Ronde van Vlaanderen 2016: Lizzie Armitstead przed Emmą Johansson

Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans) wygrała 13. edycję Ronde Van Vlaanderen kobiet, piątą odsłonę cyklu WorldTour.

Brytyjka po udanej akcji na ostatnich 20 kilometrach pokonała na finiszu towarzyszkę ucieczki - mistrzynię Szwecji Emmę Johansson (Wiggle-High5). Grupę pościgową przyprowadziła Holenderka Chantal Blaak (Boels Dolmans).

10. miejsce, najlepsze w historii polskich startów, zajęła Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv), na trasie belgijskiego wyścigu pracująca na koleżankę z ekipy - Pauline Ferrand-Prevot.

Kobiecy peleton w miarę spokojnie pokonał 46 kilometrów i pierwszy hellingen - Wolvenberg (645 m; 7,9% – maks. 17,3%) - a pierwsze ataki rozpoczęły się na zlokalizowanym 82 kilometry przed metą Molenbergiem (463 m; 7% – maks. 14,2%; 300 m bruk). Na czoło wysforowała się Thalita de Jong (Rabo Liv), a w pogoni jechała Iris Slappendel (Unitedhealthcare), rozkręcając niedzielne ściganie.

Młoda Holenderka zdobyła niewielką przewagę i na Leberg (950 m; 4,2% – maks. 13,8%) notowała 40 sekund przewagi, spokojnie wjeżdżając też na Berendries (940 m; 7% – maks.12,3%) i Valkenberg (540 m; 8,1% – maks. 12,8%).

Peleton zmniejszył straty za sprawą pracy ekipy Boels Dolmans i na Kaperij (1000 m; 5,5% – maks. 9%) doszło do przegrupowania. Atakowała Annouska Koster (Rabo Liv), a w kontrze pojawiła się mistrzyni Polski Małgorzata Jasińska (Ale Cipollini).

Na Kanariebergu (1000 m; 7,7% – maks. 14%) grupa pękła, a ataku próbowała Lucinda Brand (Rabo Liv). Faworytki trzymały się razem, a na kolejnej trudności - Kruisbergu (2500 m; 5% – maks. 9%; 450 m bruk) - mocniej depnęła Megan Guarnier (Boels Dolmans), znacząco zmniejszając stan peletonu.

Na Oude Kwaremont (2200 m; 4% – maks. 11,6%; 1500 m bruk) tempo narzuciła Elisa Longo Borghini (Wiggle High5), a na jej kole utrzymały się liderka WorldTour Elizabeth Armitstead (Boels Dolmans) i Pauline Ferrand-Prevot (Rabo Liv). Wysoko jechała też Katarzyna Niewiadoma (Rabo Liv), prezentując koszulkę młodzieżowej mistrzyni Europy.

Peleton rozbił się na 17 kilometrów przed metą - na czele została grupka około 10 zawodniczek, z której, po przyspieszeniu Ellen van Dijk (Boels Dolmans), do ataku ruszyły Emma Johansson (Wiggle High5) i Armitstead.

Dwójka zyskała przewagę i rozpoczęła ostatnią brukową trudność - Paterberg (360 m; 12,9% – maks. 20,3%; 360 m bruk) - z 12 sekundami zapasu nad 8-osobową goniącą grupką, w której tempo dyktowały Claudia Lichtenberg (Lotto Soudal Ladies) i Niewiadoma.

Dwójka rozpoczęła finałowe 13 kilometrów od współpracy i utrzymywała przewagę nad grupką goniącą, w której jechały Elisa Longo Borghini (Wiggle High5), Chantal Blaak, van Dijk, Guarnier (wszystkie Boels Dolmans), Annemiek van Vleuten (Orica-AIS), Niewiadoma, Ferrand-Prevot i Lichtenberg.

Zawodniczki Boels Dolmans skutecznie uniemożliwiały pościg, co sprawiło, że prowadzące na ostatni kilometr wjechały z przewagą 9 sekund. Pościg napędzała Niewiadoma, ale było za późno - dwójka o zwycięstwo walczyła na finiszu. Mistrzyni świata okazała się minimalnie lepsza, acz Johansson walczyła do ostatniego centymetra i sędziowie spojrzeć musieli na fotofinisz.

10. miejsce Niewiadomej to najlepszy wynik w historii startów Polek w wyścigu na brukach Flandrii.

Wyniki Ronde van Vlaanderen 2016 (WWT), Oudenaarde - Oudenaarde (141,2 km):

  1 Elizabeth Armitstead (GBr) Boels Dolmans                   3:43:27
  2 Emma Johansson (Swe) Wiggle High5
  3 Chantal Blaak (Ned) Boels Dolmans                            00:02
  4 Megan Guarnier (USA) Boels Dolmans 
  5 Elisa Longo Borghini (Ita) Wiggle High5
  6 Eleonora Van Dijk (Ned) Boels Dolmans
  7 Annemiek Van Vleuten (Ned) Orica-AIS
  8 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Rabo Liv
  9 Claudia Lichtenberg (Ger) Lotto Soudal Ladies
 10 Katarzyna Niewiadoma (Pol) Rabo Liv                          00:08
 11 Gracie Elvin (Aus) Orica-AIS                                 00:59
 12 Jessie Daams (Bel) Lotto Soudal Ladies
 13 Rossella Ratto (Ita) Cylance Pro Cycling
 14 Olga Zabelinskaya (Rus) Bepink
 15 Amanda Spratt (Aus) Orica-AIS                                02:00
 16 Coryn Rivera (USA) UnitedHealthcare Women                    02:03
 17 Lisa Brennauer (Ger) Canyon-SRAM
 18 Joelle Numainville (Can) Cervelo Bigla
 19 Elena Cecchini (Ita) Canyon-SRAM
 20 Maria Giulia Confalonieri (Ita) Lensworld-Zannata
 21 Amy Pieters (Ned) Wiggle High5
 22 Małgorzta Jasińska (Pol) Ale Cipollini
 23 Brianna Walle (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
 24 Anna Van Der Breggen (Ned) Rabo Liv
 25 Sarah Roy (Aus) Orica-AIS
 26 Lauren Kitchen (Aus) Hitec Products                          03:23
 27 Jolien D'hoore (Bel) Wiggle High5                            03:26
 28 Lotta Lepistö (Fin) Cervelo Bigla
 29 Sheyla Gutierrez Ruiz (Spa) Cylance Pro Cycling
 30 Eugenia Bujak (Pol) BTC City Ljubljana
 31 Ashleigh Moolman-Pasio (RSA) Cervelo Bigla
 32 Sofie De Vuyst (Bel) Lotto Soudal Ladies
 33 Lotte Kopecky (Bel) Lotto Soudal Ladies
 34 Tiffany Cromwell (Aus) Canyon-SRAM
 35 Elizabeth Williams (Aus) Orica-AIS
 36 Anna Zita Maria Stricker (Ita) INPA - Bianchi
 37 Eileen Roe (GBr) Lares-Waowdeals
 38 Rasa Leleivyte (Ltu) Aromitalia Vaiano
 39 Emilia Fahlin (Swe) Ale Cipollini
 40 Julie Leth (Den) Hitec Products
 41 Emilie Moberg (Nor) Hitec Products
 42 Alison Jackson (Can) Twenty16 - Ridebiker
 43 Cecilie Uttrup Ludwig (Den) Team BMS Birn
 44 Susanna Zorzi (Ita) Lotto Soudal Ladies
 45 Linda Melanie Villumsen (NZl) UnitedHealthcare Women
 46 Saartje Vandenbroucke (Bel) Topsport Vlaanderen-Etixx-Guill D'or
 47 Floortje Mackaij (Ned) Team Liv-Plantur
 48 Lucinda Brand (Ned) Rabo Liv
 49 Thalita De Jong (Ned) Rabo Liv
 50 Christine Majerus (Lux) Boels Dolmans
 51 Valerie Demey (Bel) Topsport Vlaanderen-Etixx-Guill D'or
 52 Kaat Hannes (Bel) Lensworld-Zannata
 53 Joanne Kiesanowski (NZl) Tibco-Silicon Valley Bank
 54 Kelly Van Den Steen (Bel) Topsport Vlaanderen-Etixx-Guill D'or
 55 Leah Kirchmann (Can) Team Liv-Plantur
 56 Polona Batagelj (Slo) BTC City Ljubljana
 57 Audrey Cordon (Fra) Wiggle High5
 58 Amélie Rivat (Fra) Poitou-Charentes.Futuroscope.86
 59 Flavia Oliveira (Bra) Lensworld-Zannata
 60 Marie Vilmann (Den) Team BMS Birn
 61 Nicole Brändli (Swi) Servetto Footon
 62 Katie Hall (USA) UnitedHealthcare Women
 63 Evelyn Stevens (USA) Boels Dolmans Cycling Team
 64 Alena Amialiusik (Blr) Canyon-SRAM
 65 Kaitlin Antonneau (USA) Twenty16 - Ridebiker
 66 Alison Tetrick (USA) Cylance Pro Cycling
 67 Anna Plichta (Pol) BTC City Ljubljana
 68 Monique Van De Ree (Ned) Lares-Waowdeals                     04:12
 69 Lenore Pipes (Gum) Bepink                                    04:14
 70 Clara Koppenburg (Ger) Cervelo Bigla 
 71 Chanella Stougje (Ned) Parkhotel Valkenburg
 72 Janneke Ensing (Ned) Parkhotel Valkenburg
 73 Carlee Taylor (Aus) Team Liv-Plantur
 74 Marta Bastianelli (Ita) Ale Cipollini
 75 Laura Massey (GBr) Drops Cycling Team                        04:41
 76 Jennifer George (GBr) Drops Cycling Team
 77 Jessica Cerra (USA) Twenty16 - Ridebiker
 78 Alice Maria Arzuffi (Ita) Lensworld-Zannata
 79 Sharon Laws (GBr) Podium Ambition Pro Cycling
 80 Tetiana Riabchenko (Ukr) INPA - Bianchi                      05:43
 81 Tatiana Guderzo (Ita) Hitec Products                         06:10
 82 Soraya Paladin (Ita) Top Girls Fassa Bortolo
 83 Nina Kessler (Ned) Lensworld-Zannata                         07:03
 84 Leah Thomas (USA) Twenty16 - Ridebiker
 85 Jip Van Den Bos (Ned) Parkhotel Valkenburg
 86 Esra Tromp (Ned) Parkhotel Valkenburg
 87 Alexis Ryan (USA) Canyon-SRAM
 88 Anouska Koster (Ned) Rabo Liv
 89 Špela Kern (Slo) BTC City Ljubljana
 90 Rozanne Slik (Ned) Team Liv-Plantur
 91 Sofia Arreola (Mex) Twenty16 - Ridebiker                     08:17
 92 Ilona Hoeksma (Ned) Parkhotel Valkenburg 
 93 Diana Penuela (Col) UnitedHealthcare Women
 94 Alicia Gonzalez Blanco (Spa) Lointek
 95 Iris Slappendel (Ned) UnitedHealthcare Women
 96 Chloe Hosking (Aus) Wiggle High5
 97 Oxana Kozonchuk (Rus) Lensworld-Zannata
 98 Sofia Bertizzolo (Ita) Astana Pro Team
 99 Lex Albrecht (Can) Bepink                                    11:15
100 Loren Rowney (Aus) Orica-AIS
101 Jesse Vandenbulcke (Bel) Lares-Waowdeals
102 Anna Potokina (Rus) Servetto Footon                          12:02
103 Ilaria Sanguineti (Ita) Bepink                               12:35
104 Silvia Valsecchi (Ita) Bepink                                14:00
105 Alba Teruel Ribes (Spa) Lointek
106 Katia Ragusa (Ita) Servetto Footon                           15:53
107 Rachele Barbieri (Ita) Cylance Pro Cycling                   15:56
108 Sara Penton (Swe) Lares-Waowdeals
109 Lauren Komanski (USA) Tibco-Silicon Valley Bank
110 Elena Franchi (Ita) Aromitalia Vaiano

If you have found a spelling error, please, notify us by selecting that text and pressing Ctrl+Enter.

Spelling error report

The following text will be sent to our editors: