31; 20,3 km; 800 m; 6,5%, maks. 12,8%) zakończył marzenia ubiegłorocznego zwycięzcy Michała Kwiatkowskiego, który został za peletonem, a następnie zrezygnowany opuścił trasę.  15 kilometrów przed metą zasadnicza grupa wchłonęła uciekinierów.

Sytuację kontrolowali kolarze Orica-GreenEdge. Szyki na Bemelerbergu (#33; 7,5 km; 900 m; 4,5%, maks. 7%) spróbował im pokrzyżować Romain Kreuziger (Tinkoof), którego błyskawicznie minął Tim Wellens (Lotto Soudal).

Belg zdobył 19 sekund, wpadając następnie na Cauberg (#34; 1,8 km; 800 m; 6,5%, maks. 12,8%) z zapasem 12 sekund.

Kolarz Lotto-Soudal nie utrzymał prowadzenia. Na podjeździe zabrakło soczystego ataku, ale "cichaczem" kilkanaście metrów zdobyli Enrico Gasparotto i Michael Valgren.

Okazało się, że to wystarczy, ponieważ za plecami dwójki nie było komu zespawać. Na finiszowych metrach doświadczony Gasparotto bez problemu ograł o dziesięć lat młodszego Duńczyka, powtarzając swoje zwycięstwo z 2012 roku.

Wyniki Amstel Gold Race 2016 (WT), Maastricht - Berg en Terblijt (248,7 km):

  1 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert              6:18:02
  2 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
  3 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF                           00:04
  4 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie
  5 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge
  6 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
  7 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida
  8 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
  9 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team
 10 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
 11 Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge
 12 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
 13 Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale
 14 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 15 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
 16 Maurits Lammertink (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 17 Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre - Merida
 18 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 19 Arthur Vichot (Fra) FDJ
 20 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Movistar Team
 21 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 22 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team
 23 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 24 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 25 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal
 26 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 27 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team
 28 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky
 29 Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky
 30 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 31 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                          00:08
 32 Alex Howes (USA) Cannondale                                  00:34
 33 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
 34 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
 35 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling                              00:41
 36 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
 37 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale
 38 Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin
 39 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
 40 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida
 41 Wouter Poels (Ned) Team Sky
 42 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin
 43 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
 44 Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling
 45 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Pro Team
 46 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 47 Simon Clarke (Aus) Cannondale
 48 Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team                      01:01
 49 Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo
 50 Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
 51 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team
 52 Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky
 53 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        01:36
 54 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 55 Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team                        02:05
 56 Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data                    02:07
 57 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                       02:12
 58 Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step                      03:20
 59 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    03:37
 60 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale                           04:18
 61 Jaco Venter (RSA) Dimension Data                             04:33
 62 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
 63 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF
 64 Mario Jorge Faria Da Costa (Por) Lampre - Merida
 65 Aleksei Tcatevich (Rus) Team Katusha
 66 Huub Duyn (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 67 Toms Skujins (Lat) Cannondale
 68 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 69 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team
 70 Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha
 71 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
 72 Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team
 73 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 74 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
 75 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
 76 Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling
 77 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
 78 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
 79 Anthony Roux (Fra) FDJ
 80 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 81 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team
 82 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 83 David Tanner (Aus) IAM Cycling
 84 Mathew Hayman (Aus) Orica-GreenEdge
 85 Tiago Machado (Por) Team Katusha
 86 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team
 87 Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale
 88 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
 89 Michel Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 90 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha
 91 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin
 92 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
 93 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge
 94 Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
 95 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  05:39
 96 Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal                          05:56
 97 Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha                       06:19
 98 Bjorn Thurau (Ger) Wanty - Groupe Gobert                     07:35
 99 Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida                          08:03
100 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
101 Sven Erik Bystr?m (Nor) Team Katusha                         08:49
102 Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin
103 Benjamin King (USA) Cannondale
104 Kristijan Koren (Slo) Cannondale
105 Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
106 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
107 Antwan Tolhoek (Ned) Roompot - Oranje Peloton
108 Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
109 Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida
110 Antoine Duchesne (Can) Direct Energie
111 Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Movistar Team
112 Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team
113 Daniele Colli (Ita) Nippo - Vini Fantini
114 Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
115 Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini
116 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team
117 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   09:11
118 Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin                           11:24
119 Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert        15:49
120 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise           17:16
DNF Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
DNF Ben Swift (GBr) Team Sky
DNF Danny Van Poppel (Ned) Team Sky
DNF Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step
DNF Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step
DNF Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team
DNF Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
DNF Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge
DNF Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge
DNF Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
DNF Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
DNF Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
DNF Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal
DNF Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
DNF Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo
DNF Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff Team
DNF Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
DNF Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
DNF Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
DNF Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
DNF Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
DNF Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo
DNF Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo
DNF Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo
DNF Lars Boom (Ned) Astana Pro Team
DNF Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team
DNF Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
DNF Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha
DNF Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Odd Christian Eiking (Nor) FDJ
DNF Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
DNF Jérémy Roy (Fra) FDJ
DNF Kévin Reza (Fra) FDJ
DNF William Bonnet (Fra) FDJ
DNF Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling
DNF Stef Clement (Ned) IAM Cycling
DNF Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
DNF Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling
DNF Nathan Brown (USA) Cannondale
DNF Omar Fraile Matarranz (Spa) Dimension Data
DNF Nathan Haas (Aus) Dimension Data
DNF Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
DNF Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data
DNF Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
DNF Johnny Hoogerland (Ned) Roompot - Oranje Peloton
DNF Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton
DNF Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert
DNF Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Kenny De Haes (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
DNF Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert
DNF Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
DNF Thomas Boudat (Fra) Direct Energie
DNF Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
DNF Tony Hurel (Fra) Direct Energie
DNF Ryan Anderson (Can) Direct Energie
DNF Josef Cerny (Cze) CCC Sprandi Polkowice
DNF Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice
DNF Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
DNF Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNF Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini
DNF Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNF Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini Fantini
DNF Kazushige Kuboki (Jpn) Nippo - Vini Fantini
DNF Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini
DNF Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF
DNF Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
DNF Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF
DNF Luca Sterbini (Ita) Bardiani CSF
DNF Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: