De Brabantse Pijl 2016

fot. Etixx-Quick Step/Tim de Waele

Czech Petr Vakoc (Etixx-Quick Step) wygrał 56. wyścig Brabancka Strzała.

Kolarz belgijskiej ekipy po ataku z czołowej grupki na ostatnim kilometrze pokonał o 6 sekund Włocha Enrico Gasparotto (Wanty-Groupe Gobert) i Belga Tony'ego Gallopina (Lotto Soudal).

Trasa belgijskiego półklasyka pozostała w tym roku bez zmian. Prowadziła drogami na południe od Brukseli we Flamandzkich Ardenach. Z Leuven peleton skierował się do Overijsse, wykonując przed metą trzy pętle o długości 23,4 km. W sumie do pokonania było 26 małych wzniesień, w tym 5 leżało na rundach.

Ucieczkę dnia zawiązali Olivier Zaugg (IAM Cycling), Emanuel Buchmann (Bora-Argon 18), Sergey Nikolaev (Gazprom-RusVelo) oraz Alberto Cecchin (Team Roth), uzyskując 5 minut przewagi nad peletonem prowadzonym przez zawodników australijskiej ekipy Orica-GreenEdge.

Przewaga prowadzącej czwórki spadła do poziomu trzech minut na półmetku rywalizacji, a gdy do pracy włączył się zespół Lotto Soudal, dystans zaczął się zmniejszać. 83 kilometry przed metą zegar pokazywał tylko 1:40 przewagi, a akcję zakończono na 68 kilometrów przed metą.

Kontry na Holstheide (#14; 57,1 km przed metą; 950 m; 5,3%) wyłoniły ucieczkę w składzie Pieter Serry (Etixx-Quick Step), Daryl Impey (Orica-GreenEdge), Sean De Bie i Tosh van der Sande (Lotto Soudal), Loic Vliegen i Dylan Teuns (BMC), Angelo Tulik (Direct Energie), Martin Mortensen (One Pro Cycling) oraz mający jeszcze siły Buchmann.

Ósemka wspinaczkę Schavei (#16; 47 km; 700 m; 5,2%) osiągnęła z minutą przewagi nad naciągniętym peletonem i rozpoczęła przedostatnie okrążenia. Coraz mocniejsze tempo grupy zredukowało ten dystans o połowę na Hagaard (#17; 44 km; 360 m; 10%) i Hertstraat (#18; 40,3 km; 700 m; 4,2%, bruk)

Przed Holstheide (#19; 33,7 km; 950 m; 5,3%) spod kontroli narzucających tempo kolarzy Cannondale wyrwali się Berden De Vries (Team Roompot), Sam Oomen (Giant-Alpecin) i Sondre Holst Enger (IAM Cycling), którzy po drodze złapali słabnącego Buchmanna.

Akcja nie trwała długo - na podjeździe różnice wynosiły już zaledwie kilkadziesiąt metrów i na 33 kilometry przed metą akcję zakończono. Na czele wysforowali się kolarze Orica-GreenEdge, a w czubie migały też pomarańczowe koszulki kolarzy CCC Sprandi Polkowice.

Na Ijskelderlaan (#20; 27,6 km; 1120 m, 4,3%) do ataku zerwał się Tim Wellens (Lotto Soudal), na kole wioząc Juliana Alaphilippe'a (Etixx-Quick Step). Dwójka Schavei (#21; 23,6 km; 700 m; 5,2%), a następnie linię mety zdobyła 16 sekund przed peletonem, równo współpracując na początku ostatniej rundy.

Pogonią na Hagaard (#22; 20,7 km; 360 m; 10%) i Hertstraat (#23; 16,9 km; 700 m; 4,2%, bruk) kierowali koledzy Michaela Matthewsa (Orica-GreenEdge), próbując opanować nieustanne ataki kolarzy Wanty-Groupe Gobert.

Prowadząca dwójka słabła i przed Holstheide (#24; 10,3 km; 950 m; 5,3%) została złapana przez 30-osobowy kadłub peletonu. Na 10 kilometrów przed metą zaatakował Pieter Weening (Team Roompot), a w czołówce pojawiło się kilku kolarzy CCC Sprandi.

Holender złapany został 6 kilometrów przed metą, a na Ijskelderlaan (#25; 4,3 km; 1120 m, 4,3%)
na czele zmaterializowali się kolarze Bora-Argon 18 i IAM Cycling. Na dojeździe do ostatniej trudności wyścigu - Schavei (#26; 0,2 km; 700 m; 5,2%) - atak zorganizowali jednak Alaphilippe, Petr Vakoc (Etixx-Quick Step), David Tanner (IAM Cycling), Tony Gallopin (Lotto Soudal) i Enrico Gasparotto (Wanty-Groupe Gobert), finałową wspinaczkę zaczynając z niewielką przewagą nad peletonem.

Akcja okazała się decydująca dla losów wyścigu. Na atak Vakoca odpowiedzieli tylko Włoch i Belg, na ostatniej prostej oglądając jego plecy i dopełniając podium za świetnie dysponowanym Czechem.

Wyniki De Brabantse Pijl – La Flèche Brabançonne 2016 (1.HC), Leuven – Overijsse (205,3 km):

  1 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step                        4:48:50
  2 Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert                00:06
  3 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal                             00:12
  4 Bryan Coquard (Fra) Direct Energie                           00:20
  5 Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge
  6 Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF
  7 Maurits Lammertink (Ned) Roompot - Oranje Peloton
  8 Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step
  9 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale Pro Cycling
 10 Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team
 11 David Tanner (Aus) IAM Cycling
 12 Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 13 Huub Duijn (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 14 Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 15 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
 16 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 17 Paul Voss (Ger) Bora-Argon 18
 18 Florian Vachon (Fra) Fortuneo - Vital Concept                00:28
 19 Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice
 20 Matteo Busato (Ita) Southeast - Venezuela                    00:31
 21 Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team                         00:32
 22 Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin                        00:39
 23 Gregor Muhlberger (Aut) Bora-Argon 18                        00:47
 24 Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice                  00:49
 25 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team                            00:51
 26 Stoane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 27 Dion Smith (NZl) ONE Pro Cycling
 28 Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team
 29 Jome Baugnies (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 30 Romain Hardy (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 31 Reinardt Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 32 Armindo Fonseca (Fra) Fortuneo - Vital Concept               00:59
 33 Anthony Delaplace (Fra) Fortuneo - Vital Concept             01:01
 34 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin
 35 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        01:09
 36 Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step
 37 Filippo Pozzato (Ita) Southeast - Venezuela                  01:15
 38 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal                               01:19
 39 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              01:25
 40 Jonathan Fumeaux (Swi) IAM Cycling                           01:46
 41 Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF
 42 Bartosz Huzarski (Pol) Bora-Argon 18                         01:49
 43 Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 44 Chris Anker Sorensen (Den) Fortuneo - Vital Concept          01:51
 45 Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal                        02:21
 46 Dimitri Claeys (Bel) Wanty - Groupe Gobert                   02:27
 47 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling
 48 Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 49 Floris Gerts (Ned) BMC Racing Team                           04:10
 50 Romain Sicard (Fra) Direct Energie                           04:19
 51 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team                   04:40
 52 Fabian Wegmann (Ger) Stolting Service Group                  04:46
 53 Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling
 54 Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge
 55 Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
 56 Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling
 57 Anthony Perez (Fra) Cofidis, Solutions Credits               05:04
 58 Songezo Jim (RSA) Dimension Data                             06:20
 59 George Harper (GBr) ONE Pro Cycling                          06:30
 60 Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF                              06:49
 61 Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 62 Martin Mortensen (Den) ONE Pro Cycling
 63 Benjamin King (USA) Cannondale Pro Cycling
 64 Lasse Norman Hansen (Den) Stoltinng Service Group
 65 David Lozano Riba (Spa) Team Novo Nordisk
 66 Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling
 67 Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice
 68 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
 69 Andrei Solomennikov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 70 Aydar Zakarin (Rus) Gazprom-Rusvelo
 71 Adam Stachowiak (Pol) Verva ActiveJet
 72 Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 73 Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
 74 Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
 75 Jiri Polnicky (Cze) Verva ActiveJet
 76 Michał Podlaski (Pol) Verva ActiveJet
 77 Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling
 78 Alex Kirsch (Lux) Stolting Service Group
 79 Jack Haig (Aus) Orica-GreenEdge
 80 Evgeny Shalunov (Rus) Gazprom-Rusvelo
 81 Andrea Pasqualon (Ita) Team Roth
 82 Gaetan Bille (Bel) Wanty - Groupe Gobert
 83 Jacques Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
 84 Michael Reihs (Den) Stolting Service Group
 85 Antwan Tolhoek (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 86 Johnny Hoogerland (Ned) Roompot - Oranje Peloton
 87 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
 88 Christoph Pfingsten (Ger) Bora-Argon 18
 89 Silvio Herklotz (Ger) Bora-Argon 18
 90 Jarlinson Pantano (Col) IAM Cycling
 91 Guillaume Martin (Fra) Wanty - Groupe Gobert
 92 Toms Skujins (Lat) Cannondale Pro Cycling
 93 Angelo Tulik (Fra) Direct Energie
 94 Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF
 95 Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie
 96 Cesare Benedetti (Ita) Bora-Argon 18
 97 Lilian Calmejane (Fra) Direct Energie
 98 Brice Feillu (Fra) Fortuneo - Vital Concept
 99 Nicola Toffali (Ita) Team Roth
100 Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step                      07:19
101 Mads Pedersen (Den) Stolting Service Group                   07:22
102 Rayane Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits             10:11
103 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
104 Roman Kustadinchev (Rus) Gazprom-Rusvelo
105 Adam Phelan (Aus) Drapac Professional Cycling
106 Roland Thalmann (Swi) Team Roth
107 Gerald Ciolek (Ger) Stolting Service Group
108 Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert
109 Michael Van Staeyen (Bel) Cofidis, Solutions Credits
110 Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise
111 Igor Boev (Rus) Gazprom-Rusvelo
112 Jaco Venter (RSA) Dimension Data
113 Samuel Williams (GBr) ONE Pro Cycling                        13:18
114 Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data
115 Peter Williams (GBr) ONE Pro Cycling
116 Davide Martinelli (Ita) Etixx - Quick-Step
117 Charles Planet (Fra) Team Novo Nordisk
118 Alexey Kurbatov (Rus) Gazprom-Rusvelo
119 Manuel Senni (Ita) BMC Racing Team
120 Enrique Sanz (Spa) Southeast - Venezuela
121 Matteo Draperi (Ita) Southeast - Venezuela
122 Rodrigo Contreras (Col) Etixx - Quick-Step
123 Kevin De Mesmaeker (Bel) Team Novo Nordisk
124 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling
125 Nico Brooer (Swi) Team Roth
126 Perrig Quemeneur (Fra) Direct Energie
127 Matthias Krizek (Aut) Team Roth
128 Fabien Grellier (Fra) Direct Energie
129 Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice
130 Brendan Canty (Aus) Drapac Professional Cycling
131 Marco Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert
132 Phillip Gaimon (USA) Cannondale Pro Cycling
133 Lucas Gaday Orozco (Arg) Team Roth
134 Jean-Marc Bideau (Fra) Fortuneo - Vital Concept
135 Hayden McCormick (NZl) ONE Pro Cycling
136 Tom Bohli (Swi) BMC Racing Team
137 Paweł Franczak (Pol) Verva ActiveJet
138 Pawel Cieslik (Pol) Verva ActiveJet
139 Jonas Koch (Ger) Verva ActiveJet
140 Josoendes (Por) Bora-Argon 18

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: