Danielo - odzież kolarska

Prezentacja Vuelta al Pais Vasco 2016

W poniedziałek rozpoczynają się zmagania w Kraju Basków, kolejnej etapówce cyklu UCI WorldTour, która podprowadza pod ardeński tryptyk.

W tygodniu, który zainauguruje Vuelta al Pais Vasco zakończą się brukowe klasyki wyścigiem Paryż-Roubaix. To znak, że pora powrócić na asfalt i już 17 kwietnia czeka nas Amstel Gold Race – wyścig otwierający ardeński tydzień. Zawodnicy, którzy powinni się liczyć w Ardenach oprócz nielicznych wyjątków zameldują się w Kraju Basków, aby doszlifować swoją formę.

56. edycja wyścigu Dookoła Kraju Basków zostanie rozegrana w dniach 4-9 kwietnia, a kolarze pokonają 847 kilometrów. Rywalizację rozpocznie się od pagórkowatego etapu z metą w Markina-Xemein. Kluczowymi etapami będą znany z poprzedniej edycji odcinek z metą w Aia, oraz etapy ze ścianką prowadzącą do Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia Garrastatxu i tradycyjnie podjazdem do Sanktuarium Matki Boskiej Arrate.

Trasa

4 kwietnia – etap 1: Etxebarria – Markina-Xemein (144 km)

paisvasco2016-01

Osiem górskich premii zaplanowano na początek ścigania w Kraju Basków. Kolarze po roku przerwy zafiniszują w Markina-Xemein, pokonując 26 kilometrów przed metą Ixua (kat. 1; 6,2 km; 7,02%) oraz niespełna 9 kilometrów przed kreską Aiastia (kat. 2; 5,2 km; 5,48%). W 2014 roku na podobnej trasie zwyciężył Ben Swift, finiszując z 22-osobowej grupy.

5 kwietnia – etap 2: Markina-Xemein – Baranbio, Amurrio (Ermita de Garrastatxu) (174,2 km)

paisvasco2016-02

Pozornie lżejszy odcinek, za to zakończony na stromej, nie poznanej dotąd ściance Garrastatxu (kat. 2; 2,7 km; 11,67%).

6 kwietnia – etap 3: Vitoria-Gasteiz – Lesaka (194,5 km)

paisvasco2016-03

Trzeci etap nie powinien wprowadzić rewolucji w klasyfikacji generalnej, jednak nie są wykluczone niespodzianki. Na trasie znajdzie się pięć podjazdów, ostatni La Piedad (2,1 km; 8,81%), jest premią 3. kategorii, ale zostanie poprzedzony stromymi Alto do Aritxulegi (4,4 km; 7,48%) i Alto de Agina (4,3 km; 7,21%). Rok temu na podobnym odcinku triumfował Mikel Landa.

7 kwietnia – etap 4: Lesaka – Orio (165 km)

paisvasco2016-04

Kolarze zawitają do Orio, trzykrotnie pokonując przełęcz Aia (kat. 2), której bolącą stromiznę (maks 28%) poznali podczas zeszłorocznej edycji. W drugiej części pokonają kolejno Aia (4,6 km 5,87%), Garate (2,8 km; 9%), Aia (3,4 km; 8,38%) i Aia (1,8 km; 12,22%).

8 kwietnia – etap 5: Orio – Arrate (159 km)

paisvasco2016-05

Klasyka wyścigu Dookoła Kraju Basków. Królewski etap do Sanktuarium Matki Boskiej Arrate na przełęczy Usartza. W tej edycji kolarze pojada nową drogą. Podjazd wydłużono do 5,4 km, przy średnim nachyleniu 8,24%. Wcześniej nogi naruszą Alto de Ixua (3,7 km; 10,95%) i Alto de San Miguel (5,1 km; 5,53%). Rok temu na tym etapie triumfował Joaquim Rodriguez – późniejszy zwycięzca wyścigu. Dwa lata temu słynna góra należała do Woutera Poelsa, a trzy wiosny wcześniej do Nairo Quintany.

9 kwietnia – etap 6: Eibar – Eibar (16,5 km, jazda indywidualna)

paisvasco2016-06

Pais Vasco tradycyjnie zakończy jazda indywidualna. Kolarze pozostaną w Eibar, a na trasie znajdzie się tylko jedna wspinaczka, za to przez przełęcz Usartza. Druga część czasówki bardzo techniczna.

Obsada

Na starcie wyścigu zobaczymy 20 drużyn. Poza 18 ekipami z WorldTouru wystartują Caja Rural i Cofidis.

Tytułu sprzed roku broni Joaquim Rodriguez (Katusha). W tym roku Katalończyk nie może złapać odpowiedniej formy i ciężko mu będzie stawił czoła rywalom. Jego celem będzie przygotowanie formy na ardeńskie klasyki. Rosyjska ekipa może też liczyć na Simona Spilaka.

Drugie miejsce sprzed roku chciałby poprawić Luis Serigo Henao (Team Sky). Kolumbijczyk jest co prawda w dobrej formie, co pokazał w sobotnim GP Miguela Induraina, ale w drużynie jest Mikel Landa (Team Sky). Bask powrócił do ścigania i szlifuje formę do Giro. Jeśli wszystko jest w porządku to tu powinien wykręcić solidny wynik. W czasówkę celuje mistrz świata w tej specjalności Vasyl Kiriyenka.

Głównym faworytem do zwycięstwa jest Nairo Quintana (Team Movistar). “Indianin” po zwycięstwie w mocno obsadzonym Volta a Catalunya jest w świetnej dyspozycji i musi ją jedynie zmaterializować. Nie poszło mu w sobotę, ale świetną robotę odegrali jego koledzy.

Na starcie zamelduje się Alberto Contador (Tinkoff). “El Pistolero” będzie chciał wziąć rewanż na Kolumbijczyku za Katalonię, gdzie przegrał o 7 sekund. Trasa wydaje się za nim przemawiać, ale wszytko zdarzyć się może. To będzie dla Hiszpana ostatni start w tej części sezonu. Następnie zobaczmy go na Criterium du Dauphine.

Na razie żadnych spektakularnych wyników nie notuje Fabio Aru (Astana). To trochę niepokojące, bo triumfator ubiegłorocznej Vuelty w tym roku zamierza bić się o zwycięstwo w Tour de France. Vuelta al Pais Vasco jest dla niego idealnym wyścigiem, aby osiągnąć dobry rezultat w walce z rywalami, z którymi spotka się w lipcu.

W tym sezonie bardzo dobrze wygląda Thibaut Pinot (FDJ). Francuz rozpoczął sezon od 3. miejsca w Etoile de Besseges, dalej był 4. w Volta ao Algarve i 5. w Tirreno-Adriatico. Następnie zadziwił wszystkich zwycięstwem w czasówce na Criterium Internacional, nazajutrz przypieczętował zwycięstwo triumfem na Col de la Ospedale. Trasa w Kraju Basków pasuje mu idealnie jest górzysta, a on to lubi. Do tego na zakończenie czeka czasówka, a w tej Pinot poczynił ogromne postępy.

Przed ardeńskimi klasykami na właściwe obroty wchodzi Daniel Martin (Etixx-Quick Step). Irlandczyk wygrał etap na La Molina w Volta a Catalunya i finalnie zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej. Ten wyścig to dla niego okazja do pokazania, że forma jest we właściwym miejscu, bo Amstel Gold Race już za niespełna dwa tygodnie.

Na dobry wynik liczy Bauke Mollema (Trek-Segafredo). Holender szykuje się na ardeńskie klasyki, ale na razie nie pokazał nic nadzwyczajnego. W ostatnim starcie w Tirreno-Adriatico nie mógł rozwinąć skrzydeł, ponieważ odwołano królewski etap. W Baskonii będzie wspierany m.in. przez Rydera Hesjedala i Francka Schelcka, więc powinien pokazać się z jak najlepszej strony.

Nawywijać mogą bracia Yates. Zarówno Adam jak i Simon jeszcze nic w tym roku nie wygrali, ale mają kilka solidnych rezultatów. W tym najlepszy to 7. miejsce Simona w Paryż-Nicea. W Vuelta al Pais Vasco powalczą o generalkę, ale nie mogą zapominać o obowiązkach wobec Simona Gerannsa, który szykuje się na Ardeny i chciałby wygrać jeden z łatwiejszych etapów.

Warto zwrócić uwagę na Ruiego Costę (Lampre-Merida). Portugalczyk w tym roku spokojnie buduje formę i powinien dać próbkę swoich umiejętności w Kraju Basków, jeśli chce być brany pod uwagę w kontekście ardeńskiego tygodnia.

Ponadto o wysokie lokaty w klasyfikacji generalnej mogą powalczyć: Damiano Caruso (BMC Racing Team), Pierre Rolland (Cannondale), Tony Gallopin (Lotto Soudal), Igor Anton (Dimension Data), Warren Barguil (Giant-Alpecin), Robert Gesink (LottoNL – Jumbo) i Daniel Navarro (Cofidis).

Podczas tegorocznej edycji na trasie zabraknie reprezentantów polskiego kolarstwa.

Historia

Wyścig po raz pierwszy rozegrano w 1924 roku, a zwycięzcą wówczas został Francuz Francois Pelissier. Impreza od sezonu 1952 jest rozgrywana regularnie i co roku przyciąga na trasy wielkie nazwiska. Rekord w liczbie zwycięstw należy do José Antonio Gonzaleza, który w latach 70. triumfował czterokrotnie. Do tej listy możemy dodać m.in.: Gino Bartalego, Jaquesa Anquetila, Luisa Ocanię, Seana Kelley’ego, Stephana Roche’a, Tony’ego Romingera, Alexa Zulle, Laurenta Jalaberta czy Ibana Mayo.

Warto wskazać, że wyścig został opisany w powieści Ernesta Hemingway’a pt. Słońce też wschodzi. Książka opowiada o losach początkującego pisarza, weterana wojennego – Jake’a Barnesa i jego uczuciu do pięknej Lady Ashley. Ważnym wątkiem fabuły są też nastroje powojenne emigrantów w Europie jak i początki kariery pisarskiej tzw. straconego pokolenia.

Przed rokiem
  1 Joaquim Rodriguez (Spa) Team Katusha                      21:49:38
  2 Sergio Luis Henao (Col) Team Sky                             00:13
  3 Ion Izagirre (Spa) Movistar Team                             00:29
  4 Nairo Quintana (Col) Movistar Team                           00:38
  5 Simon Yates (GBr) Orica GreenEdge                            00:46
  6 Michele Scarponi (Ita) Astana Pro Team                       01:06
  7 Rui Costa (Por) Lampre-Merida                                01:14
  8 Michał Kwiatkowski (Pol) Etixx - Quick-Step                  01:15
  9 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha                             01:25
 10 Thibaut Pinot (Fra) FDJ                                      01:33

Transmisja

Codziennie w Eurosporcie 1 od godziny 15:30 do 17:15.