Vuelta al Pais Vasco 2016: etap 5

Włoch Diego Rosa po długiej ucieczce triumfował w Arrate na mecie królewskiego etapu Vuelta al Pais Vasco.

27-letni kolarz z Astany, który linię mety przekroczył z podniesionym do góry rowerem, wyprzedził nowego lidera Sergio Henao (Team Sky) i Alberto Contadora (Tinkoff).

Osiem podjazdów, w tym na zakończenie do Sanktuarium Matki Boskiej Arrate, znajdowało się na trasie przedostatniego etapu wyścigu. Przed peletonem od startu kotłowało się, organizowały się mniejsze i większe akcje zaczepne. Po pięciu wzniesieniach i 100 kilometrach na prowadzeniu znajdował się samotny kolarz Diego Rosa, ścigany przez Maxime’a Monforta (Lotto Soudal), Nicolasa Edeta (Cofidis), Carlosa Verone (Etixx - Quick-Step) i Sandera Armée’a (Lotto Soudal). Peleton, w którym na mokrej szosie upadł, a następnie wycofał się Fabio Aru (Astana), tracił w tym punkcie aż 9 minut.

Rosa spokojnie zmierzał po etapowe zwycięstwo, powiększając swoją przewagę nad goniącą grupką. Bardzo stromą przełęcz Ixua (124 km; kat. 2; 3,7 km; 10,95%) zdobył z zapasem ponad 4 minut. Peleton za sprawą przyspieszenia Joaquima Rodriqueza (Katusha) w końcu się przebudził. Powstała kilkunastoosobowa grupa najmocniejszych, z której zaczął spływać lider Wilco Kelderman (LottoNL-Jumbo). Różnica stopniała do 6:43.

Na przedostatniej wspinaczce Alto de San Miguel (138 km; kat. 2; 5,1 km; 5,53%) z grupy lidera odjechali Mikel Landa i Migue Lopez z Team Sky oraz Simon Clarke (Cannondale). Pogoń rozpoczął zespół Movistar, a konkretnie Giovanni Visconti.

U podnóża Usartza (157 km; kat. 1; 5,4 km; 8,24%) prowadzący Włoch zameldował się z zapasem ponad 5 minut. Grupa z trzecim w klasyfikacji generalnej Landą, wyprzedzała grupę lidera o około pół minuty.

Walka daleko za plecami Rosy rozgorzała na całego. Landa chciał utrzymać przewagę, ale szybko osłabł i został wyprzedzony. Z grupy cierpiącego Keldermana zaatakowali Alberto Contador i Sergio Henao.

Dwójka podjęła współpracę. Niewielki dystans do końca utrzymali Rodriquez i Thibaut Pinot (FDJ), natomiast Kelderman zameldował się na mecie spóźniony o przeszło minutę, spadając na dalsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Wyniki 5. etapu Vuelta al Pais Vasco 2016 (WT), Orio - Arrate (159 km):

  1 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                           4:19:19
  2 Sergio Henao (Col) Team Sky                                  03:13
  3 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team
  4 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha                         03:15
  5 Thibaut Pinot (Fra) FDJ
  6 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         03:40
  7 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           03:41
  8 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling                 03:56
  9 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              04:12
 10 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
 11 Simon Spilak (Slo) Team Katusha
 12 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              04:14
 13 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   04:17
 14 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     04:24
 15 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky
 16 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                       04:41
 17 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale
 18 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo
 19 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida
 20 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
 21 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    04:47
 22 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        05:03
 23 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  05:56
 24 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits
 25 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 26 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            06:22
 27 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               06:52
 28 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team
 29 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              07:50
 30 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        08:39
 31 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              08:44
 32 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
 33 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           09:06
 34 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team
 35 Simon Clarke (Aus) Cannondale Pro Cycling                    09:25
 36 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         09:47
 37 Pierre Rolland (Fra) Cannondale Pro Cycling
 38 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge
 39 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step
 40 Arthur Vichot (Fra) FDJ
 41 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team
 42 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA        10:06
 43 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       10:23
 44 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin                           10:35
 45 Andre Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling
 46 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step                     10:42
 47 Michael Woods (Can) Cannondale Pro Cycling                   12:02
 48 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            12:04
 49 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 12:06
 50 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      13:52
 51 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           14:14
 52 Davide Villella (Ita) Cannondale Pro Cycling
 53 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data
 54 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                              14:17
 55 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           15:31
 56 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
 57 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale
 58 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 59 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha
 60 Steve Morabito (Swi) FDJ
 61 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 62 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 63 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA
 64 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale
 65 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       15:52
 66 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                16:40
 67 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                17:07
 68 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 69 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo
 70 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge
 71 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                                22:22
 72 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha
 73 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
 74 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
 75 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
 76 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA             22:25
 77 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
 78 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
 79 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team
 80 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
 81 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha
 82 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA
 83 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo
 84 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
 85 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
 86 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha
 87 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data
 88 Winner Anacona (Col) Movistar Team
 89 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge
 90 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo
 91 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step
 92 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge
 93 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data
 94 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge
 95 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin
 96 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
 97 Alex Howes (USA) Cannondale Pro Cycling
 98 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
 99 Jérémy Roy (Fra) FDJ
100 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team
101 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team
102 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                              22:50
103 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                  23:14
104 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling
105 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                            23:19
106 Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale                     24:24
107 Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo
108 Cédric Pineau (Fra) FDJ
109 Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
110 Julien Simon (Fra) Cofidis, Solutions Credits
111 Victor Campenaerts (Bel) Team LottoNl-Jumbo                  25:13
112 Natnael Berhane (Eri) Dimension Data
113 Rory Sutherland (Aus) Movistar Team                          25:15
114 Johann Van Zyl (RSA) Dimension Data

Klasyfikacja po 5. etapie:

  1 Sergio Henao (Col) Team Sky                               22:15:24
  2 Alberto Contador (Spa) Tinkoff Team                          00:06
  3 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      00:10
  4 Joaquin Rodriguez (Spa) Team Katusha                         00:12
  5 Samuel Sanchez (Spa) BMC Racing Team                         00:31
  6 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           00:38
  7 Lawson Craddock (USA) Cannondale Pro Cycling                 01:00
  8 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                     01:07
  9 Rui Costa (Por) Lampre - Merida                              01:09
 10 Sébastien Reichenbach (Swi) FDJ                              01:11
 11 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky                             01:14
 12 Simon Spilak (Slo) Team Katusha                              01:22
 13 Pierre-Roger Latour (Fra) AG2R La Mondiale                   01:33
 14 Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal                            01:38
 15 Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale                     01:56
 16 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo                           02:02
 17 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team                        02:39
 18 Pello Bilbao (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                    03:13
 19 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data                           03:43
 20 Miguel Angel Lopez (Col) Astana Pro Team                     05:48
 21 Daniel Navarro (Spa) Cofidis, Solutions Credits              06:42
 22 Luis Angel Mate (Spa) Cofidis, Solutions Credits             07:04
 23 Sebastian Henao (Col) Team Sky                               09:22
 24 Pierre Rolland (Fra) Cannondale Pro Cycling                  10:35
 25 Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo                           10:54
 26 Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team                             11:00
 27 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step                     11:29
 28 Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo                       12:28
 29 Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha                     13:40
 30 Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits           14:15
 31 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team                           14:23
 32 Carlos Verona (Spa) Etixx - Quick-Step                       14:30
 33 Darwin Atapuma (Col) BMC Racing Team                         14:45
 34 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin                           16:07
 35 Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge                             16:23
 36 Maxime Monfort (Bel) Lotto Soudal                            16:53
 37 Andre Cardoso (Por) Cannondale Pro Cycling                   17:06
 38 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida                           18:30
 39 Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida                             18:39
 40 Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team                        18:43
 41 Hubert Dupont (Fra) AG2R La Mondiale                         18:50
 42 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step                  20:05
 43 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 20:10
 44 Luis Leon Sanchez (Spa) Astana Pro Team                      20:24
 45 Sander Armee (Bel) Lotto Soudal                              20:53
 46 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo                           20:57
 47 Daniel Moreno (Spa) Movistar Team                            21:29
 48 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida                         22:05
 49 Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge                       23:19
 50 Simon Clarke (Aus) Cannondale Pro Cycling                    24:23
 51 Michael Valgren (Den) Tinkoff Team                           25:12
 52 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team                           25:25
 53 Stephen Cummings (GBr) Dimension Data                        25:29
 54 Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits                 26:46
 55 Michael Woods (Can) Cannondale Pro Cycling                   28:00
 56 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha                         28:25
 57 Damiano Caruso (Ita) BMC Racing Team                         31:30
 58 Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale                      32:44
 59 Davide Villella (Ita) Cannondale Pro Cycling                 33:17
 60 Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin                  35:43
 61 Arthur Vichot (Fra) FDJ                                      36:00
 62 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo                    36:20
 63 Steve Morabito (Swi) FDJ                                     36:28
 64 Philip Deignan (Irl) Team Sky                                37:10
 65 Haimar Zubeldia (Spa) Trek-Segafredo                         37:28
 66 Angel Vicioso (Spa) Team Katusha                             37:34
 67 Egor Silin (Rus) Team Katusha
 68 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data                    38:46
 69 Koen Bouwman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                        39:07
 70 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step                        39:42
 71 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team                          40:04
 72 Anthony Roux (Fra) FDJ                                       40:13
 73 Jérémy Roy (Fra) FDJ                                         40:52
 74 Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin                       40:59
 75 Eduard Prades (Spa) Caja Rural-Seguros RGA                   42:21
 76 Fabricio Ferrari Barcelo (Uru) Caja Rural-Seguros RGA        44:07
 77 Jesus Herrada (Spa) Movistar Team                            46:24
 78 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky                            47:01
 79 Peter Velits (Svk) BMC Racing Team                           47:54
 80 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA              48:48
 81 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits                49:48
 82 Amaël Moinard (Fra) BMC Racing Team                          50:45
 83 Peter Stetina (USA) Trek-Segafredo                           51:05
 84 Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo                    51:36
 85 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team                        51:37
 86 Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling                              51:52
 87 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge                56:01
 88 Ruben Plaza (Spa) Orica-GreenEdge                            59:19
 89 Joseph Rosskopf (USA) BMC Racing Team                     01:00:17
 90 Amets Txurruka (Spa) Orica-GreenEdge                      01:01:09
 91 Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha                      01:06:40
 92 Christian Meier (Can) Orica-GreenEdge                     01:06:45
 93 Marcel Wyss (Swi) IAM Cycling                             01:07:25
 94 Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin              01:07:49
 95 Domingos Gonçalves (Por) Caja Rural-Seguros RGA           01:08:13
 96 Winner Anacona (Col) Movistar Team                        01:08:17
 97 Daniel Teklehaimanot (Eri) Dimension Data                 01:08:35
 98 Alex Howes (USA) Cannondale Pro Cycling                   01:09:37
 99 Jonathan Lastra Martinez (Spa) Caja Rural-Seguros RGA     01:10:28
100 Maxim Belkov (Rus) Team Katusha                           01:11:51
101 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team                          01:13:16
102 Mekseb Debesay (Eri) Dimension Data                       01:16:04
103 Marcel Aregger (Swi) IAM Cycling                          01:16:10
104 Miguel Angel Benito (Spa) Caja Rural-Seguros RGA          01:17:27
105 Caleb Fairly (USA) Team Giant-Alpecin                     01:27:28

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: