Vuelta al Pais Vasco 2016: etap 6

Alberto Contador (Tinkoff) wygrał ostatni etap, jazdę indywidualną na czas, czym zapewnił sobie triumf w klasyfikacji końcowej Wyścigu Dookoła Kraju Basków.

33-letni Hiszpan na niespełna 17-kilometrowym odcinku pokonał o 5 sekund Nairo Quintane (Movistar) oraz o 18 sekund Sergio Henao (Team Sky).

Czterech zawodników mieściło się w 12 sekundach przed decydującym odcinkiem rywalizacji. Ostatni rampę startową opuścił Henao, posiadający 6 sekund zapasu nad Contadorem, 10 sekund nad Thibaut Pinot (FDJ) oraz 12 nad Joaquimem Rodriguezem (Katusha).

W pierwszej części czasówki kolarze pokonywali stromą wspinaczkę do Arrate (4,9 km; 9,7%), z odcinkami o nachyleniu ponad 20%, druga to głównie techniczne zjazdy, na mokrej od chwilami rzęsistego deszczu jezdni.

Podjazd zdecydowanie najszybciej pokonał Contador. Drugi w tym punkcie Quintana był wolniejszy o 23 sekundy. Henao tracił 46 sekund, Pinot – 1:01, a Rodriquez aż 1:11.

Drugą część lepiej od „El Pistolero” zaliczył Quintana, który odrobił sporo ze swojej straty, czym przesunął się na trzecie miejsce w „generalce”. Znakomicie zjeżdżał również Henao, ale na bezpiecznie jadącego w dół Contadora to nie wystarczyło. Hiszpan sięgnął po zwycięstwo etapowe oraz po raz czwarty w historii triumfował w klasyfikacji końcowej Vuelta al Pais Vasco.

Wyniki 6. etapu Vuelta al Pais Vasco 2016 (WT), Eibar – Eibar (16,5 km, jazda indywidualna na czas):

  1 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                          29:13
  2 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           00:05
  3 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  00:18
  4 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge                             00:53
  5 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         01:04
  6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      01:09
  7 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              01:16
  8 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha
  9 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                     01:21
 10 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    01:26
 11 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha                     01:29
 12 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              01:31
 13 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
 14 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  01:33
 15 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               01:37
 16 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           01:43
 17 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 18 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          01:50
 19 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             01:52
 20 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal
 21 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     01:53
 22 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step                     01:55
 23 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              01:56
 24 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           01:58
 25 Lawson Craddock (USA) Cannondale
 26 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                01:59
 27 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   02:03
 28 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                             02:11
 29 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                         02:13
 30 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 31 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                        02:17
 32 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ
 33 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             02:18
 34 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin
 35 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           02:20
 36 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       02:30
 37 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits           02:32
 38 Michael Woods (Can) Cannondale                               02:33
 39 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                              02:40
 40 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        02:42
 41 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           02:43
 42 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             02:46
 43 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         02:52
 44 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                         02:58
 45 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                03:06
 46 Pierre Rolland (Fra) Cannondale
 47 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA        03:09
 48 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 03:10
 49 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            03:11
 50 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        03:13
 51 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                03:14
 52 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                           03:16
 53 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data                          03:18
 54 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           03:19
 55 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 56 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        03:21
 57 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         03:23
 58 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin                           03:25
 59 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            03:37
 60 Winner Anacona (Col) Movistar Team                           03:38
 61 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           03:40
 62 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           03:42
 63 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         03:46
 64 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA             03:47
 65 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 66 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          03:52
 67 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      03:55
 68 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         03:58
 69 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    04:01
 70 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                             04:02
 71 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                       04:06
 72 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 04:07
 73 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge
 74 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
 75 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                       04:12
 76 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                        04:18
 77 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              04:22
 78 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                        04:27
 79 Andre Cardoso (Por) Cannondale
 80 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                    04:32
 81 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           04:35
 82 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        04:36
 83 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       04:40
 84 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      04:41
 85 Alex Howes (USA) Cannondale                                  04:44
 86 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     04:45
 87 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                   04:48
 88 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA              04:49
 89 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                         04:56
 90 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              04:59
 91 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              05:29
 92 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                        05:31
 93 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                      05:42
 94 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA        05:44
 95 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                             05:47
 96 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                             05:48
 97 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                            06:26

Klasyfikacja końcowa

  1 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                       22:44:43
  2 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  00:12
  3 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           00:37
  4 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      01:13
  5 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha                         01:22
  6 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         01:29
  7 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              02:19
  8 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              02:47
  9 Lawson Craddock (USA) Cannondale                             02:52
 10 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     03:14
 11 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            03:15
 12 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                             03:19
 13 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              03:22
 14 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   03:30
 15 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     03:43
 16 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        04:04
 17 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    04:33
 18 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           04:39
 19 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           05:57
 20 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                     07:03
 21 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              08:32
 22 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             09:44
 23 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               10:53
 24 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             12:46
 25 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step                     13:18
 26 Pierre Rolland (Fra) Cannondale                              13:35
 27 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           14:07
 28 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       14:52
 29 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha                     15:03
 30 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           16:15
 31 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits           16:41
 32 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge                             17:10
 33 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                       18:36
 34 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         18:37
 35 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            18:39
 36 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin                           19:26
 37 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             20:51
 38 Andre Cardoso (Por) Cannondale                               21:27
 39 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  21:32
 40 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        21:50
 41 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         22:03
 42 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           22:04
 43 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           22:34
 44 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 23:14
 45 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                         24:12
 46 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      24:13
 47 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            25:00
 48 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              26:16
 49 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                       27:19
 50 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                        27:40
 51 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                           28:22
 52 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           29:01
 53 Michael Woods (Can) Cannondale                               30:27
 54 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 30:47
 55 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         31:42
 56 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         35:10
 57 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      37:19
 58 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                  37:55
 59 Egor Silin (Rus) Team Katusha                                40:42
 60 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     41:07
 61 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         41:29
 62 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                      41:36
 63 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        41:43
 64 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          41:48
 65 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    42:41
 66 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        42:57
 67 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                             43:15
 68 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         43:38
 69 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       44:47
 70 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                   47:03
 71 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA        49:45
 72 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            50:06
 73 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                51:41
 74 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           52:23
 75 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              53:41
 76 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                              54:26
 77 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          54:31
 78 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           54:46
 79 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        56:07
 80 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge             01:00:02
 81 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                     01:04:38
 82 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                         01:05:39
 83 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                      01:05:59
 84 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                      01:09:32
 85 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                             01:10:25
 86 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                     01:10:57
 87 Winner Anacona (Col) Movistar Team                        01:11:49
 88 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA           01:12:56
 89 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                 01:13:01
 90 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA     01:13:31
 91 Alex Howes (USA) Cannondale                               01:14:15
 92 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           01:16:07
 93 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                          01:17:12
 94 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data                       01:19:16
 95 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA          01:21:08
 96 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                          01:21:52
 97 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                     01:32:53

Klasyfikacja górska:

  1 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                                55 pkt
  2 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                                 53
  3 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                   28
  4 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                          27
  5 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits                22
  6 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA           21
  7 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                             15
  8 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                                 15
  9 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                             14
 10 Sergio Henao (Col) Team Sky                                     13

Klasyfikacja punktowa:

  1 Sergio Henao (Col) Team Sky                                     70 pkt
  2 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                             62
  3 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                            61
  4 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                                 51
  5 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                              47
  6 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                         37
  7 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha                            33
  8 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        30
  9 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                              30
 10 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                                26

Klasyfikacja drużynowa:

  1 Team SKY                                                  68:26:46
  2 Astana Pro Team                                              06:10
  3 Team Katusha                                                 06:35
  4 AG2R La Mondiale                                             12:32
  5 Cofidis Solutions Cr?dits                                    13:09
  6 Cannondale                                                   13:59
  7 Lotto Soudal                                                 14:55
  8 Lampre - Merida                                              16:59
  9 Movistar Team                                                17:04
 10 FDJ                                                          17:59
 11 Tinkoff                                                      20:20
 12 Trek-Segafredo                                               23:25
 13 BMC Racing Team                                              26:54
 14 Orica GreenEDGE                                              28:47
 15 Etixx - Quick Step                                           34:14
 16 Caja Rural - Seguros RGA                                     35:46
 17 Team LottoNL - Jumbo                                         37:31
 18 Team Dimension Data for Qhubeka                              54:31
 19 Team Giant - Alpecin                                      01:02:17
 20 IAM Cycling                                               02:15:42
 

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: