Ślężański Mnich 2016: wygrana Pawła Franczaka i Katarzyny Wilkos

Paweł Franczak wygrał Ślężańskiego Mnicha, który otworzył sezon kolarski w Polsce. Zawodnik VERVA Activejet Team pokonał na finiszu Czecha Aloisa Kankovsky’ego z Whirpool-Author i Sylwestra Janiszewskiego z Wibatech-Fuji.

Wyścig w Sobótce tradycyjnie zainaugurował sezon kolarski w Polsce. Na starcie zjawiło się aż 178 zawodników. W trzyosobowej ucieczce dnia znaleźli się: Dariusz Batek (Wibatech-Fuji), Łukasz Bodnar (VERVA Activejet) i Michael Kukrle (Whirpool-Author).

Prowadzące trio szybko zyskało 3 minuty przewagi, ale na więcej nie pozwolili kolarze CCC Sprandi Polkowice, którzy rozpoczęli pogoń. W peletonie nie było innych chętnych do pomocy i przewaga uciekinierów bardzo długo się utrzymywała.

Na przedostatniej rundzie kolarze CCC podkręcili bardzo mocno tempo i znacznie zniwelowali przewagę. W czołówce zaatakował Batek, który samotnie zaczął podążać do mety. Podjazd przed wjazdem na ostatnią rundę wykorzystał do ataku Maciej Paterski z CCC, ale chwilę później poprawił mu Michał Podlaski z VERVA Activejet.

Ataki spowodowały rozerwanie peletonu i na czele przy wjeździe na ostatnią rundę, znalazła się około 40-osobowa grupa. Batek wciąż jechał na czele, ale jego przewaga topniała w oczach. Ostatecznie został doścignięty w ostatnim momencie, już na ulicach Sobótki i do akcji wkroczyli sprinterzy.

Zdecydowane zwycięstwo odniósł Paweł Franczak, który po serii drugich miejsc w ubiegłym roku, w końcu się przełamał.

Wśród pań najszybsza był Katarzyna Wilkos (MAT Atom Sobótka), która oderwała się na finałowym okrążeniu razem z Alicją Ratajczak (UKS Mróz Colnago Jedynka Kórnik). Wcześniej peleton jechał zwarty i żadna z uciekinierek nie wypracowała większej przewagi.

Wilkos zameldowała się na mecie z rękami uniesionymi w geście triumfu, przed Ratajczak, a z grupy najlepiej finiszowała pochodząca z Sobótki, Paulina Brzeźna-Bentkowska (MAT Atom Sobótka). Pierwszą i drugą juniorką były Litwinki, Olivija Baleišytė i Justina Jovaisyte, a trzecią Kaja Rysz (ZKS Stal Rzeszów).

WYNIKI - kobiety

WYNIKI - mężczyźni

inf. prasowa

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając ten tekst i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Zgłoszenie błędu w treści

Następujący tekst zostanie wysłany do naszych redaktorów: